Συλλεκτικό Στέκι
5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 (/thread-4888.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - sotiris - 05/10/21 19:16:31

(05/10/21 12:45:34)E.X.N Έγραψε:  Δημήτρη καλορίζικο,μπραβο σου.Δεν θα μείνω στο νόμισμα ας γράψουν αλλοι,θα μείνω όμως στα γραφωμενα σου για την σχεση με 3 εμπορους που εγραψες,πρωτα απο ολλα είμαστε ανθρωποι , και ενας εμπορας ειναι μεγαλο καθικι και τρισαθλιος ανθρωπος ,σε τελευταια κουβέντα που καναμε καποιοι συλλέκτες αλλα πάνω απο ολλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ,αποφασίσαμε να διαλέξουμε να έχουμε την συνειδηση μας καθαρη εστω και με ποιο φτωχη συλλογη παρά να πάμε να αγορασουμε νομισμα απο αυτον το κατακαθι της κοινωνίας.Σου ευχομαι τα καλύτερα για την συλλογη σου οσο για τα αλλα περι εμπορα (τη να κανεις τα λεφτα οταν δεν εχεις μία που λεει και το τραγόυδι)

Υ.Γ ΜΗΝ ΚΑΚΟΛΟΓΕΊΣ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ NGC κτλ.Για να δώσεις αξία στα δικά σου δέν χρειάζεται .
Παντα φιλικά και με αγάπη.
Σοφα και μετρημενα λογια απο εναν νεο στο χωρο ...


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - nikos11 - 05/10/21 19:28:03

Πάρα πολύ ωραίο το τάληρο που μας ανέβασες Δημήτρη, εντυπωσιακό!! Ευχαριστούμε που το "μοιράστηκες" μαζί μας και να το χαίρεσαι! 

Δεν ξέρω από πού το πήρες ούτε κατάλαβα από τα γραφόμενά σου, αλλά εγώ έχω αποφασίσει ότι για να αποκτήσω ένα νόμισμα, μετράω και τις ανθρώπινες σχέσεις και ας σημαίνει αυτό ότι μπορεί να χάσω και κάποια νομίσματα. 

Τώρα για τα λοιπά, δεν γίνεται να διαφωνήσω με το Χρήστο. Δεν γίνεται όταν έχουμε ένα νόμισμα να το εκθιάζουμε ή έστω να το θεωρούμε απλά καλό και όταν το (μοσχο)πουλάμε να το θάβουμε. Και δεν είναι η πρώτη φορά Wink . Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - nikos11 - 05/10/21 19:28:49

(05/10/21 19:16:31)sotiris Έγραψε:  
(05/10/21 12:45:34)E.X.N Έγραψε:  Δημήτρη καλορίζικο,μπραβο σου.Δεν θα μείνω στο νόμισμα ας γράψουν αλλοι,θα μείνω όμως στα γραφωμενα σου για την σχεση με 3 εμπορους που εγραψες,πρωτα απο ολλα είμαστε ανθρωποι , και ενας εμπορας ειναι μεγαλο καθικι και τρισαθλιος ανθρωπος ,σε τελευταια κουβέντα που καναμε καποιοι συλλέκτες αλλα πάνω απο ολλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ,αποφασίσαμε να διαλέξουμε να έχουμε την συνειδηση μας καθαρη εστω και με ποιο φτωχη συλλογη παρά να πάμε να αγορασουμε νομισμα απο αυτον το κατακαθι της κοινωνίας.Σου ευχομαι τα καλύτερα για την συλλογη σου οσο για τα αλλα περι εμπορα (τη να κανεις τα λεφτα οταν δεν εχεις μία που λεει και το τραγόυδι)

Υ.Γ ΜΗΝ ΚΑΚΟΛΟΓΕΊΣ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ NGC κτλ.Για να δώσεις αξία στα δικά σου δέν χρειάζεται .
Παντα φιλικά και με αγάπη.
Σοφα και μετρημενα λογια απο εναν νεο στο χωρο ...
+1 Γράφαμε συγχρόνως Σωτήρη.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - D.Dimitris - 05/10/21 20:01:06

Πανέμορφο, να το χαίρεσαι!!!


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - PANAGIOTIS - 05/10/21 20:46:34

Πανέμορφο νόμισμα, άριστες λεπτομέρειες  και με όμορφη πατίνα, όπως οφείλει να έχει νόμισμα της ηλικίας του. Καλοστέριωτο στη συλλογή σου! Είχαμε καιρό να δούμε όμορφο νόμισμα να ανεβαίνει.....


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 05/10/21 22:45:43

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Σοφά τα λόγια του Χρηστου εφόσον είχα γενικοποιησει και ρίξει εις την πυραν όλα τα NGC. Καμία σχέση, έχω κανενα πρόβλημα με αλλά κομμάτια που έχω εγώ ο ίδιος στη συλλογή μου και μάλιστα από τα πιο ακριβά; Κανενα. Προς τον Νίκο και Σωτήρη αυτά , που μάλλον ούτε κι εκείνοι κατάλαβαν αν και υψηλού IQ.

Η συγκεκριμένη παρτίδα ταλληρων του Οθωνα που βγήκανε τελευταία ητανε ο στόχος μου, όλα υψηλής κατάστασης αλλά και όλα πειραγμένα και σαφώς υπερεκτιμημένα. Τώρα ότι τα υπερεκτίμησε η NGC ίσως ναχει και σχέση με το ότι η πλειοψηφία αυτών πέρασε από τον ίδιο καταθέτη και πήγε στην NGC. Δεν θα μάθουμε ποτε τι βαθμό θα τους έδινε η PCGS γιατί ο μεγάλο καταθετης αυτός στέλνει αποκλειστικά στην NGC και κάποια PCGS που πουλάει είναι απλά consignments από άλλους.

Τι καλύτερο από τα consignments? 20% προμήθεια αγοραστή, 15%-25% προμήθεια πωλητή ανάλογα με τον πωλητή, και πολλοί είναι στο 25%, και νατο το 45% της συνολικής τιμής στα χέρια του μεσίτη ο οποίος πιστοποιεί και απιστοποιητα κομμάτια, αλλά μαντέψτε που μόνον;  Wink


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - E.X.N - 05/10/21 23:47:03

Δημήτρη με την παρουσιασή σου αλλά και την αρχική μου παρέμβαση ανοιχτηκαν 3 θέματα.
1 Το ταλληρο σου τα σπάει είναι πανέμορφο αν και θα ηθελα να είναι και οι μπίλιες τέλειες αλλα τοτε μπορεί να έγραφε και 66 η και παραπάνω.
2 Μιλώντας για τους εμπόρους  και συγκεκριμένα για έναν τα εχω γράψει δεν χρειάζεται να τα ξαναναφέρω.
3 Επειδή είσαι απο τους παλιότερους και με τρομερή νομισματικη γνώση σε διαβάζω απο σαιτ τον μασουράκια όπως λέγατε τον Δημήτρη Ποδάρα μετα  στο στεκι συλλεκτών και εδώ,εχεις το συνηθειο(ΜΟΤΙΒΟ) η αλλιώς την στρατηγική στο να εκθιαζεις και να μειώνεις νομίσματα αναλογα το συμφέρων σου η μπορεί ακομα και για να δηλώσεις οτι είναι επιτυχία η κινηση σου αυτή.

Υ.Γ Για να δούμε εάν αυτή ήταν νομισματική επιτυχία η σημερινή?Πόσο αγόρασες το ms66 και πότε και ποσο το πούλησες και πότε, πόσο  το MS65 και θα κρίνουμε με αριθμους χωρις φαμφάρες ,ετσι και αλλιως δικη σου κινηση ηταν να αγορασεις το 66ρι να το πουλήσεις και να αγορασεις μετά 65ρι.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - nikos11 - 06/10/21 00:40:22

Είχα κάνει τεστ IQ όταν ήμουνα μικρός, δεν θυμάμαι καν το αποτέλεσμα, άλλωστε στα 57 μου σχεδόν πόση σημασία έχει αν έχω υψηλό ή χαμηλό. Έχω όμως αρκετό για να καταλάβω ότι το θέμα δεν είναι NGC vs PCGS και η παρτίδα που πιστοποιήθηκε, αλλά όλα τα υπόλοιπα… Και οποίος κατάλαβε, κατάλαβε Wink .


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 06/10/21 01:46:13

(05/10/21 23:47:03)E.X.N Έγραψε:  Επειδή είσαι απο τους παλιότερους και με τρομερή νομισματικη γνώση σε διαβάζω απο σαιτ τον μασουράκια όπως λέγατε τον Δημήτρη Ποδάρα μετα  στο στεκι συλλεκτών και εδώ,εχεις το συνηθειο(ΜΟΤΙΒΟ) η αλλιώς την στρατηγική στο να εκθιαζεις και να μειώνεις νομίσματα αναλογα το συμφέρων σου η μπορεί ακομα και για να δηλώσεις οτι είναι επιτυχία η κινηση σου αυτή.

Υ.Γ Για να δούμε εάν αυτή ήταν νομισματική επιτυχία η σημερινή?Πόσο αγόρασες το ms66 και πότε και ποσο το πούλησες και πότε, πόσο  το MS65 και θα κρίνουμε με αριθμους χωρις φαμφάρες ,ετσι και αλλιως δικη σου κινηση ηταν να αγορασεις το 66ρι να το πουλήσεις και να αγορασεις μετά 65ρι.

Βρε συνωμοσιολογία…., το ταλληρο το 66αρι τοχα πάρει με φοβερά ευνοϊκή ισοτιμία του ευρώ προς το δολλαριο ένα τσικ πιο κάτω από €7000 και το έδωσα €10000. Ήξερα ήδη ότι ήταν 64+ και λέγοντας αυτό, δεν το θάβω, μακάρι όλα μου τα νομίσματα ναναι 64+, αλλά πέρα από το τεχνικό μέρος που μου το ανέλυσε ο ατζέντης μου, παραπλανητική ήταν και η φωτογραφία του Heritage. 

Άρα με γνώση ότι ήταν ενάμιση βαθμό πιο κάτω από τον αναγραφόμενο και με φτηνή τιμή για ένα τοπ 66αρι που έπρεπε να κάνει σχεδόν τα διπλα, όταν ήρθε η στιγμή το έδωσα και με ένα πολύ ευπρεπές κέρδος και σε εμπορο! Γιατί κι αυτός, γνωρίζοντας ότι στους πιο πολλούς μετράει ο βαθμος, το πούλησε άνετα φαντάζομαι 20% επάνω, win/win για όλους ήταν, αλλά σου δίνω τον λόγο της τιμής μου ότι προτιμουσα το παλιό μου ΝGC MS63 και κάκιστα το πούλησα. 

Το 65 ήρθε για να μείνει, το αγόρασα φουλ τιμή γιατί χρειάστηκε και μια ανταλλαγή για να συμπληρώσω όποτε πάει……κλείδωσε αυτό.
Ζοριστηκα πολύ οικονομικά για να το πάρω στο Τσακ μπαμ, όταν είχα και πολλά αλλά έξοδα, αλλά και αμεσους ανταγωνιστές πρόθυμους να το αγοράσουν πριν εμένα, ενας εκ των οποίων είχε φτάσει και στο μαγαζι πριν από μένα, αλλά τοχα κλείσει από την ιστοσελίδα. Παντως η εμπειρία μουχει δείξει ότι μπορεί να πέσουν δυο τρία πολύ δύσκολα έως αδύνατα κομμάτια συνεχόμενα, κι αξίζει να σφίξεις πολύ τη ζώνη τότε και να κανεις κρατει όσο χρειαστεί για να ορθοποδήσεις.

Λάθη που μαθαίνουμε, εγώ τουλάχιστον δεν τα κάνω ποτε δυο φορές, τα κάνω 4,5 κι 6 ακόμη για να τα εμπεδώσω.  Wink


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - gkounto - 06/10/21 08:06:48

Πάντως Δημήτρη κάποια πράγματα γνωρίζω για το νόμισμα αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες αφού είναι δικό σου να σου πω.