Συλλεκτικό Στέκι
5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 (/thread-4888.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - john v - 06/10/21 10:05:40

Καλορίζικο,μπραβο σου.......  ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 06/10/21 11:13:21

Σ’ευχαριστω πολύ.

Κι ευχαριστώ πολύ και τον Γιώργο για την επιθυμία του να μου πει κάποια στοιχεία περί του νομίσματος ιδιωτικώς.

Στο δια ταύτα: φορουμ είναι και λέμε και καμία κουβέντα παραπάνω. Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τον nikos11 μου εξέφρασε τους λόγους γιατί και εκείνος αποφάσισε να βάλει στην μαύρη λίστα έναν εμπορο, όπου κυρίως από εκεί ξεκίνησαν οι αντικρουόμενες απόψεις. Έκαστος στο είδος του, προσωπικά έχω πει τι δεν ανέχομαι από κανεναν και τι μπορώ και ξεπερνώ πια, εφ’οσον όμως τηρούνται αυστηρά κάποια αλλα νομισματικά «πρωτόκολλα» τα οποία κατ’εμε, η σε εμένα μόνον ο συγκεκριμένος τα τηρεί.

Επίσης: δεν είχα καμία μα καμία πρόθεση να θίξω τον άλφα η τον (άλφα) οίκο, διότι δεν έχει απολύτως καμία σχέση με ολ’αυτα, άσχετα αν κάποια από τα υπερεκτιμημένα ταλληρα του 1833 πέρασαν από τα χέρια τους. 4-5 η παραπάνω πέρασαν κι από έναν μόνο εμπορο της Αθήνας και πολλά πολλά αλλα ακόμη εδώ κι εκεί. Άρα ο οίκος ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΚΙ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.

Αν τώρα στο τέλος είπαμε και μια χαζομάρα για τον οίκο άλφα, γιατί με κούρασε αυτή η επίθεση για την προέλευση του νομίσματος, ζητω συγνώμη και τα παίρνω πίσω.

Ούτε ο οίκος άλφα κάνει τίποτε, αλλα ναι τραβάω μεγάλο ζόρι με την παρτίδα αυτή της NGC και δεν τη γουσταρω και δεν τη θάβω για να ανεβάσω την άλλη εταιρεία όπως πολύ κακώς κατάλαβε ο Χρήστος συγκρίνοντας πεπόνια με ροδάκινα.

Αλλα και τον Χ η Ψ εμπορο ο καθένας τον κρίνει με τα δικά του κριτήρια, κι ίσως εγώ να έχω καλύτερη αντιμετώπιση η ίσως μάλλον να ξεκαθαρίζω το τι είναι χυδαίο και να το αγνοώ εφόσον όμως τηρείται ένα τίμιο νομισματικό πρωτόκολλο, δηλαδή όχι αισχροκέρδεια, όχι διακοπές δημοπρασιών επειδή δόθηκε μια ψηλή προσφορά όπως πολύ συχνα γινόταν παλιά και στο ebay όταν βλέπαμε και τον πωλητή-δημοπρατη και τους bidders, πριν δηλαδή αποκρυφτούν αυτά τα στοιχεία. 

Η ακόμη χειρότερα στα δικά μου τα κιτάπια, σαν κάποιους άλλους εμπόρους, ο θεός να τους κάνει εμπόρους, που λένε ότι ένα νόμισμα κάνει πχ €350, και μέχρι να πάρει τα μετρητά ο αγοραστής από το ΑΤΜ δήθεν αστειάκι, «η τιμή τώρα πήγε €370». Σε τέτοια περίπτωση παλιά θαριχνα και καμία μπουνιά, σε τελική όμως το μαγαζι κάποιου είναι ιδιωτική περιουσία και ζητάει ότι θέλει, όμως τέτοιες πρακτικές εγώ τις μαθαίνω και τον έχω ήδη γράψει στην ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ λίστα μου, κι ούτε θα με γνωρίσει ποτε, ας μάθει να κόψει τα αστεία αυτά, γιατί ήδη του στοίχισαν έναν πελάτη που δεν έχει γνωρίσει καν.

Αυτά, ούτε ο οίκος έχει κάνει τίποτε, ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο. 

Κουβεντες για το αν οι μεγαλοκαταθέτες τυχαίνουν καλύτερης μεταχείρισης η όχι , έχουν γίνει πάμπολλες ανα τον κόσμο κι ακόμη να βγει η ετυμηγορία, το ίδιο να στέλνω εγώ και το ίδιο ο Στακς η το Heritage? 

Κανεις δεν ξέρει.


Ακόμη κι ένα χαλασμένο ρολοι λέει δυο φορές τη μέρα την αλήθεια, έχω δει ευνοϊκή μεταχείριση, η απλώς τραγικά λάθη, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω και σε καταθέτη που στέλνει ένα νόμισμα το χρόνο, ένας λόγος παραπάνω να μη γουστάρω την NGC και τα χαζό κουτιά της.

Ευχαριστώ πολύ.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 06/10/21 14:18:18

Κι ένα τελευταίο: όλοι όσοι μιλάνε η και σκέφτονται για το ήθος ενός εμπορου, ας κάνουν πρώτα αυτοκριτική για το δικό τους ήθος

Όλοι μας έχουμε υποπέσει σε παραπτώματα στο παρελθόν, το θέμα είναι ποιοι τα σταμάτησαν και ποιοι συνεχίζουν και ξέρουν μόνο να ρίχνουν χολή και δηλητήριο σε οποιαδήποτε ευκαιρία τους δοθεί. Και δεν αναφέρομαι ούτε στον Χρήστο, ούτε στον Νίκο , ούτε στην τεράστια πλειοψηφία αυτών που απάντησαν, χωρια όσοι τα διάβασαν αλλά δεν εξέφεραν άποψη. Αυτοί που κατάλαβαν κατάλαβαν.

Αυτά.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - nikos11 - 06/10/21 15:41:44

Αφού ο Δημήτρης επιχειρεί να βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους, με το δικό του τρόπο, ας προσπαθήσω και εγώ να κάνω το ίδιο καθώς έγινε αναφορά στο όνομά μου.

1) Η αναφερόμενη επικοινωνία έγινε με πρωτοβουλία του Δημήτρη.
2) Οι λόγοι που αναφέρεται, εκφράστηκαν σε απάντηση ερωτήματος του Δημήτρη. Και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι οι μόνοι, αλλά δεν έχω σκοπό να επεκταθώ.
3) Η επίκληση νομισματικού "πρωτοκόλλου" που υπερβαίνει οποιοδήποτε άλλο πρωτόκολλο σεβασμού, αυτοσεβασμού και ανθρωπίνων σχέσεων απλά και μόνο για να αποκτήσουμε ένα νόμισμα, είναι κατ' εμέ δικαιολογίες του ... βώλου ή του πρωτο-κόλλου, αλλά ούτε εδώ έχω σκοπό να επεκταθώ. Κάποιοι έχουν χαλαρώτερα πρωτόκολλα, κάποιοι τραβάνε κόκκινες γραμμές πιό έντονες ή πιό ροζ, κάποιο τις σβήνουν, κάποιοι αποφασίζουν με καθυστέρηση, κάποιοι δεν αποφασίζουν ποτέ θεωρόντας ότι αυτοί ξέρουν και δεν θα την πατήσουν, κάποιοι γιατί κάποια στιγμή κατάλαβαν ή έμαθαν ότι τους "κάρφωσαν", κάποιοι όλα μαζί, κλπ. 
4) Η επίκληση του "αγάπα τους φίλους σου με τα ελλατώμματά τους" προϋποθέτει ότι με κάποιον είσαι φίλος Wink . 
5) Σταματάω εδώ και δεν θα επανέλθω ότι και να γραφτεί. Ο καθένας πράττει τελικά όπως νομίζει.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Nonos - 06/10/21 19:07:25

(06/10/21 15:41:44)nikos11 Έγραψε:  Η επίκληση νομισματικού "πρωτοκόλλου" που υπερβαίνει οποιοδήποτε άλλο πρωτόκολλο σεβασμού, αυτοσεβασμού και ανθρωπίνων σχέσεων απλά και μόνο για να αποκτήσουμε ένα νόμισμα, είναι κατ' εμέ δικαιολογίες του ... βώλου ή του πρωτο-κόλλου, αλλά ούτε εδώ έχω σκοπό να επεκταθώ. Κάποιοι έχουν χαλαρώτερα πρωτόκολλα, κάποιοι τραβάνε κόκκινες γραμμές πιό έντονες ή πιό ροζ, κάποιο τις σβήνουν, κάποιοι αποφασίζουν με καθυστέρηση, κάποιοι δεν αποφασίζουν ποτέ θεωρόντας ότι αυτοί ξέρουν και δεν θα την πατήσουν, κάποιοι γιατί κάποια στιγμή κατάλαβαν ή έμαθαν ότι τους "κάρφωσαν", κάποιοι όλα μαζί, κλπ. 
+1 

Εξαιρετική τοποθέτηση. Γεμάτη "πάσες" για να γράψει κάποιος για το που μπορεί να καταλήξει ένα νόμισμα που άγεται και φέρεται μεταξύ πρωτοκόλλου και πάτου, αλλά φοβάμαι πως μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει τον λαμβάνοντα την "πάσα" με ...άκομψο τρόπο. Αβασάνιστα και αυθόρμητα, πάντως, "βγαίνει" η ...κατάληξη.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - georok - 06/10/21 21:01:46

Πολύ όμορφο. Καλοπούλητο και αυτο εύχομαι.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 07/10/21 08:39:22

(06/10/21 21:01:46)georok Έγραψε:  Πολύ όμορφο. Καλοπούλητο και αυτο εύχομαι.


Γιώργο μου σε ευχαριστώ πολύ, αλλά αυτό ήρθε για να μείνει. Smile


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - totoro - 07/10/21 09:54:07

Eξαιρετικό Δημήτρη.
Καλορίζικο !


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 07/10/21 17:57:10

Καλώς τον και τον έτερο Καππαδόκη , που ήταν και παρών στην διαδικασία. Σ’ευχαριστω πολύ Ηλία μου. Και δεν ξεχνώ και την (προχτεσινή) άφιξη στο κατάστημα σας! Smile


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - totoro - 08/10/21 09:38:18

(07/10/21 17:57:10)digo Έγραψε:  Καλώς τον και τον έτερο Καππαδόκη , που ήταν και παρών στην διαδικασία. Σ’ευχαριστω πολύ Ηλία μου. Και δεν ξεχνώ και την (προχτεσινή) άφιξη στο κατάστημα σας! Smile

Δεν σου ξεφευγει τίποτα !  Big Grin