Συλλεκτικό Στέκι
5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 (/thread-4888.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - orfeas - 08/10/21 19:19:27

Μπράβο σου Δημήτρη, πανέμορφο κομμάτι.
Από τότε που σε ξέρω, τι και τι ομορφιές δεν έχουν περάσει από τα χέρια σου ?
Οσμή λευκής άρκτου, μάτι γερακιού και ταχύτητα Speedy Gonzales
O απίθανα ταχύς. Χτυπά και (κρύβεται) φανερώνεται  Smile Wink Tongue

Με το καλό και στις επόμενες

ορφεας


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - babis - 08/10/21 20:35:15

Να ο χαίρεσαι φίλε πολύ όμορφο και είναι πραγματικό 65αρι καλορίζικο και πάλι


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 09/10/21 10:11:49

Ευχαριστώ πολύ.

(08/10/21 19:19:27)orfeas Έγραψε:  Μπράβο σου Δημήτρη, πανέμορφο κομμάτι.
Από τότε που σε ξέρω, τι και τι ομορφιές δεν έχουν περάσει από τα χέρια σου ?
Οσμή λευκής άρκτου, μάτι γερακιού και ταχύτητα Speedy Gonzales
O απίθανα ταχύς. Χτυπά και (κρύβεται) φανερώνεται  Smile Wink Tongue 

Με το καλό και στις επόμενες

ορφεας

Σ’ευχαριστω πολύ Ορφέα μου, αλλά μ’εχουν προλάβει πολλάκις εις το παρελθόν. Η με έχουν κάνει outbid, όπως το 2002, πριν μιλήσουμε ποτε κατ’ιδιαν, όταν στο viewing της δημοπρασίας της ΠΝΕ ήσουν όρθιος απέναντι μου εξετάζοντας κάποιο λοτο, σου έδειξα ένα δίφραγκο του 1911, σε κοίταξα, απάντησες αρνητικα (κουνώντας το κεφάλι) κι άρα με διαβεβαίωσες ότι δεν θα το χτυπήσεις.

Και πραγματι δεν το χτυπησες, και στα €450 ήμουν ήδη high bidder, περιμένοντας να κλείσει το λοτο υπέρ μου, όμως μόλις είχε εμφανιστεί ο Συβριδακης, με ελευθερη εντολή και την ταμπέλα επάνω χωρίς να έχει πρόθεση να την κατεβάσει, ε κορόιδο ήταν,όσο ψηλότερα τόσο ψηλότερη κι η προμήθεια του, ώσπου στα €800 μετά από ένα πιγκ πιγκ μεταξύ μας , μιας μπάλας που άλλαξε 8 κατοχές πάνω από το €450, είπα ας το πάρει επιτέλους βα το χαίρεται!.

Και μαντέψτε ποιος ήταν ο πελάτης του; Ο σημερινός (μετά)πωλητής αυτού του ίδιου 5δραχμου του1833, ο νεοεισερχόμενος τότε συλλέκτης, σήμερα έμπορος με κατάστημα στην Κηφισια. 

Τελικά εκείνο το δίφραγκο πιστοποιήθηκε ως PCGS MS64 και αναβαθμίστηκε ως 65 πολλά χρόνια αργότερα, αλλά κι εγώ βρήκα ένα αντίστοιχο καλό, πιστοποιημένο NGC MS64, πάνω από €1000 βέβαια, αφού εκείνη η δημοπρασία ανέβασε μια κι έξω τα ως τότε υποτιμημένα ακυκλοφορητα διδραχμα του 1911, και αναβαθμίστηκε κι αυτό ως PCGS MS65. (ένα από τα 3 που αναβαθμίστηκαν στα 10 ήδη πιστοποιημένα που είχα καταθέσει).

Το οποίο και μου υπέδειξε τηλεφωνικά πάλι ο ίδιος άνθρωπος, που μ’ειχε ξεπεράσει στο πρώτο διδραχμο της δημοπρασίας της ΠΝΕ, δια μέσου Τάκη Συβριδακη ,ένα νόμισμα που πουλούσε ο μασουρακιας τότε στο φορουμ του, αλλά για κάποιο λόγο πέρασε απαρατήρητο, έως τη στιγμή που δέχτηκα το τηλεφώνημα του Βασίλη και έτρεξα να δώσω προκαταβολή στον Δημήτρη Π, που τότε δούλευε για μια εταιρεία στην οδό Καποδιστριου.

Όταν την άλλη μέρα το πρωί του έφερα τα επόμενα χρήματα, μου είπε ότι δεν ξέρεις πόσες αιτήσεις και (ανήθικες) προσφορές είχα, (δλδ ανώτερες από την τιμή που ζητούσε και το είχαμε ήδη κλείσει) μεταξύ των οποίων κι από την Αμερική.

Ένα αναπάντεχο ταξιδάκι στο χρόνο,σαν φλασια μου ήρθε,  19 χρόνια πριν.  Smile


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - E.X.N - 09/10/21 14:14:21

Δημήτρη συγχαρητήρια και πάλι για το τάληρο αλλα και για τα τόσα όμορφα θέματα που έχεις ανόιξει και έχεις μοιραστεί μαζί μας και εδώ αλλά και απέναντι.
Οσο για τον Αγιο ανθρωπο που σε εχει βοηθήσει μιάς και γράφουμε δημόσια σήμερα με ενημέρωσαν να προσέχω να μην φάω καμία σφαιρα για αυτά που έγραψα(ΑΠΟ ΚΟΝΤΙΝΌ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ το έμαθα).Είναι γνωστά τα πάντα και όπως ένας σοφός του είχε πεί ο μεγαλύτερος εχθρός σου είναι ο ευτός σου ,το ίδιο λέω και σε εμένα το ίδιο συμβουλευω και έσενα να μείνουμε μόνο στα συλλεκτικά και να λήξει.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 09/10/21 14:28:33

Συμφωνώ Χρήστο μου και σε ευχαριστώ πολύ για αυτήν την πολύ σωστή υπόδειξη. Από μένα τέλος.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - rubirosa - 09/10/21 15:03:17

Μας έβαλες ένα εκπληκτικό τάλιρο που χάσαμε την λαλιά μας!
Τι χρειάζεται αυτή η Ιχνηλασιμότητα, αυτό το φακέλωμα στα νομίσματα το'χε ο Μάκης που το πήρε  από  τον Λάκη και το έδωσε στον Τάκη,για μένα τι σημασία έχει; σαν μνημόσυνο μου ακούγετε, σημασία έχει ποιος είναι ο τωρινός του  Ιδιοκτήτης.
Αυτός ο χώρος είναι για το χόμπι μας,να ανταλλάσουμε απόψεις και να χαλαρώνουμε μετά την πίεση της ημέρας.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 09/10/21 16:08:27

Συμφωνώ 100% Θανάση μου, παραβαίνοντας ήδη αλλά για πρώτη και τελευταία φορα την υπόσχεση που μόλις προ ολίγου έδωσα ότι δεν θα εκφέρω καμία άλλη άποψη σε αυτό το θέμα.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - john v - 10/10/21 08:06:59

Καλημέρα έχω γράψει για το ταληρο ότι είναι χάρμα οφθαλμού καταπληκτικό
Όσον αφορά για τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν  θα πρέπει να υπάρχει μια σοβαρότητα σε ότι αναφορά  συλλεκτισμος ,χόμπι ,και έμπορας  και υπευθυνότητα στης αγορές μας με ότι συνεπάγεται
Οι έμποροι κάνουν την δουλειά τους κοιτάνε τον συμφέρον τους γιατί από αυτό ζούνε της οικογένειες τους , εμείς κύριοι κάνουμε ένα ακριβώς χόμπι που πρέπει πρώτα πρώτα να δείχνουμε την αξιοπρέπεια μας ,νομίζω ότι δεν μετράνε οι συλλογές που έχουμε όσο μεγάλης αξίας αν είναι αλλά το ποσό αξιοπρεπείς είσαι απέναντι στο κοινωνικό σύνολο


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - sotiris - 13/10/21 18:41:57

Η συντακτικη ομαδα αυτου του φορουμ αποφασισε κατα πλειοψηφια οτι ειναι αποδεκτο ενα μελος Α να κανει προσωπικες επιθεσεις σε καποιο αλλο μελος Β και να ειναι ενταξει αν διαγραφονται τα υβριστικα σχολια χωρις να ζητειται μια δημοσια συγγνωμη και το μελος Α να συνεχιζει να γραφει. Επειδη αυτη η κατα πλειοψηφια αποφαση οδηγει σε μια αρρωστημενη κατασταση που μπορει να εκτροχιαστει (π.χ. και το μελος Β να πεσει στο ιδιο επιπεδο και να αρχισει να γραφει υβριστικα σχολια τα οποια μετα απο λιγο καιρο μπορουν να διαγραφουν και να συνεχιζει να γραφει - ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΕΤΕ; ) αποχωρω απο αυτο το περιβαλλον και ζητω απο τους συντονιστες να διαγραψουν τον κωδικο μου.
Σωτηρης