Συλλεκτικό Στέκι
Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο (/thread-4923.html)

Σελίδες: 1 2 3


Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - malef13 - 23/10/21 15:42:03

ΕΝΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣΟΛΔΑ (SOLDO). Ενετικά μονόσολδα (Soldo) για χρήση (και) σε ενετοκρατούμενες περιοχές του ελληνικού χώρου κατά την πρώιμη νεότερη περίοδο.Βιβλίο 2021.

   Με μεγάλη μου χαρά, έπειτα από αρκετή προσπάθεια, ολοκλήρωσα την πρώτη μου απόπειρα για ένα μικρό νομισματικό σύγγραμμα. Μια έρευνα-μελέτη-αφιέρωμα, πάνω σε ένα νόμισμα που με γοήτευε, με την μικρή δυσκολία που είχε ελαφρώς παραπάνω στη εύρεσή του (συγκριτικά και με τις γαζέττες). Ο ενθουσιασμός μου είναι μεγάλος και ήθελα να τον μοιραστώ με τους φίλους συλλέκτες.

Υπόμνημα: Με το παρόν υπόμνημα θα ήθελα να αναφέρω κάποια στοιχεία του έργου. Αρχικά, σχετικά με τα χαρακτηριστικά του, πρόκειται για ένα 35σέλιδο, διαστάσεων Α4, με βιβλιοδεσία καρφίτσα και φύλλο ιλλουστρέ (προκειμένου να αποτυπώνονται καλά οι φωτογραφίες των νομισμάτων, οι χάρτες και οι πίνακες) σύγγραμμα. Επικεντρώνεται αποκλειστικά στα ενετικά μονόσολδα που κυκλοφόρησαν (και) σε περιοχές του ελληνικού χώρου. Επειδή, είναι το πρώτο εγχείρημα, εστίασα σε ένα σημείο, ώστε να δω αν είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Έτσι, αν υπάρχει συνέχεια, θα έχω προσπαθήσει ήδη μια φορά, με την όποια πολύτιμη εμπειρία να αποκομίζεται. Δεν εμπεριέχει ποικιλίες, καθώς θεωρώ πως είναι κάτι που χρειάζεται διαρκή μελέτη πολλών ετών με συνεχή ενημέρωση ή τεράστιο πλήθος συλλογής (ή και τα δύο), πράγματα που από την αρχή της ενασχόλησής μου δεν έχω κατορθώσει να φτάσω στο απαιτούμενο επίπεδο. Η εργασία, εμπεριέχει ωστόσο πίνακες σπανιότητας, πάντα εξατομικευμένους στα μονόσολδα. Επιπλέον, υπάρχει και σε αγγλική ξεχωριστή έκδοση. Το σύγγραμμα είναι γραμμένο στα ελληνικά.

   Έχει γίνει μια προσπάθεια με κόπο και χρόνο προκειμένου να βγει το αποτέλεσμα που υπάρχει. Είναι πιθανό να υπάρχουν μικρο-ατοπήματα, ωστόσο κάθε αρχή και δύσκολη. Ο όγκος των πληροφοριών που πρέπει να διαχειρίζεται κάποιος σε τέτοιες ενέργειες είναι μεγάλος. Σε συνδυασμό με την εκτύπωση δημιουργεί ένα κόστος προμήθειας. Αυτό, προσπάθησα να το κρατήσω σε ένα όσο το δυνατόν χαμηλό επίπεδο. H τιμή είναι 10€, δυνατότητες συναλλαγής χέρι με χέρι για Αθήνα, αλλιώς αποστολή με ΕΛΤΑ με ιχνηλάτηση (κόστος 2,5€ λόγω του ότι είναι Α4, κατηγορία μεγάλο). Οποιοσδήποτε επιθυμεί να το προμηθευτεί μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου, όποτε το επιθυμεί σε π.μ. Ευχαριστώ πολύ τους ευγενικούς διαχειριστές και εύχομαι όποιος το προμηθευτεί να του αρέσει.
Γιάννης ο μικρός


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - nikos11 - 23/10/21 17:09:59

Γιάννη το ελάχιστο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ καλοτάξειδο!! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, το μεράκι σου και πάνω από όλα το ήθος σου! Μικρέ σου εύχομαι και μεγάλος να μείνεις όπως είσαι!


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - exmim - 23/10/21 17:36:47

Κατά αρχάς, μπράβο σου και συγχαρητήρια για την δουλειά σου.  Απο οτι ξερω θα είσαι αύριο στην ΠΝΕ, οπωσδήποτε ενα αντίτυπο για εμένα. Σε ευχαριστώ.


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - exmim - 23/10/21 18:12:40

(23/10/21 17:36:47)exmim Έγραψε:  Κατά αρχάς, μπράβο σου και συγχαρητήρια για την δουλειά σου.  Απο οτι ξερω θα είσαι αύριο στην ΠΝΕ, οπωσδήποτε ενα αντίτυπο για εμένα. Σε ευχαριστώ.

Υπολόγισε με για δυο αντίτυπα
....


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - malef13 - 23/10/21 18:17:24

(23/10/21 17:09:59)nikos11 Έγραψε:  Γιάννη το ελάχιστο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ καλοτάξειδο!! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, το μεράκι σου και πάνω από όλα το ήθος σου! Μικρέ σου εύχομαι και μεγάλος να μείνεις όπως είσαι!
Κύριε Νίκο σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ για τα καλά σας λόγια. Σημαίνουν πράγματι πολλά για μένα όταν προέρχονται από άτομα που είναι χρόνια στο χόμπι μας και εκτιμάω κάθε λέξη τους. Μπορεί να είμαι βάζελος Big Grin , αλλά στα συλλεκτικά προσπαθώ όσο το δυνατόν περισσότερο (όταν στα αθλητικά το έχουμε αφήσει... Dodgy Tongue ). Το μυστικό είναι η μια λέξη που αναφέρεται. Μεράκι. Αν υπάρχει αυτό, που από την αρχή της ασχολίας μου έχω δει πλήθος κόσμου να το έχει, με διαρκή προσπάθεια μπορείς να καταφέρεις πολλά. Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια.

(23/10/21 17:36:47)exmim Έγραψε:  Κατά αρχάς, μπράβο σου και συγχαρητήρια για την δουλειά σου.  Απο οτι ξερω θα είσαι αύριο στην ΠΝΕ, οπωσδήποτε ενα αντίτυπο για εμένα. Σε ευχαριστώ.

Έχει ήδη δρομολογηθεί με αφιέρωση! Smile Θα σας δω εκεί!


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - zompels - 23/10/21 19:25:57

Γιάννη 5 αντίτυπα για μένα. 
Άξιος!


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - cat - 23/10/21 20:15:49

Τα θερμα μου συγχαρητηρια φιλε μου. Θα παρακαλουσα ενα αντιτυπο κ για μενα. Στελνω με πμ το τηλ μου


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - malef13 - 23/10/21 20:48:58

(23/10/21 19:25:57)zompels Έγραψε:  Γιάννη 5 αντίτυπα για μένα. 
Άξιος!
Ευχαριστώ πραγματικά για τα καλά σας λόγια. Σημαίνουν πολλά όταν έρχονται από άτομα με μεγάλη εμπειρία!

(23/10/21 20:15:49)cat Έγραψε:  Τα θερμα μου συγχαρητηρια φιλε μου. Θα παρακαλουσα ενα αντιτυπο κ για μενα. Στελνω με πμ το τηλ μου

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Θα επικοινωνήσω μαζί σας σε π.μ. Smile


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - iapwnas - 23/10/21 21:15:53

Γιαννη καλοταξιδο ευχομαι! Μολις παραλαβω θα το διαβασω και θα επανελθω με σχολιο!


RE: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο - orfeas - 23/10/21 21:41:32

Γιάννη μου πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.

Εδώ και κάποια χρόνια που σε γνώρισα, διέκρινα την ευγένεια, το ήθος σου και το πάθος σου για τα νομίσματα και κυρίως για τα βενετσιάνικα.
Ετσι περίμενα μια τέτοια ενέργεια από μέρους σου, λίγο αργότερα λόγω και των μαθημάτων σου.
Ομως με διέψευσες. Αλλά πολύ ευχάριστη διάψευση, αφού ήρθε πολύ πιό νωρίς.

Να είσαι πάντα καλά Γιάννη μου και σε ανώτερα

ορφεας
ΥΓ. Υπήρξε κάποιος ετεροχρονισμός στα μηνύματά μας, αλλά δεν πειράζει