Συλλεκτικό Στέκι
Ludwig I of Bavaria - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ludwig I of Bavaria (/thread-4966.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


Ludwig I of Bavaria - gkounto - 19/12/21 13:25:27

Έχοντας παρευρεθεί σε πολλές δημοπρασίες του Κουνκερ θαύμαζα πάντα τις υπέροχες συλλογές τους από τον συγκεκριμένο βασιλέα της Βαυαρίας. Όλα τα αναμνηστικά του μου αρέσουν αλλά φυσικά ξεχωρίζει στη καρδιά μου τι άλλο η παράδοση του στέμματος στον Όθωνα.
Το νόμισμα το αγόρασα τον Φεβρουάριο και μετά από πολλές περιπέτειες (λόγω κοβιντ) το παρέλαβα τον Σεπτέμβριο. Πιστοποιημένο πλέον.
Το μοιράζομαι μαζί σας ελπίζω να σας αρέσει ανήκει στη συλλογή μου.
Θα περιμένω τη γνώμη σας για βαθμό.


RE: Ludwig I of Bavaria - epop - 19/12/21 18:57:43

Το νομισμα Γιώργο είναι πολυ ωραίο και με φοβερη λεπτομέρεια στα ψηλά σημεία(μουστάκι Λουδοβίκου και μαλλια Ελλαδος)που δειχνει ότι μπηκε σε κουτί με υψηλο βαθμό.Όμορφη ελαφρία χρυσή πατίνα . Ο Λουδοβίκος είχε μεγάλη αγάπη στο νόμισμα κια η συλλογή του αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής του νομισματικού μουσείου του Μονάχου, που στεγαζεται σήμερα στο residenz palace στο κεντρο της πόλης.


RE: Ludwig I of Bavaria - cat - 19/12/21 18:59:21

Απλα υπεροχο Γιωργο φανταστικο. Απο βαθμο θα ρισκαρω να πω MS65-66


RE: Ludwig I of Bavaria - epop - 19/12/21 19:20:05

να προσθέσω ότι στο συγλεκριμενο νόμισμα υπαρχουν και μερικές ποικιλίες που αφορουν την διακοσμηση του κέντρου της ασπίδας. Σαν δοκιμια o Krause παρουσιαζει αυτά με απουσία σταυρού στην ασπίδα. Κάποτε ένα είχε περάσει από τα χέρια μου




[attachment=14415]


RE: Ludwig I of Bavaria - nikos11 - 19/12/21 19:41:40

Γιώργο πολύ όμορφο το απόκτημα, με πάρα πολύ καλές λεπτομέρειες. Έχω προσπαθήσει και εγώ να αποκτήσω ένα για τη συλλογή μου, χωρίς επιτυχία ωστόσο μέχρι σήμερα... Από βαθμό, θα πω MS65, ευχόμενος βεβαίως να πέφτω έξω και να έχει πάρει μεγαλύτερο.


RE: Ludwig I of Bavaria - PANAGIOTIS - 19/12/21 19:46:46

Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι! Είναι ο συχνότερος τύπος με τον ελληνικό σταυρό στην ασπίδα (χωρίς σταυρό θεωρείται δοκίμιο...). Με την πατίνα του, ανέγγιχτο, όπως μου αρέσει ένα νόμισμα 200 χρόνων....πλήρεις λεπτομέρειες, νομίζω γύρω στο  MS64....Από τα ομορφότερα τάλιρα ελληνικού ενδιαφέροντος.


RE: Ludwig I of Bavaria - gkounto - 19/12/21 19:51:15

(19/12/21 18:57:43)epop Έγραψε:  Το νομισμα Γιώργο είναι πολυ ωραίο και με φοβερη λεπτομέρεια στα ψηλά σημεία(μουστάκι Λουδοβίκου και μαλλια Ελλαδος)που δειχνει ότι μπηκε σε κουτί με υψηλο βαθμό.Όμορφη ελαφρία χρυσή πατίνα . Ο Λουδοβίκος είχε μεγάλη αγάπη στο νόμισμα κια η συλλογή του αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής του νομισματικού μουσείου του Μονάχου, που στεγαζεται σήμερα στο residenz palace στο κεντρο της πόλης.

Πράγματι Ανάργυρε έτσι όπως τα λες είναι. Μάλιστα είχα την χαρά να το επισκεφτώ πριν δυο χρόνια και δεν ήθελα να φύγω. Αν δεν ήταν μαζί μου η γυναίκα μου να με τραβάει σχεδόν κυριολεκτικά δεν ξέρω μάλλον θα το έκλεινα. 
Ήταν και συλλέκτης και τα περισσότερα νομίσματα του με την προτομή του ήρθαν κατευθείαν από την πρέσα!! Και επίσης γνώστης και λάτρης των αρχαίων ελληνικών με κομμάτια που σου κόβουν την ανάσα. Δεν είχε δέκαδραχμο Αθηνών είχε όμως δέκαδραχμο Μακεδονίας κάτι που προσωπικά δεν γνώριζα ότι υπάρχει (όχι ότι ξέρω πολλά αλλά τα ψιλό παρακολουθώ).


RE: Ludwig I of Bavaria - gkounto - 19/12/21 19:53:13

Σας ευχαριστώ πολύ όλους έχω την χαρά να σας πω ότι είναι το μοναδικό 66 στην pcgs.


RE: Ludwig I of Bavaria - rubirosa - 19/12/21 19:55:24

Δυνατό απόκτημα, 65 θα πω!!!!!
Είναι μαζί με της Οικογένειας, από τα νομίσματα που προαιρετίκα,πρέπει να υπάρχουν σε μια συλλογή Οθωνικών!


RE: Ludwig I of Bavaria - gkounto - 19/12/21 20:09:30

Ευχαριστώ Θανάση τελικά είναι 66. Ναι της οικογένειας είναι και αυτό στο ραντάρ αν και δεν με εξιτάρει και πολύ να πω την αλήθεια. Υπάρχουν άλλα του λουδοβικου με εξαιρετικά θέματα και σχέδια. Καταλαβαίνω βέβαια ότι εννοείς ελληνικού ενδιαφέροντος.