Συλλεκτικό Στέκι
Ludwig I of Bavaria - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ludwig I of Bavaria (/thread-4966.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Ludwig I of Bavaria - gkounto - 22/12/21 12:21:05

Καλά Χριστούγεννα Ορφέα ευχαριστώ για τις καταπληκτικές ιστορίες- πληροφορίες σου.


RE: Ludwig I of Bavaria - orfeas - 23/12/21 08:00:17

Και κάτι ακόμη για τον Ferrary

Κάποια λαμόγια-μεγαλέμποροι της εποχής του 1860-1910 (πάντοτε υπήρχαν τέτοιοι), τον είχαν φορτώσει με πάρα πολλά πλαστά γραμματόσημα.
Σαν να μην έφτανε αυτό, για πολλές δεκαετίες, αποκαλούσαν κοροΪδευτικά μεταξύ τους και καθιέρωσαν για τα πλαστά τον όρο  "Ferrarities"

Ας φυλαγόμαστε λοιπόν   Smile Big Grin Angry

ορφεας


RE: Ludwig I of Bavaria - PANAGIOTIS - 23/12/21 21:03:01

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά για μένα αυτές οι πληροφορίες που δίνει ο αγαπητός Ορφέας είναι πολύ σημαντικές. Πάντα μου άρεσαν οι νομισματικές ιστορίες που ακολουθούσαν συλλέκτες, συλλογές, αγορές νομισμάτων κ.λ.π. Είναι η ιστορία του νομίσματος, τα χέρια από τα οποία πέρασε, οι λεπτομέρειες της κοπής του που δεν αναγράφονται σε κανένα βιβλίο και που κάποιοι συλλέκτες γνωρίζουν....Όλα αυτά είναι η μαγεία της συλλογής και όχι βέβαια η ξερή αξία κάθε νομίσματος......Να ναι καλά ο Ορφέας να τα μαθαίνουμε, ένα βιβλίο με αυτές τις ιστορίες θα άξιζε περισσότερο από οποιοδήποτε κατάλογο με φωτογραφίες, τιμές κ.λ.π......


RE: Ludwig I of Bavaria - nikos11 - 25/12/21 09:49:53

Όπως τα λες είναι Παναγιώτη! Χρόνια πολλά σε ολους!


RE: Ludwig I of Bavaria - orfeas - 26/12/21 22:05:44

Και μία ακόμη διευκρίνηση σχετικά με το χρυσό τάλληρο του 1832, μετά από ερωτήματα φίλων.

Η συλλογή νομισμάτων του Ferrary ήταν πολύ μεγάλη και με πολλές σπανιότητες


Το χρυσό τάλληρο του 1832 (1β στον πίνακα που ανέβασα)  ΣΙΓΟΥΡΑ  δεν είναι Pattern ή Probe ή Essai

Είναι ένα προϊόν κοπής μετά από συμφωνία ιδιώτη με το Νομ/πείο, με τις γνήσιες μήτρες του 1832, αλλά σε μεταγενέστερη ημερρομηνία (στο περιθώριο 1902 ή 1903) και διαφορετικό μέταλλο (χρυσός αντί αργύρου.

Νομίζω ότι θα ταίριαζε ο χαρακτηρισμός  Restrike, συνοδευόμενος με ότι άλλο θέλετε πχ. χαριστική, ιδιωτική, κλπ κλπ κοπή

Και πάλι καλές γιορτές σε όλους

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Ludwig I of Bavaria - gkounto - 26/12/21 23:05:17

Ναι δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω άλλωστε ούτε που γνώριζα την ύπαρξη του. Μέχρι τώρα θεωρούσα restrikes τις επίσημες κοπές του νομισματοκοπείου δηλαδή με τις πρωτότυπες μήτρες αλλά σε μεταγενέστερη ημερομηνία φυσικά για τις  ανάγκες των συλλεκτών. Πχ ξέρω για το 10 Louis d’or που έγραψα και σε άλλο νήμα. Υπάρχουν όμως και άλλες κοπές που από αλλα νομισματοκοπεία που συνέχισαν να κόβουν ένα δημοφιλές νόμισμα πολλά χρόνια μετά την επίσημη εμφάνιση του χωρίς κάποια μεταχρονολογημένη επισήμανση πχ η περίφημη ουνα του Λονδίνου που αν και 1839 συνεχίστηκε να κόβεται κατά παραγγελία μεχρι το 1887 όποτε και έκοψαν μήτρες με το Ιωβηλαίο. Αυτή όμως δεν λέγεται restrike. 
Ιδιωτική κοπή; Σίγουρα ιδιωτική παραγγελία. Τέλος πάντων δεν θέλω να αλλάξω το νόημα του νήματος που άλλωστε εγώ ξεκίνησα απλά το θέτω σαν προβληματισμό όπως νομίζω και ο Ορφέας.


RE: Ludwig I of Bavaria - solferino - 27/12/21 08:39:19

χωρίς να θέλω να χαλάσω το τόπικ, και στα δικά μου αυτιά δεν ηχεί καλά το restrike. Και εγω με τη σειρά μου θεωρώ τα restrikes ως επίσημες κοπες του κάθε νομισματοκοπείου οπως εκανε η αγία πετρούπολη με τα novodels οπου δεν εχουν καμία διακριτή διαφορά με τα original απλά θέλουν έμπειρο μάτι. Απαξ και του έκοψε νόμισμα με χτυπημενο το έτος στο ριμ για ευνόητους λόγους , πιο πολύ μου κάνει για 'χαριστική κοπή' ή ιδιωτική κοπή. Οχι πως μειώνει την αξία τους , προς θεού.