Συλλεκτικό Στέκι
Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage (/thread-4968.html)

Σελίδες: 1 2


Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - gkounto - 22/12/21 10:14:11

https://coins.ha.com/itm/greece/world-coins/greece-othon-drachma-1832-ms67-ngc-/a/3098-33919.s?ic4=GalleryView-BidNow-071515


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - nikos11 - 22/12/21 11:56:23

Εξαιρετικό νόμισμα, όσο και αν προσωπικά θεωρώ κάπως υπερβολικό το βαθμό του...


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - gkounto - 22/12/21 12:16:43

(22/12/21 11:56:23)nikos11 Έγραψε:  Εξαιρετικό νόμισμα, όσο και αν προσωπικά θεωρώ κάπως υπερβολικό το βαθμό του...

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο Νίκο.


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - PANAGIOTIS - 22/12/21 12:27:59

Πολύ όμορφο νόμισμα, υπερτιμημένο νομίζω.......θα καταλήξει στο θεό (υψηλή τιμή), σε κάποια συλλογή ως το top population από κάποιον που αν έγραφε στο ταμπελάκι MS65 ούτε που θα το πρόσεχε!


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - Diinekis - 22/12/21 16:54:42

Πολύ όμορφο!!!!πολύ ωραίες αποχρώσεις!


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - digo - 29/01/22 09:14:55

Εγώ αποφεύγω να κάνω κρίσεις χωρίς να τοχω δει στο χέρι. Και ειλικρινά ΔΕΝ μου φάνηκε καθόλου υπερτιμημένο, η overgraded για να το πούμε αλλιώς. Θεωρώ ότι το 67+ είναι τόσο δύσκολο να το πιάσει κανεις, που συζητήσεις εκ μακρόθεν δεν έχουν νόημα. Είναι το twilight zone, το λούστρο του δεν παίζεται, οπως κι οι λεπτομέρειες, το close up είναι πολύ κακή  φωτογραφία που ρίχνει το νόμισμα και η αγορά αποφάσισε: $10200

Αντίθετα, μια άλλη δρχ του 1832, 67αρα κι αυτή,  NGC κι αυτή, που την είχε ως παράδειγμα προτέρων πωλήσεων με απογοήτευσε οικτρά όταν είδα το close up. Κρίμα που δεν πέτυχα το νήμα στην ώρα του.


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - PANAGIOTIS - 29/01/22 16:00:23

Η τελική τιμή αποδεικνύει αυτό που προείπα, επειδή είναι top population η τιμή πήγε στον θεό.....κάτω από διαρκή πίεση οι εταιρείες σιγά-σιγά θα βγάζουν όλα και πιο top population νομίσματα, του χρόνου θα δούμε και 68άρια! Κάποιος τώρα καυχιέται ότι έχει την καλύτερη δραχμή του 1832! Το πλήρωσε κάπως ακριβά, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - nikos11 - 29/01/22 21:46:10

Δημήτρη (digo, για να μην γίνονται παρεξηγήσεις Smile ) οι κρίσεις μας και τα σχόλιά μας έγιναν με βάση τις φωτογραφίες που είχε αναρτήσει ο οίκος δημοπρασιών Heritage. Βάσιμα πιστεύω εκτιμήσαμε ότι ο οίκος θα είχε κάθε ενδιαφέρον και συμφέρον να αναδείξει το νόμισμα όσο το δυνατόν πιο πολύ, ώστε να επιτύχει και υψηλότερη τιμή κλεισίματος. Το νόμισμα δυστυχώς με τις φωτογραφίες "θάφτηκε". Είδα και εγώ μετά τη δημοπρασία κάποιες φωτογραφίες και πράγματι είναι η μέρα με τη νύχτα. Παρ' όλα αυτά η γνώμη μου είναι ότι έκλεισε αρκετά υψηλά Wink . 

Τώρα ως προς αν είναι δύσκολο να πιάσει ένα νόμισμα το 67+, είναι προφανώς δύσκολο, αλλά από την άλλη, δεν χρειάζεται να σου θυμίσω όλες τις ατελείωτες συζητήσεις που έχουν γίνει και με τη συμμετοχή σου για πάμπολλες περιπτώσεις overgraded νομισμάτων.


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - digo - 31/01/22 03:08:26

(29/01/22 21:46:10)nikos11 Έγραψε:  Δημήτρη (digo, για να μην γίνονται παρεξηγήσεις Smile ) οι κρίσεις μας και τα σχόλιά μας έγιναν με βάση τις φωτογραφίες που είχε αναρτήσει ο οίκος δημοπρασιών Heritage. Βάσιμα πιστεύω εκτιμήσαμε ότι ο οίκος θα είχε κάθε ενδιαφέρον και συμφέρον να αναδείξει το νόμισμα όσο το δυνατόν πιο πολύ, ώστε να επιτύχει και υψηλότερη τιμή κλεισίματος. Το νόμισμα δυστυχώς με τις φωτογραφίες "θάφτηκε". Είδα και εγώ μετά τη δημοπρασία κάποιες φωτογραφίες και πράγματι είναι η μέρα με τη νύχτα. Παρ' όλα αυτά η γνώμη μου είναι ότι έκλεισε αρκετά υψηλά Wink . 

Τώρα ως προς αν είναι δύσκολο να πιάσει ένα νόμισμα το 67+, είναι προφανώς δύσκολο, αλλά από την άλλη, δεν χρειάζεται να σου θυμίσω όλες τις ατελείωτες συζητήσεις που έχουν γίνει και με τη συμμετοχή σου για πάμπολλες περιπτώσεις overgraded νομισμάτων.

Νίκο,επειδή εδωσα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΣΗ στο κοντινότερο παράδειγμα που μπορούσα , μια 67αρα πάλι ΝGC που είχε σε πρότερες πωλήσεις , που είχε κάτι σημάδια σαν «ο Όθωνας να έπαιζε το σημαδεμένο», η μάλλον το πεδίο μπροστά στο μέτωπο του, χωρια που κάποιος είδε την 67+ εκ μέρους μου live ,έχω αμετάκλητη άποψη ότι εδώ αξίζει το συγκεκριμένο top pop και τα λεφτά του, σε πλήρη κόντρα με μια 66 PL που πουλήθηκε από ντόπιο οίκο σχεδόν στα ίδια λεφτά, μόνο και μόνο για το PL. 

Κάποιοι μπέρδεψαν το PL στους Κωσταντινομεταπολιτευτακηδες με το Proof που θαπρεπε να ήταν για τα λεφτά που πουλήθηκε (€8700) η έστω SP η συγκεκριμένη 66αρα PL. 

Ρίχνει και στις 2 στ’αυτια, τώρα εγώ μια raw έχω πάρει εδώ και 15 χρόνια, η δεύτερη του 32 γιατί είχα κι άλλη 65, όμως η νέα είναι  τιγκα στο χρωμα και το λούστρο και μου γράψε Pcgs MS65 πολύ συντηρητικά, κι είμαι καλυμμένος, όμως δεν μπορώ να μην υποκλιθω σε νόμισμα τύπο, συλλογή από μόνη της. Τι να τις κάνω του 46 και του 33-Α και του 34 για να μην πάω σε ακριβότερες σε σχεδόν καλώς η διαγωγής κοσμιας, για να πετύχω τι; Πληρότητα….., να δεσμεύσω δηλαδή αυτό το hobby που με φτιάχνει με κανόνες, που θα επιβάλλω εγώ στον εαυτό μου; Δε σφάξανε. 

Μ’αυτη του 1832, εγώ προσωπικά θαχα κλείσει ως συλλέκτρια δραχμών του Οθωνα νεανικό κεφάλι αλλά και ως χορεύτρια.  Wink

Πάντως περί σχολίων τιμής, ταχω ξανακούσει αυτά εδώ και 15 χρόνια για αγορές ενός οφθαλμίατρου στο ΛΑ και σήμερα αυτές οι τιμές είναι τόσο αστείες, πχ δρχ 1851 PCGS MS65 $12500 συν προμήθεια 12.5% η 15% τότε, ταλληρο 1851 prooflike PCGS MS64 στα €20000 κι άντε πιάστε τον τώρα. Χωρια άπειρες ευκαιρίες διπλές η τριπλές που έχει  πάρει τζαμπε ΟΛΕ για να ρίξει το μέσο όρο…..

Το καλό το πραμα  πάντα είναι ακριβό, δεν το αγοράζουμε για μεταπώληση χωρίς ορίζοντα 15αετιας και βαλε όμως…

Για το συγκεκριμένο κομματι πάντα έτσι; Ας είχε πέσει TrueView θα βλέπατε, όμως κοιτάξτε τα λουστρα που ξεχύνονται από τη φωτογραφία με το σλαμπ, και βάλτε και τις κάκιστα φωτογραφημένες γαλαζοπράσινες πατινες για να δείτε ότι το 67+ αυτό, είναι 3 βαθμούς επάνω από το άλλο 67 που μόνον από τη φωτογραφία βέβαια έκρινα, αλλά και το άνοστο 66 PL , άνοστο για την τιμή που πήγε αν πήγε κι αν δεν πηγε…

Έχω το πραμα το καλό, κανενα δεν παρακαλω. Wink


RE: Δραχμή 1832 67+ στην Heritage - E.X.N - 31/01/22 09:12:28

https://www.ngccoin.com/certlookup/6144213-006/67/