Συλλεκτικό Στέκι
5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) (/thread-497.html)

Σελίδες: 1 2


5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - ukobke - 07/01/17 10:52:03

Ο Δημήτρης (haros)  σε προηγούμενο νήμα ανέφερε ότι εάν ο KRAUSE  δεν καταγράψει την οποιαδήποτε ποικιλία, αυτή ΔΕΝ πιστοποιείται. Έχει απόλυτο δίκιο.
Δυστυχώς κάποιοι στην Ελλάδα θέλουν να υποκαταστήσουν τον KRAUSE (λες και αποτελεί θέσφατο ο κατάλογος αυτός)  με ότι αυτό συνεπάγεται... Πάντως υπάρχουν συλλέκτες που ψάχνουν τις λεπτομέρειες -ενδεικτικά αναφέρω τον Γιώργο /georok- που είναι από τους λίγους, που μετά από 45 χρόνια συλλογής νομισμάτων, κατά καιρούς μου έχουν εμπλουτίσει τις γνώσεις μου.

....θυμάμαι τις "κόντρες" μου με τον Δέλλιο στο ebay όταν εμφανίστηκε ο Κώστας  το 2000 περίπου. Ελάχιστοι έλληνες τότε. Το πολύ 7-8.

Σε μια "κόντρα" μας λοιπόν, πήρε (έχασα) ένα 5Λεπτο 1895 με ποσό 75.000 δραχμών. Ποσό, τρομερά μεγάλο για την εποχή του. Τέτοιο ποσό,  είχε χτυπηθεί στη λέσχη ένα ακυκλοφόρητο (σήμερα πάνω από MS64) τεταρτάκι του 1834 που είχε βάλει ο Δημήτρης (Digo).

Το 5 λεπτο 1895 λοιπόν, ήταν μακρά το δυσκολότερο από τα χαλκονικέλινα 1894-1895 (εξαιρουμένου του 1893 φυσικά). Φυσικά και πολύ πιο δύσκολο από το 10λεπτο 1895.

Ακόμη δυσκολότερο όμως να βρεθεί (κοινό μυστικό), ήταν  το 5λεπτο 1895 με μεγάλο 5άρι στην ημερομηνία σε UNC. Θεωρούσα ότι είχα καταφέρει να έχω το καλύτερο ανάμεσα στους συλλέκτες, έχοντας ένα καλό VF. (Φωτό 1).

Μετά από κάποια χρόνια εμφανίστηκαν τα "μασούρια" των 5λεπτων του 1895 και Ω! του θαύματος ήταν ΟΛΑ με "μεγάλο" 5.

Διευκρίνηση: Αυτό που λέμε μεγάλο πέντε, είναι η μεγαλύτερη κάτω καμπύλη σε σχέση με το άλλο 5.

Για σύγκριση, παραθέτω φωτό 1 (μεγάλο 5), και  φωτό 2 (μικρό 5).

Στη φωτό 3, έχω cropιάρει εφαπτόμενες τις 2 διαφορετικές ημερομηνίες. Η διαφορά μόνο στο 5, είναι εμφανής.

Σημείωση: Στα ακυκλοφόρητα η διαφορά είναι ακόμη πιο εμφανής.

(Για την ιστορία: εκείνο το πεντάλεπτο του Δέλλιου βρέθηκε αργότερα στα χέρια μου και είναι το UNC  με μικρό 5 της συλλογής μου).


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - zompels - 07/01/17 12:44:19

Πολύ ωραίο και διατυπωμένο θέμα .
απο τις φώτο είναι εμφανέστατες οι διαφορές .(η φωτομέτρηση #3 υποδειγματική)


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - georok - 07/01/17 13:07:30

Ωραια ποικιλία και σε ευχαριστώ.


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - ukobke - 07/01/17 15:17:55

Εγώ ευχαριστώ Παναγιώτη και Γιώργο


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - kostas06 - 07/01/17 15:32:33

Αναλυτικοτατο άρθρο και πολυ ωραια παρουσίαση ! Ευχαριστούμε κ. Νίκο ! Εκτός στον Γεωργιο Α' που εχεις πολλές ποικιλίες Και στον Κωνσταντίνο Β' υπάρχουν αρκετές ποικιλίες και θα ήθελα να δω και τις δικές σας "ανακαλύψεις" ώστε να εμπλουτίσουμε τις συλλογές μας και τις γνώσεις μας !


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - GKCollect - 07/01/17 19:40:01

Πολύ ωραία παρουσίαση της ποικιλίας.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω... Την ποικιλία με το μεγάλο '5', παρόλο που υπάρχει η πρόβλεψη και το 'κενό' στην αρίθμηση του καταλόγου www.mycoins.gr , δεν την παρουσιάζουμε (όπως δεν παρουσιάζουμε πλήθος άλλων ποικιλιών). Αυτό δεν είναι τυχαίο γεγονός, ούτε οφείλεται σε έλλειψη στοιχείων. Υπάρχει 'κενό' διότι ίσως να υφίσταται και είναι προς μελέτη ακόμη μια ποικιλία.

Για να μην μακρηγορώ, στην παρακάτω φωτό βλέπουμε τις 2 ποικιλίες που αναλύθηκαν εξαιρετικά πιο πάνω. Αλλά αν παρατηρήσετε στο 3ο νόμισμα (κάτω), που φαίνεται ότι είναι της ποικιλίας με το μεγάλο '5', θα δείτε ότι έχουμε νέα διόρθωση της μήτρας πιθανότατα και στο ψηφίο '1'. Επίσης φαίνεται ότι έχουμε πιο λεπτή χάραξη και διαφορετική γωνία και γραμματοσειρά (Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι λόγω της φθοράς που έχει το 3ο νόμισμα, θα περιμέναμε πλάτυνση του ψηφίου ενώ έχουμε λέπτυνση). Είναι προς μελέτη και έτσι δεν μπορώ να παραθέσω άλλα στοιχεία. Πιθανότατα να μην υφίσταται σαν ποικιλία και να είναι τυχαίο γεγονός, οπότε όποιος φίλος θέλει, μπορεί να κάνει ελέγχους και διασταυρώσεις και με άλλα νομίσματα, για να βγουν πιο σωστά συμπεράσματα.


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - Nonos - 07/01/17 20:57:18

Πολλά συγχαρητήρια για την παρουσίαση αυτή Νίκο, μπράβο Κώστα για την επισήμανση.
Καταφέρατε και οι δύο σήμερα να μου κεντρίσετε το ενδιαφέρον με όσα αναφέρατε, τόσο σε αυτό το θέμα, όσο και στο άλλο με το τάληρο του 73 (η φωτογραφία σου Νίκο με το φωτογραφικό σου "χειρουργείο" χαράχθηκε ανεξίτηλα στην μνήμη μου και με στοίχειωσε).   Να "ανεβάζετε" συχνότερα θέματα κι οι δυό σας!


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - nikos11 - 07/01/17 21:08:53

Πολύ ωραίο θέμα, πολύ ωραία ανάλυση, επεξήγηση και τεκμηρίωση, αν και προσωπικά δεν ασχολούμαι με ποικιλίες παρά μόνο στα ιονικά και σε αυτά μόνο τα με/χωρίς τελεία Smile .


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - ukobke - 07/01/17 22:52:54

(07/01/17 19:40:01)GKCollect Έγραψε:  Πολύ ωραία παρουσίαση της ποικιλίας.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω... Την ποικιλία με το μεγάλο '5', παρόλο που υπάρχει η πρόβλεψη και το 'κενό' στην αρίθμηση του καταλόγου www.mycoins.gr , δεν την παρουσιάζουμε (όπως δεν παρουσιάζουμε πλήθος άλλων ποικιλιών). Αυτό δεν είναι τυχαίο γεγονός, ούτε οφείλεται σε έλλειψη στοιχείων. Υπάρχει 'κενό' διότι ίσως να υφίσταται και είναι προς μελέτη ακόμη μια ποικιλία.

Για να μην μακρηγορώ, στην παρακάτω φωτό βλέπουμε τις 2 ποικιλίες που αναλύθηκαν εξαιρετικά πιο πάνω. Αλλά αν παρατηρήσετε στο 3ο νόμισμα (κάτω), που φαίνεται ότι είναι της ποικιλίας με το μεγάλο '5', θα δείτε ότι έχουμε νέα διόρθωση της μήτρας πιθανότατα και στο ψηφίο '1'. Επίσης φαίνεται ότι έχουμε πιο λεπτή χάραξη και διαφορετική γωνία και γραμματοσειρά (Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι λόγω της φθοράς που έχει το 3ο νόμισμα, θα περιμέναμε πλάτυνση του ψηφίου ενώ έχουμε λέπτυνση). Είναι προς μελέτη και έτσι δεν μπορώ να παραθέσω άλλα στοιχεία. Πιθανότατα να μην υφίσταται σαν ποικιλία και να είναι τυχαίο γεγονός, οπότε όποιος φίλος θέλει, μπορεί να κάνει ελέγχους και διασταυρώσεις και με άλλα νομίσματα, για να βγουν πιο σωστά συμπεράσματα.

΄Ηπιες το ποτό της χαλάρωσης και έγινες εποικοδομητικός.

Τα δύο νομίσματα που παρουσίασα, εάν προσέξεις στη τρίτη φωτό, το 1 είναι μικρότερο απλά για να σου επιβεβαιώσω τη παρατήρησή σου. Βασικά στο 5 εμφανίζεται η μεγάλη αλλαγή.

Όταν έβαλα εφαπτόμενα τα δυο νομίσματα, οι γραματοσειρές ΔΕΝ εφάπτονταν. (για να σε επιβεβαιώσω άλλη μια φορά ΕΔΩ).

Ο λόγος που δεν ανέβασα τις εφαπτόμενες φωτό είναι επειδή τα νομίσματα είναι φθαρμένα και ενδεχομένως να προκαλούσαν αμφισβήτηση.
Θα πρέπει να πάω να "βγάλω" τα ακυκλοφόρητα και να τα φωτογραφίσω για να φανεί ξεκάθαρα ότι είναι δυο διαφορετικές master die  τουλάχιστον στον εμπροσθότυπο.


RE: 5 Λεπτά 1895 (Μεγάλο 5 στην ημερομηνία και Μικρό 5) - GKCollect - 09/01/17 20:16:51

Άψογος... Όταν γίνει η φωτογράφιση, βγάλε συγκριτικές φωτό για να γίνουν εύκολα κατανοητές οι διαφορές στον εμπροσθότυπο (εγώ δεν 'το έχω' με τις φωτό, για να κάνω τέτοια 'κόλπα'). Και κάποια στιγμή μελλοντικά ας γίνει κι ένα αντίστοιχο θέμα, για τις ποικιλίες του οπισθότυπου.