Συλλεκτικό Στέκι
20 ΛΕΠΤΑ 1900 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 (/thread-4993.html)



20 ΛΕΠΤΑ 1900 - PANAGIOTIS - 18/01/22 09:24:15

Και ένα εικοσάλεπτο του 1900, παλιά πιστοποίηση της NGC......έτσι αγορασμένο προ αρκετών ετών.....κλεισμένο στο άσπρο πλαστικό δεν φαίνεται καλά το rim. Στις τωρινές πιστοποιήσεις με τα "δοντάκια" το rim του νομίσματος φαίνεται καλύτερα (όσο κι αν κάποιοι λένε ότι τα "δοντάκια" αυτά φαίνεται να θέλουν να καταπιούν το νόμισμα!). Θεωρείται κλειδί για τα χαλκονικέλινα της Κρητικής Πολιτείας μιας και βρίσκεται δυσκολότερα από τα υπόλοιπα....


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - rubirosa - 19/01/22 08:38:43

Πανέμορφη ακυκλοφόριτη 20αρα!!!
θα πω 64


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - Diinekis - 19/01/22 14:19:37

Όπως και στην πεντάρα,έχει απίστευτα πεδία!!!!!Λες και κόπηκε σήμερα το πρωί από το νομισματοκοπείο!!!!


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - digo - 28/01/22 02:22:08

(18/01/22 09:24:15)PANAGIOTIS Έγραψε:  Και ένα εικοσάλεπτο του 1900, παλιά πιστοποίηση της NGC......έτσι αγορασμένο προ αρκετών ετών.....κλεισμένο στο άσπρο πλαστικό δεν φαίνεται καλά το rim. Στις τωρινές πιστοποιήσεις με τα "δοντάκια" το rim του νομίσματος φαίνεται καλύτερα (όσο κι αν κάποιοι λένε ότι τα "δοντάκια" αυτά φαίνεται να θέλουν να καταπιούν το νόμισμα!). Θεωρείται κλειδί για τα χαλκονικέλινα της Κρητικής Πολιτείας μιας και βρίσκεται δυσκολότερα από τα υπόλοιπα....


Μόνο στα μικρά νομίσματα Παναγιώτη, η εικοσαρα έχει ικανό μέγεθος να αντέξει τα δόντια του καρχαρία. Αν σε χαλάει πάντως που δεν φαίνεται το rim, κάνε μου μια πρόταση και καλό κηνυγι για μια άλλη τόσο καλή.  Big Grin


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - PANAGIOTIS - 28/01/22 10:45:35

(28/01/22 02:22:08)digo Έγραψε:  
(18/01/22 09:24:15)PANAGIOTIS Έγραψε:  Και ένα εικοσάλεπτο του 1900, παλιά πιστοποίηση της NGC......έτσι αγορασμένο προ αρκετών ετών.....κλεισμένο στο άσπρο πλαστικό δεν φαίνεται καλά το rim. Στις τωρινές πιστοποιήσεις με τα "δοντάκια" το rim του νομίσματος φαίνεται καλύτερα (όσο κι αν κάποιοι λένε ότι τα "δοντάκια" αυτά φαίνεται να θέλουν να καταπιούν το νόμισμα!). Θεωρείται κλειδί για τα χαλκονικέλινα της Κρητικής Πολιτείας μιας και βρίσκεται δυσκολότερα από τα υπόλοιπα....


Μόνο στα μικρά νομίσματα Παναγιώτη, η εικοσαρα έχει ικανό μέγεθος να αντέξει τα δόντια του καρχαρία. Αν σε χαλάει πάντως που δεν φαίνεται το rim, κάνε μου μια πρόταση και καλό κηνυγι για μια άλλη τόσο καλή.  Big Grin

Πέτυχες τον άνθρωπο που θα δώσει αγαπημένο νόμισμα συλλογής! Αυτό ήταν το δεύτερο νόμισμα της Κρητικής που είχα αγοράσει και εκτός από το πλαστικό που στις παλιές πιστοποιήσεις "κλείνει" το rim είχε κι άλλο χουσούρι, ήταν "στραβά" βαλμένο μέσα στο slab.....είδα και έπαθα με χτυπήματα από τα πλάγια να επανέλθει στα ίσια του! Κι άλλο τέτοιο έχω "στραβό", επίσης εικοσάρα,του 1895 όμως, που παρά τις προσπάθειες δεν έχει επανέλθει....στα καινούργια slab δεν μου έχει τύχει τέτοιο πράγμα, μάλλον είναι πιο σφιχτά....ανεβάζω και μια φωτό (από τις μέτριες δικές μου) από ένα άλλο εικοσάλεπτο ομοιόβαθμο, φωτογραφία χαρισμένη στον digo....


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - Diinekis - 28/01/22 11:23:23

Συνεχίζονται κατά ριπάς τα χτυπήματα!!!! Κύριε Παναγιώτη ευχαριστούμε που μας φτιάχνετε την διάθεση!!!!!


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - PANAGIOTIS - 28/01/22 12:06:27

(28/01/22 11:23:23)Diinekis Έγραψε:  Συνεχίζονται κατά ριπάς τα χτυπήματα!!!! Κύριε Παναγιώτη ευχαριστούμε που μας φτιάχνετε την διάθεση!!!!!

Μετά τον χαλκό τώρα το έριξα στα χαλκονικέλινα! Ότι είχα γυμνό το στέλνω για σλαμπάρισμα και μερικά κενά τα γεμίζω! Χτες το βράδυ η γυναίκα μου με κορόιδευε με τα χαλκονικέλινα και μου είπε ότι έχω πρόβλημα, που θέλει ψάξιμο!


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - digo - 28/01/22 12:23:15

(28/01/22 12:06:27)PANAGIOTIS Έγραψε:  
(28/01/22 11:23:23)Diinekis Έγραψε:  Συνεχίζονται κατά ριπάς τα χτυπήματα!!!! Κύριε Παναγιώτη ευχαριστούμε που μας φτιάχνετε την διάθεση!!!!!

Μετά τον χαλκό τώρα το έριξα στα χαλκονικέλινα! Ότι είχα γυμνό το στέλνω για σλαμπάρισμα και μερικά κενά τα γεμίζω! Χτες το βράδυ η γυναίκα μου με κορόιδευε με τα χαλκονικέλινα και μου είπε ότι έχω πρόβλημα, που θέλει ψάξιμο!

Μη γελάς Παναγιώτη, οι γυναίκες είναι πολύ μυστήρια πλάσματα, που όσο μεγαλώνω τόσο λιγότερο τις καταλαβαίνω!  Confused


RE: 20 ΛΕΠΤΑ 1900 - nikos11 - 29/01/22 02:39:51

Να είσαι καλά ρε Παναγιώτη να χαίρεσαι τις νομισματάρες σου και να μας φτιάχνεις τη διάθεση, έστω και αν μου θύμισες ότι ανάμεσα στα διάφορα που """χάθηκαν""" (επίτηδες τα πολλά εισαγωγικά) ήταν και ένα κρητικό εικοσάλεπτο που έμοιαζε πολύ με αυτά που ανέβασες... Angry Dodgy