Συλλεκτικό Στέκι
Εκτίμηση παρακαλώ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Εκτίμηση (https://syllektiko-steki.gr/forum-84.html)
+--- Φόρουμ: Εκτίμηση Νομισμάτων/Αντικειμένων (https://syllektiko-steki.gr/forum-85.html)
+--- Νήμα: Εκτίμηση παρακαλώ (/thread-4997.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Εκτίμηση παρακαλώ - nikos11 - 22/01/22 23:40:03

Αν μου επιτρέπεις Δημήτρη ένα σχόλιο στις τιμές που αναφέρεις στο προηγούμενο ποστ. Με βάση την τιμή κλεισίματος του χρυσού (πηγή bullionvault), το κοκοράκι είναι στα 5,8064γρ*51,98=301,8€ ενώ η λίρα στα 7,31766γρ*51,98=380,4€. Στην ΤτΕ οι τιμές αγοράς και πώλησης δημοσιεύονται καθημερινά και απέχουν σημαντικά προς τα κάτω και προς τα πάνω αντίστοιχα, ενω με λίγο ψάξιμο στα καταστήματα εμπορίας οι αποκλίσεις συνήθως είναι σημαντικά μικρότερες.

Άρα επειδή καταλαβαίνω ότι η φίλη Μαρίνα μάλλον ενδιαφέρεται για πώληση, ας λογαριάζει ότι θα εισπράξει κάτι λιγότερο από τις τιμές που αναφέρω. 

Αυτά που γράφω δεν ισχύουν αν κάποιο χρυσό νόμισμα έχει αυξημένο συντελεστή σπανιότητας, δεν είναι αυτό που λέμε κοινό ή είναι φθαρμένο και ελλειποβαρές.


RE: Εκτίμηση παρακαλώ - cat - 23/01/22 02:14:02

(22/01/22 23:40:03)nikos11 Έγραψε:  Αν μου επιτρέπεις Δημήτρη ένα σχόλιο στις τιμές που αναφέρεις στο προηγούμενο ποστ. Με βάση την τιμή κλεισίματος του χρυσού (πηγή bullionvault), το κοκοράκι είναι στα 5,8064γρ*51,98=301,8€ ενώ η λίρα στα 7,31766γρ*51,98=380,4€. Στην ΤτΕ οι τιμές αγοράς και πώλησης δημοσιεύονται καθημερινά και απέχουν σημαντικά προς τα κάτω και προς τα πάνω αντίστοιχα, ενω με λίγο ψάξιμο στα καταστήματα εμπορίας οι αποκλίσεις συνήθως είναι σημαντικά μικρότερες.

Άρα επειδή καταλαβαίνω ότι η φίλη Μαρίνα μάλλον ενδιαφέρεται για πώληση, ας λογαριάζει ότι θα εισπράξει κάτι λιγότερο από τις τιμές που αναφέρω. 

Αυτά που γράφω δεν ισχύουν αν κάποιο χρυσό νόμισμα έχει αυξημένο συντελεστή σπανιότητας, δεν είναι αυτό που λέμε κοινό ή είναι φθαρμένο και ελλειποβαρές.
Γι αυτο λεω Νικο τιμη λιανικης κ οχι τιμη σποτ. Στα καταστηματα τοσο πωλουνται. Τωρα εαν η φιλη αποτανθει στα καταστηματα τοτε σιγουρα την λιρα θα της την αγορασουν στα 367 το πολυ


RE: Εκτίμηση παρακαλώ - digo - 23/01/22 09:09:35

(22/01/22 23:40:03)nikos11 Έγραψε:  Αν μου επιτρέπεις Δημήτρη ένα σχόλιο στις τιμές που αναφέρεις στο προηγούμενο ποστ. Με βάση την τιμή κλεισίματος του χρυσού (πηγή bullionvault), το κοκοράκι είναι στα 5,8064γρ*51,98=301,8€ ενώ η λίρα στα 7,31766γρ*51,98=380,4€. Στην ΤτΕ οι τιμές αγοράς και πώλησης δημοσιεύονται καθημερινά και απέχουν σημαντικά προς τα κάτω και προς τα πάνω αντίστοιχα, ενω με λίγο ψάξιμο στα καταστήματα εμπορίας οι αποκλίσεις συνήθως είναι σημαντικά μικρότερες.

Άρα επειδή καταλαβαίνω ότι η φίλη Μαρίνα μάλλον ενδιαφέρεται για πώληση, ας λογαριάζει ότι θα εισπράξει κάτι λιγότερο από τις τιμές που αναφέρω. 

Αυτά που γράφω δεν ισχύουν αν κάποιο χρυσό νόμισμα έχει αυξημένο συντελεστή σπανιότητας, δεν είναι αυτό που λέμε κοινό ή είναι φθαρμένο και ελλειποβαρές.

Νίκο μου εγώ μια σούμα με το μυαλό μου έκανα πολύ χοντρική , μπακαλίστικη , ξεκινώντας από τα γραμμαρια του δολλαριου, προχωρώντας κάτω με τις λίρες, κοκοράκι και Τουρκικά τελευταία, από μνήμης, τους πάτησα κι ένα μείον 10% λόγω καθαρότητας κι ότι βγήκε, επι στο περίπου €50 τόσο. Μετά λέω τόσα θα κρατησει έμπορος στα βόρεια προαστια,η τόσο θα κρατήσει άλλος στην Πανεπιστημίου, κι αν παει στη στοά εκεί γύρω, όλα νοητικά σε μια μέρα που ήμουν εξουθενωμένος, εδώ έπεσα 10 χρόνια έξω σε μετατροπή Οθωμανικής ημερομηνίας σε Δυτική, κατάλαβες; Δυο και στο χέρι πιστεύω τάχει κι από κει και πέρα Άγιος ο Θεός Άγιος ισχυρός ελέησον ημας.  Smile


RE: Εκτίμηση παρακαλώ - nikos11 - 23/01/22 11:17:47

Δημήτρη (digo) στο Δημήτρη (cat) απευθυνόμουνα που έγραψε τις τιμές για το κοκοράκι και τη λίρα Smile .