Συλλεκτικό Στέκι
WAG σήμερα... - Auction 127 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: WAG σήμερα... - Auction 127 (/thread-5028.html)

Σελίδες: 1 2 3


WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 13/02/22 12:02:16

Επί του πιεστηρίου!

Ένα μετάλλιο και επτά νομίσματα, τα περισσότερα της περιόδου του Όθωνα και ένα της περιόδου του Γεωργίου Α', βγήκαν σήμερα σε δημοπρασία στο WAG. Στα πιο "ενδιαφέορντα" (ας τα πούμε έτσι) ένα πεντάλεπτο 1839 MS64RB που αν θυμάμαι καλά κάπου το είχε ανεβάσει ο Digo για σχολιασμό με τιμή κλεισίματος 5.250€, ένα μονόλεπτο 1847 MS64BN με τιμή κλεισίματος 8.250€, ένα πεντάλεπτο 1848 MS62BN με τιμή κλεισίματος 6.750€ και ένα δεκάλεπτο 1849 MS64BN με τιμή κλεισίματος 4.200€. Διορθώστε με αν έκανα κάπου λάθος μέσα στη ζαλάδα μου Sad .  Στα παραπάνω, προσθέστε και 23% προμήθεια και ΦΠΑ... Δεν λέω, top grade στην PCGS τα περισσότερα από αυτά, αλλά κάπου νομίζω ότι έχουν ξεφύγει τα πράγματα...


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - Diinekis - 13/02/22 12:44:16

Την παρακολούθησα και την απόλαυσα,παρά τα λίγα κομμάτια που είχε!!Ειδικά στην πεντάρα του 48 η μάχη ήταν τρομερή!!!! μπράβο σε όσους συμμετείχαν,είτε σαν νικητές είτε σαν underbidder!!Όσον αφορά τις τιμές και εγώ έχω την αίσθηση ότι ξέφυγαν και είναι κάτι που στις τελευταίες δημοπρασίας του wag το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει στα ελληνικά νομίσματα!!


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - sroussos - 13/02/22 15:48:25

Εδώ και το πεντάλεπτο και το δίλεπτο του 1837  που δεν ήταν ξεχωριστά, ξέφυγαν ,τα άλλα ήταν και κορυφαία νομίσματα.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - epop - 13/02/22 17:17:53

Έγραψα και δίπλα για αυτή την δημοπρασία. Την παρακολουθώ για άλλης χώρας νομίσματα. Αλλά δεν μπορούσα να περάσω απαρατήρητα τα ελληνικά. Το άλλο που δεν σχολιασατε . Ένα au ταλληρο 1875 στα 1350 χωρίς τις προμήθειες. 1650€+
Έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι τιμές;

Υγ Βασίλη από Σύρο. 120 νομίσματα ρουμανικά. Πρέπει να ήταν τα περισσότερα μετά τα γερμανικά. Ένα ταληρο 1880 13000€+.....


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - gkounto - 13/02/22 19:32:11

Εξακολουθούμε να ζούμε σε ιδιαίτερες συνθήκες και αυτές δημιουργούν ιδιαίτερες τιμές. 

Κάνεις πια δεν ξέρει τις τιμές. Αυτό όσο και αν σας κάνει εντύπωση πρώτο ειπώθηκε από τον Chris Webb (Dix, Noonan, Webb ή εν συντομία DNW) περίπου πριν 10 χρόνια. Έκτοτε εξελίσσεται σε ρυθμούς τέτοιους που όταν ένα νόμισμα έπιανε ταβάνι, σε λίγο καιρό ήταν ήδη πάτος και όλα  αυτά εν προσθέσει κάνεις τους βαθμούς έχει μια ατομική αντίδραση που δεν αντιστρέφεται.
Τα ελληνικά είναι ιδιαίτερη περίπτωση (αλλά και εδώ ο βαθμός έπαιξε ρόλο) και μόνο γιατί δεν είναι πολλοί οι μεγάλοι παίκτες. Τι θα γίνει όταν αυτοί ολοκληρώσουν; 
Ξαναγυρίζω στο απόφθεγμα προ δεκαετίας. Κανείς δεν ξέρει τις τιμές. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση δεν θέλω να το σκέπτομαι. Εύχομαι να μπουν γρήγορα νέοι συλλέκτες. Όχι για κρατηθούν οι τιμές αλλά για να συγκρατηθεί η πτώση. 
Δεν πιστεύω σε αυτές τις τιμές.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 13/02/22 19:40:49

Το γεγονός που προκύπτει κοιτάζοντας τις τιμές κλεισίματος αρκετών δημοπρασιών του εξωτερικού, είναι ότι τα ξένα νομίσματα έχουν πάρει τον ανήφορο για τα καλά. Τα ελληνικά, προφανώς και εξαιτίας του μεγέθους της αγοράς μας, δεν έχουν κάνει ανάλογο ξεπέταγμα. Θα γίνει; Δεν θα γίνει; Πόσο θα κρατήσει; Κάνε με μάντη, να σε κάνω (ή να γίνω Big Grin ) πλούσιο(ς).

Τώρα για το συγκεκριμένο τάληρο, τι να πώ; Αυτό που ξέρω είναι ότι πριν κανένα διβδόμαδο είδα σε κατάστημα συλλεκτικών ένα MS62 σε όχι πολύ διαφορετική τιμή από το κλείσιμο ετούτου που αναφέρεσαι Ανάργυρε και όταν ξαναπέρασα εχθές, είχε κάνει φτερά.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - epop - 13/02/22 20:42:12

Πιστεύεις Νίκο ότι αυτό είναι 62;


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 13/02/22 20:54:05

Όχι Ανάργυρε, δεν το πιστεύω. Αυτά που έγραψα παραπάνω ήταν για να υπερθεματίσω στην άποψή σου ότι πήγε ψηλά και για να δείξω ότι ένα φανερά καλύτερο σε MS62 κυκλοφορούσε σε λίγο υψηλότερη τιμή και έγινε ανάρπαστο.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - epop - 13/02/22 21:48:23

Ναι Νίκο 62αρι στα 1800-1900 ευρώ είναι λογική τιμή. Καλά τα γράφεις.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 13/02/22 22:31:50

(13/02/22 12:44:16)Diinekis Έγραψε:  Την παρακολούθησα και την απόλαυσα,παρά τα λίγα κομμάτια που είχε!!Ειδικά στην πεντάρα του 48 η μάχη ήταν τρομερή!!!! μπράβο σε όσους συμμετείχαν,είτε σαν νικητές είτε σαν underbidder!!Όσον αφορά τις τιμές και εγώ έχω την αίσθηση ότι ξέφυγαν και είναι κάτι που στις τελευταίες δημοπρασίας του wag το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει στα ελληνικά νομίσματα!!
Πράγματι, και φάνηκε πιο πολύ γιατί ήταν στα 2.000€ περίπου πριν ξεκινήσει ζωντανά η δημοπρασία. Όμως Γιώργο και στο μονόλεπτο 1847 που ήταν και το τελευταίο χρονικά από αυτά που ανέφερα, δεν έγινε μάχη; Έτσι έφθασε στα 8.250 Smile ;