Συλλεκτικό Στέκι
WAG σήμερα... - Auction 127 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: WAG σήμερα... - Auction 127 (/thread-5028.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - Diinekis - 13/02/22 22:37:18

Ναι!!!και εκεί έγινε μεγάλη μάχη!!!Απλά στην πεντάρα του 48 κάποια στιγμή τα χτυπήματα ήταν καταιγιστικα!!!!!!! Απίστευτες μάχες σήμερα!!!!Η χαρά του συλλέκτη!!! Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν!!!Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να φθάσω σε αυτά τα μεγέθη,αλλά το χάρηκα σαν να συμμετείχα ο ίδιος!!!


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - solferino - 14/02/22 08:24:13

Αρχισα να παρατηρώ το φαινόμενο της αύξησης των τιμών απο όταν άρχισε η καραντίνα. Τότε είχε βγάλει ο κούνκερ μια δημοπρασία που την ελεγε συλλογή ενος nordic lawyer. Τότε λοιπόν τον βομβάρδισαν οι ρώσοι με μηνύματα να ανεβάσει βίντεο ώστε να μπορουν να χτυπήσουν. ανέβαζε σταδιακα βίντεο από τότε. Σε εκείνη τη δημοπρασία ολα τα ρωσικα που είχε καπου 450 νομίσματα είχαν κλείσει στις τιμες του 2018 συν 50%. Το οξύμορο επειδη παρακολουθούσα τη δημοπρασία ήταν ότι απο τα 450 νομίσματα τα 400 τα πήρε ενας και στα αλλα 50 ηταν underbidder. Κάτι μου βρώμαγε. Τότε κατέληξα οτι οι Ρωσοι ηθελαν να τα πάρουν ολα για να χειραγωγησυον τις τιμες στο μέλλον. Ωστόσο στις μετέπειτα δημοπρασίες εντός Ρωσίας δεν εβγαινε κανενα καλό νόμισμα. Ακόμα και σημερα το ίδιο συμβαίνει. Επίσης , μεχρι και σημερα εχουν πάρει αλλο 50% χωρίς κανένα λόγο...
Τρομακτικές αυξήσεις εχουν επίσης τα βουλγαρικα τα ρουμάνικα τα βρετανικά τα ιταλικά και σιγουρα και αλλα νομισματα χωρων που δε παρακολουθώ. Προσωπική μου γνώμη είναι οτι εν μέσω καραντινας δηλαδή οικονομικής κρίσης σε παγκόσμιο επίπεδο , οι φτωχοι εγιναν φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Ειτε απο τις μονοπωλιακες επιχειρησεις που εχουν είτε επειδη οι κυβερνησεις μοιρασαν πακτωλο χρηματων μεσω επιστρεπτέων κλπ... Επίσης το 2021 ηταν η καλύτερη χρονια για τα κρυπτονομίσματα και πολλοι κέρδισαν χρήματα που - ίσως - να θέλησαν αν ήταν κ συλλέκτες να αγορασουν νομίσματα όσο όσο.
Είναι δεδομένο πως οι πραγματικές τιμές δεν είναι αυτές που βλέπουμε και όταν θα ξεκινήσει η πτώση οσοι φόρεσαν αλεξίπτωτο θα σωθούν. Και αυτοί είναι όσοι δεν αγόρασαν εν μέσω καραντίνας ή αυτοί που πούλησαν σε καλές τίμες βλέπε καταθετη ρουμανικων και ελληνικων στον wag.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - PANAGIOTIS - 14/02/22 10:58:39

Οι ψηλές τιμές στα high-grade νομίσματα υπάρχουν εδω και αρκετό καιρό....δεν είναι ενδεικτικές και για τα υπόλοιπα νομίσματα της ελληνικής περιόδου. Στα πεντάλεπτα του 48 για παράδειγμα, υπάρχουν 6 κομμάτια MS στις 2 εταιρείες πιστοποίησης και το νόμισμα λείπει από τις περισσότερες συλλογές. Τον Αύγουστο του 21 πουλήθηκε ένα MS63 PCGS (από τα δύο που υπάρχουν) στα 9600. Μέσα στο 21 από τον Καραμήτσο ένα MS62NGC (υπερεκτιμημένο κατ'εμέ) στα 2500.....Τι συμπέρασμα βγαίνει; Μακάρι να ήξερα.......οι συλλέκτες πάντως αγοράζουν και στα σπάνια κομμάτια ναι, θα βλέπουμε και ακρότητες. Τώρα αν στοκάρουν επενδυτές ελληνικά νομίσματα, φυσικά και συμβαίνει και αφήστε τους να κερδίσουν ή να χάσουν ανάλογα με το πάνω και κάτω των νομισμάτων.....για μένα που είμαι απλός συλλέκτης η τιμή ενός νομίσματος με ενδιαφέρει μέχρι να το βάλω στην συλλογή μου, από εκεί και πέρα η χαρά της απόκτησής του δεν αντιπαραβάλεται με κανένα σκαμπανέβασμα της πιθανής αγοραίας τιμής του....


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - epop - 14/02/22 11:34:03

Ναι Παναγιώτη όμως αν μπουν funds και αγοράζουν καλά κέρματα για να κάνουν διασπορά κεφαλαίων και"επενδυσεων'τότε και εμείς οι απλοί συλλέκτες πρέπει να πάρουμε και ένα κυαλι για.να παρατηρούμε από μακριά τα καλά νομίσματα. Όχι ότι τώρα το 99% δεν τα βλέπει από χιλιόμετρα η τα ονειρεύεται στον ύπνο του, νομίσματα 8-10χιλιαδων ευρώ.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - Diinekis - 14/02/22 11:37:02

Υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδα σε όλο αυτό.Ο επενδυτής 99% δεν θα φθάσει το ποσό που θα φθάσει ένας συλλέκτης.Γιατι ο επενδυτής θέλει να βγάλει το μεγαλιστο δυνατό κέρδος,άρα να αγοράσει ήδη φθηνότερα από την αντικειμενική τιμή.Ενω ο συλλέκτης,είναι πρόθυμος αρκετές φορές να αγοράσει ακριβότερα από την αντικειμενική τιμή.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - PANAGIOTIS - 14/02/22 12:13:11

(14/02/22 11:34:03)epop Έγραψε:  Ναι Παναγιώτη όμως αν μπουν funds και αγοράζουν καλά κέρματα για να κάνουν διασπορά κεφαλαίων και"επενδυσεων'τότε και εμείς οι απλοί συλλέκτες πρέπει να πάρουμε και ένα κυαλι για.να παρατηρούμε από μακριά τα καλά νομίσματα. Όχι ότι τώρα το 99% δεν τα βλέπει από χιλιόμετρα η τα ονειρεύεται στον ύπνο του, νομίσματα 8-10χιλιαδων ευρώ.

Σίγουρα κάποια σπάνια νομίσματα δεν θα τα βάλουμε στις συλλογές μας....οι τιμές ανεβαίνουν και από συλλέκτες με μεγάλη οικονομική επιφάνεια, υπάρχουν έμποροι που ζουν από αυτό, τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα δεν είναι απλά....


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - digo - 14/02/22 21:20:27

(14/02/22 10:58:39)PANAGIOTIS Έγραψε:  Οι ψηλές τιμές στα high-grade νομίσματα υπάρχουν εδω και αρκετό καιρό....δεν είναι ενδεικτικές και για τα υπόλοιπα νομίσματα της ελληνικής περιόδου. Στα πεντάλεπτα του 48 για παράδειγμα, υπάρχουν 6 κομμάτια MS στις 2 εταιρείες πιστοποίησης και το νόμισμα λείπει από τις περισσότερες συλλογές. Τον Αύγουστο του 21 πουλήθηκε ένα MS63 PCGS (από τα δύο που υπάρχουν) στα 9600. Μέσα στο 21 από τον Καραμήτσο ένα MS62NGC (υπερεκτιμημένο κατ'εμέ) στα 2500.....Τι συμπέρασμα βγαίνει; Μακάρι να ήξερα.......οι συλλέκτες πάντως αγοράζουν και στα σπάνια κομμάτια ναι, θα βλέπουμε και ακρότητες. Τώρα αν στοκάρουν επενδυτές ελληνικά νομίσματα, φυσικά και συμβαίνει και αφήστε τους να κερδίσουν ή να χάσουν ανάλογα με το πάνω και κάτω των νομισμάτων.....για μένα που είμαι απλός συλλέκτης η τιμή ενός νομίσματος με ενδιαφέρει μέχρι να το βάλω στην συλλογή μου, από εκεί και πέρα η χαρά της απόκτησής του δεν αντιπαραβάλεται με κανένα σκαμπανέβασμα της πιθανής αγοραίας τιμής του....


Παναγιώτη, να σου πω εγώ τι συμπέρασμα βγάζω σε αυτό. Ότι σε αυτό το επίπεδο συλλογής, κι όχι στα τριανταρια ΜS65 η 66, παίζει τρομερό ρόλο εάν το κομματι δικαιούται το ταμπελάκι που φέρει η όχι. Εμένα προσωπικά μετράει για 20-25%, εάν δεν το δω και βγάλω συμπέρασμα δεν υπάρχει πιθανότητα να το πάρω. Εάν λοιπόν κάτι τιμολογήθηκε 4 φορές επάνω πχ , ήταν γιατί ήταν και 4 φορές καλύτερο, οι συλλεκτες σε αυτό το επίπεδο γνωρίζουν.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - digo - 14/02/22 21:31:59

(14/02/22 11:37:02)Diinekis Έγραψε:  Υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδα σε όλο αυτό.Ο επενδυτής 99% δεν θα φθάσει το ποσό που θα φθάσει ένας συλλέκτης.Γιατι ο επενδυτής θέλει να βγάλει το μεγαλιστο δυνατό κέρδος,άρα να αγοράσει ήδη φθηνότερα από την αντικειμενική τιμή.Ενω ο συλλέκτης,είναι πρόθυμος αρκετές φορές να αγοράσει ακριβότερα από την αντικειμενική τιμή.

Γιώργο, εξαρτάται για τι επενδυτή μιλάμε. Αν μιλάμε για «στοκατζηδες» όπως αυτοί που αγόραζαν τα φύλλα γραμνατοσημων της δεκαετίας 60-70 και αρχές 80 μέχρι τα ΕΛΤΑ να ανεβάσουν την ονομαστική τιμή για να τους στείλουν σπιτι τους, αυτοί είναι παοατζηδες όχι επενδυτές και μείνανε με τα φύλλα στο χέρι. 

Εάν μιλάμε για σοβαρούς επενδυτές όμως, με αρκετό χρήμα, εκεί κάνουν τη δουλειά τους, ενημερώνονται, ξέρουν τι ανεβαίνει και τι πάει σαν το τραινάκι του τρόμου στα λούνα παρκ και αποφασίζουν με τα ίδια κριτήρια που θα αποφάσιζαν για οτιδήποτε άλλο περιέχει το portfolio τους.

Και με αυτούς, όπως λέει κι ο Ανάργυρος, ναι, για κάποιο διάστημα τουλάχιστον, κάποια νομίσματα δεν θα είναι πλέον προσιτά. Αλλά έχει τόσα και τόσα, που προσωπικά δεν με απασχολεί αυτό. Διότι έχω πάψει να βαζω αλυσίδες στο χομπυ μου και ψυχαναγκασμους του τύπου «να κλείσω τη σειρά» εδώ και πολλά χρόνια.Από κανόνες είναι γεμάτη η ζωή μου, σιγά να μην τους βάλω και στο χομπυ μου, ότι μου γουστάρει το παίρνω και σε τελική, οι συλλογές που παίρνουν υπεραξία λόγω πληρότητας είναι μια στο εκατομμύριο, δηλαδή οι συλλογές αυτές που ΟΛΑ τα νομίσματα της σειράς είναι σε εφάμιλλη υψηλότατη κατάσταση κι εφόσον βρεθεί και πρόθυμος αγοραστής να την αγοράσει έτσι.

Εκτός από τον Καποδίστρια, που από την φύση του δεν μπορεί να συλλεχθεί σε υψηλές καταστάσεις, μόνον τα χάλκινα και τα ασημένια του Οθωνα έχουν τύχη να γίνουν κάποτε μια συλλογή τόσο ζηλευτή που κάποιος να τη θέλει όλη και να δώσει και 20-30% παραπάνω από το άθροισμα των μεμονωμένων κομματιών της. Όλα τα υπόλοιπα πωλουνται με το τεμάχιο και διασκορπίζονται ανα τον πλανήτη για να επανασυλλεχθουν από νεότερους στο χομπυ, αυτό μου κενέ εμένα οι δημοπρασίες κι οι πωλήσεις σε μαγαζιά.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 15/02/22 00:32:04

Συμφωνώ με την ανάλυσή σου Δημήτρη και κάτι παρόμοιο ετοιμαζόμουν να απαντήσω στο Γιώργο (Diinekis). Οι επενδυτές που ασχολούνται με αυτά έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο προσέγγισης και επιλογής των τοποθετήσεών τους, που δεν έχουν καμία σχέση με το τρόπο που κινούνται οι συλλέκτες. Το αν θα δούμε ή δεν θα ξαναδούμε αυτά τα νομίσματα και αν θα τα αποκτήσουμε ή δεν θα τα αποκτήσουμε (το πιο πιθανό), είναι τελείως άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με τον τρόπο που κινούνται οι επενδυτές που το πιο πιθανό είναι να μην έχουν ακούσει καν ποιός είναι ο Όθωνας και ο Γεώργιος, ίσως-ίσως να μην ξέρουν καν πού πέφτει η Ελλάδα.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 15/02/22 00:41:28

(14/02/22 08:24:13)solferino Έγραψε:  Αρχισα να παρατηρώ το φαινόμενο της αύξησης των τιμών απο όταν άρχισε η καραντίνα. Τότε είχε βγάλει ο κούνκερ μια δημοπρασία που την ελεγε συλλογή ενος nordic lawyer. Τότε λοιπόν τον βομβάρδισαν οι ρώσοι με μηνύματα να ανεβάσει βίντεο ώστε να μπορουν να χτυπήσουν. ανέβαζε σταδιακα βίντεο από τότε. Σε εκείνη τη δημοπρασία ολα τα ρωσικα που είχε καπου 450 νομίσματα είχαν κλείσει στις τιμες του 2018 συν 50%. Το οξύμορο επειδη παρακολουθούσα τη δημοπρασία ήταν ότι απο τα 450 νομίσματα τα 400 τα πήρε ενας και στα αλλα 50 ηταν underbidder. Κάτι μου βρώμαγε. Τότε κατέληξα οτι οι Ρωσοι ηθελαν να τα πάρουν ολα για να χειραγωγησυον τις τιμες στο μέλλον. Ωστόσο στις μετέπειτα δημοπρασίες εντός Ρωσίας δεν εβγαινε κανενα καλό νόμισμα. Ακόμα και σημερα το ίδιο συμβαίνει. Επίσης , μεχρι και σημερα εχουν πάρει αλλο 50% χωρίς κανένα λόγο...
Τρομακτικές αυξήσεις εχουν επίσης τα βουλγαρικα τα ρουμάνικα τα βρετανικά τα ιταλικά και σιγουρα και αλλα νομισματα χωρων που δε παρακολουθώ. Προσωπική μου γνώμη είναι οτι εν μέσω καραντινας δηλαδή οικονομικής κρίσης σε παγκόσμιο επίπεδο , οι φτωχοι εγιναν φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Ειτε απο τις μονοπωλιακες επιχειρησεις που εχουν είτε επειδη οι κυβερνησεις μοιρασαν πακτωλο χρηματων μεσω επιστρεπτέων κλπ... Επίσης το 2021 ηταν η καλύτερη χρονια για τα κρυπτονομίσματα και πολλοι κέρδισαν χρήματα που - ίσως - να θέλησαν αν ήταν κ συλλέκτες να αγορασουν νομίσματα όσο όσο.
Είναι δεδομένο πως οι πραγματικές τιμές δεν είναι αυτές που βλέπουμε και όταν θα ξεκινήσει η πτώση οσοι φόρεσαν αλεξίπτωτο θα σωθούν. Και αυτοί είναι όσοι δεν αγόρασαν εν μέσω καραντίνας ή αυτοί που πούλησαν σε καλές τίμες βλέπε καταθετη ρουμανικων και ελληνικων στον wag.
Βασιλάκη φίλε μου καλέ και αγαπημένε, θα σου γράψω ότι είχα ξαναγράψει και ο Digo μου απένειμε το βραβείο της ανάρτησης του μήνα. Προφανέστατα όλοι κάνουμε προβλέψεις αλλά, "οι περισσότεροι προβλέπουμε αυτό που θέλουμε και αν κάποιος μπορούσε να προβλέψει με βεβαιότητα το τι θα γίνει, δεν θα το έλγε σε κανέναν άλλο", εσύ θα το έλεγες βέβαια σε εμένα Rolleyes Smile Heart . 

ΥΓ. Βλέπε και προβλέψεις Elpidoforos Big Grin Big Grin Big Grin .