Συλλεκτικό Στέκι
WAG σήμερα... - Auction 127 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: WAG σήμερα... - Auction 127 (/thread-5028.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - epop - 15/02/22 10:45:20

digo dateline=' Έγραψε:   Διότι έχω πάψει να βαζω αλυσίδες στο χομπυ μου και ψυχαναγκασμους του τύπου «να κλείσω τη σειρά» εδώ και πολλά χρόνια.Από κανόνες  είναι γεμάτη η ζωή μου, σιγά να μην τους βάλω και στο χομπυ μου, ότι μου γουστάρει το παίρνω και σε τελική, οι συλλογές που παίρνουν υπεραξία λόγω πληρότητας είναι μια στο εκατομμύριο, δηλαδή οι συλλογές αυτές που ΟΛΑ τα νομίσματα της σειράς είναι σε εφάμιλλη υψηλότατη κατάσταση κι εφόσον βρεθεί και πρόθυμος αγοραστής να την αγοράσει έτσι.

Εκτός από τον Καποδίστρια, που από την φύση του δεν μπορεί να συλλεχθεί σε υψηλές καταστάσεις, μόνον τα χάλκινα και τα ασημένια του Οθωνα έχουν τύχη να γίνουν κάποτε μια συλλογή τόσο ζηλευτή που κάποιος να τη θέλει όλη και να δώσει και 20-30% παραπάνω από το άθροισμα των μεμονωμένων κομματιών της. Όλα τα υπόλοιπα πωλουνται με το τεμάχιο και διασκορπίζονται  ανα τον πλανήτη για να επανασυλλεχθουν από νεότερους στο χομπυ, αυτό μου κενέ εμένα οι δημοπρασίες κι οι πωλήσεις σε μαγαζιά.
Εδώ να βάλω και μια άλλη παράμετρο. Μπορεί εσύ Δημήτρη να μην κάνεις σειρές και να μήν επιδιώκεις την πληρότητα, όμως το registry έχει προχωρήσει και στις δύο εταιρείες. Ασχολείται πολύς κόσμος πια πέρα από τους Αμερικανούς που ήδη έχουν μια δεκαετία.
Δεν έχεις παρά να ρίξεις μια ματιά στην NGC και να δεις ότι έχουν βγει τα μαχαίρια, λέμε τώρα, στα σετ του Όθωνα και του Καποδίστρια.  Στον κυβερνήτη μάλιστα το σετ του Σαλονικιού πήρε φέτος και βραβείο και έγινε παγκοσμίως γνωστό. Ακόμη και συλλέκτες όπως εγώ που δεν ασχολούμαστε με ποικιλίες θαυμάζουμε την πληρότητα. Δεν αποκλείω υψηλόβαθμα από τον wag ,να αγοράστηκαν για τα δύο πρώτα registry.

Εάν δε δεις τους άλλους Βαλκάνιους πόσο ζεστά έχουν μπει. Έχει 30σετ στα βουλγαρικά και άλλα τόσα στα ρουμανικά.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - μαρκος - 15/02/22 11:55:15

Πάντως οσά χρόνια ασχολούμαι ακούω καποιά στιγμή θα ξεφουσκώσουν τα Ελληνικά(Οθωνας-Καπό κτλ) και όλο βλέπω νεο αίμα με υψηλά βαλάντια να εισχωρεί στις υψηλές καταστάσεις και τα νομίσματα λιγοστεύουν από την άλλη.Αυτό τι λέει;;Ακριβώς αυτο που υπογράμισε ο κ.Δημήτρης στο πολύ εύστοχο σχόλιο του κ.Παναγιώτη οτι λίγα νομίσματα (ειδικα χαλκινα Οθωνα)έμειναν και οι μνηστήρες πολλοι.Τώρα στα επενδυτικά υπάρχουν "μεγάλοι "παίκτες (βλ Ρομπολιεφ) κ.α οι οποιοι έχουν αναθέσει σε εταιρείες να επενδύσουν σε εργα τεχνης-νομίσματα(ειδικα Ρωσσικα)Το μελλον θα δειξη ,προσωπικη άποψη οσο οι πλουσιοι γινονται πλουσιοτεροι ολο και θα ανεβαινουν οι τιμες .Μην ξεχναμε οτι στον συλλεκτισμο δεν ειναι μονο να κλεισης μια σειρα αλλα μπαινουν και αλλοι παραγοντες πολλες φορες(ματαιοδοξια κτλ)


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - sroussos - 15/02/22 21:27:41

Φταίει ο covin 19 . Δεν βγαίνει ο κόσμος να ξοδέψει τα χρήματα και τα βάζει και στα νομίσματα . 4,5 δίσ τον Δεκέμβρη ανέβηκαν οι καταθέσεις . Για να σταματήσει αυτή  παραδοξότητα μην βρεθούν και οι φτωχοί με αυτοκίνητο και συλλογές , έβαλαν φωτιά στον πληθωρισμό  (στο 6,1 % έκλεισε τον Γενάρη και το αγγούρι στο 1 ευρώ,) για να περισσέψουν χρήματα μόνο σ αυτούς που πρέπει για να έχουν  να παίρνουν τα καλά νομίσματα μόνο αυτοί. Έτσι ελπίζουν πως θα ηρεμίσει η αγορά και θα μοιράζονται τα καλά νομίσματα. Ξέχασαν όμως πως οι πλούσιοί έγιναν πλουσιότεροι και το μαύρο χρήμα μετά την λαχτάρα που τράβηξαν ο Γεωργιάδης και Αβραμόπουλος με τα  αδιευκρίνιστα ποσά τρακόσιες και βάλε χιλιάδες για τον πρώτο και σχεδόν ένα εκατομμύριο για τον δεύτερο και με αυτή που ακόμη τραβά ο Λοβέρτος,  βρήκαν   που να τα τοποθετήσουν  χωρίς σκοτούρες  . Το συμπέρασμα είναι, ότι πήραμε, πήραμε όσοι δεν έχουμε βαριά πορτοφόλια στα πρώτα χρόνια του μνημονίου σε καλά νομίσματα τώρα μόνο ψάχνοντας μην βρούμε κάποιο που θα πέσει στην χαραμάδα.   Ανάργυρε το σετ στον Καποδίστρια είναι του Chase. ,


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 15/02/22 21:48:21

Έχουμε καταφέρει μέχρι σήμερα, να κρατήσουμε τα πολιτικά και τα αθλητικά έξω από τα σχόλιά μας σε αυτό το φόρουμ. Στέργιε, με τον κίνδυνο να σε παρεξήγησα και να το έκανες για να δώσεις μία χιουμοριστική εκδοχή στην απάντησή σου, σε παρακαλώ και εσένα και οποιονδήποτε άλλον μπει στον πειρασμό, να εξακολουθήσουμε να μην το κάνουμε. Υπάρχουν αρκετά sites πολιτικού και αθλητικού περιεχομένου, που μπορούμε να κάνουμε σχετικές αναρτήσεις.

Ευχαριστώ για την προσοχή όλων σας!


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - sroussos - 16/02/22 16:06:48

Ούτε να διασκεδάσουμε τον πόνο μας δεν μπορούμε Νίκο. Το δίλεπτο του 1837 μάτιασα που δεν ήταν και κάτι το ξεχωριστό και πήγε πάνω από επτακόσια ευρώ. Που να φτάσει η σύνταξη. Να κόψουμε το χιούμορ να ψυχοπλακωθούμε.


RE: WAG σήμερα... - Auction 127 - nikos11 - 16/02/22 21:52:44

Προς Θεού, δεν είπα αυτό Στέργιε Wink ! Για να προλάβω τους καλοθελητές ή/και τους παρεξηγιάρηδες το έγραψα... Όντως αυτό σχολίαζα και με ένα έμπορο στο κέντρο, ότι ακόμα και 2-3 raw που είχε, ίσως αναλογικά να έκλεισαν και ψηλότερα από τα πιστοποιημένα που τα περισσότερα ήταν και top grade.