Συλλεκτικό Στέκι
Tαμπελάκια. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Tαμπελάκια. (/thread-5064.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Tαμπελάκια. - Diinekis - 18/03/22 15:41:36

Μιχάλη οι εταιρείες δεν τα αφαιρούν από τους καταλόγους τους γιατί δεν το γνωρίζουν.Οποιος το στέλνει για επαναπιστοποιηση,κατά 99% σπάει το κουτί και το στέλνει raw γιατί αν το στείλει με το κουτί γνωρίζει ότι για λόγους αξιοπιστίας η εταιρεία θα το σλαμπαρει εκ νέου με τον ίδιο βαθμό πιθανότατα.


RE: Tαμπελάκια. - nikos11 - 18/03/22 16:44:48

Γιώργο αυτό που λες το κάνουμε συνήθως όταν ένα νόμισμα ξαναπηγαίνει στην ίδια εταιρεία. Όταν πηγαίνουν για cross στην "αντίπαλη" εταιρεία, πηγαίνουν συνήθως σλαμπαρισμένα, εκτός αν είναι φανερά υποβαθμολογημένα ή είναι details για οποιονδήποτε λόγο. 

Αυτό πάντως που θέλω να πω εγώ με την αφορμή αυτού του θέματος, είναι ότι τελευταία φαίνεται να υπάρχει ένας κρυφός ή λιγότερο κρυφός πόλεμος μεταξύ των δύο εταιρειών και crossάρουν πολύ λιγότερα νομίσματα από ότι στο παρελθόν.


RE: Tαμπελάκια. - belpedro - 18/03/22 21:17:49

Αυτό που κατάλαβα, δεν το γνώριζα και μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν στέλνονται για cross over η μία εταιρία
δεν συνεργάζεται με την άλλη ώστε να ακυρωθούν οι παλιές πιστοποιήσεις.
Το βρίσκω σωστό να επιστρέφονται τα χαρτάκια φαίνεται όμως να λύνει το μισό ζήτημα.

Δεν έχω πολλά αλλα όσα έχω θα τα στείλω του Ζώμπου στην επόμενη αλληλογραφία μας.  Smile


RE: Tαμπελάκια. - Diinekis - 18/03/22 21:36:11

Πάντως πολλοί φίλοι που επικοινωνούμε και έχουν στείλει,κατά 90% ακόμα και όταν στέλνουν σε άλλη εταιρεία σπάνε το σλαμπ γιατι πιστεύουν ότι ομοίως η εταιρεία για να διαφυλάξει την αξιοπιστία της θα βάλει ίδιο βαθμό πάνω κάτω,γιατί αν βάλει παραπάνω θα θεωρηθεί ότι είναι πιο ελαστική ,ενώ παρακάτω δεν βάζει και αφήνει το σλαμπ ως έχει όπως ζητάμε οι περισσότεροι σε παρόμοια περίπτωση


RE: Tαμπελάκια. - zompels - 18/03/22 22:27:01

Πέρασαν Χρόνια αρκετά που στα φόρουμ γράφαμε κ γράφαμε για αυτό το ζήτημα με τα γυμνά ταμπελάκια.
Προσωπικά το θεωρώ υπεύθυνη στάση αλλά και θωράκιση του νομίσματος που εσπασα-crossαρα-εκανα restoration-regrade ή ότι άλλο, δλδ το να υπάρχει στο popoulation/cencus διπλοκαταχωρημένο τι ουσία προσφέρει?
Κάποτε κάποιοι τα πέταγαν σε κάδο απορριμάτων επιδειχτικά, σήμερα όμως αν αναλογιστούμε την κινηση αυτή θα τη θεωρούσαμε κουτή (μην πω άλλη λέξη )
Αρκετά χρόνια πριν σε άλλο φόρουμ ο 1ος που είχε αφυπνίσει αυτή τη συνείδηση σε συλλέκτες/μέλη κ ασχολήθηκε ήταν ο Ανάργυρος (epop) μέσω της NGC.

Εχω στείλει δεκάδες (ισως κ εκαντοτάδες) labels και στις 2 εταιρείες. Αυτοί που τα είχαν αφού το παρακολούθησαν το θέμα διαπιστωσαν πως τα cert# είχαν διεγραφεί.

ερώτηση: Εχεις ενα σπάνιο/ακριβό Ελληνικό νόμισμα σε MS TOP GRADE κατάσταση, για προσωπικούς σου λόγους το crossαρεις- το σπας κ το στέλνεις raw ή οτιδήποτε άλλο και σου βγαίνει πάλι TOP. Τι κάνεις ? το αφήνεις να φαίνεται οτι υπάρχει απο ενα και στις 2 εταιρείες ή θές το ένα και Μοναδικό κομμάτι με το να διαγράψεις το γυμνό ταμπελάκι που έχεις πεταμένο στο συρτάρι σου?
Άβυσσος η ψυχή του Συλλέκτη. Shy


RE: Tαμπελάκια. - E.X.N - 18/03/22 23:53:26

(18/03/22 22:27:01)zompels Έγραψε:  Πέρασαν Χρόνια αρκετά που στα φόρουμ γράφαμε κ γράφαμε για αυτό το ζήτημα με τα γυμνά ταμπελάκια.
Προσωπικά το θεωρώ υπεύθυνη στάση αλλά και θωράκιση του νομίσματος που εσπασα-crossαρα-εκανα restoration-regrade ή ότι άλλο, δλδ το να υπάρχει στο popoulation/cencus διπλοκαταχωρημένο τι ουσία προσφέρει?
Κάποτε κάποιοι τα πέταγαν σε κάδο απορριμάτων επιδειχτικά, σήμερα όμως αν αναλογιστούμε την κινηση αυτή θα τη θεωρούσαμε κουτή (μην πω άλλη λέξη )
Αρκετά χρόνια πριν σε άλλο φόρουμ ο 1ος που είχε αφυπνίσει αυτή τη συνείδηση σε συλλέκτες/μέλη κ ασχολήθηκε ήταν ο Ανάργυρος (epop) μέσω της NGC.

Εχω στείλει δεκάδες (ισως κ εκαντοτάδες) labels και στις 2 εταιρείες. Αυτοί που τα είχαν αφού το παρακολούθησαν το θέμα διαπιστωσαν πως τα
ερώτηση: Εχεις ενα σπάνιο/ακριβό Ελληνικό νόμισμα σε MS TOP GRADE κατάσταση, για προσωπικούς σου λόγους το crossαρεις- το σπας κ το στέλνεις raw ή οτιδήποτε άλλο και σου βγαίνει πάλι TOP. Τι κάνεις ? το αφήνεις να φαίνεται οτι υπάρχει απο ενα και στις 2 εταιρείες ή θές το ένα και Μοναδικό κομμάτι με το να διαγράψεις το γυμνό ταμπελάκι που έχεις πεταμένο στο συρτάρι σου?
Άβυσσος η ψυχή του Συλλέκτη. Shy



RE: Tαμπελάκια. - digo - 19/03/22 19:55:17

Δυσκολευομαι κι εγώ πολύ στο να καταλάβω το γιατί κάποιος δεν τα στέλνει πίσω εφόσον τα έχει . Ούτως η άλλως μόνον το 1%-2% από αυτά έχουν πραγματική σημασία, δηλαδή να μπερδεύουν τα top grades. Και εννοώ τα top grades με κάποιο νόημα, όχι τα μετά το 1970. 

Παντως καμία σπανιότητα δεν βρίσκεται μέσω  των pop reports, καμία απολύτως, ιδιαίτερα για νομίσματα του 19ου αιώνα. Παραδειγμα η προσπάθεια του ίδιου του Χρήστου τις προάλλες όταν επιχείρησε να βρει άκρη στα ασημένια του Οθωνα, ενώ υπάρχουν ακόμη υπέροχα κομμάτια σε συλλογές ειτε στο χαρτονακι τους, ειτε στο φλιπακι της ίδιας της δημοπρασίας απ’οπου αγοράστηκαν. Διότι πέραν αυτών που δεν έχουν επαφή με τις πιστοποιήσεις, υπάρχουν και πολλοί συλλεκτες που έχουν λίγα  πιστοποιημένα αλλά και αρκετά απιστοποιητα, πολύ ακριβά κομμάτια.Ανάλογα  με το τι αγόρασαν στην άλφα η την βήτα δημοπρασία και το αφήνουν επι πολλά χρόνια έτσι το θέμα. Δεν είναι κάποια προτεραιότητα.


RE: Tαμπελάκια. - sroussos - 20/03/22 23:39:29

Έχω σπάσει μόνο δύο slab και τα δύο πήγαν χάλια και δεν το επανέλαβα,  παρότι έχω βρεθεί πολλές φορές σε δίλημμά. Την πρώτη ήταν σε ένα χουντικό κατοσταρικό της ANACS  MS 67 με  MINT error DDR γραμμένο ,το έστειλα με το slab να το δουν  και στην NGC το έβαλαν MS 67 όμως δεν έγραψαν το mint error και η δεύτερη ένα  1/2 δραχμή 1833 που την πρώτη φορά το έβγαλαν AU-55 και στην δεύτερη AU details Gleaned . Τι να εμπιστευτείς να ξανά στείλεις  . . Αν στείλεις ένα νόμισμα τρείς φορές πιστεύω το πιο πιθανό είναι να έχεις τρία διαφορετικά αποτελέσματα. Στα details cleaned που στείλατε ΄γύρισαν με βαθμό . Γιατί έχω κάποια που τα βγάζουν από την μια μεριά καθαρισμένα και σκέφτομαι να τα στείλω πάλι  . Πως γίνεται αυτό ;  Είναι δυνατό  να καθαριστεί ένα νόμισμα μόνο από την μία πλευρά;


RE: Tαμπελάκια. - nikos11 - 21/03/22 02:08:12

Τι μία μεριά και δύο... Με αυτούς τα έχω δει όλα Στέργιε... Νόμισμα MS65 το στέλνω για cross και δεν μου το crossάρουν ως "Cleaned"!!!


RE: Tαμπελάκια. - exmim - 21/03/22 12:41:08

(17/03/22 00:25:43)E.X.N Έγραψε:  Προτείνω και σε άλλους συλλέκτες να ξεκινήσουμε να καταγράφουμε τα νομίσματα που για οποιοδήποτε λόγο αλλαξαν εταιρία ή εσπασαν και  δεν αφαιρέθηκαν από τα population report.

Ας κάνω την αρχή εγώ λοιπόν .

Το θέμα του Χρηστου πάντως φιλοι μου αγαπημένοι, ΗΤΑΝ..... να καταγράψουμε τι εχει ο κάθε ενας στο σπίτι Smile . Πράγμα που δεν βλέπω να κανει κανεις Cool