Συλλεκτικό Στέκι
Tαμπελάκια. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Tαμπελάκια. (/thread-5064.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Tαμπελάκια. - E.X.N - 21/03/22 14:23:55

(21/03/22 12:41:08)exmim Έγραψε:  
(17/03/22 00:25:43)E.X.N Έγραψε:  Προτείνω και σε άλλους συλλέκτες να ξεκινήσουμε να καταγράφουμε τα νομίσματα που για οποιοδήποτε λόγο αλλαξαν εταιρία ή εσπασαν και  δεν αφαιρέθηκαν από τα population report.

Ας κάνω την αρχή εγώ λοιπόν .

Το θέμα του Χρηστου πάντως φιλοι μου αγαπημένοι, ΗΤΑΝ..... να καταγράψουμε τι εχει ο κάθε ενας στο σπίτι Smile . Πράγμα που δεν βλέπω να κανει κανεις Cool
Πρίν μία εβδομάδα είχα πάει στόν Καραμήτσο κάποια νομίσματα για cross,regrade κτλ και μου λέει ο υπάληλος εάν θέλω σφυράκι να βγώ εξω να τα σπάσω .Στην αρχή νόμιζα οτι μου κάνει μπλακ χιούμορ αλλά μου μίλαγε τελειως ειλικρινά.Οτί οι περισότεροι βγαινουν έξω στο πεζοδρόμιο και  τα σπάνε .Από οτι  έχω κατάλαβα γινέται γενικά ένας τεράστιος χαμός με τα population.Mίμη δέν πειράζει εγώ θα συνεχίζω να τα ανεβάζω εδώ και θα κρατάω και τα παλια ταμπελάκια .


RE: Tαμπελάκια. - exmim - 21/03/22 18:14:02

Τέρμα τα σφυράκια φίλε, προχώρησε η τεχνολογία??... Το είδα σε μαγαζί κοινού μας φίλου....κατά την χρήσει φυσικά ?


RE: Tαμπελάκια. - nikos11 - 21/03/22 18:58:54

Ρε μήπως να αρχίσω να τα κρατάω και εγώ; Και πού ξέρεις κάποια στιγμή μπορεί να τα πιστοποιούν και αυτά και να γίνουν συλλεκτικά Big Grin Tongue ! Ρε σεις δεν κόβετε την πλάκα λέω εγώ, να τα στέλνετε για ακύρωση και να ασχοληθούμε με τίποτε σοβαρότερο;


RE: Tαμπελάκια. - exmim - 21/03/22 19:41:03

Βασικά Νικο, εχω μια πολυ ωραία συλλογή απο ταμπελακια, διάφορων εταιριών και χρονολογιών (μαζί απο ετικέτες απο πουρα, κρασιά, κλπ κλπ), αλλά το πολύ ωραίο θέμα που άνοιξε ο Χρηστος, να καταγράψουμε τι εχει κρατήσει ο κάθε ενας μας, το είδα θετικά...... δεν βλέπω συμμετοχή όμως..


RE: Tαμπελάκια. - nikos11 - 21/03/22 21:14:51

Μίμη μου, σε ότι με αφορά, το έγραψα και παραπάνω, απλά δεν έχω χαρτάκια γιατί τα στέλνω πίσω για ακύρωση.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, οι περισσότεροι που δεν τα στέλνουν, είναι είτε διότι δεν ξέρουν τι μπορούν ή τι πρέπει να τα κάνουν, είτε αδιαφορούν και τα έχουν πετάξει, είτε το κάνουν για άλλους πιο μυστικοπαθείς και μυστήριους λόγους και για αυτό δεν πρόκειται και να βγουν να πουν εδώ αν και τι έχουν.

Μεταξύ μας επίσης και χωρίς παρεξήγηση με εσένα, το Χρήστο και οποιονδήποτε άλλο φίλο εδώ μέσα ή έξω, εκτός από το "κουβέντα να γίνεται", δεν βλέπω και καμία άλλη ουσία σε αυτό. Και εξηγούμαι, άντε και γράφουν 100 φίλοι για τα 1.000 ή 2.000 ταμπελάκια που μπορεί να έχουν, τι θα κάνουμε; Θα στήσουμε excel να προσθαφαιρούμε από τα registry που αλλάζουν κάθε μέρα, τι έστειλε ο καθένας, τι ήταν και τι έγινε; Και τι θα καταλάβουμε; Και άμα υπάρχουν άλλοι 100 συλλέκτες με 20.000 ταμπελάκια που δεν μπαίνουν καν εδώ; Και άμα έχουν ήδη πεταχτεί άλλα 20.000 ταμπελάκια; Και άμα εγώ πω ότι έχω αυτά τα 100 ταμπελάκια και δεν έχω τίποτα; Και μπορώ να συνεχίσω να κάνω υποθέσεις μέχρι αύριο. Για αυτό σας λέω, αν και όποιος θέλει να κάνει το ελάχιστο προς αυτή την κατεύθυνση, ας στείλει τα ταμπελάκια που έχει για ακύρωση.


RE: Tαμπελάκια. - epop - 21/03/22 21:15:27

Ο μέσος Έλληνας συλλέκτης είναι εγωιστής, κρυψίνους, καχύποπτος και ματαιόδοξος. Δεν υπάρχει περίπτωση να φανερώσει τι έχει στην κατοχή (ή τι έχει περάσει)του παρ εκτός και αν πρόκειται να βγάλει κέρδος από αυτό, θέλει να πουλήσει κάτι ή πρόκειται να κάνει επίδειξη πλούτου. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις του παρόντος θρεντ επιβεβαιώνουν πανηγυρικά τον κανόνα.


RE: Tαμπελάκια. - E.X.N - 22/03/22 00:39:54

Οι λόγοι.
1.Ανευθυνοτητα του συλλέκτη.
2.Ανευθυνότητα του εμπόρου.
3.Κόμπλεξ του συλλέκτη .
3.Στρατηγική να πάρει παράπανω βαθμό .
4.SET REGISTRY .
Ο δικοί μου λόγοι δεν έχουν σχέση με το Νο1  και το Νο3.
Νίκο στο τέλος καταληξα να απολογούμαι εγω και ο Μίμης σε μια πρωτοβουλια να καθαρισει το τοπιο ενώ σου γράφω απο την αρχη οτι ο καθένας εχει τους λόγους του.Εγώ δεν ανεβάζω και τα χαρτάκια γιατι καποια χαθηκαν στην πορεία και οχι απο δική μου ευθύνη,ο λόγος μου είναι απλως και οποιος θέλει τον πιστεύει.


RE: Tαμπελάκια. - nikos11 - 22/03/22 09:26:47

Ρε Χρηστάρα, δεν ξερω γιατί λες ότι κατέληξες να απολογείσαι με το Μίμη και γιατί αισθάνεσαι ετσι. Σε ότι με αφορά, λαθος αισθάνεσαι. Εσυ κάλεσες τους φίλους να πουν τι ταμπελάκια έχουν, εγω σας/τους ζητάω να αναλογιστούν αν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην τα στέλνουν για ακύρωση. Αντιλαμβάνομαι ότι στόχος όλων είναι να βελτιωθεί η ποιότητα των population.

Αναφέρεις 5 λόγους, αλλά κατά τη γνώμη μου κανένας από αυτούς δεν είναι σοβαρός λόγος για να μην στέλνεις τα ταμπελάκια για ακύρωση. Και εξηγούμαι. Για τους τρεις πρώτους το γράφεις και από μόνος σου με τον τρόπο που τους περιγράφεις. Ο τέταρτος, άντε να τον καταλαβω, αλλά αφού πετύχεις το στόχο σου, γιατί να μην στείλεις τα προηγούμενα για ακύρωση; Προφανώς για κάποιον από τους τρεις πρώτους λόγους. Όσο για τον πεμπτο λόγο, ακόμα και αν τον θεωρήσουμε σοβαρό λόγο, με τα registry ασχολούνται 10-15-20 άνθρωποι, πόσο να επηρεάσουν τα population; Αλλά και αυτοί στο τελος όταν συνειδητοποιήσουν τη ζημιά που προκαλούν στην αξια της συλλογής τους, θα τα στειλουν, εκτός αν εμπίπτουν στους τρεις λόγους.


RE: Tαμπελάκια. - sroussos - 22/03/22 21:36:18

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι  αφού σπάσουμε το slab και πάρουμε  να μην πω τι ... με την καινούργια πιστοποίηση, στην πρώτη νέα αποστολή μαζί με τα νομίσματα στέλνουμε και τα ταμπελάκια από τα σπασμένα slab . Τώρα αν τα σβήσουν στις εταιρίες δεν ξέρω   εκείνο όμως που ξέρω  είναι  επειδή όταν στέλνω μια παρτίδα κάθομαι και γράφω  από το gensus την κατάσταση σε κάθε νόμισμα σε βαθμούς kai details  και τα παρακολουθώ κάπου εκεί στους δυο μήνες έχουμε τις καταχωρήσεις. Στις περισσότερες φορές έχω ένα με δύο νομίσματα που ξεχνούν  να τα περάσουν  . Στην τελευταία ( πρόσφατη ήταν μόνο ένα Smile ) . Το συμπέρασμα μου είναι  πως δεν μπορείς να δεις από το Gensus  την πραγματική κατάσταση. Αν όμως στείλουμε όλοι τα σπασμένα τότε θα βρισκόμαστε πιο κοντά στην πραγματικότητα.