Συλλεκτικό Στέκι
Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας (/thread-5079.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - E.X.N - 06/04/22 17:38:18

(06/04/22 13:45:53)nikos11 Έγραψε:  Εγώ βλέπω να κάνουν το δρομολόγιο έμπορος-δημοπράτης και πίσω περιμένοντας να βρουν τον... επενδυτή... Να κάνω και ένα ερώτημα προς όλους, έστω ότι είχατε να διαθέσετε τα 56.500$, θα τα δίνατε για να αγοράσετε αυτά ή κανένα σπάνιο ασημένιο του Όθωνα του '40 και του '50;

Απο Παύλο και πίσω ολλα τα δοκίμια τα έχω προς εκτίμηση ενώ απο τον Κωσταντίνο μέχρι σήμερα με κάνουν να είμαι επιφυλακτικός.
Νίκο εάν η γιαγιά μου είχε  ρουλεμάν θα ήταν πατίνι Tongue Tongue


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - PANAGIOTIS - 06/04/22 17:38:41

(06/04/22 13:45:53)nikos11 Έγραψε:  Εγώ βλέπω να κάνουν το δρομολόγιο έμπορος-δημοπράτης και πίσω περιμένοντας να βρουν τον... επενδυτή... Να κάνω και ένα ερώτημα προς όλους, έστω ότι είχατε να διαθέσετε τα 56.500$, θα τα δίνατε για να αγοράσετε αυτά ή κανένα σπάνιο ασημένιο του Όθωνα του '40 και του '50;


Εγώ όπως όλοι θα έχετε καταλάβει, θα αγόραζα οτιδήποτε σε Όθωνα.....μου λείπουν κάτι χάλκινα (ταπεινό μέταλλο σε σχέση με τα χρυσά) κυκλοφορίας και μετά θα σκεφτόμουν να πάω και προς Κυβερνήτη μεριά. Πάντως δοκίμια δεν θα αγόραζα....μακάρι το νομισματικό μουσείο να είχε σπόνσορα για να αγοραστούν και να τα χαζεύαμε όλοι....


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - PANAGIOTIS - 06/04/22 17:50:07

(06/04/22 13:06:16)orfeas Έγραψε:  
(05/04/22 20:51:33)PANAGIOTIS Έγραψε:  https://atlasnumismatics.com/greece/ Ακολουθήστε το link και θα θαυμάσετε μουσειακά κομμάτια.....Πεντάδραχμο του 66, Δίδραχμο του 67 και Δραχμή του 67...λείπει το μισόδραχμο. Όλα χρυσά και στο θεό....

Παναγιώτη μου, δεν ξέρω κατά πόσον είναι μουσειακά κομμάτια.

Την τετράδα αυτή σε χρυσό και ασήμι, μου την είχε δείξει ο Δημ. Λουλακάκης γύρω στα 1995.
Μου είχε κάνει εντύπωση το πάχος των χρυσών. Ηταν εμφανώς πολύ λεπτότερα από τα ασημένια.
Τα ζυγίσαμε και ήταν μεταξύ τους, περίπου στο ίδιο βάρος (ελάχιστα + ή - χρυσά με ασημένια)

Αργότερα τα συνάντησα σε αρκετές δημοπρασίες και εμπόρους, εμπλουτισμένα  με τετράδες σε χαλκονίκελ και πλατίνα
Πάντως από εμφάνιση είναι χάρμα οφθαλμών

Αυτά από εμένα

Ορφέας-Παναγ, Αρκομάνης

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά η πρώτη δική σας επαφή με αυτές τις κοπές ήταν το 1995...πριν από αυτό μνημονεύονται πουθενά; Ο Καραμήτσος τα αναφέρει στον κατάλογό του το 2007, χωρίς φωτογραφίες με μόνη αναφορά στα από πλατίνα ότι είναι μικροτέρου βάρους από το κανονικό (εννοεί τα χαλκονικέλιναWink. Έχει φωτογραφίες μόνο από τα αργυρά.....


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - orfeas - 06/04/22 20:08:58

(06/04/22 17:50:07)PANAGIOTIS Έγραψε:  [quote="orfeas" pid='49465' dateline='1649243176']
[quote="PANAGIOTIS" pid='49454' dateline='1649184693']
/quote]
Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά η πρώτη δική σας επαφή με αυτές τις κοπές ήταν το 1995...πριν από αυτό μνημονεύονται πουθενά; Ο Καραμήτσος τα αναφέρει στον κατάλογό του το 2007, χωρίς φωτογραφίες με μόνη αναφορά στα από πλατίνα ότι είναι μικροτέρου βάρους από το κανονικό (εννοεί τα χαλκονικέλιναWink. Έχει φωτογραφίες μόνο από τα αργυρά.....

Αυτή του 1995 ήταν η πρώτη μου γνωριμία και επαφή με αυτά τα νομίσματα
Η διάμετρός τους ήταν όπως των αντίστοιχων χαλκονικέλινων κανονικής κυκλοφορίας του 1966-67.
Τα βάρη των 4 χρυσών 'δοκιμίων' όμως, ήταν 8,40 - 5,30 - 3,50 - 2,10 γραμ   Big Grin Confused 
έναντι των χαλκονικέλινων καν. κυκλ. που ήταν 9,00 - 6,00 - 4,00 - 2,30 γραμ    

Πριν από αυτά, όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα καμμία αναφορά. Ούτε οι 4 μεγάλοι συλλέκτες, φίλοι μου που ρώτησα, ήξεραν για αυτά 
Σημείωσε, ότι είχε προηγηθεί το 1990-92 η ανεξαρτητοποίηση, ο χωρισμός κλπ της Τσεχίας και Σλοβακίας και το μπάχαλο που ακολουθησε.

Το 2004 βρέθηκα σε μια δημοπρασία, όπου έβγαιναν τα 4 χρυσά με εκκίνηση 5.000 ε έκαστο και τα 4 ασημένια με εκκίνηση 2.500 ε το καθένα. Σε αυτή συνάντησα και τους φίλους Δημ. Λουλακάκη και Ευαγ. Βυζά.
Οταν ξεκίνησε η δημοπρασία ο δημοπράτης χτυπούσε τις προσφορές που ήδη είχε και ακολουθούσαν τα χτυπήματα των παρευρισκομένων και τα τηλεφωνικά, όπως γίνεται συνήθως. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και στα 8 νομίσματα τα χτυπήματα που είχε ο δημοπράτης σταματούσαν στα 6.000 ε και στην συνέχεια τα τηλεφωνικά στις 6.500 ε, ανεξάρτητα από την τιμή εκκίνησης (2.500ε ή 5.000 ε).  Σύμπτωση ?

Αυτά τα νομίσματα δεν τα χτύπησα ποτέ μου, δεν επενδυσα σε αυτά και δεν υπάρχουν στην συλλογή μου (για τον Νικο11)  Smile Wink 

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - PANAGIOTIS - 06/04/22 21:29:29

(06/04/22 20:08:58)orfeas Έγραψε:  
(06/04/22 17:50:07)PANAGIOTIS Έγραψε:  [quote="orfeas" pid='49465' dateline='1649243176']
[quote="PANAGIOTIS" pid='49454' dateline='1649184693']
/quote]
Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά η πρώτη δική σας επαφή με αυτές τις κοπές ήταν το 1995...πριν από αυτό μνημονεύονται πουθενά; Ο Καραμήτσος τα αναφέρει στον κατάλογό του το 2007, χωρίς φωτογραφίες με μόνη αναφορά στα από πλατίνα ότι είναι μικροτέρου βάρους από το κανονικό (εννοεί τα χαλκονικέλιναWink. Έχει φωτογραφίες μόνο από τα αργυρά.....

Αυτή του 1995 ήταν η πρώτη μου γνωριμία και επαφή με αυτά τα νομίσματα
Η διάμετρός τους ήταν όπως των αντίστοιχων χαλκονικέλινων κανονικής κυκλοφορίας του 1966-67.
Τα βάρη των 4 χρυσών 'δοκιμίων' όμως, ήταν 8,40 - 5,30 - 3,50 - 2,10 γραμ   Big Grin Confused 
έναντι των χαλκονικέλινων καν. κυκλ. που ήταν 9,00 - 6,00 - 4,00 - 2,30 γραμ    

Πριν από αυτά, όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα καμμία αναφορά. Ούτε οι 4 μεγάλοι συλλέκτες, φίλοι μου που ρώτησα, ήξεραν για αυτά 
Σημείωσε, ότι είχε προηγηθεί το 1990-92 η ανεξαρτητοποίηση, ο χωρισμός κλπ της Τσεχίας και Σλοβακίας και το μπάχαλο που ακολουθησε.

Το 2004 βρέθηκα σε μια δημοπρασία, όπου έβγαιναν τα 4 χρυσά με εκκίνηση 5.000 ε έκαστο και τα 4 ασημένια με εκκίνηση 2.500 ε το καθένα. Σε αυτή συνάντησα και τους φίλους Δημ. Λουλακάκη και Ευαγ. Βυζά.
Οταν ξεκίνησε η δημοπρασία ο δημοπράτης χτυπούσε τις προσφορές που ήδη είχε και ακολουθούσαν τα χτυπήματα των παρευρισκομένων και τα τηλεφωνικά, όπως γίνεται συνήθως. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και στα 8 νομίσματα τα χτυπήματα που είχε ο δημοπράτης σταματούσαν στα 6.000 ε και στην συνέχεια τα τηλεφωνικά στις 6.500 ε, ανεξάρτητα από την τιμή εκκίνησης (2.500ε ή 5.000 ε).  Σύμπτωση ?

Αυτά τα νομίσματα δεν τα χτύπησα ποτέ μου, δεν επενδυσα σε αυτά και δεν υπάρχουν στην συλλογή μου (για τον Νικο11)  Smile Wink 

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης

Ωραία, τώρα έχουμε και τα βάρη (περισσότερο εμπιστεύομαι τα αρχεία του αγαπητού Ορφέα από τις μετρήσεις του δημοπράτη...). Αναφέρεται και στο πενηντάλεπτο, που εδώ στην δημοπρασία αυτή  περιέργως δεν υπάρχει. Μόνο τα ασημένια μου έχουν προσφερθεί γύρω στο 2009-2010, δεν τα αγόρασα....πάντα είχα μια επιφύλαξη γι'αυτά, πιο πολύ τα έβλεπα σαν fantasy coins....νομισματοκοπεία που όποιος ήθελε έκοβε ότι ήθελε σε δίσκους διαφόρων μετάλλων...όμορφα πάντως!


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - orfeas - 07/04/22 05:07:31

Αγαπητέ Παναγιώτη, 

γράφω συνήθως με γεγονότα που έζησα.
Τα βάρη και τις διαμέτρους των χρυσών τα μετρήσαμε μαζί με τον Δημήτρη, κατά την συνάντησή μας, στο γραφείο του στον Baldwin's to 1995.

Συνημμένα, σας παραθέτω ένα απόκομμα από το αρχείο μου, με 3 από τις δημοπρασίες (μετά το 2004) που εμφανίστηκαν χρυσά 50 λεπτα. 
Τα ασημένια και τα χαλκονικέλινα καθώς και οι άλλες αξίες, έχουν εμφανισθεί περισότερες φορές  από τα χρυσά.
Παρατηρείστε και τις τιμές εκκίνησης - πρόβλεψης - κλεισίματος και βγάλτε ο καθένας, τα συμπεράσματα σας 
Οπως και εσύ, πάντα είχα και εγώ τις επιφυλάξεις μου για αυτά τα νομίσματα

ορφεας


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - PANAGIOTIS - 07/04/22 20:44:28

Ανεβάζω και νομίσματα Μίας Δραχμής, Δύο Δραχμών, Πέντε Δραχμών του 1966 σε Proof κατάσταση (χαλκονικέλινα με μια επιφύλαξη για το πεντάδραχμο)....δημοπρασία 319  του Καραμήτσου του 2009, lot No  8153  στις 5500 αρχική. Ας είναι μαζί με τα χρυσά για όποιον ενδιαφέρεται για την περίοδο του Κωνσταντίνου.


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - orfeas - 09/04/22 19:40:14

Σας ανεβάζω για τα 50λεπτα του 1966, ενα καλύτερο πίνακα από το αρχείο μου, για να έχετε και τις φωτό
Αυτό του Rauch. είναι χρυσό, αλλά δυστυχώς δεν είχε εγχρωμη φωτό.

Οπως βλέπετε αυτό του Kuenker είναι το ίδιο που είχε βγει στην Numism. Genevensis  

Αυτά προς το παρόν

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - digo - 11/04/22 12:27:47

Φοβερό αρχείο Ορφέα. Χωρίς να καταλαβαίνω τον αριθμό στα δεξιά, κάποιος την έφαγε βλέπω πρόσφατα στον Palombo (είναι κι η πιστοποιηση βλέπεις που τους παρασύρει) το 2022, αρκετά χοντρά.


RE: Χρυσά νομίσματα Κρέμνιτσας - orfeas - 11/04/22 21:08:49

(11/04/22 12:27:47)digo Έγραψε:  Φοβερό αρχείο Ορφέα. Χωρίς να καταλαβαίνω τον αριθμό στα δεξιά, κάποιος την έφαγε βλέπω πρόσφατα στον Palombo  (είναι κι η πιστοποιηση βλέπεις που τους παρασύρει) το 2022, αρκετά χοντρά.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη μου.

Είναι ένα πρόχειρο, μικρό απόκομμα (4 σερές x 5 στήλες) από ένα υπο-αρχείο που περιέχει περίπου 18.000 σειρές x 20 στήλες, με πάρα πολλές πληροφορίες, πολύ ευέλικτο. αλλά υστερεί στην ποιότητα των φωτό. Για καλύτερες φωτό υπάρχει άλλο υπο-αρχείο.
Οι αριθμοί αριστερά, είναι από την δική μου κωδικοποίηση που έχω κάνει για όλα τα νεο-ελληνικά νομίσματα, με ποικλίες, σφάλματα κλπ
Οι αριθμοί δεξιά είναι απλά, οι αύξοντες αριθμοί καταχώρησης.

ορφεας