Συλλεκτικό Στέκι
3 καπικια 1857ΕΜ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: 3 καπικια 1857ΕΜ (/thread-5082.html)

Σελίδες: 1 2


3 καπικια 1857ΕΜ - solferino - 10/04/22 09:40:45

σας γράφω μια όμορφη διαδρομη ενος νομίσματος που αγόρσα για να συζητησουμε την αναξιοπιστία των εταιρείων πιστοποιησης (και των 2 χωρις διακρίσεις) αλλά και για το ότι εν τέλει πρεπει να εχεις προσωπική άποψη του τι παίρνεις .

Στις 19 μαρτίου 2020 αγοράζω απο τον κουνκερ ενα 3 καπίκια 1757ΕΜ raw.  Οταν το παραλαμβάνω βλέπω οτι είναι γνήσιο (τα ρώσικα τα ξεχωρίζω τα πλαστά) και με φακό το κάνω μσ64βν ή μσ65βν. Το στέλνω NGC και γυρνάει πλαστό δυστυχως το φλιπ το πεταξα. Δεν πτοούμαι αν και τα νευρα μου ήραν τεντωμενα γτ κοστιζε και καποια χρήματα και το στελνω pcgs. Ως μπρουκλης ζηταω και true view γτ θα γυριζε μσ64 65 και γυρναει unc details damage (pcgs 39751900).
Περνανε καποιοι μήνες και στο γάμο μου ερχεται Σύρο ενας καλός φίλος απο Ρωσία συλλεκτης. Του το δείχνω και βάζει τα γέλια. Είναι 100% βεβαιος οτι το κερμα ειναι γνήσιο και βέβαια δεν ειναι damage ,αυτο μπορείτε να το διαπιστώσετε και απο την true view της pcgs.

Πριν 2 μήνες το ξαναστέλνω pcgs και γυρνάει μσ62βν τον αριθμό δεν τον εχω αλλα αυτο ειναι βέβαιο μου το είπε ο άνθρωπος που μου το έστειλε. Δεν ήξερα αν επρεπε να χαρω ή όχι. Πριν καμια βδομαδα επειδη εχω χουι να ψάχνω τα cert number πανω κάτω πεφτω σε μια μεγάλη έκπληξη.  Τον φλεβαρη του 2020, ενα μήνα πριν τη δημοπρασία του κουνκερ το εν λόγω κέρμα το χε πιστοποιησει ngc Και είχε γράψει μσ63βν. cert number 4425338-015.
Aν δε με απατουν τα μάτια μου είναι το ίδιο νόμισμα. Ευπρόσδεκτη και διαφορετική άποψη ασφαλώς.

Εν κατακλέιδι , αν εχω δίκιο και είναι όντως το ίδιο κέρμα.....η πορεια του ηταν ngc 63, ngc Πλαστό , pcgs damage, pcgs 62.

Τι αγόρασα ? Angel Angel Angel Angel


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - rubirosa - 10/04/22 10:46:50

Είναι πολύ περίεργο, να είχε βαθμό 63 και να το έσπασαν, για να το βάλουν στην δημοπρασία σαν raw Huh


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - gkounto - 10/04/22 10:55:32

Δεν βγάζω άκρη από το κινητό μου φαίνονται να μοιάζουν πολύ. Η ερώτηση μου (απορία) είναι αφού πήρε καθαρό και μάλιστα αρκετά καλό βαθμό από την ngc (63) ποιος ο λόγος που βγήκε raw στη δημοπρασία; Συνήθως αυτό γίνεται όταν ένα νόμισμα πάρει άσχημο βαθμό (πχ cleaned ή not genuine ή damage κλπ) και ο πονηρίδης το σπάει και το καταθέτει raw με την ελπίδα να ξεγελάσει.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - solferino - 10/04/22 11:05:06

19 Μαρτίου ήταν η δημοπρασία. Είναι διαθεσιμη στο διαδυκτιο. Raw ήταν. Υποθετω ότι δεν τους Εκανε το 63 και πίστευαν ότι θα έπιαναν περισσότερα ως raw λόγω των προσδοκιών του συλλέκτη ότι θα γράψει παραπάνω. Δε βρίσκω άλλη λογική εξήγηση.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - belpedro - 10/04/22 12:13:52

Για βοήθεια ανεβάζω τις φωτογραφίες από pcgs & ngc για σύγκριση,
Βασίλη ίδια νομίσματα είναι, στον υπολογιστή που μπορούσα να κάνω μεγάλο ζουμ
ταυτίζονται σημάδια που δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης.

Όσο για τις εταιρείες όσες φορές και να τα λέμε δεν καταπίνεται, καταντάει κομικοτραγικό,
στη δική σου περίπτωση το 62 και 63 οκ να το δεχτούμε, το πλαστό και το damaged απο που προκύπτει.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 10/04/22 20:33:37

Οι τύποι Βασίλη μου είναι τραγικοί. Τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί, αλλά φροντίζουν να μας δίνουν συνέχεια αφορμές για να τους σχολιάζουμε. Δυστυχώς εξαρτόμαστε από τύπους που ισχυρίζονται ότι είναι ειδικοί και επαγγελματίες με διαδικασίες. Δυστυχώς έχουν καταφέρει να πείσουν πολύ μεγάλο αριθμό ατόμων που ασχολούνται με το νόμισμα ότι δεν γίνεται χωρίς αυτούς. Και βεβαίως δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.

Το ότι τα νομίσματα τα κρίνουν υποκειμενικά άνθρωποι και όχι μηχανές, μπορεί να δικαιολογήσει απόκλιση άντε το πολύ ενός βαθμού. Γιατί υποτίθεται ότι είναι ειδήμονες, γιατί χρησιμοποιούν την ίδια κλίμακα και γιατί αρκετοί από αυτούς φαντάζομαι εχθές ήταν στη μία εταιρεία και σήμερα είναι στην άλλη.

Στην περίπτωση που μας αναφέρεις, αυτοξευτιλίζονται. Δεν μπορεί το ίδιο νόμισμα στην ίδια εταιρεία να είναι και πλαστό και MS63. Kαι στην άλλη και damaged και MS62. Έλεος! Ας αποφασίσουν τι είναι. Ή αυτός που το έβγαλε πλαστό ή ο άλλος που το έβγαλε MS63 είναι το λιγότερο άσχετος και πρέπει να απαλλαχθεί των καθηκόντων του. Το ίδιο αντίστοιχα και στην άλλη εταιρεία.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - digo - 11/04/22 19:42:55

Εάν ξεχάσουμε λίγο το αν κρατούν η δεν κρατούν database, η εκτίμηση τους σε παρά πολλά ξένα, χρονικά συνήθως πίσω από τον 19ο αιώνα αλλά και με εξαιρέσεις, και στα Ρωσικά, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες βασίζεται σε εξωτερικούς ειδήμονες. Κυρίως ως προς την γνησιότητα αλλά και με τι κριτήρια θα πρέπει να αξιολογηθεί εφόσον η γνησιότητα είναι δεδομένη.

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι ο Peter Chase ας πούμε βοήθησε την NGC πάμπολλες φορές με νομίσματα του Καποδίστρια και εννοώ στην αρχή, πολύ πριν εκδοθεί ο κατάλογος του. Είναι αυτονόητο ότι αυτοί οι ειδήμονες οφείλουν να είναι κάτοικοι των ΗΠΑ. Έχει τύχει να γνωρίσω και λίγους ακόμη, οι δυο εξ αυτών έμποροι.

Πολλοι από αυτούς τους ειδήμονες, οι οποίοι αναφέρονται (αν και όχι όλοι) στις αρχές του καταλογου του Krause , έχουν είτε αποβιώσει, είτε συνταξιοδοτηθεί, είτε έπαψαν να ασχολούνται. Ενδέχεται και να νομίζουν οι εταιρείες ότι έμαθαν πια κάτι και δεν χρειαζονται την χρονοβόρα αυτή εξωτερική βοήθεια.
Εκεί νομίζω έγκειται το πρόβλημα ως επι το πλείστον, τουλάχιστον σε νομίσματα σαν αυτό, κι όχι σε νομίσματα μέσης η τέλους του 19ου αιώνα πχ, όπου υπάρχουν διαφωνίες με τις αξιολογήσεις τους, άλλο θέμα αυτό.

Βέβαια είναι μια απλή υπόθεση.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 11/04/22 20:54:19

Τώρα που τελείωσα με μία μικρο-υποχρέωση που είχα αλλά που μου αποσπούσε την προσοχή, να σου πω Δημήτρη ότι σωστά είναι αυτά που λες, αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία για δύο εταιρείες που θέλουν να θεωρούνται (και είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό) ηγέτιδες στο χώρο τους.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - gkounto - 12/04/22 16:58:27

Μου προκαλεί πάντως μεγάλη εντύπωση. Μου έχουν τύχει ακραία πχ η μια εταιρεία να το βγάλει πλαστό και η άλλη 64 (και μάλιστα σε μοντέρνο νόμισμα της Αιγύπτου 1964). Επίσης μου έχουν τύχει αναρίθμητες φορές διαφορετικοί βαθμοί. Αλλά αυτό δεν μου έχει τύχει. Δηλαδή ποιο. Η ίδια εταιρεία να το βγάζει την μια 63 και  την άλλη πλαστο ή damage και 62. 
Παρατήρησα ότι το νόμισμα είχε ξαναβγεί στον Κουνκερ το 2015 και η τότε φωτογραφία του διαφέρει από αυτήν του 2020. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ο Κουνκερ από ο,τι ξέρω χρησιμοποιεί ένα σούπερ μηχάνημα φωτογράφησης που τα κάνει όλα. Πατάς ένα κουμπί και τσουπ βγαίνει στο σωστό μέγεθος για εκτύπωση για internet για όλα και μάλιστα μόνο του το έχει ράψει μπρος πίσω έτοιμο. Όμως οι δυο φωτογραφίες διαφέρουν αισθητά με αυτήν του 2020 πλούσια σε χρώματα. Το ίδιο μηχάνημα έβγαλε με τον ίδιο φωτισμό το ίδιο νόμισμα αλλά όμως με με διαφορετικά χρώματα;
Αυτό με έβαλε σε σκέψεις.
Μήπως το νόμισμα του 2015 πράγματι πιστοποιήθηκε στην ngc 63? Μήπως μετά βγήκε από το σλαμπ και του έγινε «περιποίηση» με στόχο καλύτερο βαθμό και άρχισαν οι περιπέτειες; Και οι εταιρείες βλέποντας επεμβάσεις άρχισαν να δυσπιστούν και να το βγάζουν από πλαστό ως damage?  Μήπως ο Βασίλης δεν ήταν ο πρώτος που το επιχείρησε αλλά προηγήθηκε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ο οποίος στην απόγνωση του με τα αποτελέσματα τελικά το έδωσε πίσω στον Κουνκερ raw πλέον όσο όσο (πήγε 1400 από 1700 το 2015); Αυτό που λέει ο Βασίλης από damage σε 62 όχι ότι είναι κανονικότητα προς θεού αλλά εντάξει μπορώ να το αποδεχθώ ως σφάλματα της εταιρείας ιδιαίτερα σε νομίσματα που δεν βλέπουν όλοι οι graders κάθε μέρα. 
Σφάλμα που διορθώθηκε όμως τελικά.
Προσωπικά δεν πείστηκα ποτέ από το ότι ένα νόμισμα με αξιοπρεπή βαθμό κατέληξε σε δημοπρασία ως raw. Κάτι έγινε ενδιάμεσα και ισως αυτό να οδήγησε τις εταιρειες σε vertigo  και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, βέβαια μια εικασία κάνω.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - solferino - 12/04/22 17:24:08

Γιώργο

πολύ λογικές οι σκέψεις σου. Και γω γνώριζα πριν το πάρω οτι είχε ξαναβγεί στον κουνκερ 5 χρόνια πρίν ωστόσο η πιστοποίηση στην ngc ms63 έγινε περίπου μερικούς μήνες πριν τη δημοπρασία και όχι 5 χρόνια πριν. Αυτο αποδεικνύεται απο το ότι μεσα απο το σλάμπ της ngc φαίνεται το νόμισμα οτι εχει το ίδιο χρώμα με αυτο της δημοπρασιας του κουνκερ μερικούς μηνες μετα και όχι το χρώμα που είχε το 2015.