Συλλεκτικό Στέκι
3 καπικια 1857ΕΜ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: 3 καπικια 1857ΕΜ (/thread-5082.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - solferino - 12/04/22 18:18:57

Εγώ αυτο που λεει ο Γιώργος οτι μπορει να δεχτεί ενα damage να ξαναγυρισει μσ62 αφου οι graders δε τα βλέπουν καθε μέρα δεν το αντιλαμβάνομαι....

1) Γυρισε μου το πισω και γραψε οτι δε μπορεις να το βαθμολογησεις. ΚΑι μενα αν μου ερθει μια ναυτιλιακή εταιρεία να της αναλάβω τα λογιστικα δε θα τα αναλάβω λόγω γνωσιακης ανεπάρκειας και ελλειψης γνώσης στα λογιστικά των ναυτιλιακων ετ. Δεν ειναι ντροπή

2) το γυρνας damage ενω δεν εχει ίχνος φθορας πάνω και τσιμπας και το 50ρικο. Ετσι, για να στο ξαναστείλω.

3) και σημαντικότερον, δεν τουε έστειλα το χρυσο διφραγκο του 1915 να το κοιτανε σαν χανοι και να ψαχνουν απο δω και απο κει, ενα χαλκινο νομισμα κυκλοφοριας του 19ου αίωνα έστειλα , δημοφιλέστατο. 4.700.000 κόψανε..... ε τι να πω.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - gkounto - 12/04/22 18:42:17

Δεν θα μπω σε διάλογο ο καθένας μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει. Μια αποτυχία δεν αποκαθηλώνει μια επιτυχημένη εταιρεία. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, μια κακή μέρα όλοι δικαιούνται νομίζω τα έχουμε πει αυτά χιλιάδες φορές τώρα τι και γιατί έγινε αυτό ένας θεός ξέρει. 
Οι εταιρείες δεν είναι οι φιλιπινεζες μας αυτό εγώ κρατάω πάντα στο μυαλό μου.
Βασίλη εύχομαι τα καλύτερα.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 12/04/22 20:40:35

Γιώργο σεβαστό να μην θέλεις να μπεις σε διάλογο, όσο και αν αυτό είναι αντίθετο στη λογική λειτουργίας των forums που είναι κατ’ εξοχήν ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων. 

Συμφωνώ ότι μια αποτυχία δεν αποκαθηλώνει μια εταιρεία, οι εταιρείες αποκαθηλώνουν εαυτές με τις αλλεπάλληλες αποτυχίες για να μην χρησιμοποιήσω την άλλη έκφραση που μου έρχεται πρώτη στο μυαλό…

Η συνεχεια αργότερα όταν θα κάτσω μπροστά στο πληκτρολόγιο γιατί τα πλήκτρα του κινητού με κουράζουν. Ού γαρ μόνον…


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - E.X.N - 12/04/22 21:15:23

Απο την άλλη μέσα απο της πατατιές των εταιριών δημιουργούνται ευκαιρίες .Φαντάσου να αγοράσεις 5 δραχμές 1844 damage και να το ξαναστειλεις και να γυρίσει 63 Tongue


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - gkounto - 12/04/22 22:01:51

Ο,τι είχα να πω το είπα Νίκο. Τέτοιες συζητήσεις έχω κάνει πολλές και συνήθως πιάνονται από μια φράση και οδηγούνται αλλού που εγώ δεν θέλω να συμμετάσχω.
Αυτό ήταν το νόημα μου αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες. Δεν έχω κάνει διαλόγους Νίκο ε;
 Δεν πειράζει.
Καλή συνέχεια.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 12/04/22 23:36:09

(12/04/22 22:01:51)gkounto Έγραψε:  Ο,τι είχα να πω το είπα Νίκο. Τέτοιες συζητήσεις έχω κάνει πολλές και συνήθως πιάνονται από μια φράση και οδηγούνται αλλού που εγώ δεν θέλω να συμμετάσχω.
Αυτό ήταν το νόημα μου αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες. Δεν έχω κάνει διαλόγους Νίκο ε;
 Δεν πειράζει.
Καλή συνέχεια.
Γιώργο, είσαι λίγο παρεξηγιάρης ή μου φαίνεται; Είσαι σίγουρος ότι το ήξερα, αλλά τι; Δηλαδή σκέψου να έλεγα και ότι δεν είναι σεβαστό να μην θέλεις να μπεις σε διάλογο που και πάλι τη γνώμη μου θα έλεγα. 

Προφανώς δεν πειράζει. Καλή συνέχεια και σε εσένα.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 12/04/22 23:38:08

(12/04/22 21:15:23)E.X.N Έγραψε:  Απο την άλλη μέσα απο της πατατιές των εταιριών δημιουργούνται ευκαιρίες .Φαντάσου να αγοράσεις 5 δραχμές 1844 damage και να το ξαναστειλεις και να γυρίσει 63 Tongue
Αυτό δεν το έχω δει Χρήστο Smile . Έχω δει τάληρο '44 από damage ή au details να γυρνάει AU55 αν θυμάμαι καλά Tongue .


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 12/04/22 23:55:01

Να επανέλθω όμως στις αποτυχίες πάσης φύσεως με τις οποίες αυτο-αποκαθηλώνονται...

Είναι λογικό να μην έχουν πάρει χαμπάρι για πάνω από δύο μήνες ότι έχουν χάσει δεκάδες νομίσματα και να αρχίσουν να ψάχνουν τι γίνεται μετά από οχλήσεις συλλεκτών και άλλων;

Είναι λογικό να cross-άρουν από τη μία στην άλλη εταιρεία κάτω από 50% (για να μην πώ κάτω από 30% και κάποιος το θεωρήσει υπερβολικό) των νομισμάτων; Και να θεωρούν ότι αυτό δεν έχει καμία επίπτωση στην αξιοπιστία τους; Σκεφθείτε να συνέβαινε κάτι ανάλογο σε άλλες υπηρεσίες πιστοποίησης πχ νηογνώμονες, άδειας κυκλοφορίας τροφίμων, άδειας κυκλοφορίας φαρμάκων, κλπ. 

Είναι λογικό το MS65 της μίας να βγαίνει cleaned στην άλλη; Ή το MS63 να βγαίνει AU55; Το ξαναέγραψα, προφανώς η κρίση είναι υποκειμενική αλλά είτε ο ένας grader είτε ο άλλος είναι άσχετος. Στις Πανελλήνιες Εξετάσεις όταν υπάρχει διαφορά μεταξύ των βαθμολογητών, καλείται 3ος για να βαθμολογήσει και αυτός που συστηματικά κάνει λάθος, αποκλείεται κάποια στιγμή από τη διαδικασία.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - gkounto - 13/04/22 17:11:27

(12/04/22 23:36:09)nikos11 Έγραψε:  
(12/04/22 22:01:51)gkounto Έγραψε:  Ο,τι είχα να πω το είπα Νίκο. Τέτοιες συζητήσεις έχω κάνει πολλές και συνήθως πιάνονται από μια φράση και οδηγούνται αλλού που εγώ δεν θέλω να συμμετάσχω.
Αυτό ήταν το νόημα μου αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες. Δεν έχω κάνει διαλόγους Νίκο ε;
 Δεν πειράζει.
Καλή συνέχεια.
Γιώργο, είσαι λίγο παρεξηγιάρης ή μου φαίνεται; Είσαι σίγουρος ότι το ήξερα, αλλά τι; Δηλαδή σκέψου να έλεγα και ότι δεν είναι σεβαστό να μην θέλεις να μπεις σε διάλογο που και πάλι τη γνώμη μου θα έλεγα. 

Προφανώς δεν πειράζει. Καλή συνέχεια και σε εσένα.

Α με κρίνεις κιόλας Νίκο; Απογοητεύομαι γιατί ένας φίλος όχι μόνο με παρεξήγησε αλλά ουσιαστικά μου  έδειξε και την πόρτα εξόδου με ασήμαντη μάλιστα αφορμή. Έχοντας γράψει ήδη τρεις αναρτήσεις στο θέμα πιάνεσαι από μια έκφραση μου και την αντιστρέφεις εις βάρος μου μετά από τόσα χρόνια τόσες συζητήσεις; 

Αυτή είναι και η τελευταία μου ανάρτηση ευχαριστώ όλους για την παρέα.


RE: 3 καπικια 1857ΕΜ - nikos11 - 13/04/22 17:51:06

(13/04/22 17:11:27)gkounto Έγραψε:  
(12/04/22 23:36:09)nikos11 Έγραψε:  
(12/04/22 22:01:51)gkounto Έγραψε:  Ο,τι είχα να πω το είπα Νίκο. Τέτοιες συζητήσεις έχω κάνει πολλές και συνήθως πιάνονται από μια φράση και οδηγούνται αλλού που εγώ δεν θέλω να συμμετάσχω.
Αυτό ήταν το νόημα μου αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες. Δεν έχω κάνει διαλόγους Νίκο ε;
 Δεν πειράζει.
Καλή συνέχεια.
Γιώργο, είσαι λίγο παρεξηγιάρης ή μου φαίνεται; Είσαι σίγουρος ότι το ήξερα, αλλά τι; Δηλαδή σκέψου να έλεγα και ότι δεν είναι σεβαστό να μην θέλεις να μπεις σε διάλογο που και πάλι τη γνώμη μου θα έλεγα. 

Προφανώς δεν πειράζει. Καλή συνέχεια και σε εσένα.
Α με κρίνεις κιόλας Νίκο; Απογοητεύομαι γιατί ένας φίλος όχι μόνο με παρεξήγησε αλλά ουσιαστικά μου  έδειξε και την πόρτα εξόδου με ασήμαντη μάλιστα αφορμή. Έχοντας γράψει ήδη τρεις αναρτήσεις στο θέμα πιάνεσαι από μια έκφραση μου και την αντιστρέφεις εις βάρος μου μετά από τόσα χρόνια τόσες συζητήσεις; 

Αυτή είναι και η τελευταία μου ανάρτηση ευχαριστώ όλους για την παρέα.
Ποιός σου έδειξε την πόρτα της εξόδου Γιώργο; Μήπως την έψαχνες και τώρα τα ρίχνεις σε εμένα; Εγώ σε κρίνω; Και για πες μου αλήθεια τι είναι προτιμότερο; Να σε ρωτήσω ευθέως αν είσαι παρεξηγιάρης ή να αφήνεις εσύ υπονοούμενα ότι ενώ σε ξέρω κάνω τι αλήθεια; Τέλος πάντων, είχα την εντύπωση ότι μόνο ο Πάπας δεν κρίνεται, φαίνεται έκανα λάθος.

Καλή καρδιά και καλή σου συνέχεια.