Συλλεκτικό Στέκι
Morton & Eden 21 July 2022 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Morton & Eden 21 July 2022 (/thread-5137.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - solferino - 30/07/22 08:06:40

Γενικώς η συγκριση 40 και πλέον ετών ενος συλλεκτικού νομίσματος με τη τιμη του χρυσού και το πόσες χρυσες λίρες κόστιζε είναι άτοπη. Αν κάποιος θέλει να συγκρίνει τις 2 τιμές λόγω του ότι τα νομίσματα αυτά έχουν μηδενική προσφορά θα πρέπει να αναζητησει κάποιος τι μπορούσε να αγοράσει το 1979 με 7500 λίρες. ΠΧ αν αγόραζε τοτε 2 διαμερισματα ή ενα παραθαλλασιο οικόπεδο στη γλυφαδα κ.ο.κ.

Τώρα οσον αφορα το ν.3 που αναφέρει ο κ.Ορφέας συμβαίνει σε όλες τις χώρες του κόσμου νομισματα ιδιας σπανιώτητας να εχουν διαφορετική τιμή λόγω μεγέθους. ΠΧ 5 και 10 ρούβλια 1906. Τιράζ επιβεβαιωμενο 10 τεμαχια και στα 2. 115 χρόνια δεν εχουν πραγματοποιηθει πανω απο 10 πωλήσεις και των 2 νομισματων ωστόσο το 10ρουβλο λογω των λίγων γραμμαρίων που ειναι περισσότερο κοσίτζει περισσότερο απο το 5ρουβλο.
Και με τους πίνακες ζωγραφικής ισχύει το ίδιο ακριβώς. 2 ελαιογραφίες του ίδιου ζωγράφου με παρόμοια ζήτηση οι 2 πίνακες , η πιο μεγάλη σε μεγέθος ελαιογραφια κοστίζει περισσότερο απο τη μικρότερη.


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - nikos11 - 31/07/22 10:52:05

Επειδή γίνονται διάφορες συζητήσεις, να καταθέσω και εγώ την άποψή μου ότι το χρυσό δοκίμιο του Κωνσταντίνου είναι όντως μία ιδιαίτερη και προβληματική ίσως περίπτωση εξαιτίας του χτυπήματος 1 OR που προσωπικά δεν το έχω δει σε κανένα νόμισμα, δοκίμιο ή κυκλοφορίας και το είχαμε κουβεντιάσει εκτενώς με το φίλο solferino. Οπότε, ότι και αν έγινε, όσο και αν έκλεισε (που έκλεισε κοντά στις 180 χιλ €), θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ’ όψη και αυτή την παράμετρο.

Πάμε στα υπόλοιπα ελληνικά για τα οποία γίνεται κουβέντα αν υπάρχει ενδιαφέρον ή όχι. Δηλαδή πόσο παραπάνω από τα 150 χιλ € θα έπρεπε να κλείσει το 20 δραχμές 1869 για να πούμε ότι υπάρχει ενδιαφέρον; Πόσο παραπάνω από τις 24 χιλ € έπρεπε να κλείσει η δραχμή 1846; Πόσο παραπάνω από 13 χιλ € έπρεπε να κλείσει η MS61 δραχμή 1851 όταν η προηγούμενη ίδιου βαθμού και πολύ ανώτερη στην πραγματικότητα είχε κλείσει στο HA το Σεπτέμβτιο του 2018 στα 4,5 χιλ $ με την ισοτιμία τότε κοντά στο 1,2 αν θυμάμαι καλά; Πόσο παραπάνω από 8 χιλ € έπρεπε να κλείσει το PF65 εικοσάρικο του 1960 όταν το PF66 είχε κλείσει στο DNW το Φεβρουάριο του 2015 στα 2,4 χιλ λίρες; Το ότι κάποια άλλα θα μπορούσαν να κλείσουν και ψηλότερα, κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει απαραίτητα έλλειψη ενδιαφέροντος αλλά ευκαιρίες αγοράς όπως η μισή 1846 που πήγε σε καλό συλλέκτη όπως μας έγραψε και ο Ορφέας. Αλήθεια όλα τα νομίσματα των χωρών για τα οποία υπάρχει παγκόσμιο ενδιαφέρον κλείνουν πάντα και διαρκώς ψηλότερα; Τι έχει γίνει αλήθεια με όλα τα περίφημα βρετανικά που προωθούσε στην αγορά ο Coin Cabinet; Τι έχει γίνει με όλες τις τελευταίες εκδόσεις του Royal Mint; Όλες πάνε σφαίρα; Μην μας πιάνει ξενολαγνεία. Για να ρίξουμε μία ματιά στις τιμές κλεισίματος σε δημοπρασίες του Καραμήτσου πριν από 6, 8 και 10 χρόνια και συγκρίνετε με τις πιο πρόσφατες του ιδίου και της Attica Auctions. Άλλωστε υπάρχει κάποιο είδος που έχει διαρκώς το ίδιο και αυξανόμενο ενδιαφέρον και που οι τιμές πηγαίνουν συνέχεια επάνω;


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - PANAGIOTIS - 31/07/22 12:02:42

Συμφωνώ με τον Νίκο, έως τελείας. Η αναφορά μου στην τιμή της χρυσής λίρας την περίοδο 79-80 έγινε για ένα μέτρο σύγκρισης, όχι για να αρχίσουμε τους πολλαπλασιασμούς και τη σύγκριση τιμών.....άλλωστε 40 χρόνια μετά τι σύγκριση να κάνει κανείς...στα νομίσματα τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω επενδύσεις. Ένα χόμπυ είναι, σίγουρα χρειάζεται χρήματα αλλά να μην τρελαθούμε κι όλας....κάποια πολύ σπάνια νομίσματα δίνουν λεφτά στους κατόχους τους, αλλά δεν νομίζω όποιος τα αγόρασε το 79 να είχε σαν σκοπό την αποκόμηση κέρδους σε δημοπρασία του 2022!


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - nikos11 - 31/07/22 12:51:54

(31/07/22 12:02:42)PANAGIOTIS Έγραψε:  Συμφωνώ με τον Νίκο, έως τελείας. Η αναφορά μου στην τιμή της χρυσής λίρας την περίοδο 79-80 έγινε για ένα μέτρο σύγκρισης, όχι για να αρχίσουμε τους πολλαπλασιασμούς και τη σύγκριση τιμών.....άλλωστε 40 χρόνια μετά τι σύγκριση να κάνει κανείς...στα νομίσματα τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω επενδύσεις. Ένα χόμπυ είναι, σίγουρα χρειάζεται χρήματα αλλά να μην τρελαθούμε κι όλας....κάποια πολύ σπάνια νομίσματα δίνουν λεφτά στους κατόχους τους, αλλά δεν νομίζω όποιος τα αγόρασε το 79 να είχε σαν σκοπό την αποκόμηση κέρδους σε δημοπρασία του 2022!
+1


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - orfeas - 01/08/22 00:29:28

Σε προηγούμενη ανάρτησή μου, έγραψα την φράση :
Οι ξένοι συλλέκτες, ποτέ δεν ήταν φανατικοί αγοραστές των ελληνικών, εκτός αυτών με τα Crown size κλπ
Και εννοούσα κάποιους ξένους μεγάλους συλλέκτες που κάνουν άλλες συλλογές και περιστασιακά αγοράζουν και κάποια πολύ σπάνια και μεγάλης αξίας ελληνικά νομίσματα (συνήθως χρυσά) που για κάποιιο λόγο τους αρέσουν.
Ετσι έβγαλα απ΄έξω κάποιους έλληνες ή ελληνικής καταγωγής κατοίκους εξωτερικού που συλλέγουν συνειδητά και συστηματικά ελληνικά νομίσματα και είναι φανατικοί αγοραστές.
 
 
Πριν πολλά χρόνια και μέσα σε διάστημα 3-4 ετών, σε 3 από τις συλλογές των τελευταίων (ελλην. καταγωγής) είδα τα ζευγάρια χρυσών 1 & 2 δρ 1915. Εδώ για εμένα τέλειωσε και η παρα-φιλολογία των Unique”. Οι ίδιοιι με διαβεβαίωσαν ότι υπάρχει και άλλο (4 ο)  ζευγάρι σε άλλη συλλογή, την οποία όμως δεν κατάφερα ποτέ να την δω.
Μη με ρωτήσετε για το rim των 2 δρ 1915, Όταν έχεις μπροστά σου να δείς, ένα θησαυρό 300-500 κομματιών, από 20 & 40 δρ 1852 μέχρι και κομμάτια που ακόμη και σήμερα είναι άγνωστα, ποιος θα σκεφτεί για τα Rim ? ?
 
 
Σχετικά με το rim :
Kατάλογος Schulmann 1963
2dr gold  . . . plain  edge
1dr gold . . .. similar; as before ( το similar πάει στο plain edge ή κάπου αλλούBig Grin
Σε υποσημείωση : Silver 2 and 1 dr were struck, which were not essais and which were in Farouk sale. They did not go into circulation  (εδώ μαθαίνουμε και για κοπή 1 & 2 δρ χωρίς essai   Big Grin Tongue Big Grin )
 
Kατάλογος Sotheby 1954 (Farouk collection ) γράφει στα ασημένια
Constantine, 10 and 5dr 1915, by Demetriades  (εδώ μαθαίνουμε ότι υπήρχαν και 10 & 5 δρ 1915  Big Grin Tongue Big Grin )
 
Κατάλογος J-P. Divo 1969
Στα ασημένια 1 και 2 δρ γράφει reeded edge.
Στην υποσημείωση για τα χρυσά δεν γράφει τίποτα για το edge   Big Grin
 
Kατάλογος Spink 1979 :
2 dr silver, reeded edge
2 dr gold, . . . . similar to previous ( το similar πάει στο reeded edge ή κάπου αλλούBig Grin )
 
 
Οποιος τελικά άντεξε έως εδώ, μπορεί να τα συγκρίνει και με την περιγραφή των Morton & Eden και, όπως έλεγαν κάποιοι παλαιοί γυρολόγοι « ο ευρών κερδίζει αργυρούν ωρολόγιον »
 
Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης

Για το αρχείο σας
Fotos : no 1&2, 1963 Schulmann, nο 3 1969 Divo,  no 4  1954 Sotheby (Farouk),  no 5  1979 Spink


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - PANAGIOTIS - 01/08/22 18:20:16

Πιό πολλές λεπτομέρειες, για τα χρυσά του1915, από αυτές που ο αγαπητός Ορφέας παρουσιάζει εδώ δεν νομίζω να βρει κάποιος αλλού....ζω για τη στιγμή (αν προλάβω) που θα βγάλουν το 5δραχμο και το 10δραχμο του 1915 σε χρυσό...σε κάποια δημοπρασία θα βγουν και θα γίνει μεγάλο πανηγύρι!


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - orfeas - 01/08/22 20:08:54

(01/08/22 18:20:16)PANAGIOTIS Έγραψε:  Πιό πολλές λεπτομέρειες, για τα χρυσά του1915, από αυτές που ο αγαπητός Ορφέας παρουσιάζει εδώ δεν νομίζω να βρει κάποιος αλλού....ζω για τη στιγμή (αν προλάβω) που θα βγάλουν το 5δραχμο και το 10δραχμο του 1915 σε χρυσό...σε κάποια δημοπρασία θα βγουν και θα γίνει μεγάλο πανηγύρι!

Ούτε εγώ θα προλάβω Παναγιώτη μου, ούτε εσύ, να δούμε τα 5 & 10 δρ 1915 γιατί απλώς δεν υπάρχουν. 

Προφανώς πρόκειται για λάθος του Baldwin που είχε κληθεί στην Αίγυπτο και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα έπρεπε να ταξινομήσει και να βάλει τιμές σε περίπου 8-9.000 σπάνια νομίσματα από όλον τον κόσμο. Στο Κάιρο με επανάσταση, στρατιωτικό Νόμο, αυστηρούς περιορισμούς σε ταξίδια και συνάλλαγμα. Σε ένα γραφείο με φρουρούς και με ελάχιστα βιβλία που είχε μαζί του. Ετσι έπρεπε να έχει μνήμη 100 ελεφάντων.
Με ελάχιστους παρόντες (και χωρίς χρήματα) το λότο αυτό, με όλες αυτές τις σπανιότητες πουλήθηκε 85 αιγυπτιακές λίρες, δηλ 87 Λίρες Αγγλίας.

Μετά την λήξη της δημοπρασίας (και λόγω των ελάχιστων και πολύ γνωστών συμμετασχόντων ήταν εύκολο) ψάχτηκε πολύ το θέμα και βρέθηκε ότι αρκετα από τα περιγραφόμενα νομίσματα (μεταξύ των οποίων και τα 5 & 10 δρ 1915) ήταν λάθος. Επίσης είναι λάθος και δεν υπάρχουν και τα Silver 2 & 1 dr not essais

Για την δημοπρασία του Φαρούκ μπορεί να γραφτουν βιβλία. 

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - PANAGIOTIS - 02/08/22 08:28:23

(01/08/22 20:08:54)orfeas Έγραψε:  
(01/08/22 18:20:16)PANAGIOTIS Έγραψε:  Πιό πολλές λεπτομέρειες, για τα χρυσά του1915, από αυτές που ο αγαπητός Ορφέας παρουσιάζει εδώ δεν νομίζω να βρει κάποιος αλλού....ζω για τη στιγμή (αν προλάβω) που θα βγάλουν το 5δραχμο και το 10δραχμο του 1915 σε χρυσό...σε κάποια δημοπρασία θα βγουν και θα γίνει μεγάλο πανηγύρι!

Ούτε εγώ θα προλάβω Παναγιώτη μου, ούτε εσύ, να δούμε τα 5 & 10 δρ 1915 γιατί απλώς δεν υπάρχουν. 

Προφανώς πρόκειται για λάθος του Baldwin που είχε κληθεί στην Αίγυπτο και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα έπρεπε να ταξινομήσει και να βάλει τιμές σε περίπου 8-9.000 σπάνια νομίσματα από όλον τον κόσμο. Στο Κάιρο με επανάσταση, στρατιωτικό Νόμο, αυστηρούς περιορισμούς σε ταξίδια και συνάλλαγμα. Σε ένα γραφείο με φρουρούς και με ελάχιστα βιβλία που είχε μαζί του. Ετσι έπρεπε να έχει μνήμη 100 ελεφάντων.
Με ελάχιστους παρόντες (και χωρίς χρήματα) το λότο αυτό, με όλες αυτές τις σπανιότητες πουλήθηκε 85 αιγυπτιακές λίρες, δηλ 87 Λίρες Αγγλίας.

Μετά την λήξη της δημοπρασίας (και λόγω των ελάχιστων και πολύ γνωστών συμμετασχόντων ήταν εύκολο) ψάχτηκε πολύ το θέμα και βρέθηκε ότι αρκετα από τα περιγραφόμενα νομίσματα (μεταξύ των οποίων και τα 5 & 10 δρ 1915) ήταν λάθος. Επίσης είναι λάθος και δεν υπάρχουν και τα Silver 2 & 1 dr not essais

Για την δημοπρασία του Φαρούκ μπορεί να γραφτουν βιβλία. 

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


Αμ άντε αγαπητέ, αυτό το βιβλίο-α περιμένουμε με τα διάφορα ενδιαφέροντα από δημοπρασίες στο παρελθόν και από πρόσωπα ενδιαφέροντα του συλλεκτικού κόσμου.....να ακούσουμε για τις ιδιομορφίες τους, τις πονηριές τους, τα λάθη τους και ότι τέλος πάντων βάζει αλατοπίπερο σε αυτό το έρμο το χόμπι μας.....βαρέθηκα να ακούω αυτό κάνει τόσο, αγοράστηκε τόσο άρα κέρδισε ο ιδιοκτήτης τόσο. Αν το βιβλίο είναι δύσκολο πάρε σειρά και με κάθε ευκαιρία γράφε ότι θυμάσαι, παλιά και καινούργια....είναι πολλοί που τα περιμένουν....


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - orfeas - 03/08/22 20:25:25

Aγαπητέ Παναγιώτη,

σε ευχαριαστώ πολυ για τα καλά σου λόγια.
Λυπάμαι που θα σε δυσαρεστήσω, αλλά δεν υπάρχει καμμιά σκέψη για βιβλίο από εμένα, (από ανυπαρξία χρόνου) λόγω άλλων προτεραιοτήτων μου. Θα ακολουθήσω όμως την παραίνεσή σου να γράφω στο forum όποτε μπορώ, καμμιά ιστοριούλα από τον νομισματικό μου βίο.

Eπειδή ξέρω την συμπάθειά σου στα νομίσματα του Οθωνα σου αφιερώνω μία φωτό από την συλλογή μου για το αρχείο σου (Και φυσικά και για τα μέλη του forum)

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - Diinekis - 03/08/22 21:05:03

Είμαι διακοπουλες στο Ναύπλιο οικογενειακώς....έτσι όπως έκανα ένα διάλειμμα από το φαγητό,είδα τις φωτό του κυρίου Ορφέα,και έμεινα με το στόμα στραβωμενο....νόμιζαν ότι έπαθα εγκεφαλικό!!!χαχαχα.... Ευχαριστούμε πολύ κύριε Ορφέα που μοιράζεστε όλα αυτά μαζί μας!!!!!