Συλλεκτικό Στέκι
Morton & Eden 21 July 2022 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Morton & Eden 21 July 2022 (/thread-5137.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - solferino - 03/08/22 21:09:06

Ο Χριστός κ η Παναγία.  Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - orfeas - 03/08/22 21:40:04

(03/08/22 21:05:03)Diinekis Έγραψε:  Είμαι διακοπουλες στο Ναύπλιο οικογενειακώς....έτσι όπως έκανα ένα διάλειμμα από το φαγητό,είδα τις φωτό του κυρίου Ορφέα,και έμεινα με το στόμα στραβωμενο....νόμιζαν ότι έπαθα εγκεφαλικό!!!χαχαχα.... Ευχαριστούμε πολύ κύριε Ορφέα που μοιράζεστε όλα αυτά μαζί μας!!!!!

Γιώργο μου,
μετά το άσχημο 5 μηνο που πέρασα, τώρα όλα πολύ καλά
Κάνω τις διακοπές μου στην Κηφισιά οικογενειακά, τα παιδιά μου και το αξιολάτρευτο εγγόνι μου, ο Ωλήν. Πανευτυχής  Smile Smile

Για την πληρότητα της ανάρτησης, ανεβάζω και τμήμα του άρθρου του Γ. Δημακόπουλου όπου αναφέρεται στις μήτρες των νομισμάτων του Οθωνα. Αξιοπρόσεκτη και η σημ (1).
Οταν είμουν στην ΠΝΕ, πήρα την άδεια από τον αείμνηστο κ. Γ. Δημακόπουλο και ανατυπώσαμε και αυτό το βιβλίο (που ήταν εξαφανισμένο) σε 500 αντίγραφα που τα μοιράσαμε δωρεάν σε όλα τα μέλη μας, για να το βρίσκουν οι νέοι (έστω και ατα παλιατζίδικα).

Καλές διακοπές σε όλους

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - Diinekis - 03/08/22 22:01:05

Κύριε Ορφέα να είστε καλά εσείς και οι δικοί σας άνθρωποι!!!να περάσετε όμορφο καλοκαίρι!!!!! Ευχαριστούμε που μας δωρίζεται τις γνώσεις σας!!!! Και εγώ όπως ο κύριος Παναγιώτης,και πιθανόν όλα τα μέλη, αναμένω με ανυπομονησία κάθε νέα ανάρτηση σας με νομισματικές πληροφορίες!!!


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - nikos11 - 04/08/22 08:18:53

Ορφέα εύχομαι να είστε όλοι καλά και να περνάτε όμορφα με την οικογένειά σου και τον εγγονό σου! Και μακάρι να ξεκλέβεις λίγο χρόνο που και που και να μοιράζεσαι μαζί μας παρόμοιες συλλεκτικές ιστοριούλες, περιστατικά και πληροφορίες και εμείς να τις απολαμβάνουμε όπως το εκπληκτικό σαραντάδραχμο που μοιράστηκες μαζί μας!!!


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - PANAGIOTIS - 04/08/22 11:46:27

(03/08/22 20:25:25)orfeas Έγραψε:  Aγαπητέ Παναγιώτη,

σε ευχαριαστώ πολυ για τα καλά σου λόγια.
Λυπάμαι που θα σε δυσαρεστήσω, αλλά δεν υπάρχει καμμιά σκέψη για βιβλίο από εμένα, (από ανυπαρξία χρόνου) λόγω άλλων προτεραιοτήτων μου. Θα ακολουθήσω όμως την παραίνεσή σου να γράφω στο forum όποτε μπορώ, καμμιά ιστοριούλα από τον νομισματικό μου βίο.

Eπειδή ξέρω την συμπάθειά σου στα νομίσματα του Οθωνα σου αφιερώνω μία φωτό από την συλλογή μου για το αρχείο σου (Και φυσικά και για τα μέλη του forum)

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης




Ευχαριστώ πολύ, καταπληκτικό το tin uniface των 40 δρχ. του 34 μπρός-πίσω....να είσαι υγιής και ευτυχής για πολλά-πολλά χρόνια και να μοιράζεις τις γνώσεις σου στην νομισματική κοινότητα!


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - ntz57 - 04/08/22 13:24:38

Καλησπερα σε ολους
Δεν γραφω συχνα[εως ποτε] αλλα παρακολουθω με πολυ μεγαλο ενδιαφερον τις αναρτησεις ολων σας και μαθαινω απο αυτες.
Ειμαι σχετικα νεος συλλεκτης και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους σας για τη συνεισφορας σας στο Ελληνικο νομισμα.
Ιδιαιτερη μνεια θα ηθελα να κανω στον Κυριο Ορφεα που τον θεωρω ζωντανη βιβλιοθηκη και θα ηθελα να μας μεταφερει οσο συχνοτερα γινεται τισ αστειρευτες γνωσεις του.


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - digo - 04/08/22 17:43:13

(03/08/22 21:40:04)orfeas Έγραψε:  
(03/08/22 21:05:03)Diinekis Έγραψε:  Είμαι διακοπουλες στο Ναύπλιο οικογενειακώς....έτσι όπως έκανα ένα διάλειμμα από το φαγητό,είδα τις φωτό του κυρίου Ορφέα,και έμεινα με το στόμα στραβωμενο....νόμιζαν ότι έπαθα εγκεφαλικό!!!χαχαχα.... Ευχαριστούμε πολύ κύριε Ορφέα που μοιράζεστε όλα αυτά μαζί μας!!!!!

Γιώργο μου,
μετά το άσχημο 5 μηνο που πέρασα, τώρα όλα πολύ καλά
Κάνω τις διακοπές μου στην Κηφισιά οικογενειακά, τα παιδιά μου και το αξιολάτρευτο εγγόνι μου, ο Ωλήν. Πανευτυχής  Smile Smile

Για την πληρότητα της ανάρτησης, ανεβάζω και τμήμα του άρθρου του Γ. Δημακόπουλου όπου αναφέρεται στις μήτρες των νομισμάτων του Οθωνα. Αξιοπρόσεκτη και η σημ (1).
Οταν είμουν στην ΠΝΕ, πήρα την άδεια από τον αείμνηστο κ. Γ. Δημακόπουλο και ανατυπώσαμε και αυτό το βιβλίο (που ήταν εξαφανισμένο) σε 500 αντίγραφα που τα μοιράσαμε δωρεάν σε όλα τα μέλη μας, για να το βρίσκουν οι νέοι (έστω και ατα παλιατζίδικα).

Καλές διακοπές σε όλους

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


Πολύ ωραίο όνομα το Ωλήν Ορφέα, να σας ζήσει. Λυπάμαι για το 5μηνο κατά το οποίο ταλαιπωρήθηκες και δεν το γνώριζα μια που είχαμε χάσει την επαφή και δεν προλάβαμε να τα πούμε και στην δημοπρασία της Attica τόσο εκτενώς.  

Η ανατύπωση του Δημακοπουλου ήταν από τις λίγες που δεν πήρα, τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως δεν το βλέπω στην βιβλιοθήκη μου. Πιθανότατα να μην ενδιαφέρθηκα γιατί δεν το γνώριζα. Ίσως να υπάρχουν ακόμη αντίτυπα και να μπορέσω να αποκτήσω ένα από το φθινόπωρο.

Νασαι καλά να μοιράζεσαι τις ιστορίες σου μαζί μας, κι εγώ έτσι τις προτιμώ, από δω κι από κει, σε κουβέντες είτε κατ’ιδιαν είτε διαδικτυακές. Δεν είναι όλα υλικό για βιβλία.

Καλές διακοπές και καλό καλοκαίρι!  Smile


RE: Morton & Eden 21 July 2022 - orfeas - 04/08/22 21:06:02

Δημήτρη μου,
 
Ο Ωλήν ήταν ο αρχαιότερος Ελληνας ποιητής και υμνωδός του Απόλλωνα. Τα υπόλοιπα στο Internet. Eίναι μια οικογενειακή παράδοση από προ-παππούδες να μην βγάζουμε τα ονόματα των παππούδων. Κανένα παιδάκι δεν θέλει να ακούει κάθε τόσο από γνωστούς και φίλους « Πρόσεχε να μοιάσεις ή να μη μοιάσεις στον παππού σου ». Big Grin
Το προηγούμενο 5μηνο πέρασε με γιατρούς και νοσοκομεία με ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα υγείας της Αννας.. 55 χρόνια με ανέχεται  Smile Wink . Τέλος καλό, όλα καλά.
 
Στα δικά μας τώρα.
 
Διαβάστε προσεκτικά πόσα πράγματα ξεδιαλύνει αυτή η σελίδα
 
1 . Είχε αποφασιστεί και φτιάχτηκαν μάλιστα και οι μήτρες, η κοπή χρυσών νομισμάτων 20 δρ 1846 και 1855, και στο 40 δρ 1834 φτάχτηκε και δοκίμιο. Τα νομίσματα αυτά και άλλα, για διάφορους λόγους (και έλλειψη χρυσού) δεν κόπηκαν
2 . Στο άρθρο 34 του Συντάγματος του 1844 (και σε όλα τα υπόλοιπα Συντάγματα, μέχρι τουλάχιστον το 1963), πέρασε η διάταξη, ότι ο Βασιλεύς μπορεί να κόβει νομίσματα. Επομένως δεν χρειάζονται Διατάγματα, Υπ. Αποφάσεις κλπ, είναι ως εκ περισσού.
3 . Στο Νομ/κό Μουσείο βρέθηκαν το 2007-2008 όλες οι αναφερόμενες μήτρες εργασίας και master dies, πλέον κάποιες άλλες και επι πλέον του Ertel. Γνωρίζουμε ότι οι μήτρες επιστρέφονται στο κράτος που έχει δώσει την εντολή. Για να έλθουν στην Ελλάδα, κάποιος έδωσε την Εντολή.. Η κυβέρνηση ? ο Οθων ? ή ο Ludwig I ???
 
Από τά ανωτέρω και λαμβάνοντας υπόψιν και το μπάχαλο της εποχής , τι συμπέρασμα βγάζετε. Αρκούσε μια προφορική εντολή ? ή ένα πρόχειρο χαρτί ? ή κάπου-κάπου μια εκ των υστέρων απόφαση ?
 
Σημειώστε ότι σε όλη την διάρκεια της Βασιλείας του Οθωνα, όλα τα νομίσματα κόπηκαν μόνο με 2 Διατ/ταBig Grin Big Grin  τα 8/20 Φεβ 1833 και 7/19 Απρ 1843 με ελάχιστες λεπτομέρειες. Τα υπόλοιπα Διατ/τα αφορούσαν ισοτιμίες κλπ κλπ
 
Προσωπικά, δεν θα περίμενα να βρεθούν επίσημα χαρτιά με βούλες κλπ
 
Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης