Συλλεκτικό Στέκι
Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-45.html)
+--- Νήμα: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ (/thread-5146.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - tzimis - 26/07/22 21:43:47

Συμφωνω για την πιστοποιηση. Αλλα καμια αποψη για την αξια τους εχει καποιος? Ημουν αδρανης καιρο και χρειαζομαι προσαμογη. Καλοδεχουμενη καθε εκτιμηση.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - silahim - 27/07/22 17:31:15

Σε αυτόν τον καταλογο θα βρείς τιμές. http://liste.eurobillets.free.fr/index2.htm
Και όπως όλοι οι κατάλογοι έχei κάποιες υπεραξίες που δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα. 
Έχει κάποια Ελληνικά που οι τιμές τους είναι υψηλές πολύ και δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα. 
Και κάποιες τιμές χαμηλές σε σχ'εση με την πραγματικότητα. Και είναι πολύ υψηλότερες αν βρεθούνε αυτά τα χαρτονομίσματα.
Σε γενικές γραμμές όμως είναι ένας μπούσουλας και επίσης είναι αξιόπιστος. Δλδ ότι γράφει σε σχέση με τη δυσκολία εύρεσης. 
Επίσης να ξέρεις ότι αναφέρετε σε άκρως ακυκλοφόρητα χαρτιά και όχι χαμηλά MS.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - tzimis - 27/07/22 23:24:12

Ευχαριστω πολυ.  Τον εχω υποψη μου.  Αλλα διατηρω μεγαλες επιφυλαξεις . Π.Χ. Απο που εβγαλε τις τιμες αυτες ? Εχουν γινει αναλογες πραξεις? Ειναι απλως εκτιμησεις?  Και τοτε πως δικαιολογειται η ακριβεια στις τιμες?  δηλ.αξια (εκτιμωμενη?) ενος χαρτονομισματος 152 ευρω!! τετοια ακριβεια στις εκτιμησεις δεν νοειται. Συνηθως στρογγυλευονται τα ποσα.  Επι πλεον οι τιμες παραμενουν αναλλοιωτες. Κανονικα αν οχι καθε ημερα τουλαχιστον σε μεγαλυτερα διαστηματα να μεταβαλλονται.           Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι χρησιμος αυτος ο καταλογος. Οχι τοσο στις τιμες αλλα στη συγκριση μεταξυ των νομισματων. Οποτε και εγω με αυτο το σκεπτικο απευθυνθηκα στο φορουμ μηπως και υπηρχε η γνωση της πραγματικοτητας. Παντως και παλι ευχαριστω τους συμμετεχοντες στην συζητηση.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - silahim - 28/07/22 17:13:59

Του Sohier αυτή τη στιγμή είναι ο εγκυρότερος που υπάρχει. Και φυσικά υπάρχουν πολλά περισσότερα στο βιβλίο του.
Είναι αξιόπιστος και οι τιμές του βγαίνουν βάση δημοπρασιών, πωλήσεων, τμχ κοπής χαρτονομίσματος, λάθη, δύσκολες εκτυπώσεις, σπασίματα στους κωδικούς κλπ κλπ .
Βέβαια όπως όλοι οι κατάλογοι έχει και λάθη. Αυτό όμως δεν αναιρεί την σπουδαιότητά του για τη χρήση που έχει.
Και είναι και ένας λόγος που όσοι ασχολούμαστε με το χαρτονόμισμα ευρώ, γνωρίζουμε και τον βοηθάμε(Sohier) όσο μπορούμε, 
ώστε να γίνετε καλύτερος(κατάλογος) και να παραμένει σύγχρονος. 

Τώρα για τιμές, θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε αλλά χρειάζεται καλές φωτό του χαρτονομίσματος.
Εκτός αν είσαι σίγουρος για τη κατάστασή του οπότε δώσε μας σειριακό και μικρό κωδικό.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - tzimis - 28/07/22 19:47:36

(28/07/22 17:13:59)silahim Έγραψε:  Του Sohier αυτή τη στιγμή είναι ο εγκυρότερος που υπάρχει. Και φυσικά υπάρχουν πολλά περισσότερα στο βιβλίο του.
Είναι αξιόπιστος και οι τιμές του βγαίνουν βάση δημοπρασιών, πωλήσεων, τμχ κοπής χαρτονομίσματος, λάθη, δύσκολες εκτυπώσεις, σπασίματα στους κωδικούς κλπ κλπ .
Βέβαια όπως όλοι οι κατάλογοι έχει και λάθη. Αυτό όμως δεν αναιρεί την σπουδαιότητά του για τη χρήση που έχει.
Και είναι και ένας λόγος που όσοι ασχολούμαστε με το χαρτονόμισμα ευρώ, γνωρίζουμε και τον βοηθάμε(Sohier) όσο μπορούμε, 
ώστε να γίνετε καλύτερος(κατάλογος) και να παραμένει σύγχρονος. 

Τώρα για τιμές, θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε αλλά χρειάζεται καλές φωτό του χαρτονομίσματος.
Εκτός αν είσαι σίγουρος για τη κατάστασή του οπότε δώσε μας σειριακό και μικρό κωδικό.
Φιλε μου τα αγορασα σημερα. Δεν ειναι και τα δραματικα ποσα που χρειαζονται εξουθενωτικο ψαξιμο. Ηθελα να ειμαι εντος κλιματος. Θα επανενταχθω σιγα σιγα. Οι καταστασεις των χαρτονομισματων ειναι αψογες. Αλλοιως δεν θα το συζητουσα καν. Χερι χερι οχι απο φωτο η συναλλαγη. Κοινες εκδοσεις οχι τιποτε ιδιαιτερο. Πλην ισως του 50ευρου G14 που ομως δεν ειναι ακυκλοφορητο. Σε ευχαριστω παντως για την συνδρομη σου. Καταλαβαινω οτι και εσυ ασχολεισαι μετα χαρτονομισματα οποτε  θα συναντιομαστε συχνα.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - silahim - 29/07/22 10:45:30

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Το κάνω απο αγάπη για το χαρτονόμισμα ευρώ και φυσικά συλλέγω και εγώ. 
Και να ξέρεις ότι εδώ θα βρείς και άλλους με μεγαλύτερες γνώσεις απο εμένα. Αλλά τα ''καθάρματα'' είναι διακοπές!!!! Big Grin
''Η ισχύς εν τη ενώσει'' όπως έλεγε και το αρχαίο ρητό.  Wink


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - tzimis - 29/07/22 23:20:49

Mακαρι.       Σημερα προσπαθησα να παρω στην Τ.Ε για τις νεες εκδοσεις 5 ευρου και 10 ευρου και επι μιαν ωρα δεν σηκωνε κανεις τηλεφωνο. Και στα τρια τηλεφωνα. Ξερεις κατι ? Εχεις ασχοληθει?


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - silahim - 30/07/22 12:37:57

Ναι, πηγαίνω και εγώ. Απλα να κλέισεις ραντεβου πρώτα. Διότι υπάρχει πε΄ριπτωση να σε διώξουν. Και θα τρέχεις τζάμπα.
Ραντεβού απο τηλέφωνο. Να επιμείνεις και κάποια στιγμή θα το σηκώσουν. Ίσως λόγο αδειών να υπάρχει πρόβλημα.


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - silahim - 30/07/22 12:38:15

,,,,,,,


RE: Aξια 5ευρου και 10ευρου ντουιζμπεργκ - tzimis - 31/07/22 00:22:00

Βεβαια  θα προσπαθησω. Απλως ειναι σπαστικο. Αυτοι εβγαλαν την ανακοινωση .Επευκαιρια εχει αναφερθει πουθενα το τιραζ τους?