Συλλεκτικό Στέκι
Οχτώ χρόνια φαγούρα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Τράπεζα Ελλάδος (https://syllektiko-steki.gr/forum-35.html)
+--- Νήμα: Οχτώ χρόνια φαγούρα (/thread-5178.html)



Οχτώ χρόνια φαγούρα - digo - 09/09/22 02:24:35

… για το δεκαδραχμο του 1954 της Νέας Έκδοσης, πήραν τέλος. Επιτέλους το δεκαδραχμο της τριαδας της Νέας Εκδισης προστεθηκε στην συλλογή μου, πιστοποιημένου σε PMG 63 epq.

Αν και δεν συνηθίζω να ποντάρω σε λοτα τα οποία δεν μπορώ να δω στο χέρι, εδώ έκανα μια εξαίρεση, και λόγω σπανιότητας αλλά και λόγω εμπιστοσύνης μου προς τον οίκο δημοπρασιών ο οποίος το πούλησε. 

Τα pop reports της PMG δείχνουν ένα PMG 66 epq, το οποίο γνωρίζω και που βρίσκεται σε γνωστή συλλογή Έλληνα συλλέκτη του εξωτερικού, 6 PMG 64 και ένα μόνον PMG 63 epq.

Προσωπικά, θα προτιμώ πάντα ένα epq από ένα χωρίς, ακόμη κι αν είναι ένα βαθμό παρακάτω όπως εδώ. Να συμπληρώσω εδώ, ότι το 1955, κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα τρία διαφορετικα δεκαδραχμα, και τα τρία σε μορφή χαρτονομίσματος, ακολουθώντας την πετυχημένη οικονομική μεταρρύθμιση Μαρκεζινη του 1953 και που κατάφερε να κρατήσει την ισοτιμία δολλαριου/δραχμής στο 30/1 για τα επόμενα 20 χρόνια.

Τα δεκαδραχμα αυτά αντικαταστάθηκαν το 1959 με το δεκαδραχμο σε νόμισμα του 1959, για να ακολουθήσει και το χαρτονόμισμα των 20 δραχμών με την αλλαγή του με το αργυρό και αγαπημένο στους συλλεκτες 20δραχμο του 1960.

Τα 3 δεκαδραχμα που κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα, ήταν αυτό  της Νέας Έκδοσης, (που ομως αποσύρθηκε αρκετά γρήγορα), το δεκαδραχμο του 1954 με τον Βασιλέα Γεώργιο ,που τυπώθηκε στο Λονδίνο, λόγω απεργίας των υπαλλήλων του ΙΕΤΑ (όπως και το 100δραχμο της ίδιας χρονιάς) καθώς και το δεκαδραχμο του 1955, πανομοιότυπο με αυτό του 1954, αλλά τυπωμένο πια στην Αθηνα και η μικρότερη αξία της δημοφιλεστατης σειράς του 1955-56, από 10 έως και 1000 δραχμες.


RE: Οχτώ χρόνια φαγούρα - athas - 09/09/22 08:23:20

Καλορίζικο με υγεία, Δημήτρη!
Ολα τα χαρτονομίσματα αυτής της σειράς μου προξενούν μια  νοσταλγία....


RE: Οχτώ χρόνια φαγούρα - iapwnas - 09/09/22 10:19:53

Καλοριζικο Δημητρη! Ωραιες και οι λεπτομεριες που παρεθεσες!


RE: Οχτώ χρόνια φαγούρα - nikos11 - 09/09/22 12:54:03

Αυτά είναι Δημήτρη! Μπράβο σου και καλορίζικο! Η χαρά του συλλέκτη που μεγαλώνει με την προσμονή και ολοκληρώνεται με την απόκτηση!


RE: Οχτώ χρόνια φαγούρα - digo - 09/09/22 18:50:41

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Άσχετο με το θέμα, το Συλλεκτικο Στεκι, αποδεικνύει για άλλη μια φορα ότι αποτελεί φορουμ που ασχολείται με νομισματικά θέματα, και είναι μια όαση ηρεμίας, χωρίς πάθη , ανιστόρητες η ακατάλληλες για την ημέρα λεπτομέρειες , με βάση τον θάνατο της βασίλισσας Ελισαβετ χτες. Αυτά τα λέω συγκρίνοντας το τι γίνεται αλλου…


RE: Οχτώ χρόνια φαγούρα - vangelis - 09/09/22 20:59:03

Εμπειρικά μιλώντας, παρολο που τα 10ρικα της Νεας Εκδοσης εκτυπωθηκαν σε λιγοτερα κομματια σε σχεση με τα αντιστοιχα 20ρικα, σχεδον τα μισα, τα τελευταια τα συναντω με λιγοτερη συχνοτητα σε σχεση με τα δεκαδραχμα. Ακομα ομως δεν εχω καταφερει να βρω καποια λογικη ερμηνεια γιαυτο.