Συλλεκτικό Στέκι
Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 (/thread-518.html)



Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - georok - 10/01/17 20:39:40

Εδώ η ποικιλία έχει να κάνει με την θέση του νομισματόσημου Α.
 Εκτός ότι φαίνεται με το μάτι, έχω βάλει και αρίθμηση με τις μπίλιες του διάκοσμου απο κάτω.
 Στην μια περίπτωση ειναι 6 και στην άλλη 5.

 Επίσης το 7 στο 1873 φαίνεται να ειναι σε διαφορετικη θέση οποτε μπορεί να υπάρχουν υποποικιλίες.


RE: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - exmim - 10/01/17 22:16:24

(10/01/17 20:39:40)georok Έγραψε:  Εδώ η ποικιλία έχει να κάνει με την θέση του νομισματόσημου Α.
 Εκτός ότι φαίνεται με το μάτι, έχω βάλει και αρίθμηση με τις μπίλιες του διάκοσμου απο κάτω.
 Στην μια περίπτωση ειναι 6 και στην άλλη 5.

 Επίσης το 7 στο 1873 φαίνεται να ειναι σε διαφορετικη θέση οποτε μπορεί να υπάρχουν υποποικιλίες.



Γιώργο έριξα μια ματιά και βλέπω οτι δεν έχει μόνο στο δίδραχμο ποικιλία. Το ίδιο παρουσιάζετε και στην δραχμή του 1973.
 Και επίσης στην δραχμή και στο δίδραχμο του 1883 έχει ποικιλία στην ημερομηνία με πιο αραιή την μια από την άλλη .
Κάπου είχα διαβάσει οτι πρέπει να είχαν χαραγμένο στην μάστερ το 18 της ημερομηνίας, και άπλα συμπληρώνανε  μετά το 73,74,83. 
Το ίδιο βέβαια και τα σήματα γιαυτό και βγαίνουν αλλού για αλλού. Δεν ξέρω τώρα αν ισχύουν όλα αυτά, (πια η γνώμη σου?) άλλα μου φαίνονται λογικά. Ο Γεώργιος θέλει ενα άλμπουμ από μόνος του για τις ποικιλίες του...
Δεν ξέρω αν φαίνονται καλά στις φωτο... πως τα βλέπεις?

 υγ  το δεξί δίδραχμο ειναι κούκλα Heart ....


RE: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - georok - 10/01/17 22:39:41

Ευχαριστω Μιμη. Ναι λογικα ειχαν δυο επιπλεον μητρες και χτυπαγαν χρονολογιες και νομισματοσημο. Στην τελευταια φωτο την δικη σου εχει διαφορα και το δευτερο 8 ομως.. Μπερδεμα


RE: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - ukobke - 10/01/17 22:48:03

Γιώργο έχεις δίκιο. Έχω κρατήσει στη συλλογή μου και τα δύο... Α. Όμως πρέπει να τονίσουμε ότι όποια θέση και να είναι το Α δεν δίνει υπεραξία στο νόμισμα.

Στο Γεώργιο είναι συχνό το φαινόμαινο. Για παράδειγμα, έχω 8 διαφορετικά 20λεπτα 1874 όσο αφορά τα νομισματόσημα και τις θέσεις τους, σε συνδυασμό με τους αριθμούς της χρονολογίας. Καμιά υπεραξία όμως σε κανένα.


RE: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - exmim - 10/01/17 22:55:41

Μπέρδεμα δεν θα πει τίποτα Γιωργο, εγω εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Από εσένα περιμένω, οτι βγάζεις ψάχνω να το βρω..... Στο είπα οτι το δεξί δίδραχμο είναι πολύ ωραίο ε???

(10/01/17 22:48:03)ukobke Έγραψε:  Γιώργο έχεις δίκιο. Έχω κρατήσει στη συλλογή μου και τα δύο... Α. Όμως πρέπει να τονίσουμε ότι όποια θέση και να είναι το Α δεν δίνει υπεραξία στο νόμισμα.

Στο Γεώργιο είναι συχνό το φαινόμαινο. Για παράδειγμα, έχω 8 διαφορετικά 20λεπτα 1874 όσο αφορά τα νομισματόσημα και τις θέσεις τους, σε συνδυασμό με τους αριθμούς της χρονολογίας. Καμιά υπεραξία όμως σε κανένα.

 +1 και εγώ έτσι πιστεύω, θέμα υπεραξίας δεν υπαρχει.


RE: Ποικιλίες στο δίδραχμο 1873 - georok - 10/01/17 23:21:52

Ναι Νικο δεν βλεπω υπεραξια ουτε εγω.
Στα 20 λεπτα μονο τα prooflike με διπλοκτυπημενη χρονολογια μονο γιατι εχω πετυχει μονο ενα.
Αλλα δεν παυουν να ειναι ποικιλιες.

Χαχα Μιμη σε ακουσα :)