Συλλεκτικό Στέκι
Αγορά γραμματοσήμων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ελληνικά γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-60.html)
+--- Νήμα: Αγορά γραμματοσήμων (/thread-5193.html)



Αγορά γραμματοσήμων - tintin - 03/10/22 15:24:46

[attachment=15386][attachment=15387]
Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την αγορά γραμματοσήμων ,γιατί δυστυχώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα. Πριν λίγο καιρό αγόρασα κάποιες σειρές ασφράγιστες γραμματοσήμων από κατάστημα. Όταν μετέφερα τα γραμματόσημα στο άλμπουμ, είδα πως κάποια από αυτά, δεν είχαν όλα τα δοντάκια τους (αν και ασφράγιστα). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής: πρέπει κάθε φορά που κάποιος αγοράζει (από κατάστημα , γιατί από ιδιώτη μέσω διαδικτύου , είναι άλλη υπόθεση) κάποια γραμματόσημα ασφράγιστα, να τα εξετάζει αν είναι εντελώς εντάξει, ή αν ακόμα και τα ασφράγιστα γραμματόσημα που θα πάρει κάποιος, δικαιολογούνται να μην είναι τέλεια και να τους λείπουν κάποια δόντια(ή κομμάτι αυτών) .Η σειρά που πήρα ήταν μία κυπριακή (birds of Cyprus, 322-327, 1969). Συνημμένα έχω αναρτήσει δύο γραμματόσημα , με κυκλωμένα τα δοντάκια που έχουν πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ.


RE: Αγορά γραμματοσήμων - rubirosa - 03/10/22 19:35:43

Έχεις κάνει αντιπαραβολή με άλλες σειρές του 1969; μήπως έτσι ήταν η οδόντωση ;
Αλλά περίμενε να πάρεις και άλλες απαντήσεις...


RE: Αγορά γραμματοσήμων - D.Dimitris - 03/10/22 19:43:12

Όταν τα γραμματόσημα δεν είναι άρτια (lux), δηλαδή καλή οδόντωση, κακόκεντρα, οξείδωση στην γόμμα ή να λείπει μέρος της δεν τα αγοράζεις.
Σε γραμματόσημα πριν το 1940 Ελληνικά σε πολλές σειρές κάποια γραμματόσημα έχουν ασυμμετρία της εικόνας από τα γύρω γύρω περιθώρια και θέλουν προσοχή( μερικές φορές δεν θα τα βρεις ποτέ άρτια) ή έχουν οδόντωση ζιγκ ζακγ που είναι επικίνδυνη.
Τα δύο που ανέβασες δεν βλέπω που έχουν πρόβλημα στην οδόντωση .
[attachment=15388] εδώ βλέπω πρόβλημα.


RE: Αγορά γραμματοσήμων - tintin - 03/10/22 20:00:34

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Νόμιζα πως όταν αγοράζεις από κατάστημα ασφράγιστη σειρά, θα είναι τα γραμματόσημα σε άριστη κατάσταση. Οπότε την επόμενη φορά που θα αγοράσω κάποια σειρά ,θα πρέπει  να είμαι πολύ προσεκτικός και επιτόπου να τσεκάρω τα γραμματόσημα πριν τα πάρω. Αυτά τα δύο γραμματόσημα, για παράδειγμα, που ανέβασα, έχουν πρόβλημα στην οδόντωση , με αποτέλεσμα να έχουν και πολύ μικρότερη αξία. Δεν είναι lux.


RE: Αγορά γραμματοσήμων - D.Dimitris - 03/10/22 20:17:01

Δεν έχουν πρόβλημα στην οδόντωση.
Δες αυτό που σου σημείωσα στην φωτογραφία γιατί αν είναι έλλειψη χαρτιού είναι άκυρο, δεν έχει καμία αξία.


RE: Αγορά γραμματοσήμων - D.Dimitris - 03/10/22 20:20:21

Και κάτι ακόμη, όταν έχουν πρόβλημα στην οδόντωση, δεν έχουν απλώς μικρότερη αξία (δεν έχουν καμία αξία).


RE: Αγορά γραμματοσήμων - nikos11 - 03/10/22 21:06:23

Συμφωνώ με το Δημήτρη. Δεν έχουν πρόβλημα αυτά που ανέβασες. Σκέψου ότι με κάποιο τρόπο κόβονται το ένα από το άλλο οπότε αυτό που επισημαίνεις είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν θέλεις κάτι τελειότερο, η μόνη εναλλακτική είναι να παίρνεις γωνιακή τετράδα όπου του γωνικού γραμματοσήμου τα δοντάκια είναι πραγματικά ανέγγιχτα!


RE: Αγορά γραμματοσήμων - tintin - 04/10/22 11:33:24

Νίκο , Δημήτρη σας ευχαριστώ και πάλι. Μου λύσατε μία απορία. Δημήτρη αυτό που σημείωσες στο γραμματόσημο , δεν το είχα προσέξει. Θα το κοιτάξω.Σε ευχαριστώ πολύ.


RE: Αγορά γραμματοσήμων - nikos11 - 05/10/22 10:14:52

Να είσαι καλά αγαπητέ.