Συλλεκτικό Στέκι
Νέα βαθμολόγηση από NGC - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Νέα βαθμολόγηση από NGC (/thread-5230.html)

Σελίδες: 1 2 3


Νέα βαθμολόγηση από NGC - PANAGIOTIS - 17/11/22 20:15:46

Σήμερα πληροφορήθηκα από αγαπητό φίλο και συλλέκτη (diinekis) τον καινούργιο τρόπο βαθμολόγησης από την NGC......προτείνω να μπείτε στην ιστοσελίδα και να διαβάσετε τα σχετικά. Η κλίμακα θα είναι με 10 βαθμούς, θα ξεκινήσουν από τα σύγχρονα νομίσματα και μετά θα πάνε και παλαιότερα, ενώ παράλληλα θα υπάρχει και η βαθμολόγηση Sheldon! Κοινώς μύλος.....είδαμε και πάθαμε να συνηθίσουμε την παλιά γιατί μας έλεγαν η αμερικάνοι ότι η ευρωπαική (UNC, EXTRA FINE, VERY FINE κ.λ.π. δεν ήταν αντιπροσωπευτική.....τώρα άντε πάλι σε δεκαβάθμια κλίμακα! Πάντα υπήρχε η αμφισβήτηση για το ελληνικό νόμισμα (καποδίστριες, όθωνες) γιατί δεν αναγνώριζαν τις ιδιαιτερότητες των παλαιών κοπών που στην Ελλάδα γινόταν με μηχανήματα παμπάλαια.....π.χ.χάλκινα του Όθωνα, χάλκινα Καποδίστρια. Δείτε στην ιστοσελίδα της εταιρείας την παρουσίαση με νομίσματα ασημένια αμερικανικά του 2022, που τα κατατάσει στο 10 με την νέα-προτεινόμενη κλίμακα......χαίρω πολύ ότι αυτό είναι 10=70 της κλίμακας Sheldon.......παρακάτω να σας δω τιγίνεται. Περιμένω απόψεις....


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - PANAGIOTIS - 17/11/22 20:21:41

Και για να δώσω ευκαιρία για συζήτηση ανεβάζω όμορφο κατ' εμέ  και σπάνιο μονόλεπτο του 1837........στο εθνόσημο έχει "μπούκωμα" μήτρας και μπροστά στο δάφνινο στεφάνι επίσης. Αυτό να δω τι θα του έβαζαν...εγώ γιαυτά τα μπουκώματα-ιδιομορφίες το αγόρασα, είναι νγνωστό βέβαια το ενδιαφέρον μου για τα χάλκινα.....όποια άποψη δεκτή....


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - PANAGIOTIS - 17/11/22 20:22:51

Τώρα το κανονικό αυτό ήταν άλλο και χάλια φωτογραφημένο....


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - nikos11 - 17/11/22 21:26:40

Γειά σου Παναγιώτη με τις ομορφιές σου που μας ταράζεις βραδυάτικα Smile . Για διπλό (2) το βλέπω αυτό με τη νέα κλίμακα Big Grin !!!


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - nikos11 - 17/11/22 21:29:22

Για μεγαλύτερη ευκολία παραθέτω το σύνδεσμο:

Introducing NGCX, a 10-point Grading Scale for Coins | NGC (ngccoin.com)


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - nikos11 - 17/11/22 21:48:15

Διαβάζοντας το άρθρο και βάζοντας στην άκρη οποιαδήποτε άλλη άποψη έχω για την NGC, καταθέτω την άποψή μου. Άλλωστε μπορεί να ακολουθήσει και η "αγαπημένη μου" PCGS και πάλι τα ίδια θα λέω. 

Και αυτή είναι ότι η νέα αυτή κλίμακα δεν έχει να συνεισφέρει τίποτα στην πρόοδο, την ακρίβεια και την αξιοπιστία του χόμπυ μας. 

Κατ' αρχήν το γεγονός ότι συγκρίνει τα νομίσματα δεκαετιών και αιώνων με τα κόμικς και τις εμπορικές κάρτες... 

Έπειτα, τι θα προσθέσει η δεκαβάθμια κλίμακα; Σε τι θα βοηθήσει; Αυτοί δεν είναι που εισήγαγαν τα + και τα *; Τώρα ξαφνικά δεν έχουμε ανάγκη την εβδομηνταβάθμια κλίμακα )που ουσιαστικά είναι τριανταβάθμια) και θα την κάνουμε δεκαβάθμια; Αν το 70 αντιστοιχεί στο 10, το 69 σε τι; Στο 9; Ή μήπως στο 9 θα μπει και το 68 ή και το 67; Εγώ θα πρότεινα δυο βαθμούς 0 και 1 Big Grin ... Πιο έυκολα, πιο απλά, πιο κατανοητά... Όλα για να βρισκόμαστε σε δουλειά... Μην τσιμπάμ(τ)ε!


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - PANAGIOTIS - 17/11/22 23:21:25

(17/11/22 21:48:15)nikos11 Έγραψε:  Διαβάζοντας το άρθρο και βάζοντας στην άκρη οποιαδήποτε άλλη άποψη έχω για την NGC, καταθέτω την άποψή μου. Άλλωστε μπορεί να ακολουθήσει και η "αγαπημένη μου" PCGS και πάλι τα ίδια θα λέω. 

Και αυτή είναι ότι η νέα αυτή κλίμακα δεν έχει να συνεισφέρει τίποτα στην πρόοδο, την ακρίβεια και την αξιοπιστία του χόμπυ μας. 

Κατ' αρχήν το γεγονός ότι συγκρίνει τα νομίσματα δεκαετιών και αιώνων με τα κόμικς και τις εμπορικές κάρτες... 

Έπειτα, τι θα προσθέσει η δεκαβάθμια κλίμακα; Σε τι θα βοηθήσει; Αυτοί δεν είναι που εισήγαγαν τα + και τα *; Τώρα ξαφνικά δεν έχουμε ανάγκη την εβδομηνταβάθμια κλίμακα )που ουσιαστικά είναι τριανταβάθμια) και θα την κάνουμε δεκαβάθμια; Αν το 70 αντιστοιχεί στο 10, το 69 σε τι; Στο 9; Ή μήπως στο 9 θα μπει και το 68 ή και το 67; Εγώ θα πρότεινα δυο βαθμούς 0 και 1 Big Grin ... Πιο έυκολα, πιο απλά, πιο κατανοητά... Όλα για να βρισκόμαστε σε δουλειά... Μην τσιμπάμ(τ)ε!
 

Το ωραίο είναι ότι επιχειρηματολογεί η εταιρεία, για την καινούργια κατάταξη, λέγοντας ότι ήδη υπάρχει για άλλα συλλεκτικά αντικείμενα.....κάρτες μπέιζμπολ, αθλητικά παπούτσια, διαφημιστικές αφίσες κ.λ.π. Βάζει στην ίδια μοίρα συλλέκτες νομισμάτων με άτομα που μαζεύουν υπογραφές ηθοποιών και τραγουδιστών και άλλους που μαζεύουν παλιά κόμικς....ποιο αμερικανιά πεθαίνεις!!


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - Diinekis - 18/11/22 02:28:31

Καταρχάς πανέμορφο το λεπτό σας κύριε Παναγιώτη!!!Αυτές οι ιδιαιτερότητες είναι που δίνουν "χαρακτήρα" στα νομίσματα και τα κάνουν ξεχωριστά!!!Η νέα κλίμακα τώρα,κατ'ουσιαν θα είναι με 100 διαβάθμισης,όχι με δέκα!!γιατί κάτω από το 10 θα είναι το 9.9 ,πιο κάτω το 9.8 και πάει λέγοντας....το μοναδικό συν ,είναι ότι ίσως φανεί πιο εύκολη σε νέους συλλέκτες που ξεκινάνε τώρα τη συλλογή νομισμάτων....κατά τα άλλα ,δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι...


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - solferino - 18/11/22 07:55:48

(17/11/22 21:48:15)nikos11 Έγραψε:  Διαβάζοντας το άρθρο και βάζοντας στην άκρη οποιαδήποτε άλλη άποψη έχω για την NGC, καταθέτω την άποψή μου. Άλλωστε μπορεί να ακολουθήσει και η "αγαπημένη μου" PCGS και πάλι τα ίδια θα λέω. 

Και αυτή είναι ότι η νέα αυτή κλίμακα δεν έχει να συνεισφέρει τίποτα στην πρόοδο, την ακρίβεια και την αξιοπιστία του χόμπυ μας. 

Κατ' αρχήν το γεγονός ότι συγκρίνει τα νομίσματα δεκαετιών και αιώνων με τα κόμικς και τις εμπορικές κάρτες... 

Έπειτα, τι θα προσθέσει η δεκαβάθμια κλίμακα; Σε τι θα βοηθήσει; Αυτοί δεν είναι που εισήγαγαν τα + και τα *; Τώρα ξαφνικά δεν έχουμε ανάγκη την εβδομηνταβάθμια κλίμακα )που ουσιαστικά είναι τριανταβάθμια) και θα την κάνουμε δεκαβάθμια; Αν το 70 αντιστοιχεί στο 10, το 69 σε τι; Στο 9; Ή μήπως στο 9 θα μπει και το 68 ή και το 67; Εγώ θα πρότεινα δυο βαθμούς 0 και 1 Big Grin ... Πιο έυκολα, πιο απλά, πιο κατανοητά... Όλα για να βρισκόμαστε σε δουλειά... Μην τσιμπάμ(τ)ε!

Αν δεν εχουν τα νεα σλαμπ 10βαθμια βαθμολόγηση εγω δεν αγοράζω. Big Grin 

περα απο τη πλάκα αυτο που εγω αντιλαμβάνομαι απο θέμα μαρκετινγκ εινα οτι δεν πιστοποιούν στην συχνότητα που θέλουν και σκεφτηκαν να αλλάξουν τον τρόπο βαθμολόγηης ώστε σιγά σιγά 40.000.000 να ξαναπάνε για επαναβαθμολόγηση.


RE: Νέα βαθμολόγηση από NGC - solferino - 18/11/22 08:12:21

το αστείο της ολης υποθεσης ειναι οτι δεν εχει καμία διαφορα οπως λενε

There is no difference in quality between a grade on the NGCX 10-point grading scale and a grade on the 70-point scale

αλλα λενε ταυτοχρονα

be part of the revolution.