Συλλεκτικό Στέκι
2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) (/thread-5231.html)

Σελίδες: 1 2


2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - D.Dimitris - 23/11/22 20:45:05

Το νέο blister  κοπής 2022, που εκδόθηκε εχτές 22-11-2022 από την ΤτΕ με το Eλληνικό αναμνηστικό κέρμα κυκλοφορίας των 2€ με θέμα:  «200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ»
Ανώτατο όριο  κοπής  της έκδοσης τα 3.000 τεμάχια και τιμή πώλησης 10€
[attachment=15637][attachment=15638][attachment=15639]


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - nikos11 - 23/11/22 21:45:39

Το πήρες Δημήτρη;


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - D.Dimitris - 23/11/22 22:53:13

Ναι, αλλά έτσι που έγινε φέτος με αναμονή από 6 έως 8 ώρες δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - silahim - 24/11/22 15:22:25

Σήμερα πήγα ΤτΕ για άλλους λόγους. Υπήρχα 4 άτομα που πε΄ριμεναν να πάρουν το μπλίστερ
και όταν έφυγα υπήρχαν άλλα 5. Αυτά 11 η ώρα το πρωί. Νομίζω ότι θα τελειώσει και αυτό. Αν δεν έχει είδη τελειώσει. 
Δημήτρη καλορίζικα μας και τα δύο!!


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - Diinekis - 24/11/22 17:27:06

Καλορίζικα!!!και εγώ τα πήρα και τα δύο....δεν έχω καμμία αγάπη για το ευρώ και τα νομίσματα του,όμως εδώ και 3 χρόνια περίπου έχω ξεκινήσει να μαζεύω τα αναμνηστικά διευρα όλης της ευρωζώνης μαζί με τον γιο μου,προκειμένου να του μπολιασω (αν τα καταφέρω) την αγάπη για τα συλλεκτικά!!!Αυτό το λέω για έναν λόγο βασικά.Μου προξενεί εντύπωση άνθρωποι άσχετοι προς το χώρο ,να πήγαν και να στήθηκαν από νωρίς για να κερδίσουν 30-50 ευρώ (και τα κατάφεραν) ,και άνθρωποι οι οποίοι αγαπούν το χόμπι τους,να μην κατάφεραν να το πάρουν...δλδ βλέπουμε ότι η ανάγκη για τα 30-50 ευρώ υπερίσχυσε της αγάπης για τη συλλογή..... μήπως ένα μεγάλο μέρος των συλλεκτών έχει κακομαθει και δεν χαλάει τη ζαχαρένια του (να κατέβει πρωί πρωί να στηθεί στην ουρά) για να πάρει ένα κομμάτι που του αρέσει και το θέλει???Μήπως έχουμε κακομαθει σαν συλλέκτες και έχουμε μόνο απαιτήσεις χωρίς να δαπανούμε την παραμικρή προσπάθεια??Ακουγα ιστορίες από τους παλιούς συλλεκτες,για τις προ ίντερνετ εποχές,πως κινούσαν γη και ουρανο,ταξίδευαν σε ξένες χώρες, συγκεκριμένη ημέρα και ώρα για να παρευρεθούν σε δημοπρασία και να πάρουν ένα μονάχα νόμισμα,και χωρίς να έχουν και τη σιγουριά ότι θα το κερδίσουν,και εμείς θέλουμε ένα νόμισμα που ξέρουμε πότε και πού θα βγει και που γνωρίζουμε ότι αν πάμε πρωί θα το πάρουμε,και δεν δεχόμαστε να ταλαιπωρηθουμε στο ελάχιστο για να το αποκτήσουμε.Δεν ξέρω εσείς πώς το βλέπετε,θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας περί αυτού!!


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - silahim - 24/11/22 18:42:41

Εγώ Γιώργη μαζί σου!! Και εγώ έχω καλομάθει. Να μην βγάζω την ουρά μου απ' έξω! 
Αλλά το δίκαιο να λέγετε!! Τώρα ίσως και κάποιοι να μην μπορούσαν να πάνε. Αλλά 
οπως και να το κάνουμε και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι. Και εγώ παλιά δεν πρόλαβα 
να πάρω ''παρακαταθηκών''. Δεν τα έβαλα με τους εμπόρους ουτε και με αυτούς
που πήραν 2-3 παραπάνω. Όπως είπα και πρίν μέσα στο ''παιχνίδι'' είναι και αυτό.
Και να τονίσω ότι δεν ήταν η πρώτη φορά που δεν πρόλαβα. Έχει ξανασυμβεί.
Και ένα ερώτημα προς όλους μας. 
Όταν δεν προλαβαίνουμε ένα νόμισμα απο σάιτ πωλήσεων, πχ. Κύπρος
γιατί τότε δεν φωνάζουμε?? Που στο φινάλε φινάλε είναι και ''κρυφό'' δλδ
δεν μπορούμε να δούμε αν έχει γίνει κουτσουκέλα!


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - D.Dimitris - 24/11/22 19:54:11

Δεν είναι εάν έχει κακομάθει κάποιος συλλέκτης και δεν κατέβηκε νωρίς το πρωί για να περιμένει, είναι το όλο στήσιμο.  
Δεν ήταν όλοι ενήμεροι για το τι είχε γίνει στο fb, ένας από αυτούς και εγώ.
Δουλεύω κοντά στο κέντρο και έτσι πριν πάω στην δουλειά πέρασα από την τράπεζα 7:20 και πρόλαβα οριακά, δηλαδή κυκλοφορεί ένα νόμισμα από την  ΤτΕ ο άλλος που δεν έχει ενημερωθεί ή δεν έχει fb πως να ξέρει τι γίνεται για να πάει να στηθεί από της τέσσερις το πρωί και να προλάβει.
Ο ένας το έχει χόμπι, αύριο θα πάω να αγοράσω ένα καινούργιο νόμισμα και ο άλλος πήγε ειδοποιημένος χαράματα για να δουλέψει, ουρά.
Νομίζω γινόμαστε λίγο άδικοι.


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - Diinekis - 24/11/22 20:09:33

Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβαλι,προς Θεού...αλλά πιστεύω εμείς οι ίδιοι αδικούμε τους εαυτούς μας πολλές φορές....εγώ δεν έχω καν fb,και προφανώς ούτε και εγώ είχα ενημερωθεί....είδα όμως αρχικά ότι το νόμισμα κόπηκε σε πολύ λίγα κομμάτια....δεύτερον υπολόγισα ότι όποτε πηγαίνω στην ττε για αναμνηστικα,όταν πρόκειται για τα διευρα ο κόσμος είναι πολλαπλάσιος από ότι στα άλλα νομίσματα που σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση..αυτό φαίνεται και από το ότι το περσινό διευρο που κόπηκε σε 10.000 κομμάτια  και εξαντλήθηκε,άρα υπήρχε κοινό που το ζητάει....τέλος χτύπησε καμπανάκι από όταν έλαβα το mail  από την τράπεζα περί διακοπής παραγγελιών από εμπόρους λόγω αυξημένης ζήτησης και αδυναμίας εξυπηρέτησης τους,πράγμα που δεν έχω ξαναδεί πότε...έτσι λοιπόν,θεώρησα ότι θα γίνει ανάρπαστο.Σχολασα της 6 το πρωί από νυχτερινό και έμεινα ξάγρυπνος για να πάω στη ττε να το πάρω γιατί ήταν πασιφανές ότι αν πήγαινα πιο μετά δεν θα έβρισκα ούτε σεντ. Αυτό είχαν την ευχέρεια να το κάνουν οι περισσότεροι...αλλά από επιλογή δεν το έκαναν, εξαιρώ αυτούς τους λίγους που όντως είχαν υποχρεώσεις και δεν μπορούσαν.Στην τελική ένα νόμισμα είναι,όπως είπα και στο άλλο στέκι,είτε πας πρωί και το παίρνεις,είτε πας πιο αργά το πρωί βλέπεις τι γίνεται με το φβ,δίνεις σε έναν άσχετο 70-80 ευρώ και του το παίρνεις επί τόπου,είτε τα σκας στον έμπορο στην υπερκοστολογηση που βάζει,είτε το ξεχνάς και συνεχίζεις χωρίς αυτό (αυτή είναι και η καλύτερη λύση)....


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - silahim - 24/11/22 20:12:20

Προσωπικά δέχομαι όλες τις απόψεις. Και νομίζω ότι όλες, κρύβουν και απο μία αλήθεια. 
Τη χρυσή τομή ας την βρει ο καθένας μας, μόνος του. Πάντα καλοπροαίρετα μιλώ και αυτό 
που κάνω εγώ.


RE: 2022-200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ (blister) - D.Dimitris - 24/11/22 21:01:47

Συμφωνώ και με τους δύο, είναι βέβαια λίγο άδικο για κάποιους, αλλά όπως λέει και ο Diinekis, ένα νόμισμα είναι και αν το θέλεις πολύ πρέπει να διαλέξεις πως θα το αποκτήσεις.