Συλλεκτικό Στέκι
1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 (/thread-5239.html)



1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - PANAGIOTIS - 30/11/22 23:32:39

https://www.sixbid.com/en/pegasus-auctions/10208/greece/8822794/lot?term=greece&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false


Καταπληκτικά όμορφο και σπάνιο νόμισμα στο παραπάνω link.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - digo - 30/11/22 23:38:41

Είχα την τύχη να δω στο χέρι , από κορυφαίο συλλέκτη και φίλο, δραχμη προυφ του 1873 αλλά και (προυφ) του 1868, όχι αυτή της κασετινας του Γεωργίου. Κόντεψα να στραβωθώ, τόσο πολύ μου άρεσαν.

Νομίζω αδικείται στην φωτογραφία , θα ήθελα να μπορούσα να την έβλεπα από κοντά.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - solferino - 01/12/22 08:08:37

ναι ειναι φανταστική.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - nikos11 - 01/12/22 12:37:26

Ότι και να λέμε για τη φωτογραφία, το νόμισμα φυσάει. Οι βαθμοί αυτοί δεν μπαίνουν τυχαία. Το ερώτημά μου ομως είναι, βγήκαν πραγματικά proof δραχμές 1873 ή είναι από αυτά που συνηθίζουμε να λέμε first strike και που πάντα έχουν κορυφαία ποιότητα;


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - PANAGIOTIS - 01/12/22 19:04:50

(01/12/22 12:37:26)nikos11 Έγραψε:  Ότι και να λέμε για τη φωτογραφία, το νόμισμα φυσάει. Οι βαθμοί αυτοί δεν μπαίνουν τυχαία. Το ερώτημά μου ομως είναι, βγήκαν πραγματικά proof δραχμές 1873 ή είναι από αυτά που συνηθίζουμε να λέμε first strike και που πάντα έχουν κορυφαία ποιότητα;


Μάλλον βγήκαν κάποια. Προσωπικά μόνο για την δραχμή τπυ 73 (από τις δραχμές του Γεωργίου)  ξέρω ότι υπάρχει σε proof......Βγαίνουν πολύ σπάνια σε δημοπρασίες σε τιμές στο θεό....Ο Γιάννης Βασιλάκης στο βιβλίο του Σύγχρονη Ελληνική Νομισματοκοπία Βασιλεύς Γεώργιος Α' (1863-1913) αναφέρει την κοπή ως: Specimen Proof και έχει και φωτογραφία καταπληκτικού νομίσματος! (σελ.128-129).


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - PANAGIOTIS - 02/12/22 19:06:11

https://www.ngccoin.com/certlookup/4826205-001/61/

Παραπάνω βλέπετε μία ακόμα proof δραχμή του 73 (NGCMS61) που βγήκε στην Heritage το 2019.....στα population  της NGC αναφέρει για ένα ακόμα MS64 Proof.


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - PANAGIOTIS - 02/12/22 23:34:16

Ανεβάζω και τις αντίστοιχες σελίδες από το προαναφερόμενο εξαιρετικό βιβλίο του Γιάννη Βασιλάκη......το νόμισμα της 1ας δραχμής του 1873 έχει πανέμορφη πατίνα που βέβαια δεν μπορώ να αποδώσω στην φωτογραφία....


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - orfeas - 03/12/22 17:53:16

Την άνοιξη του 1981, με κάλεσαν σε μία ιδιωτική συνάντηση φίλων συλλεκτών στο Παρίσι, με θέμα «Συζήτηση για τα Proof, Proof Like, First strike, Unc κλπ ασημένια νομίσματα του Γεωργ’ιου Α΄» σύμφωνα με την ορολογία που επικρατούσε τότε.
 
Εκεί ήταν οι 3 από τους 5 μεγαλύτερους συλλέκτες ελληνικών νομισμάτων (τους δύο τους γνωριζα, τον τρίτον τον γνώρισα εκεί), άλλοι 2 με πολύ καλές συλλογές και εγώ με μια σχετικά καλή συλλογή (την χειρότερη από όλους). Επίσης ήταν ένας προϊστάμενος και ένας τεχνίτης του Νομ/πείου των Παρισίων. Ολοι είχαν φέρει μαζί τους κάμποσα νομίσματα για παρουσίαση, κυρίως 50λ - 1 -  2 δρ. Να σου φεύγει το μυαλό δηλαδή.  Big Grin Big Grin
 
Από την εμπεριστατωμένη εξέταση των περίπου 50 δειγμάτων που παρουσιάστηκαν και την συζήτηση που έγινε προέκυψαν τα εξής
- Παρά το μεγάλο ψάξιμο στα αρχεία του Νομ/πείου επί πολλά έτη, δεν είχαν βρεθεί στοιχεία για κοπή Proof νομισμάτων, εκτός από κάποια ΕSSAI που θα έστελναν σε Κυβερνήσεις κλπ προς έγκριση.
- Η περίοδος 1865 -1880 ήταν από τις καλύτερες του νομ/πείου. Το προσωπικό δούλευε με μεγάλη υπευθυνότητα και κάποιες φορές οι τεχνίτες, από ζήλο, γυάλιζαν τις μήτρες περισότερο του συνήθους, πράγμα που στην συνέχεια, μπέρδευε τα πράγματα.
- Τα 50 περίπου νομίσματα που παρουσιάστηκαν σαν Proof, όταν εξετάστηκαν επισταμένως και αυστηρά, βρέθηκαν με μικρά, ελάχιστα προβληματάκια, κυρίως στην γωνία της επιφάνειας με το Rim (βασικό στοιχείο για τα Proof)
Eτσι μερικά, με πλειοψηφία όχι ομόφωνα χαρακτηρίστηκαν Proof με επιφυλάξεις. Τα περισσότερα χαρακτηρήστηκαν σαν Proof Like, First Strike ή Unc
 
Εγώ παρουσίασα μία κασετίνα με 4 δοκίμια. 20 λ 1869 και 50λ -1δρ -2δρ 1868. Αυτά κρίθηκαν ομόφωνα ProofSmile Smile Smile  
Μου είπαν ότι ήταν μια από τις 2 ή 3 γνωστές και αρκετοί από εσάς την έχετε δει στην συλλογή μου
 
 
Αυτή είναι μία προσωπική μου εμπειρία 41 χρόνια πριν, που σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας
 
Ορφέας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1873 - nikos11 - 04/12/22 23:42:42

Να ξεκαθαρίσω και πάλι ότι το νόμισμα φυσάει είτε είναι proof είτε PL είτε specimen είτε "απλό Rolleyes " unc... Όπως και ένα δίφραγκο specimen που δημοπρατήθηκε πριν μερικούς μήνες. Μην τρελλαθούμε κιόλας, μακάρι δίπλα στην ακυκλοφόρητη δραχμή μου να είχα και αυτή!!! Είναι νομίσματα εξαιρετικά σπάνια, ζηλευτά και ποθητά και για αυτό πιάνουν και τις τιμές που πιάνουν. Άλλωστε και η ιστορία που μας διηγήθηκε ο Ορφέας στο ίδιο συμπέρασμα κατατίνει αν το κατάλαβα καλά.