Συλλεκτικό Στέκι
Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 (/thread-5245.html)

Σελίδες: 1 2 3


Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - nikos11 - 11/12/22 14:23:59

Καλή Κυριακή σε όλους! Πώς σας φάνηκε η τελευταία δημοπρασία του Καραμήτσου; 

Για να πω τη γνώμη μου σε αυτά που παρακολουθώ, ο Όθωνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του, ο Γεώργιος δεν είχε πολλά σπουδαία πράγματα, ενώ εκεί που έγινε χαμός για άλλη μία φορά ήταν στα υψηλόβαθμα σύγχρονα από τον Παύλο και εδώ που ήταν 2-3 κωδικοί που δεν σήκωναν το χέρι από το κουμπάκι με τίποτα Rolleyes  ...


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - Diinekis - 11/12/22 15:50:51

Όπως πάντα οι μέρες που έχουν δημοπρασία έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όλους μας!!!Εγώ πιστεύω ότι σε όλες τις περιόδους είχαμε σε γενικές γραμμές αύξηση των τιμών!!!Στον Όθωνα δε, είδαμε συγκλονιστικές μάχες!!!!Εύχομαι όλα τα νομίσματα, Χαρτονομίσματα - μετάλλια να είναι καλορίζικα στους νέους κατόχους τους!!!
Υ.γ. ιδαίτερη εντύπωση είχε το γεγονός ότι έμεινε αδιάθετη η πεντάρα του 36!!!Το πιο σπάνιο Ελληνικό νόμισμα κυκλοφορίας!!!Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με αυτή την εξέλιξη????


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - digo - 11/12/22 16:44:46

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τέτοιες τιμές δεν θα πιάναν αυτά τα λοτα σε καμία δημοπρασία ανα την υφήλιο. Ας μην το αναλύσουμε. Μισή ντροπή στους αγοραστές μισή στους άλλους. 

Υπάρχει αυτό το φαινόμενο, πολλων συλλεκτών που αγοράζουν μόνον από τον συγκεκριμένο οίκο. Πρόσφατα , κάποιος άλλος, συλλέκτης χαρτονομισμάτων πούλησε λοτα που είχε κερδίσει στον Καραμήτσο (την τελευταία πενταετία κυρίως) στο Heritage κι είχε μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη. 

Προσωπικά αυτοί οι μικρόκοσμοι μου είναι αδιάφοροι.


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - nikos11 - 11/12/22 17:57:24

Για ποιά λες Δημήτρη, τα παλαιότερα, τα σύγχρονα ή τα μετάλλια;


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - iapwnas - 11/12/22 18:48:32

Πραγματικα ειχε πολυ ομορφα πραγματα στη δημοπρασια! Θα αναφερω ενδεικτικα λοτα που μου εκαναν εντυπωση λογο σπανιοτητας η τιμης!

10 λεπτα του 1830 ποικιλια 273 (τεσσερα γνωστα) και 296 (τρια γνωστα) εφυγαν με ενα κτυπημα, 600 και 1500 αντιστοιχα. 

το πεντοδραχμο 51 ενταξει τι να πει κανεις μς62 18κ σφυρι πρεπει να ειναι και πολυ ωραιο στο χερι! 

60 τορνεσια αυ55 800 ευρω!

δοκιμιο 100 δραχμες βφ30 ΕΤΕ 15κ εκκινηση δεν χτυπηθηκε.

1000 δραχμες 1901 ΕΤΕ 4κ εκκινηση και εφυγε 34κ σφυρι, ενταξει εσπασαν τα κοντερ. Πριν λιγα χρονια ενα αλλο 1000δραχμο με αλλη ημερομηνια (οχι 1901) αλλα βφ35 αν θυμαμαι καλα πηγε 17κ σφυρι.

Πατριωτικο δανειο 1905 50δραχμων 16κ σφυρι, μολις τεσσερα γνωστα.

50 λιρες Ροδου 1944 με καλο βαθμο σε πολυ ωραια κατασταση 3300 αχτυπητο.

100 λιρες Ροδου χφ40 4400 νομιζω χαμηλα.

Για τον Παυλο κανενα σχολιο  Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - PANAGIOTIS - 11/12/22 19:48:58

Παρακολούθησα την δημοπρασία σε όλη την περίοδο του Όθωνα, που κυρίως με ενδιαφέρει....τα νομίσματα σε χαμηλά MS κράτησαν τις τιμές τους. Όσα ήταν σπάνια σε εμφάνιση ή έχουν σπανιότητα ως προς το ότι είναι υψηλόβαθμα πήγαν στο θεό...αυτό γίνεται γιατί λείπουν από συλλογές ανθρώπων που έχουν χρήματα και δεν ενδιαφέρονται πόσο θα τα αγοράσουν! Όλοι οι συλλέκτες δεν έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν τις δημοπρασίες ανά τον κόσμο και να αγοράζουν τα λιγοστά ελληνικά όταν βγαίνουν άν βγουν.....έτσι ποντάρουν στον Καραμήτσο που βγάζει δημοπρασίες συχνά, κυρίως στο ελληνικό νόμισμα.....κάποιοι δεν αρέσκονται στις δημοπρασίες Καραμήτσου για τους δικούς τους λόγους και καλά κάνουν. Τα χρόνια που είμαι συλλέκτης έχω δει πολλούς να πωλούν τις συλλογές τους από ανάγκη ή επειδή άρχισαν κάτι άλλο, οι περισσότεροι στον Καραμήτσο καταλήγουν......από προσωπική εμπειρία πάντως ότι μου λείπει, είτε σε δημοπρασία Καραμήτσου είτε σε διεθνείς οίκους βγαίνει στο θεό και δεν αγοράζεται. Όλα έχουν άνοδο....τα σλαμπαρισμένα νομίσματα βέβαια της μεταπολίτευσης (με σχολιασμούς topgrate κ.λ.π.) νομίζω πως χρήζουν ψυχιατρικής εξήγησης!!


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - nikos11 - 11/12/22 20:01:33

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εσωτερικού ή εξωτερικού, ας θυμηθούμε πού έκλεισε ο Φοίνικας πρόσφατα στο Heritage. Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη, όταν κάτι λείπει από μία συλλογή είτε γενικά είτε στο βαθμό που βγαίνει και ο συλλέκτης έχει τον τρόπο, το νόμισμα θα πάει ψηλά.


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - PANAGIOTIS - 11/12/22 21:49:50

(11/12/22 15:50:51)Diinekis Έγραψε:  Όπως πάντα οι μέρες που έχουν δημοπρασία έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όλους μας!!!Εγώ πιστεύω ότι σε όλες τις περιόδους είχαμε σε γενικές γραμμές αύξηση των τιμών!!!Στον Όθωνα δε, είδαμε συγκλονιστικές μάχες!!!!Εύχομαι όλα τα νομίσματα, Χαρτονομίσματα - μετάλλια να είναι καλορίζικα στους νέους κατόχους τους!!!
Υ.γ. ιδαίτερη εντύπωση είχε το γεγονός ότι έμεινε αδιάθετη η πεντάρα του 36!!!Το πιο σπάνιο Ελληνικό νόμισμα κυκλοφορίας!!!Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με αυτή την εξέλιξη????


Πρώτα ας ανεβάσουμε το νόμισμα για να το δουν όλοι, 5 ΛΕΠΤΑ 1836, μια πραγματική σπανιότητα.....


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - PANAGIOTIS - 11/12/22 22:06:27

Συνεχίζοντας για το πεντάλεπτο, θα έλεγα ότι κάθε συλλέκτης που θα έδινε 5000 που θα φτάσουν τις 6100 με τα fees  θα ήθελε καθαρά τα ψηφία 3 και 6 στην ημερομηνία. Αντ' αυτού εδώ έχουμε οξείδωση που κρύβει αυτά ακριβώς τα ψηφία.....προσέξτε δεν έχουμε φθορά, έχουμε οξείδωση και "μπίχλα", όπως θα έλεγε ένας συλλέκτης στην καθομιλουμένη. Το ότι δεν χτυπήθηκε αποδεικνύει ότι δεν εκτιμήθηκε ως όμορφο νόμισμα......αν είναι να το βλέπει ο συλλέκτης από 4 μεριές και να ζητάει 4 γνώμες για τα ψηφία, στο τέλος παύει και να τον ενδιαφέρει....


RE: Δημοπρασία Καραμήτσου Νο708 Δεκ2022 - nikos11 - 11/12/22 23:07:42

Ακούστηκαν και πολλά και αντικρουόμενα Παναγιώτη για αυτό το νόμισμα που μάλλον επηρέασαν τους πάντες και έμεινε αχτύπητο. Αν διπλα σε αυτά που ακούστηκαν, βάλεις και την πιστοποίηση από Anacs που είτε το θελουμε είτε όχι η αληθεια είναι ότι μεταξύ των συλλεκτών έχει μικρότερη εκτίμηση από τις άλλες δυο, ε δεν θέλει πολύ να «δέσει» το γλυκό και να μείνει απούλητο.