Συλλεκτικό Στέκι
Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? (/thread-5277.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - digo - 18/01/23 21:27:01

Σαν τρύπια όχι. Είναι πολύ κοινά. Με το γραμμαριο πάνε κι ειναι σχετικά ελαφρα, γι αυτό και λυγίζουν τόσο εύκολα. Αν και τα περισσότερα που έχεις είναι παρόμοια, μπορεις να ψάξεις να δεις τι περιεκτικότητα χρυσού έχουν, που είναι μάλλον μεγαλύτερη των 0,96. Εφόσον δεν έχεις κάποιο συναισθηματικό δέσιμο με αυτά μπορεις να τα πουλήσεις με το γραμμαριο, δεν έχουν καμία επιπλέον συλλεκτική αξία.


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - NMS - 21/01/23 17:14:46

(18/01/23 09:40:18)Dirigo Έγραψε:  Καλημέρα!
Πώς θα μπορούσα να κινηθώ για να καταλήξω στο ότι είναι γνήσια... πιστοποίηση?
Υπάρχει άλλος τρόπος?
Αν δεν είναι αντίγραφα, που εκ των πραγμάτων προσωπικά το αποκλείω....( Πολύ παλιά συλλογή,
πριν το '70.) τότε έχουν συλλεκτική αξία?
Έχω αρκετά ακόμα όπως και πολλά ασημένια και χάλκινα....αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα οθωμανικά νομίσματα.

φιλε μου καλησπερα και καλη χρονια! χχμμ... οθωμανικα κομμενα στην Κωνσταντινουπολη...

μην αποκλειεις τιποτα για το αν ειναι αντιγραφα ή οχι.... θα χασεις!  αντιγραφα υπαρχουν απο τα παλια χρονια, απο τα χρονια τις τουρκοκρατιας, για να χρησιμοποιηθουν στις παραδοσιακες στολες των φτωχων, και να μην χανει το κρατος τοτε απο την κρατηση χρυσου νομισματος απο την κυκλοφορια! αυτα περνουσαν κανονικα! αναλογα την εποχη και τον χρυσο, ειχαν την ονομαστικη αξια τους σε γροσια!

επισης..... καποια ειχαν βγει σε ασημι με λιγο χρυσο μεσα.... καποια σε ευτελες μεταλλο με επιχρυσωση ενω στα νεωτερα χρονια κοπηκαν και σε χρυσο διαφορων καρατιων αλλα ειχαν διαφορα στο βαροςαπο το γνησιο! και οταν μιλαω για νεωτερα χρονια μιλαω και για πριν το 1970! την δεκαετια του 60 εργαστηριο στην θεσσαλονικη εκοβε χρυσα τετοια!!! εχω 3 που τα εβαλαν στον γαμο των γονιων μου.... που ηταν τελη της δεκαετιας του 60. μαλιστα εχουν διαφορα στα βαρη τους και στην περιεκτηκοτητα σε χρυσο!

στα γνησια δεν ειναι καθαρο καθαρο χρυσο... θα ψαξω και θα σου πω αν ειναι... αλλα ειναι αρκετα υψηλο το ποσοστο! νομιζω καποια ειναι με 87% καποια καλυτερο... δεν θυμαμαι τωρα και ειμαι για να πω την αληθεια ετοιμος να φυγω για λιγο απο το σπιτι.... Blush

ααα.... για αντιγραφα που ελεγα..... στην τριτη σειρα φωτογραφιων που εβγαλες... οι πρωτες φωτο δειχνουν μια κοπια απο hayriye altin που πιθανον εχει ασημι και ισως λιγο... ελαχιστο χρυσο... μιλαμε για 5 καρατια εως μαξιμουμ 9 καρατια. πιθανον να ειναι απο τα λεγομενα σκιαθιτικα... ελληνικης κατασκευης... για στολες

επισης η τελευταια φωτο που εβαλες γενικα.... δειχνουν παλι αλλη μια κοπια ιδιου νομισματος αλλα ειναι σε ευτελες μεταλλο επιχρυσωμενο!

σε κοπιες σπανια να δεις καλοφτιαγμενα τα γραμματα τον τουγρα, τα σχεδια! αυτο ειχε να κανει περισσοτερο στο οτι αυτοι που εκαναν τις κοπιες δεν ηξερα την αραβο-οθωμανικη γραφη!

τωρα.... αν θελεις.. επειδη υπαρχει ενα μπερδεμα με τις φωτο σου (σε ενα πχ δεν εβαλες καν την πισω οψη)....  βαλε σε καθε μηνυμα σου μονο ενα κερμα με τις 2 πλευρες του, και γραψε μου το βαρος και την διαμετρο του!!

αυτα ειναι βασικα για να δουμε τι ειναι και πιθανον να παρουμε μια πρωτη γευση γνησιοτητας ή μη! αν και διεφεραν μεταξυ τους στο βαρος... η διαφορα δεν ηταν μεγαλη, ενω με τις κοπιες ειναι!!  πχ... χρυσο χαϊρι ειχε βαρος 1.7 γραμμαρια, εχω χρυσες κοπιες στα 1.22 γραμμαρια! διαφορα τεραστια!

επισης.... η διαμετρος ειναι βασικη γιατι υπηρχαν νομισματα που ειχαν ιδιο σχεδιο και διεφεραν στο μεγεθος κια το βαρος μονο! ετσι βλεπουμε και τι ειναι... αν ειναι 1/4, 1/2 ή 1 κτλ!

δυστυχως δεν ειναι σε καλη κατασταση και εχουν τρυπα κατι συνηθες γι αυτα! η πληθωρα τετοιων νομισματων στον ελλαδικο χωρο (στην τουρκια τα πιανει ο νομος!!), εφερε τα κερματα αυτα  οταν εχουν καποια προβληματα ή τρυπες να πηγαινουν συνηθως στο χρυσο τους! οταν ειναι ατρυπητα και καλα.... παμε αλλου....

αν το κανεις θα μπορεσω να σου πω τι ειναι το καθενα κτλ...


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Dirigo - 10/02/23 18:59:53

Αγαπητέ NMS,
Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική και εμπεριστατωμένη σου απάντηση στο θέμα μου.
Μόλις τώρα μπήκα και την είδα μετά από πολλές ημέρες απουσίας μου από τον ευχαριστώ ιστότοπό σας.
Έχω πολλά οθωμανικά νομίσματα και πολύ λίγες γνώσεις για αυτά.
Θα ανεβάζω νομίσματα,ένα ένα όπως αναφέρεις και εσύ με το βάρος και την διάμετρο τους και όταν υπάρχει ελεύθερος χρόνος θα μαθαίνουμε κάτι για αυτά.
Κάποια είναι τρύπια και κάποια άλλα όχι.
Όπως το παρόν που έχει βάρος 2,75 gr και διάμετρο 26mm.


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - digo - 12/02/23 19:52:52

Πήγαινε στην στοά διπλα στο παλιό Χρηματοστηριο η σε κάποιον άλλον σοβαρό εμπορο της επιλογής σου. Η περιεκτικότητα τους σε χρυσό μπορεί να βρεθεί αμέσως σε οποιονδήποτε εμπορο η ακόμη και ενεχειροδανειστη. Οι ίδιοι θα σου δώσουν και μια τιμή αγοράς για αυτά, με το γραμμαριο για τα χρυσα. Για τα υπόλοιπα υποθέτω ότι πάνε με το κιλό.


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - NMS - 14/02/23 03:46:43

εγω προσπαθω να μαζεψω οθωμανικα... μου αρεσουν τολμω να πω...

το νομισμα που εβαλες τωρα ειναι λογικα του μαχμουτ Β΄κομμενο στην Κωνσταντινουπολη τον 17ο χρονο βασιλειας του σουλτανου! αρα μιλαμε για το 1824 πανω κατω!

ειναι ασημενιο 60% και η ονομαστικη του αξια ηταν 30 παραδες! ηταν δηλαδη 1 ζολωτας, ή αλλιως.... 3/4 του γροσιου (40 παραδων).

δεν ειναι κατι δυσκολο να βρεις ουτε και ακριβο! ειδικα τρυπημενο... μαλιστα η ημερομηνια που το εχεις ειναι η πιο ευκολη σε ευρεση! 0 κραους σε VG το εχει 4 δολλαρια και σε F το εχει 6 δολλαρια! αν θυμαμαι καλα... το εχω παρει σε λοτ μαζι με ενα ακομα ιδιο του.... με 1.5-2 ευρω..

κανονικα η διαμετρος παιζει μεχρι και τα 28 χιλιοστα αλλα το βαρος ειναι απο 3 εως 3.4 γραμμαρια! αρα εκει το δικο σου χανει! πιθανον λογο τρυπας, φθορας κτλ... δεν ξερω...
αν δεν δικαιολογουν οι λογοι αυτοι το βαρος... ισως παμε σε καποια κοπια εποχης... αλλα δεν νομιζω..

ειδα οτι σου λενε για πωληση, για εμπορους... τα χρυσα... τα εχεις προς πωληση; πιθανον να μην εχω καποια... γι αυτο. ισως και ασημενια φτηνα που δεν εχω... να με ενδιεφεραν..


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Dirigo - 14/02/23 18:14:48

Σας ευχαριστώ όλους για τις αναφορές σας στο θέμα των Οθωμανών νομισμάτων.
Δεν με ενδιαφέρει να τα δώσω σε έμπορο.
Σε πρώτη φάση,με ενδιαφέρει να αποκτήσω κάποιες βασικές γνώσεις όσον αφορά αυτά τα νομίσματα και την ιστορία τους,που είναι και το κύριο συστατικό γνώρισμα του συλλεκτισμού και σε δεύτερη φάση να ανταλλάξω κάποια με συλλέκτη που έχει το ίδιο μεράκι και ενδιαφέρον για αυτή την κατηγορία νομισμάτων.
Τυχαία βρήκα στην βιβλιοθήκη μου κάποια παλιά τεύχη από το '83 Νομισματικά Νέα και μια ενδιαφέρουσα αναφορά στα Αιγυπτιακά/Οθωμανικά νομίσματα καί με βάση αυτό πορεύονται όσο είναι αυτό δυνατό.
NMS σε ευχαριστώ για την ενεργή συμμετοχή σου και την ανάλυση του τελευταίου νομίσματος που ανέβασα.Το εκτιμώ ιδιαίτερα.
Θα συγκεντρώσω σιγά σιγά τα νομίσματα που έχω από αυτό το τμήμα (αιγιπτιακο/οθωμανικό) και αφού αποκομίσω λίγη γνώση θα χαρώ να σου στείλω νομισματα που τυχόν θα σε ενδιαφέρουν.


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Dirigo - 14/02/23 18:23:29

Άλλο ένα.....


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Dirigo - 14/02/23 18:24:46

(14/02/23 18:23:29)Dirigo Έγραψε:  Άλλο ένα.....



RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - NMS - 15/02/23 02:21:56

(14/02/23 18:24:46)Dirigo Έγραψε:  
(14/02/23 18:23:29)Dirigo Έγραψε:  Άλλο ένα.....


κι εδω εχουμε οθωμανικο του μαχμουτ Β κομμενο στην Πολη. ειναι χαλκαργυρο και εχει 22% ασημι! βλεπεις εκει που ειναι το δεσιμο του στεφανιου... και στις 2 πλευρες;;; απο κατω δεν εχει τιποτα! αρα ειναι με 22% ασημι! αργοτερα βγηκε σειρα ακριβως ιδια στο σχεδιο με εξαιρεση οτι κατω απο το δεσιμο στου στεφανιου εχει μια τελεια... ή καλυτερα ενα σχεδιο σαν λουλουδακι. αυτο εδειχνε οτι η σειρα αυτη εχει λιγοτερο ασημι! ειχε 17% μεσα!
μιλαμε για πληρη εξευτελισμο του γροσιου πια! αν θυμαμαι καλα... τον 25ο χρονο βασιλειας εχουμε νομισματα και με την τελεια αλλα και χωρις!

το δικο σου κοπηκε τον 24 χρονο βασιλειας οποτε ειναι του 1831 περιπου!

αναλογα με το μεγεθος και το βαρος μπορει να ειναι απο 10 παραδες (17 χιλιοστα), 20 παραδες (21 χιλιοστα), 40 παραδες ή 1 γροσι (27 χιλιοστα), 100 παραδες (35 χιλιοστα) ή 200 παραδες ή 5 πιαστρες (ή γροσια),  (93 χιλιοστα!).

το δικο σου... ετσι που το βλεπω... σαν να ειναι 21 χιλιοστα μου κανει... αλλα..... εσυ μονο μπορεις να το μετρησεις... ;-)

και παλι φτηνο κερμα κι ευκολο.


RE: Χρύσα τουρκικά? Εχουν αξία? - Dirigo - 15/02/23 19:10:48

Τέλεια!! Το βάρος του είναι 3,42 γρ. και έχω και άλλο ένα που ενώ φαίνεται ίδιο έχει κάποιες.εμφανεις διάφορες,δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες με 17% ασήμι.....το ανεβάζω για να το δεις και εσύ....το βάρος του είναι 3,26 γρ. Και η διατομή του ακριβώς η ίδια με το προηγούμενο νόμισμα.