Συλλεκτικό Στέκι
Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" (/thread-5287.html)



Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - Dirigo - 10/02/23 19:13:44

Σχόλια και εκτίμηση κατάστασης καλοδεχούμενα.
Βάρος 6.27 gr.
Διάμετρος 28 mm


RE: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - iapwnas - 11/02/23 18:43:23

Καλησπερα! Το νομισμα φαινεται πολυ καλο, χτυπημενο σε ωραιο δισκο, κεντραρισμενο με ομορφες λεπτομεριες! Φυσικα θελει καποια συντηρηση για να δουμε τι ειναι κατω απο αυτην την ασπροπρασινη πατινα?


RE: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - malef13 - 11/02/23 22:04:35

Καλησπέρα! Όμορφο 60άρι, με καλές λεπτομέρειες. Από ποικιλία δεν είναι κάποια από τις δύσκολες, αλλά η πιο κλασσική που συναντάται. Το πρόβλημα είναι, πως ενώ έχει καλές λεπτομέρειες υπάρχει πρόβλημα, καθώς η "ασπροπράσινη πατίνα" που λέει ο φίλος Στέλιος δυστυχώς υποθάλπει κάποια προβλήματα. Από όσο βλέπω έχει κάποια ψιλοδιαβρωσούλα και σε ένα δύο σημεία βλέπω κάποια ύποπτα σημεία που μπορεί να έχει γίνει ζημιά στο χαλκό. Όμορφο και σε καλή κατάσταση όπως και να χει!! Ενώ, έχω 60αρια και μερικές δύσκολες ποικιλίες δεν έχω κατορθώσει ακόμα να προσθέσω στη συλλογή καλής κατάστασης 60αρι.


RE: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - Dirigo - 11/02/23 23:19:01

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας.
Θα το έστελνα για συντήρηση και καθαρισμό αλλά από ότι ξέρω αυτήν τη περίοδο,υπάρχει μεγάλος συνωστισμός από νομισματα στις εταιρείες πιστοποίησης ,ειδικά στην PCGS και τα νομίσματα κάνουν παρά πολύ καιρό μέχρι να επιστρέψουν στον ιδιοκτήτη τους,ακούω για εξάμηνα και οκτάμηνα, είναι πράγματι έτσι?
Έχω πιστοποιήσει και άλλα,όπως με την ποικιλία ΜΑΡΚΣΟ και μερικά σε υποδιαιρέσεις των 10Τ.,4Τ. ,2 1/2 Τ. και 1 Τ. αν υπάρχει ενδιαφέρον να ανεβάσω μερικά ακόμα.


RE: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - nikos11 - 12/02/23 00:29:05

Και οι δύο εταιρείες από ταχύτητα είναι άστα να πάνε... Οι χελώνες είναι Γιουσέιν Μπολτ μπροστά τους... ΄

Σοβαρά πάντως, στην αρχή η PCGS ήταν χειρότερη, τώρα η NGC την έχει ξεπεράσει. Και οι δύο πάντως θέλουν μίνιμουμ 4-5 μήνες μέχρι να σου γυρίσουν τα νομίσματα.


RE: Εξήντα Τορνεσια "Ο Άγιος Μάρκος" - malef13 - 13/02/23 09:23:14

Σχετικά με την αποστολή νομισμάτων για συντήρηση στις εταιρείες πιστοποίησης (NGC & PCGS), θα ήμουν σχετικά επιφυλακτικός. Ο τρόπος που προσεγγίζουν τα νομίσματα έχει ως αποτέλεσμα πολλές φορές να μην υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά, ενώ έχει τύχει να βλάψουν και νομίσματα. Ειδικά στα χάλκινα, έχουν δώσει αρκετές φορές ρέστα. Η χημική μέθοδος είναι καλή στα χρυσά και ασημένια (ουσιαστικά δεν είναι παρά κάποια εμβάπτιση), ωστόσο στα χάλκινα το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει καμία θεαματική αλλαγή, καθώς αν κρίνουν πως δεν μπορούν να επέμβουν επιτυχώς, δεν παρεμβαίνουν στο νόμισμα και το αφήνουν ως έχει.