Συλλεκτικό Στέκι
Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-101.html)
+--- Νήμα: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου (/thread-534.html)



Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - NMS - 12/01/17 23:01:22

σημερα διαβασα κατι που προσωπικα το βρισκω πολυ καλο αλλα μου γεννησε και απορια....
η απορια μου ειναι... αφου εχει βγει το προγαμμα ηδη.... και ξερουμε οτι θα εχει και ακομα ενα ασημενιο εξτρα που δεν ειναι στο προγραμμα που μας εχει σταλλει... (αναφερομαι στο europa star), πως θα γινει χρυσο και ασημενιο αυτο που ζητησαν;;;

σας παραθετω ολο το αρθρο απο την Ροδιακη, την ημερησια εφημεριδα της ροδου.

Την κοπή επετειακού νομίσματος για την επέτειο των 70 ετών από την Ένωση της Δωδεκανήσου με την Ελλάδα, προτείνει ο αντιπρόεδρος της Βουλής κ. Δημήτρης Κρεμαστινός.

Την πρότασή του ο κ. Κρεμαστινός την κατέθεσε με επιστολές του στον υπουργό Οικονομικών κ. Ευκλείδη Τσακαλώτο και στον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Ι. Στουρνάρα.

Στην επιστολή αναφέρει τα εξής:

«Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,
Την παρούσα επιστολή σας απευθύνω μετά από αίτημα των Δωδεκανησιακών σωματείων.
Το 2017 συμπληρώνονται 70 χρόνια από την ενσωμάτωση των νησιών της Δωδεκανήσου στον εθνικό κορμό της Χώρας.

Οι Δωδεκανήσιοι σε όλο τον κόσμο, στα νησιά και τις παροικίες  προετοιμάζονται για ένα συντονισμένο εορτασμό. Οι Βουλευτές, οι Δήμαρχοι των νησιών, οι εκπρόσωποι φορέων, συλλογικών οργανώσεων συλλόγων και ομοσπονδιών, προγραμματίζουν λαμπρές εκδηλώσεις μνήμης και τιμής.

Στο εορταστικό περιβάλλον που  διαμορφώνεται, είμαι βέβαιος ότι   η κοπή, από το  Ελληνικό Δημόσιο και την Τράπεζα της Ελλάδος,  ειδικού συλλεκτικού νομίσματος  (αργυρού και χρυσού), με θέμα: «1947-2017, 70 χρόνια Ελευθέρα Δωδεκάνησα», θα έχει εξαιρετική επιτυχία, αφού θα προσδώσει  λαμπρότητα, θα προβάλει την ελληνικότητα των νησιών και θα τονώσει τον πατριωτισμό των κατοίκων.

Γνωρίζοντας, επίσης, ότι η Τράπεζα της Ελλάδος διαθέτει εξαιρετική καλλιτεχνική υπηρεσία για την επιλογή θεμάτων σας βεβαιώνω ότι, εκτός από την προσωπική μου συνεργασία, θα είναι στη διάθεσή σας και αξιόλογο ανθρώπινο δυναμικό προερχόμενο από τα Δωδεκάνησα το οποίο θα συμβάλει με κάθε τρόπο στην επίτευξη του σκοπού.

Με εκτίμηση και τις καλύτερες ευχές μου
για τις ημέρες των εορτών
Καθηγητής Δημήτριος Θ. Κρεμαστινός».


ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ
Στην εβδομαδιαία συνεδρίαση της Διάσκεψης των Προέδρων, ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Ν. Βούτσης, γνωστοποίησε ότι οι βουλευτές κ.κ. Γάκης και Κόνσολας ζήτησαν η Βουλή να αφιερώσει μια συνεδρίασή της στα 70 χρόνια της Ένωσης των Δωδεκανήσων με την πατρίδα Ελλάδα.

Επί της πρότασης αυτής, τον λόγο έλαβε ο Αντιπρόεδρος της Βουλής κ. Κρεμαστινός, ο οποίος είπε ότι κατ’ αρχήν εισηγείται η Διάσκεψη των Προέδρων να κάνει δεκτή την πρόταση των δυο Βουλευτών, ανεξάρτητα αν τα χρόνια από το 1947 – 1948 είναι 69 ή 70.

Όμως, ο Αντιπρόεδρος Κρεμαστινός υπενθύμισε ότι πριν 2 χρόνια έγινε αντίστοιχη εκδήλωση στην οποία τονίστηκαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Δωδεκανήσιοι στην υγεία, την παιδεία και την οικονομία και καλό θα ήταν να απαντηθεί τι έχει γίνει για αυτά τα προβλήματα στη διετία που μεσολάβησε και τι δεσμεύεται η Κυβέρνηση να πράξει για αυτά τα προβλήματα άμεσα. Πρέπει να προσέλθουν οι αρμόδιοι Υπουργοί και να απαντήσουν, γιατί αναμφισβήτητα καλό είναι να γίνονται οι πανηγυρικές εκδηλώσεις αλλά να μην μένουμε μόνο στα πανηγύρια και τις ομιλίες.

Όπως τεκμηρίωσε ο Δημήτρης Κρεμαστινός, η Δωδεκάνησος, η πιο απομονωμένη περιοχή της Χώρας και η πιο απομακρυσμένη περιοχή από το κέντρο της Ευρώπης, χρειάζεται ειδική φροντίδα τόσο από την Ελληνική Κυβέρνηση όσο και από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Άλλωστε, είναι γνωστό ότι υπάρχει διαφοροποίηση των ευρωπαϊκών πολιτικών ως προς τις νησιώτικες περιοχές, οπότε καλό είναι να ληφθούν και ορισμένα μέτρα για την περιοχή εκείνη της Ευρώπης που είναι η πιο απομακρυσμένη και απομονωμένη. Μέτρα που συνδέονται με την οικονομία, όπως για παράδειγμα η εξίσωση του Φ.Π.Α. των νησιών με εκείνον της υπόλοιπης Ελλάδας, είναι θέματα για τα οποία πρέπει να λάβει θέση και η Ευρωπαϊκή Ένωση.
Μετά από την τοποθέτησή του ζήτησε να γίνει ομόφωνα δεκτή η εισήγηση των Βουλευτών κ.κ. Γάκη και Κόνσολα.



πηγη: https://www.rodiaki.gr/article/355769/epeteiako-nomisma-gia-thn-enswmatwsh-ths-dwdekanhsoy


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - haros - 13/01/17 01:39:57

Προταση ενος πολιτικου ειναι Νικο προς το υπουργειο οικ/ων και στην ΤΤΕ, που να ξερει αυτος απο προγραμματα του νομισματοκοπειου κλπ..
Δεν σημαινει οτι θα γινει και δεκτη απαραιτητα.
Παντως οντως καλη ιδεα, αλλα με τοσες πολλες κοπες που βγαζει πλεον η ΤΤΕ, το εαν θα γινει "αναρπαστο" κατι τετοιο δεν το ξερω.. Undecided


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - athas - 13/01/17 10:55:54

Για πρωτη φορα ανακοινωθηκε εγκαιρα το νομισματικο προγραμμα του 2017 και δεν προβλεπεται κατι αντιστοιχο. Βεβαια, ποτε δε λες ποτε. Μπορει να υλοποιηθει με την καταργηση καποιου αλλου. Ο συντονιστης Νικος ας αναρτησει το ισχυον προγραμμα του 2017 για να υπαρχει.


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - NMS - 13/01/17 18:17:25

Νεωτερα απο το μετωπο.. χαχαχαχα

λοιπον.... Η προταση του κ. Κρεμαστινου εγινε δεκτη αλλα για το 2018!! θα βγει λοιπον 2 ευρω για την επετειο, μιας και η προβολη της μεσω του 2ευρου θα ειναι μαγαλυτερη συγκριτικα με τα ασημενια και χρυσα νομισματα, ενω μπορει να βγουν μεταλλια αναμνηστικα ισως κι εντος του 2017!!!

Ετσι... απο τωρα γνωριζουμε το πρωτο 2 ευρω της Ελλαδας για το 2018! Wink

παραθερω σαν πηγη το αρθρο της ροδιακης που εχει και την επιστολη του στουρναρα...

http://www.rodiaki.gr/article/355877/to-diko-ths-nomisma-apokta-h-dwdekanhsos


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - μαρκος - 13/01/17 19:54:37

Κακως ομως Νικολα που δεν εβγαλαν οπως και με την Κρητη και τα Ιονια  και για τα Δωδεκανησα αντιστοιχα διευρα(κυκλοφοριας κτλ) για τα 70 χρονια,τουλαχιστον καλυψαν εν μερη την γκαφα τους


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - NMS - 13/01/17 22:54:08

μαρκο μου τι κανεις; καλα;
υπαρχει μια αντιπαραθεση στο ποτε ενσωματοθηκαμε με την ελλαδα! ειναι περιεργο αλλα....

στις 31 μαρτιου 1947 εγινε η τελετη παραδωσης των δωδεκανησων στην ελλαδα απο τις βρετανικες αρχες, εγινε στην ροδο σε μια εντονη πανηγυρικη ατμοσφαιρα.

ομως.... η επισημη τελετη ενσωματωσης εγινε στις 7 μαρτιου 1948, ημερομηνια; που εορταζεται και η ενσωματωση με παρελασεις....

ετσι λοιπον... το 2 ευρω που θα βγει το 2918 ειναι οκ με την ημερομηνια την επισημη....

εγω περιμενω να δω τι μεταλλια θα βγαλουν.... ειναι κατι που γενικα θα θελω σαν τρελλος.... μιας και δεν πολυβαζουν πραγματα της δωδεκαννησου... ακομα κι αν γινει κατι μεγαλο, πχ τα island games το 2007, που ηταν σαν μικρη ολυμπιαδα με 14 αθληματα, 25 νησια απο ολο τον κοσμο (υποψιν.... εκτος απο ιδιομορφιες αγγλικες που καθε νησι ειναι κρατιδιο... πχ νησος μαν, τζερσευ κτλ, και καποιες χωρες νησιωτικες πχ βερμουδες, φαιροε, απο καθε χωρα μονο ενα νησι μπορει να ειναι μεσα.... κι απο την ελλαδα την θεση την εχει μονο η ροδος. δεν μπορει ΄τουλαχιστον δεν μπορουσε... δεν ξερω τι γιναται τωρα, αλλο ελληνικο νησι να μπει στα island games..), και περιπου ή πανω απο 3000 συμμετεχοντες...
οι αγωνες εγιναν στην ροδο και χλωμο ειναι αν κανεις εκτος ροδου ή γενικα δωδεκανησου τους ακουσε ποτε... ειχαν βγει και μεταλλια..... νομιζω απο τον χαρακτη γραβαλλο... για τον κοσμο...
εχω την τριαδα χρωματων, χρυσο ασημενιο χαλκινο, μεσα σε πλεξιγκλας.... στην αρχη ηταν κανενα 50ρικο που εκαναν.... και μετα τους αγωνες η τιμη επεσε στο μισο περιπου.,...


RE: Επετειακό νόμισμα για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου - μαρκος - 14/01/17 10:17:19

Νικο καλημερα καλε μου φιλε,καλα ειμαι απο συνηθεια WinkΞερω τις ημερομηνιες που αναφερεις αλλα οταν υπηρετησα στο ενδοξο πυροβολικο μας καναμε παρελαση με αναφορα στο 1947 εξου και η ενσταση μου,ευχομαι να βγαλουν ενα ομορφο μεταλλιο για την Ροδο ,Δοξα τω Θεω εχει τοσα θεματα το Νησι (Κολοσος-Διαγορας-Λινδος-Καστρο Ιπποτων και τοσα αλλα)οποτε δεν θα δυσκολευτουν στο θεμα