Συλλεκτικό Στέκι
Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) (/thread-5527.html)



Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - malef13 - 13/06/24 18:02:27

Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797)


Μόλις σήμερα πήρα από το τυπογραφείο τη δεύτερή μου συγγραφική προσπάθεια στα ενετικά νομίσματα. Ένα βιβλίο έρευνα-κατάλογος-μελέτη-οδηγός που ευελπιστώ να βοηθήσει πολλούς συλλέκτες και όχι μόνο, να κατανοήσουν το μαγικό και ανεξερεύνητο κόσμο των ενετικών νομισμάτων, καθώς και βασικά νομισματικά δεδομένα. Η χαρά μου είναι μεγάλη και ήθελα να τη μοιραστώ με φίλους, συν-συλλέκτες ή απλά ενδιαφερόμενους. Μια δουλειά που πήρε κοντά στα 3 χρόνια να ολοκληρωθεί και πέρασε από πολλά στάδια. Στο τελευταίο στάδιο (έλεγχο), θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τα άτομα που συγκέντρωσα σαν ελεγκτική ομάδα και βοήθησαν τα μέγιστα. Το γνωστικό τους επίπεδο και τα λόγια που αναφέρουν για το έργο, ανεβάζουν ακόμα πιο ψηλά τον πήχη. Το βιβλίο στοχεύει να λειτουργήσει σαν οδηγός για το συλλέκτη στην συλλογή των συγκεκριμένων νομισμάτων, καθώς ποτέ πριν δεν υπήρχε ένα βιβλίο αποκλειστικά για τα ενετικά νομίσματα. Εμπεριέχονται βασικοί νομισματικοί όροι, νομοθεσία, φωτογραφικό υλικό, πίνακες και πολλά πολλά ακόμα. Επιπρόσθετα, υπάρχει κεφάλαιο για τα ενετικά νομίσματα της Κύπρου (δεν μπορούσε να απουσιάζει), με μοναδικές πληροφορίες - το οποίο είναι και από τα μεγαλύτερα του βιβλίου - για τους φίλους συλλέκτες από την Κύπρο.


Υπόμνημα: Με το παρόν υπόμνημα θα ήθελα να αναφέρω κάποια στοιχεία του έργου. Αρχικά, σχετικά με τα χαρακτηριστικά του, πρόκειται για ένα βιβλίο 272 έγχρωμων σελίδων, διαστάσεων Α4 με φύλλο βέλβετ (προκειμένου να αποτυπώνονται καλά οι φωτογραφίες των νομισμάτων, οι χάρτες και οι πίνακες). Πέρα από αυτό, κάθε σύγγραμμα εμπεριέχει σαν ένθετο το 40σέλιδο αρχαιολογικό νόμο σε έντυπη μορφή, όπου σε συνδυασμό με το κεφάλαιο Νομοθεσία, έρχεται να καλύψει για πρώτη φορά αναλυτικά, διεξοδικά και κυρίως επεξηγηματικά την νομική κατάσταση των συγκεκριμένων νομισμάτων που ενίοτε δημιουργούσε ενδοιασμούς στην ενασχόληση με τα ενετικά νομίσματα. Το σύγγραμμα είναι γραμμένο στα ελληνικά.

Έχει γίνει μια προσπάθεια με κόπο και χρόνο, προκειμένου να βγει το αποτέλεσμα που υπάρχει. Ο όγκος των πληροφοριών που πρέπει να διαχειρίζεται κάποιος σε τέτοιες ενέργειες είναι μεγάλος. Σε συνδυασμό με το ένθετο του αρχαιολογικό νόμο, την εκτύπωση και τη βιβλιοδεσία δημιουργείται ένα κόστος προμήθειας, το οποίο προσπάθησα κρατήσω όσο το δυνατόν πιο χαμηλά. Η τιμή είναι 50€, δυνατότητες συναλλαγής χέρι με χέρι για Αθήνα, αλλιώς αποστολή με BoxNow (κόστος 2€) ή ΕΛΤΑ με ιχνηλάτηση (κόστος 4,5€).

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για το χρόνο τους και ευελπιστώ πως όποιος το προμηθευτεί να του αρέσει. Καλό καλοκαίρι!



RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - orfeas - 13/06/24 20:03:35

Μπράβο σου Γιάννη. Πολλά συγχαρητήρια.

Πριν 2 μήνες που μου έδωσες ένα αντίτυπο για να σου πώ την γνώμη μου, σκεφτόμουν πως δεν θα μπορέσω να στο επιστρέψω νωρίτερα από 2-3 μήνες.
Την επόμενη μέρα το πρωί, το πήρα να ρίξω μια ματιά. Με τράβηξε τόσο πολύ που το τελείωσα μέχρι το απόγευμα.
Πολύ ωραία γραμμένο, με την πληρότητα και την καλή του διάταξη, το κάνει ευκολοδιάβαστο

Μπράβο σου και πάλι και γρήγορα στο επόμενο.

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - malef13 - 13/06/24 20:45:37

(13/06/24 20:03:35)orfeas Έγραψε:  Μπράβο σου Γιάννη. Πολλά συγχαρητήρια.

Πριν 2 μήνες που μου έδωσες ένα αντίτυπο για να σου πώ την γνώμη μου, σκεφτόμουν πως δεν θα μπορέσω να στο επιστρέψω νωρίτερα από 2-3 μήνες.
Την επόμενη μέρα το πρωί, το πήρα να ρίξω μια ματιά. Με τράβηξε τόσο πολύ που το τελείωσα μέχρι το απόγευμα.
Πολύ ωραία γραμμένο, με την πληρότητα και την καλή του διάταξη, το κάνει ευκολοδιάβαστο

Μπράβο σου και πάλι και γρήγορα στο επόμενο.

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης

Κύριε Ορφέα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια και τότε, αλλά και τώρα και σας ευχαριστώ που με τιμήσατε με το να είστε ένα από τα άτομα της ελεγκτικής ομάδας που είχα "φτιάξει" στο κεφάλι μου, οι οποίοι ήθελα να δουν το βιβλίο στο σημείο του ελέγχου! Τέτοια λόγια με τιμάνε ιδιαίτερα όταν προέρχονται από ένα άτομο σας κι εσάς! Ευελπιστώ πως θα σας δω σύντομα για να σας δώσω το αντίτυπο, ίσως σε κάποιο καφέ ή πιθανόν στη δημοπρασία της Κυριακής! Σας ευχαριστώ και πάλι!


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - D.Dimitris - 13/06/24 23:05:51

Γιάννη συγχαρητήρια για την καινούργια σου έκδοση, πολλά μπράβο!!


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - rubirosa - 13/06/24 23:30:32

Συγχαρητήρια Γιάννη!!!


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - PANAGIOTIS - 14/06/24 11:21:41

Πολλά συγχαρητήρια για το δύσκολο έργο που ανέλαβες και ολοκλήρωσες. Προφανώς και θέλω 1 αντίτυπο, έχω στείλει ήδη email.....Γιάννη εύχομαι και σε ανώτερα, με ότι καταπιαστείς!!


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - athas - 14/06/24 13:21:40

Γιάννη, δέξου και τα δικά μου συγχαρητήρια!


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - sroussos - 14/06/24 16:54:43

Συγχαρητήρια Γιάννη καλή επιτυχία να έχει και στα επόμενα


RE: Βιβλίο: Ενετικά Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου (1454-1797) - malef13 - 14/06/24 19:36:14

(13/06/24 23:05:51)D.Dimitris Έγραψε:  Γιάννη συγχαρητήρια για την καινούργια σου έκδοση, πολλά μπράβο!!

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Δημήτρη για τα καλά σας λόγια!

(13/06/24 23:30:32)rubirosa Έγραψε:  Συγχαρητήρια Γιάννη!!!

Κύριε Θανάση σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ!

(14/06/24 11:21:41)PANAGIOTIS Έγραψε:  Πολλά συγχαρητήρια για το δύσκολο έργο που ανέλαβες και ολοκλήρωσες. Προφανώς και θέλω 1 αντίτυπο, έχω στείλει ήδη email.....Γιάννη εύχομαι και σε ανώτερα, με ότι καταπιαστείς!!

Να είστε καλά κύριε Παναγιώτη, σας ευχαριστώ πολύ! Σας απέστειλα και mail και προσωπικό μήνυμα και σας ευχαριστώ για τη στήριξη!

(14/06/24 13:21:40)athas Έγραψε:  Γιάννη, δέξου και τα δικά μου συγχαρητήρια!

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Αθανάσιε να είστε πάντα καλά!

(14/06/24 16:54:43)sroussos Έγραψε:  Συγχαρητήρια Γιάννη καλή επιτυχία να έχει και στα επόμενα

Ευχαριστώ πολύ! Ευελπιστώ για όσους ασχολούνται με τα νομίσματα, πως θα αποτελέσει ένα βοήθημα και οδηγός στον όμορφο αυτό νομισματικό κόσμο και ίσως εντάξει και νέα άτομα!