Συλλεκτικό Στέκι
Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα (/thread-5536.html)



Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - sroussos - 15/07/24 11:12:38

Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο όπως του Παναγιώτη του 1848 αλλά αυτό είναι του 1849. Όταν το έβαλα στο υπόψιν δεν το  πρόσεξα πρίν  όμως το χτυπήσω το παρατήρησα πιο καλύτερα  για να το αξιολογήσω σε τί  κατάσταση είναι και το είδα . Εδώ σ αυτό δεν επαναλαμβάνονται οι ρόμβοι αλλά μόνο κοσμήματα. Τώρα το πήρα και είναι υπό μελέτη  για την ώρα δεν έχω να εκφράσω συμπέρασμα . Ασφαλώς   είναι κάτι σπάνιο  το ανεβάζω για όλη την παρέα και ιδιαίτερα στον Παναγιώτη   και στον γκουρού της παρέας  μας τον Ορφέα .


RE: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - PANAGIOTIS - 15/07/24 15:23:53

Καλησπέρα, η περίοδος του Όθωνα μας εκπλήσει ευχάριστα με τις ιδιαιτερότητές της. Εδώ πράγματι, σε αυτόν τον στενό χώρο κάτω από τα κοσμήματα, φαίνονται να επαναλαμβάνονται τα κοσμήματα και ίσως και τμήματα των ρόμβων.....αξιόλογο εύρημα! Μετά το δικό μου δεν είχα βρει σε άλλα πεντάλεπτα κάτι στη συγκεκριμένη περιοχή....


RE: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - sroussos - 18/07/24 08:53:51

Σ ευχαριστώ Παναγιώτη . Επειδή έχω και εγώ μεγάλη αδυναμία στα ιδιαίτερα του Όθωνα και όχι μόνο  έχω ήδη αρκετά από αυτά σε ποικιλίες και mint error   και όταν συναντήσω κάποιο το βάζω στόχο  αν μπορέσω να το πάρω


RE: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - orfeas - 19/07/24 17:42:50

Ενα πολύ ωραίο και πολύ ιδιαίτερο κομμάτι.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά τα 5λεπτα. Είναι το δεύτερο που βλέπω μετά από το επίσης  όμορφο που είχε ανεβάσει ο αγαπητός Παναγιώτης

Να τα χαίρεστε και σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που προσφέρετε ανεβάζοντάς τα. Πάντα τέτοια !!!

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


RE: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - sroussos - 22/07/24 09:44:39

(19/07/24 17:42:50)orfeas Έγραψε:  Ενα πολύ ωραίο και πολύ ιδιαίτερο κομμάτι.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά τα 5λεπτα. Είναι το δεύτερο που βλέπω μετά από το επίσης  όμορφο που είχε ανεβάσει ο αγαπητός Παναγιώτης

Να τα χαίρεστε και σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που προσφέρετε ανεβάζοντάς τα. Πάντα τέτοια !!!

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης
Ευχαριστώ Ορφέα  για τα καλά σου λόγια . Προσπαθούμε να βαδίσουμε στα βήματά σου, που μας έδειξες . Δυστυχώς τα Νομισματικά  Forum τα σάρωσε το Facebook   και δεν μπαίνουν πια τόσο συχνά οι συλλέκτες να ανεβάσουν  νομισματικά θέματα για συζήτηση . Εγώ προσωπικά τις γνώσεις μου για τα νομίσματα μέσα από αυτές της κουβέντες τις πήρα. Κάποια γνώμη  για το πως έγινε αυτή η ιδιαιτερότητα έχεις ;. Πρέπει να είναι από τα πρώτα πεντάλεπτα του 1849  που χτυπήθηκαν . Στον οπισθότυπο φαίνονται κάποιες διαφορές που έχει με τα περισσότερα  του -49 που τις έχουν του  1848


RE: Ακόμη ένα ιδιαίτερο πεντάλεπτο του Όθωνα - sroussos - 22/07/24 09:45:19

(19/07/24 17:42:50)orfeas Έγραψε:  Ενα πολύ ωραίο και πολύ ιδιαίτερο κομμάτι.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά τα 5λεπτα. Είναι το δεύτερο που βλέπω μετά από το επίσης  όμορφο που είχε ανεβάσει ο αγαπητός Παναγιώτης

Να τα χαίρεστε και σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που προσφέρετε ανεβάζοντάς τα. Πάντα τέτοια !!!

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης
Ευχαριστώ Ορφέα  για τα καλά σου λόγια . Προσπαθούμε να βαδίσουμε στα βήματά σου, που μας έδειξες . Δυστυχώς τα Νομισματικά  Forum τα σάρωσε το Facebook   και δεν μπαίνουν πια τόσο συχνά οι συλλέκτες να ανεβάσουν  νομισματικά θέματα για συζήτηση . Εγώ προσωπικά τις γνώσεις μου για τα νομίσματα μέσα από αυτές της κουβέντες τις πήρα. Κάποια γνώμη  για το πως έγινε αυτή η ιδιαιτερότητα έχεις ;. Πρέπει να είναι από τα πρώτα πεντάλεπτα του 1849  που χτυπήθηκαν . Στον οπισθότυπο φαίνονται κάποιες διαφορές που έχει με τα περισσότερα  του -49 που τις έχουν του  1848