Συλλεκτικό Στέκι
ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. (/thread-559.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - haros - 18/01/17 02:13:38

Ελαβα σημερα ενα πολυ ενδιαφερον μειλ απο την NGC οπου αναφεροταν η παρακατω ανακοινωση -αρθρο του προεδρου της
https://www.ngccoin.com/news/article/5740/?utm_source=marketo&utm_medium=email&utm_campaign=17-NG-2181-NGCResearchPCGSPopulationsAndPrices&mkt_tok=eyJpIjoiWWpOaU1XVXhabVZtTVRVdyIsInQiOiJFdTFpbFp1S3k5MjE0d1ZjVzNRRVwvVFJzN000N0crV3QyTThWOVVsVHpzZ1YrZmxqMTF2akFXZnc2Y0VQNStsZSs0R29lcHI5TXNxVjBPaG9DRXFlRW54QnlVUEprOWIrVHlQeWFjTWhOTXY2Wkh3TTlMbDk3NFpGWnNEd0crOW4ifQ%3D%3D

 Για οσους δεν γνωριζουν Αγγλικα, λεει, με πολυ λιγα λογια, οτι τα πιστοποιημενα νομισματα απο την PCGS  δεν  συμπεριλαμβανονται πλεον (απο τον Νοεμβριο που μας περασε) στα registry sets της NGC, επειδη την τελευταια πενταετια εχει παρατηρηθει μεγαλη χαλαρωση στις βαθμολογιες (για ψηλες καταστασεις) που δινει η PCGS στα νομισματα που πιστοποιει.
 Κοντολογις, οτι εχει αλλαξει η PCGS τα κριτηρια της τα τελευταια χρονια και δινει χαλαροτερα ψηλους βαθμους και γιαυτο οι τιμες που πιανουν τα υψηλοβαθμα πιστοποιημενα της εχουν παρει την κατιουσα.

Το τεκμηριωνει παραθετοντας διαγραμματα με το pop της PCGS σε διαφορα νομισματα, καθως και τις τιμες που πιανουν σε δημοπρασιες, οπου παρατηρειται εκρηξη τον τελευταιο καιρο σε υψηλοβαθμα, δυσαναλογη και δυσεξηγησιμη, καθως και πτωση των τιμων τους.

 Ειμαι σιγουρος οτι η PCGS θα απαντησει με καποιον τροπο στην επιθετικη αυτη κινηση του προεδρου της NGC με τα δικα της επιχειρηματα και κινησεις. (Αν δεν το εχει κανει ηδη)

 Μιας και οι δυο αυτες εταιρειες ειναι οι κορυφαιες στον χωρο, αναμενουμε με ενδιαφερον την συνεχεια...

 Θα σταθω σε μια (γνωστη) φραση που γραφει στο αρθρο "αγοραζε το νομισμα και οχι το σλαμπ".
 (Δηλαδη ξεγκαβωθειτε συλλεκτες και παρατηρειστε το νομισμα μεσα στο σλαμπ, οχι μονο το ταμπελακι..).

Το ξερουμε μαστορη, το ξερουμε.. Big Grin Big Grin Big Grin


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - miou - 18/01/17 02:59:51

κοιτάμε το ταμπελάκι να γράφει ms  Big Grin


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - georok - 18/01/17 07:22:59

Απίστευτη δήλωση, όντως μιλάμε για πόλεμο των εταιρειών.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - gkounto - 18/01/17 08:27:37

Μολις το πηρα και εγω και το διάβασα προσεκτικά. Θα έχει επιπτώσεις παντού και εκατερωθεν πχ cross overs. Ειναι πολυ σοβαρή καταγγελία και η ρετσινιά που δίνει στην ανταγωνίστρια πιθανόν να έχει οικονομικές επιπτώσεις και οπωσδήποτε θα προκαλέσει τουλάχιστον εμπορικό και ίσως και νομικό πόλεμο.

Έχει κανεις παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο με ελληνικά; Εγω προσωπικά οχι το αντίθετο εχω παρατηρήσει και στις 2 υπέρ και υπό εκτιμήσεις πραγμα μάλλον φυσιολογικό.
Εδω ειναι δύσκολο να αναφέρω παραδείγματα. Καταρχάς αν χρησιμοποιήσω νομιςμα άλλων κινδυνεύω να κατηγορηθώ για αντιδεολογια. Αν χρησιμοποιήσω δικά μου προφανώς δεν θα ειμαι αντικειμενικός. Πάντως το φαινόμενο ειναι υπαρκτό και στις 2 και ειναι ενδιαφέρον να δούμε το αποτέλεσμα της κίνησης του προέδρου της NGC.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - georok - 18/01/17 08:52:51

Πιο ενδιαφέροντα διαγράμματα ή μάλλον πιο σωστά, θα ήταν η σύγκριση ανάμεσα στις 2 εταιρείες.
Και όχι μεσα στην ίδια εταιρεια, καθώς και τα submissions αυξανονται και έχει παρει μυρωδιά πια ο κόσμος ότι κοκκινο βλέπει να το στέλνει για πιστοποίηση.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - Valeroi - 18/01/17 09:46:04

Πάντως αν διαβάσει κανεις λίγο πιο προσεκτικά τα διαγράμματα, θα δει κανείς πόσο γρήγορα πέφτει η τιμή σε σχέση με την αύξηση του πλυθησμού


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - ukobke - 18/01/17 11:23:08

".....το ποτάμι δεν γυρνάει πίσω..."
( Αυτοί που κολυμπάνε όμως στο ποτάμι, ούτε κολύμπι ξέρουνε, ούτε σαμπρέλλα φοράνε).


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - gkounto - 18/01/17 13:59:28

Πάντως προσωπικά χαρακτηρίζω την ενέργεια του Chairman της NGC πρωτοφανή. Με προσεκτικότερη ανάγνωση του Αγγλικού κειμένου παρατηρώ οτι δεν την κατηγορεί ευθέως για χαλάρωση των standards αλλά καταγράφει μία παράδοξη τάση (perplexing trend) στην pcgs αύξησης βαθμών σε ορισμένα νομίσματα αποτέλεσμα της οποίας η σχεδόν ευθέως ανάλογη πτώση των τιμών. Υπονοεί δηλαδή την χαλάρωση αλλά δεν το λέει ευθέως, λέει μόνο σε ένα σημείο οτι τα grading standards της pcgs δεν είναι σήμερα τα ίδια με αυτά πριν 10,20,30 χρόνια και οτι η ξαφνική όπως την λέει "αλλαγή" των standards θα είναι επιζήμια για το χομπυ.

Πρωτοφανής ενέργεια αλλά Εταιρείες τέτοιου μεγέθους δεν κάνουν τίποτα στην τύχη. Θα πρέπει να καταγράφηκε οικονομική ζημιά απο αυτή την τάση της pcgs εις βάρος της NGC για να αντιδράσει έτσι και είμαι σχεδόν βέβαιος οτι η ενέργεια αυτή του Προέδρου θα πρέπει να στοιχειοθετείται καλύτερα νομικά απο ο,τι εμείς καταλαβαίνουμε αλλά το ρίχνει σαν warning shot. Σαν να τους λέει η επόμενη πιστολιά στο ψαχνό.

Για να δούμε.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - μαρκος - 18/01/17 14:44:21

Κ.Γιωργο θα ηθελα να ακουσω την δικια σας αποψη,μηπως τελικα η pcgs με το ανοιγμα στην Κινα και γενικα την ποσοτικη επιλογη που φαινομενικα δειχνη με εδρα και Αμερικη και Παρισι και Κινα κερδιζει σε ποσοτητα αλλα συναμα χανει σε ποιοτητα;;Μηπως δικαιως βαραει καμπανακι η αμεση ενδιαφερομενη εταιρεια ;;Παντως εγω σαν νεος εχω παρατηρησει οντως μια ποιο αβιαστη και ελαφρια εκτιμηση νομισματων στην pcgs αλλα οχι τοσο ικανη να φερει τετοια τριβη αναμεσα σε 2 εταιρειες,μηπως τελικα αρχιζει και φαινεται ο κορεσμος στα σλαμπακια και η κριση τελικα να μην ακουμπαει μονο την Ευρωπη αλλα και αλλες Χωρες;;;


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - haros - 18/01/17 14:52:29

Ναι, συμφωνω οτι πιο πειστικο θα ηταν εαν ανεβαζε τα αντιστοιχα διαγραμματα των ιδιων νομισματων της ngc καθως και τον πινακα με την ετησια αυξηση του αριθμου των νομισματων που στελνονται για πιστοποιηση, αλλα αυτο παραειναι "ευκολακι" για να την πατησει ενας τετοιος ανθρωπος, προφανως θα ειναι καλυμμενος για μια τετοια περιπτωση συγκρισης.
Η αναφορα του ειναι για τα αμερικανικα νομισματα και την αμερικανικη αγορα κυριως, αλλα αυτο δεν αποκλειει το να συμβαινει, ΑΝ συμβαινει, και σε αλλες κατηγοριες νομισματων.
Προσωπικα, επειδη πιστοποιω τα νομισματα μου και στις δυο εταιρειες (αναλογα με την κατηγορια που ανηκουν), δεν εχω παρατηρησει κατι ασυνηθιστο στους βαθμους της pcgs..
Ομως ενας συλλεκτης ειναι μικρο δειγμα, δεν ειναι καν δειγμα.
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μπορω συνηθως να "μαντεψω"(εκτιμησω) καλυτερα τι βαθμο θα παρουν στην NGC, παρα στην PCGS, δηλαδη η PCGS με εκπλησσει περισσοτερες φορες, αλλα οχι μονοσημαντα, δηλαδη μονο θετικα η μονο αρνητικα.
Αλλα ισως να οφειλεται στην κατηγορια νομισματων που της στελνω και σε καθε περιπτωση, δεν εχω παρατηρησει να δινει αβερτα-κουβερτα βαθμους.
Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον θεμα και αναμενουμε την συνεχεια με την κινηση - απαντηση της PCGS.