Συλλεκτικό Στέκι
ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. (/thread-559.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - ukobke - 18/01/17 15:19:17

Στις ΗΠΑ δεν είναι αθέμιτο να βγαίνει διαφήμιση αρνητική της μιας εταιρείας εναντίον άλλης.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Coca Cola με την PEPSI.

Το δίκτυο της PCGS (logistics) είναι καλύτερο και αυτό έχει τις επιπτώσεις του, υπέρ της.

Πάντως εμένα δεν μου λέει τίποτα αυτή η φαρσοκωμωδία. Ο Γιώργος έχει δίκιο αναφερόμενος στα αμερικάνικα νομίσματα, γιατί το ψητό κάπου εκεί είναι.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - haros - 18/01/17 17:39:55

Δεν νομιζω παντως οτι υπαρχει μονοσημαντη και γενικη απαντηση στο ποια εταιρεια ειναι πιο αυστηρη η πιο χαλαρη, η πιο "καλη".

Αυτο που ειναι δεδομενο ειναι το οτι τα κριτηρια των εταιρειων εχουν γινει λιγοτερο αυστηρα απο οτι ηταν στο ξεκινημα των πιστοποιησεων, αρκετα χρονια πριν.
Γιαυτο και τα παλια σλαμπ ανακς η τα παλια των δυο κορυφαιων εταιρειων θεωρουνται οτι εχουν νομισματα πιο αυστηρα βαθμολογημενα απο τα πιο προσφατα.
Αυτο ομως ισχυει σε (πολυ) γενικες γραμμες.

Απο εκει και περα, καθε εταιρεια περναει περιοδους μεγαλυτερης αυστηροτητας η χαλαροτητας η συνεπειας, σε συναρτηση με τις πολιτικες της, τις συγκυριες κλπ.
Αν η PCGS ηταν γενικως πιο χαλαρη και " απλοχερη", τοτε τα νομισματα της στις δημοπρασιες θα επιαναν μικροτερες τιμες απο οτι τα ισοβαθμα της NGC, αυτο ομως ΔΕΝ συμβαινει, μαλιστα σε πολλες κατηγοριες νομισματων συμβαινει το ακριβως αντιθετο.
.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - digo - 18/01/17 17:55:03

(18/01/17 02:13:38)haros Έγραψε:   Ειμαι σιγουρος οτι η PCGS θα απαντησει με καποιον τροπο στην επιθετικη αυτη κινηση του προεδρου της NGC με τα δικα της επιχειρηματα και κινησεις. (Αν δεν το εχει κανει ηδη)

 

Δεν θα χαρακτήριζα την κίνηση επιθετική, διοτι χρονια και χρονια τα PCGS κοματια γίνονταν δεκτά στα registry sets της ΝGC ενω το αντίστροφο δεν συνέβαινε. Όσον αφορά στην ανάλυση των τιμών, ο κ.Salzberg σκόπιμα αγνοεί την τεραστια επίπτωση της CAC και στις δυο εταιρείες. Μπορεί τα αυτοκόλλητα CAC να προκάλεσαν πολλαπλά ειρωνικά σχόλια απο τοτε που εμφανιστηκαν, όμως η Αμερικανική αγορά τα λάτρεψε και ειναι συνηθισμένο φαινόμενο να αυξάνουν τις τιμές κατα 50% και άνω σε σύγκριση με τα μη CAC του ίδιου βαθμού.

Αυτα ως προς το περιεχόμενο. Διαβλέπω σίγουρα μεγάλη κόντρα αναμεςα στις γραμμές αλλα θα μείνει στο παρασκήνιο.  Angel


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - georok - 18/01/17 17:59:51

Ποιο παρασκήνιο ρε συ Δημήτρη;
Τι θες, να κανονίσουν μονομαχία με πιστόλια;


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - lucky_louk - 18/01/17 18:14:55

Κατά την γνώμη μου μέγιστο σφάλμα η δημοσιότητα που δόθηκε στον μέχρι πρότινος ακήρυχτο πόλεμο τον μεγάλων εταιρειών. Αντί να τα βρούνε μεταξύ τους στις προυποθέσεις αξιολόγησης (standards) και να κρατήσουν το συντριπτικό μονοπώλιο της αγοράς δίνουν έτσι λαβές για δεύτερες σκέψεις στους πολέμιους και τους σκεπτικιστές αλλά και στις μικρότερες εταιρείες να διεκδικήσουν ποσοστό της αγοράς...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από πιστοποιήσεις καθώς έχω στείλει ελάχιστα νομίσματα, λύστε μου όμως την παρακάτω απορία... Έχετε συναντήσει περιπτώσεις κατά την αποστολή για crossover μεγάλων αποκλίσεων στις βαθμολογίες και αν ναι σε τι βαθμό;

 Αν ένα νόμισμα από AU50 βγει XF45 νομίζω ότι μπορεί να συμβεί ακόμα και στην ίδια εταιρεία, αν υπάρχουν περιπτώσεις όμως XF45 και AU55-58 νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα...


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - gkounto - 18/01/17 18:44:18

(18/01/17 18:14:55)lucky_louk Έγραψε:  Κατά την γνώμη μου μέγιστο σφάλμα η δημοσιότητα που δόθηκε στον μέχρι πρότινος ακήρυχτο πόλεμο τον μεγάλων εταιρειών. Αντί να τα βρούνε μεταξύ τους στις προυποθέσεις αξιολόγησης (standards) και να κρατήσουν το συντριπτικό μονοπώλιο της αγοράς δίνουν έτσι λαβές για δεύτερες σκέψεις στους πολέμιους και τους σκεπτικιστές αλλά και στις μικρότερες εταιρείες να διεκδικήσουν ποσοστό της αγοράς...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από πιστοποιήσεις καθώς έχω στείλει ελάχιστα νομίσματα, λύστε μου όμως την παρακάτω απορία... Έχετε συναντήσει περιπτώσεις κατά την αποστολή για crossover μεγάλων αποκλίσεων στις βαθμολογίες και αν ναι σε τι βαθμό;

 Αν ένα νόμισμα από AU50 βγει XF45 νομίζω ότι μπορεί να συμβεί ακόμα και στην ίδια εταιρεία, αν υπάρχουν περιπτώσεις όμως XF45 και AU55-58 νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα...

Κατα κανόνα τα cross overs ειναι στον ίδιο βαθμό εγω προσωπικά δεν εχω καταγράψει ούτε μια αναβάθμιση εκατερωθεν. Παλαιότερα ίσως.
Αναβάθμιση (ακόμα και στην ίδια εταιρεία) γίνεται αφού θα σπάσει το σλαμπ και σταλεί απιστοποιητο. Απο xf45 ομως να βγει au55-58 ούτε μια στο εκατομμύριο.


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - lucky_louk - 18/01/17 18:51:40

Ζητώ συγνώμη Γιώργο, εκφράστηκα λανθασμένα. Αυτό ήθελα να πω, υπάρχουν περιπτώσεις που ξαναστάλθηκαν "απελευθερωμένα" νομίσματα με μεγάλες αποκλίσεις;


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - georok - 18/01/17 19:05:09

Μια έρευνα στα ελληνικά, σύγκριση σε πληθυσμο αναμεσα στις 2 εταιρείες θα ηταν ενδιαφέρουσα


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - georok - 18/01/17 19:17:47

Π.χ. στα 5λεπτα 1833 μεχρι 1847, βαθμο 64 και πανω στην NGC υπάρχουν 20 και στην PCGS 46.
Στα 10λεπτα η NGC 44 και η PCGS 35


RE: ΠΟΛΕΜΟΣ εταιρειων πιστοποιησης. - haros - 18/01/17 19:34:06

Γιωργο εχει να κανει και με ποσα κομματια απο το καθε νομισμα εχουν πιστοποιηθει συνολικα σε καθε εταιρεια.(για να βγει καποιο συμπερασμα, Αν βγει).
Η πχ καποιος μπορει να ειχε καποιο "μασουρι" απο καποιο δυσκολο νομισμα και να τα εστειλε μονο στην μια εταιρεια για πιστοποιηση.
Παντως εχω την αισθηση ( ο Γιωργος Κ. η ο digo ας με διορθωσουν εαν κανω λαθος) οτι ειναι περισσοτερα τα Ελληνικα νομισματα που εχουν πιστοποιηθει στην PCGS, παρα στην NGC, (σε συνολικο αριθμο εννοω), ολα αυτα τα χρονια που στελνονται Ελληνικα νομισματα για πιστοποιηση, για διαφορους πρακτικους λογους.