Συλλεκτικό Στέκι
Κρητικη Οσελλα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Κρητικη Οσελλα (/thread-605.html)

Σελίδες: 1 2


Κρητικη Οσελλα - μαρκος - 24/01/17 22:19:56

[attachment=1366]Μια Κρητικη Οσελλα αποθηκευμενη στο αρχειο μου,οτι και να πω ειναι λιγο και μονο που αναφερει την λεξη Κρητη προσκυνω Heart
Πληροφοριες αναφερω πανω στην φωτο


RE: Κρητικη Οσελλα - ukobke - 24/01/17 22:28:50

Δώσε μας κι άλλες πληροφορίες Μάρκο!


RE: Κρητικη Οσελλα - rubirosa - 24/01/17 22:43:38

(24/01/17 22:19:56)μαρκος Έγραψε:  Μια Κρητικη Οσελλα αποθηκευμενη στο αρχειο μου,οτι και να πω ειναι λιγο και μονο που αναφερει την λεξη Κρητη προσκυνω Heart
Πληροφοριες αναφερω πανω στην φωτο
Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Heart


RE: Κρητικη Οσελλα - gerta - 24/01/17 22:55:50

Γειά σου Μάρκο με τα ωραία σου!


RE: Κρητικη Οσελλα - μαρκος - 24/01/17 23:23:32

Τασαρε αν ηταν δικια μου θα ημουν ωραιος τωρα φατε ματια ψαρια :D ,αργησαμε 3 εχω στο αρχειο μου η μια εκλεισε το 2013-14 στα 600ε αλλα δεν ημουν ακομα συλλεκτης Ενετικων και ουτε ηξερα τι και πως αλλη μια το 2012 βγηκε στα 800ε.Οχι πως θα την επαιρνα αλλα ποτε δεν λεω ποτε.ιστορικο και μουσειακο κομματι.
κ.Νικο Ντομενικο Κονταρινι 1659-1675 η υπογραφη A,S ειναι του Αγκοστινο Σορανζο που υπηρετησε το 1667-68 ,ασημενιο 9,35-9,50γρ και διαμετρο 35μμ ,κατα Παολουτσι 150 ,στην μια μερια φαινεται η Παναγια η βρεφοκρατουσα μεσα σε ενα δεκαεξακτινο αστερι και στην αλλη ο δογης γονατιστος μπροστα στον καθημενο Αγιο Μαρκο,κυκλοφορησε ενα με δυο χρονια πριν πεσει η Καντια(Ηρακλειο)τωρα οποιος ξερει να μας μεταφρασει για την ιστορια αυτο που γραφει
SIT TVTA HOC SIDERE CRETA
Να και μια αλλη φωτο για το αρχειο οποιαδηποτε ενδιαφερεται


RE: Κρητικη Οσελλα - μαρκος - 24/01/17 23:24:12

[attachment=1367].


RE: Κρητικη Οσελλα - NMS - 25/01/17 01:54:02

ασημενια ε;;;; πολυ ομορφη... αλλα.... δες μια καλυτερη.... χαχαχαχαχα οκ... ιδιο σχεδιο αλλα... χρυση των 4 τσεκινιων....

https://www.acsearch.info/search.html?id=1220816


υπαρχουν κι αλλες οσελλες με ελληνικο ενδιαφερον.....για την Κορωνη αλλα και για το νησι της Χιου! πριν λιγους μηνες ειχε μπει μια αλλα σε κοσμημα... στο εβαυ....

απλα δεν θελω να σου χαλασω το θεμα... οποτε θα κανω νεα... ;-)


RE: Κρητικη Οσελλα - μαρκος - 25/01/17 10:35:34

Να σαι καλα Νικολα ,την εχω και αυτη και ολες τις Ελληνικες στο αρχειο,πανεμορφα κομματια ,ιστορικα και μουσειακα,της Κορωνης ειχε βγει και προσφατα σε δημοπρασια αν θυμαμαι καλα,επρεπε να τα βαλεις εδω στο ιδιο ποστ να γινοταν ενα ωραιο θεμα,τωρα εχει μια πανσπανια οσελλα στο ιμπει που κοπηκε για την συμφωνια ειρηνης Ενετων-Οθωμανων το 1701-1702,πολυ ομορφη και δυσκολη απο Ελληνα πωλητη.
Να συμπληρωσω μονο οτι ολες οι χρυσες οσελλες 4 τσεκινια ειναι 24 καρατια .


RE: Κρητικη Οσελλα - cat - 25/01/17 13:01:02

Τι σημαινει η λεξη οσελλα?


RE: Κρητικη Οσελλα - μαρκος - 25/01/17 14:26:48

Η λεξη φιλε επακριβως δεν ξερω τι σημαινει,λεγεται οτι προερχεται απο την λεξη Οσει(πουλι) και συμφωνα με μια παραδοση απο τον 12 αιωνα ο Δογης καθε πρωτοχρονια εκανε στους πατρικιους της Βενετιας απο ενα τετοιο πουλι-παπια ως δωρο (σαν το εθιμο της γαλοπουλας για να καταλαβεις) , οι οικογενειες ηταν 1200 και δινοταν 5 παπιες σε καθε μια δηλαδη 6000 καθε χρονο η οποιες κατεληξαν δυο στο τελος ,στην θεση αυτου του δωρου την 28 Ιουνιου 1521 επειδη ειχαν ξεκανει τις παπιες Big Grin  και απο τον Δογη Αντονιο Γκριμανι εως το τελος με τον  Λουδοβικο Μανιν  1797 καθιερωθηκε απο την Serenissima καθε χρονο να εκδιδεται ενα αναμνηστικο νομισμα-μεταλλιο σε ασημι του οποιου η αξια ηταν 1/4 του δουκατου και  το οποιο να αναφερεται σε ενα πολυ σημαντικο γεγονος της προηγουμενης χρονιας το οποιο ονομστηκε Οσελλα στην Βενετικη διαλεκτο μεταφραζεται ως πουλι και μαλλον για την αναπληρωση του δωρου των πουλιων μετονομαστηκε σε Οσελλα η οποια παντα στην μια μερια εχει τον εκαστοτε Δογη και τον Αγιο Μαρκο και στην αλλη το σημαντικο γεγονος.Στα μεσα του 17 αιωνα  χτυπηθηκαν επισης και οι χρυσες Οσελλες που αναφερω παραπανω.
Την μεγαλυτερη συλλογη με Οσελλες εχει νομιζω η τραπεζα της Βιτσεντζας η οποια κατα τακτα χρονικα διαστηματα πραγματοποιει εκθεσεις και μπορει το κοινο να τις θαυμασει και οι οποιες ειναι στο συνολο 275.
Ετοιμαζα ενα αφιερωμα τωρα και μερικο καιρο με τις οσελλες Ελληνικου και μη ενδιαφεροντως το οποιο οταν καταφερω να ολοκληρωσω θα το μοιραστω με την συλλεκτικη κοινοτητα Heart