Συλλεκτικό Στέκι
Pedigree, ξεpedigree sovereign 1884 M - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Pedigree, ξεpedigree sovereign 1884 M (/thread-650.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Pedigree, ξεpedigree sovereign 1884 M - haros - 01/02/17 12:51:25

Ουτε το πρωτο, ουτε το τελευταιο λαθος αναγραφης σε πιστοποιημενο νομισμα ειναι, σε χιλιαδες νομισματα που πιστοποιουνται καθε μηνα απο τις εταιρειες, μπορει να ξεφυγουν καποια τετοια λαθη, τα οποια εχουν πολλαπλασιαστικο αποτελεσμα στις εντυπωσεις, μιας και τα ιδια αυτα νομισματα εμφανιζονται με καθε ευκαιρια στην παγκοσμια συλλεκτικη διαδικτυακη κοινοτητα, ως αξιοπεριεργα.
Οι εταιρειες φυσικα, εαν τους τα στειλεις τα διορθωνουν δωρεαν, αλλα κανεις κατοχος δεν το κανει, μιας και το λαθος εχει καποια σπανιοτητα απο μονο του, γιαυτο και στην πωληση τετοιων περιπτωσεων ζητουν καποια παραπανω χρηματα (το εαν τα παιρνουν τελικα δεν το ξερω, εγω δεν θα τα εδινα, αλλα αλλοι μπορει να τα δινουν).

Τα pops των εταιρειων αποτελουν μια πολυ επισφαλη ενδειξη για τον αριθμο των κοματιων που υπαρχουν σε καθε βαθμο, με κυρια αιτια το "σπαω και ξαναστελνω" αθλημα που ασκειται απο τους συλλεκτες και τους εμπορους, ειδικα σε καλα κοματια.
Σε αυτο οι εταιρειες δεν φταινε, ειχε γινει μια προσπαθεια απο την NGC να καθαρισει τα pops προσφεροντας καποιο μικρο χρηματικο ποσο για καθε ταμπελακι που της εστελναν, αλλα δεν ξερω τελικα τι καταφερε, εξαλλου αυτη ειναι μια κατασταση που θα διαιωνιζεται επ απειρον, ειναι η φυση του τερατος τετοια.
Και φυσικα, οσο στελνονται χιλιαδες νομισματα για πιστοποιηση καθε μηνα, τα pops ανεβαινουν και δεν κατεβαινουν...


RE: Pedigree, ξεpedigree sovereign 1884 M - gkounto - 01/02/17 17:14:20

Tα pops των Εταιρειών αποτελούν ένα οδηγό, ένα χάρτη, (αν θέλει κάποιος λεπτομέρεια πρέπει να αντρέξει σε ποιο εξιδεικευμένο πχ). Η γνώμη μου είναι οτι αποτελούν ένα θαυμάσιο πρώτο δείγμα, μια ενδειξη αρκετά ασφαλής μάλιστα. Εξαίρεση τα Αμερικάνικα οχι τίποτα άλλο αλλά ας πουμε σε cents με pop εκατοντάδων χιλιάδων νομισμάτων εκεί ναι βλέπω τα επιχειρήματα σας.
Οχι όμως στα δικά μας και στα περισσότερα World Coins. Εγώ τα τα pop reports τα εμπιστεύομαι στα Ελληνικά. Δεν υπάρχουν πολλοί που θα το ξαναστείλουν αντε και πάλι για να πάρει ενα βαθμό παραπάνω. Με έξτρα κόστος κάθε φορά. Μόνο ένας dealer σκέπτεται έτσι αλλά και πάλι πόσες φορές θα το κάνει και για ποόσα νομίσματα? Αν η διαφορά βαθμού είναι €500-1000 και συνυπολογίσει κανείς ρίσκο και κόστος αποστολών, χρόνος μεσολάβησης (με επιπρόσθετο ρίσκο αλλαγής της αγοράς αρα και τιμης, συμβαίνει και αυτό πιστέψτε με) ρίσκο μη αναβάθμισης,κόστος αναβάθμισης (ή μη δεν αλλάζει) αλλά και τέλος πάντων φυσικό χρηματικό κόστος κάθε φορά που γίνεται αυτό, όλα αυτά είναι αποτρεπτικά και δεν αξίζει τον κόπο. Μια φορά ναι ίσως να το κάνει κάποιος ιδιώτης, δεύτερη δύσκολα το βλέπω πραγματικά. Ενας dealer για να το κάνει πρέπει να είναι πεπεισμένος 100% οτι θα αναβαθμισθεί και να έχει σημαντικό πιθανόν προκαθορισμένο όφελος απο αυτό.

Επομένως εγώ τα πιστεύω στα Ελληνικά. 1-2 πάνω κάτω δεν με ενδιαφέρει ( και πραγματικά πιστεύω οτι τα pops δεν απέχουν παραπάνω) η ουσία (πάντα για εμένα) είναι αυτή. Πιστεύω τα pop reports.


RE: Pedigree, ξεpedigree sovereign 1884 M - nestor34 - 01/02/17 18:47:04

εδώ, υπάρχουν δαίμονες στα τυπογραφεία, δεν θα υπήρχαν στις εταιρείες πιστοποίησης;