Συλλεκτικό Στέκι
Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 (/thread-681.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - gkounto - 15/02/17 10:53:19

Νίκο μου σε καταλαβαίνω και εν πολλοίς συμφωνώ. Δυστυχώς όμως δεν την κάνω ούτε εγώ ούτε εσύ την αγορά. Η αγορά είναι σήμερα για καλές καταστάσεις όπως αυτές αποτυπώνονται με βαθμό σε κουτιά. Kαι έτσι κρατάνε τιμές. Period.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - solferino - 15/02/17 11:07:32

Και ναι και όχι. Υπάρχουν καποιοι παράμετροι σοβαροί όπως η διατήρηση της αγοραστικής αξίας αυτου που αγοράζεις. Βλεπεις υπαρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι που κινώντας τα νήματα θα θάψουν τα νομίσματα σου σε ενδεχόμενη πώληση επηρεάζοντας πολλους υποψηφιους αγοραστές.
Επίσης, σε πολλές πωλήσεις πιστοποιημενων οι συλλεκτες δε τσιμπάνε απο τον βαθμό της εταιρείας και διαμορφώνουν οι ίδιοι την τιμή. Το οτι θα το πάρει κάποιος αδαής που δε βλεπει οτι π.χ. το κερμα ειναι 5 βαθμους κατω αυτο που γράφει δεν αναιρεί το οτί οι νεοι συλλεκτες εχουν μαθει ταχύτατα να ξεχωρίζουν το καλό νόμισμα.
Οσον αφορά τα χάλκινα του Οθωνα ειναι πολυ μεγάλο πεδίο να ασχοληθεί καποιος . Χρειάζεται εμπειρία , γνώση και χρήμα ακόμα και για AU. Ετσι πολλοι δεν ασχολούνται και πηγαίνουν στα λουστρατα χαλκινα του 1882 ή 1869.... εξου και οι αποκλίσεις τιμών.
Τέλος , ΑΣΦΑΛΩΣ και το ίδιο νόμισμα εκτος κουτιου και εντός κουτιού εχουν διαφορετική αξία.... και είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ αφού στα ακυκλοφορητα/bu μισος ή ενας βαθμός παραπανω κοστίζει χρήματα. Εσυ τα δικά σου νομίσματα τα κοστολογείς σε τιμές raw ή σλαμπαρισμένων? Και μη μου πεις οτι δεν εχεις ιδεα τι σε ρωτάω? Απο τιμές γνωρίζεις πολυ καλά.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - georok - 15/02/17 11:08:17

Όλα τα νομίσματα είναι συλλεκτικά , όλα πουλιούνται. Απλά σε διαφορετικές τιμές.
Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι πολλοί συλλέκτες, κυρίως νέοι δεν κοιτάνε να εχουν πχ πλήρη συλλογή
Γεωργίου αλλά να εχουν εστω και ένα μόνο στη συλλογή τους και να ειναι ψηλό πιστοποιημένο.
Αυτό δεν ειναι συλλογή αλλά επένδυση.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - solferino - 15/02/17 11:10:05

τρανταχτό παράδειγμα και το ξαναεγραψα και σε άλλο τόπικ για το οτι πλεον οι συλλεκτες δε δινουν ασκοπα λεφτα σε σλαμπς ειναι η Δημητρα ΜΣ65..... 2 γνωστες, η μία HA προπερσι 1100 με προμηθειες... η αλλη απο μελος του φόρουμ σε διαφορετική τιμή. Του ΗΑ ηταν δεν ηταν AU ,,, η έτερη καραΒU. Για αυτο και η μια επιασε τιμή και η αλλη όχι.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - ukobke - 15/02/17 14:30:50

... Συμφωνώ στο απόλυτο με όλους.

Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι η συλλεκτική αγορά με τη συμπεριφορά αυτή είναι φυσιολογική. Τις αιτίες τις ανέφερα και μάλλον συμφωνούμε όλοι.

Το ότι έτσι είναι "period" που λέει ο Γιώργος, δεν το αμφισβητώ. Κι εγώ προσωπικά προσαρμόζομαι ανάλογα. Σήμερα ισχύουν αυτά, αλλά αύριο, σίγουρα θα ισχύουν άλλα. Μελλοντικά θα μιλάμε για τις τωρινές φούσκες. Είμαι σίγουρος.

Όσο αφορά το παράδειγμα της Δήμητρας (65άρι) ο συλλεκτισμός είναι στη σωστή κατεύθυνση. Όσο αφορά τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με τον άλλο Γιώργο που αναφέρθηκε για επένδυση και όχι για συλλογή.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - μαρκος - 15/02/17 17:00:48

Συμφωνω στα ποιο πολλα και στο ρεζουμε αλλα να προσθεσω οτι εχουμε πολλους παραμετρους,για παραδειγμα μεσαια ταξη δεν υπαρχει στην Ελλαδα εξου και το παραδειγμα του μονολεπτου αου55.Ενα αλλο που αναφερθηκε για νεους και επειδη ειμαι νεος θελω να πω την αποψη μου κατι σαν γενικο σχολιο,οι νεοι πανε στα κουτακια για ενα σημαντικο λογο ,τις πολλες κοπιες και την αγνοια που εχουν και σε αυτο (αγνοια)πολυ παλιοι εχουν μεριδιο,θελουν και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο αλλα αυτο συλλεκτικα δεν γινεται,αν δεν μεταλαμπαδευσεις τις γνωσεις σου στην νεα γενια και τα μυστικα σου τοτε δεν θα υπαρχει η φυσικη εξελιξη.Εχει βεβαια και καποιους  που ειναι για να ειναι (οχι εδω) ενας εβγαλε πριν λιγο κιαρο για εκτιμηση λοτ νομισματων μηπως κανει καποια αγορα και ηταν ολα πλαστα και ενας αλλος μια κουρασμενη μητρα και το πατημα επεμενε οτι ηταν φθορα κυκλοφοριας;;;Αυτοι οι συλλεκτες εμειναν στασιμοι κατεμε και μεταξεταστεοι.Ενα αλλο μειον για τους νεους δυστυχως ειναι οτι μαλλον λογω κρισης δεν ειναι αμιγως συλλεκτες αλλα πρωτιστος εμποροι,πραγμα το οποιο πιστευω οι παλιοι δεν το εχουν σαν πρωτευον και αυτο τους το παραδεχομαι ,εχουνη μια αγαπη στο συλλεγειν πολυ ποιο εντονη απο τα νεα παιδια.Ο κοσμος αλλαζει ραγδαια και μαζι αλλαζουν και αυτα που ειχαμε δεδομενα,πριν 15 χρονια για να δεις ενα νομισμα επρεπε να βρεξεις πωπω που λενε ,τωρα κανεις ενα κλικ και φερνεις τα νησια του Πασχα ζωντανα μπροστα σου,τεραστιες διαφορες και συνεπως διακυμανσεις,φουσκες και ανωμαλιες πιστευω υπηρχαν και θα υπαρχουν στην αγορα .Σημασια δεν εχει νεος ή παλιος αλλα η τσεπη σου που φτανει και ο εγωισμος .Ωραια κουβεντα προσωπικα συμφωνω οσο οξυμωρο και αν ακουγεται με ολους.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - ukobke - 16/02/17 07:55:48

(15/02/17 17:00:48)μαρκος Έγραψε:  ......................Σημασια δεν εχει νεος ή παλιος αλλα η τσεπη σου που φτανει και ο εγωισμος .

!


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - sroussos - 16/02/17 09:56:11

Απολαυστική συζήτηση νομίζω πως δεν έχω να προσθέσω κάτι , αλλά μόνο ότι γίνεται σε λάθος θέμα , και θα ξεχασθεί μετά από λίγο καιρό, ενώ θα έπρεπε να μείνει καρφιτσωμένη.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - belpedro - 16/02/17 13:02:26

Mα αυτό δεν είναι που συμβαίνει σε όλο το φάσμα της ζωής;
Τιμή δεν πιάνει πάντα το "καλύτερο" (η πώληση είναι τέχνη
και η ικανότητα του πωλήτη να πουλήσει στο πικ τον κάνει καλό 
έμπορο).
Η ευθύνη του αγοραστή είναι στον αντίποδα που πρέπει να είναι ενημερωμένος
και δυστυχώς δεν είναι, το βλέπουμε καθημερινά με πολλά παραδείγματα.

Να παρατηρήσω πάντως κάτι με τις δημοπρασίες του Καραμήτσου,
έχω την αίσθηση πως η παγίωση του ζωντανού στις δημοπρασίες του 
έχει βοηθήσει και γενικά οι τιμές έχουν τσιμπήσει λίγο.
Θα κάνω ένα τσεκ σε αρχείο με κλεισήματα να το επιβεβαιώσω....


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Φεβρουαρίου 2017 - sroussos - 16/02/17 14:17:46

"Να παρατηρήσω πάντως κάτι με τις δημοπρασίες του Καραμήτσου,
έχω την αίσθηση πως η παγίωση του ζωντανού στις δημοπρασίες του
έχει βοηθήσει και γενικά οι τιμές έχουν τσιμπήσει λίγο.
Θα κάνω ένα τσεκ σε αρχείο με κλεισήματα να το επιβεβαιώσω....
Email"
Αυτό είναι γεγονός . Όσο μεγαλώνει ο αριθμός αυτών που μετέχουν σε μία δημοπρασία ανεβαίνει και ο αριθμός στο πόσοι θα μετέχουν σε ένα λοτ. και όταν αρχίσουν τα χτυπήματα εκεί συμμετέχει και ο εγωισμός του νικητή που μπορεί να ανεβάσει πάνω από την αξία του ένα νόμισμα.