Συλλεκτικό Στέκι
ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α (/thread-683.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - ΡΟΔΑΚΑΣ - 07/02/17 14:42:07

Καλησπερα σας παιδια και καλως σας βρηκα.Ξεκιναω απο την αγαπημενη μου νομισματικη περιοδο του Γεωργιου Α με κατα σειρα ημερομηνιας αυτη του 1868
σχολια εκτιμησεις παρατηρησεις


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - μαρκος - 07/02/17 15:22:59

Καλως βρεθηκαμε φιλε,πολυ ομορφη δραχμη με πατινα που μου αρεσει πολυ,πιστευω οτι ειναι εκει γυρω στο AU53-55 θα ηταν για παραπανω αλλα νομιζω βαση φωτο παντα οτι το φρυδακι και οι μπιλιες στο στεμμα και λιγο το μαλλι το κατεβαζουν αλλα βαση φωτο γραφω ,διακρινεται λουστρο οχι μονο στην περιφερεια αλλα και εντος και αυτο ειναι στα υπερ της,καλοριζικη -καλως ορισες και εμενα αγαπημενη περιοδος ειναι του Γεωργιου.


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - ANTONIOS1967 - 07/02/17 15:40:21

Αυτη η γαλαζοχρυσοπρασινοροζε  πατινα που έχει το νόμισμα σου είναι όλα τα λεφτά  Smile

Περιγραφή αλα Μοιραρακη έκανα  Big Grin Big Grin


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - me.chris - 07/02/17 17:15:14

Πολυ ομορφο χρωματακι! Απο τις ομορφες δραχμες που εχω δει..


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - ΡΟΔΑΚΑΣ - 07/02/17 21:21:39

Ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σχόλια σας,.ειμαι πάντα της άποψης ως συλλέκτης πρωτον να είναι όμορφο ένα νόμισμα και μετά δευτερεύον να με τραβάει ο βαθμός του.... Πάντως σαν βαθμός είναι κάτι τίς μεγαλύτερος, μίας καί η φωτο τονίζει ποιο πολύ την πατίνα του και τα χρώματα τού παρά τις λεπτομέρειες τού.... Έχεις δίκιο φίλε Μάρκο για το AU55 λογω του κατέβασματος στην κορώνα καί στο φρύδι αλλά και στο λούστρο τού πού αυτό του έδωσε πιστεύω τον βαθμό παραπάνω....στο μαλλί θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά ξεγελά και η φωτο.Για τυπικούς λόγους έδωσε 58 αρι......Η ορολογία Μιραρακη κολλάει απόλυτα μιας και είμαι λάτρης πολύχρωμων πατινων.....?


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - μαρκος - 07/02/17 21:47:19

Φιλε το ξανακοιταω απο το μεσημερι ,πολυ ερψτευσιμο νομισμα ,ολο καταληγω απο την πρωτη εκτιμηση οτι αν ηταν ενταξει το φρυδι ισως να εγραφε οριακα μς,εχει μπολικο λουστρο δυστυχως φαινεται το φρεναρε το φρυδι αλλα ειλικρινα θα προτιμουσα αυτο εδω απο ενα μς61 μονο και μονο για την πανεμορφη αλλα Μοιραρακη χρωματοποικιλια και παλι να το χαιρεσαι ,οποτε αφου εισαι λατρης της πατινας και των χρωματων να μεινουν συντονισμενοι για τα επομενα;Αναμενω ,καλο υπολοιπο


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - D.Dimitris - 07/02/17 22:50:19

Ωραία δραχμή με φοβερή πατίνα, αλλά έχει δίκιο ο Μάρκος στη φωτογραφία το μαλλί χάνει . Nα την χαίρεσαι εξαιρετική.


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - ΡΟΔΑΚΑΣ - 16/06/17 22:00:42

Ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια της 68ρας κ παμε κατα σειρα στην επομενη δλδ του 73...νεο μου αποκτημα....


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - rubirosa - 16/06/17 22:21:29

Είναι γλύκα η μελένια Exclamation
Να την χαίρεσαι Smile


RE: ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α - ΡΟΔΑΚΑΣ - 16/06/17 22:30:26

(16/06/17 22:21:29)rubirosa Έγραψε:  Είναι γλύκα η μελένια Exclamation
Να την χαίρεσαι Smile
Ευχαριστω πολυ,ετσι θα την ονομαζω το λοιπον κ εγω....μ αρεσει τ ονομα.. Idea Big Grin