Συλλεκτικό Στέκι
Τιμές - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: Τιμές (/thread-732.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Τιμές - noobcollector - 26/02/17 18:25:59

Σόρι από λάθος απάντησα εδώ.


RE: Τιμές - London_K - 26/02/17 19:42:40

(26/02/17 17:46:46)georok Έγραψε:   Θα μας δείξεις και την συλλογή σου από τον Παύλο που είναι όλα εύκολα;

Αντιπαρερχομαι την ειρωνια αλλα θα απαντησω επι της ουσιας. Δεν συλλεγω Παυλο και μετεπειτα, επομενως δεν εχω κατι να δειξω, αλλα δεν εχω και τιποτα να αποδειξω. Το δευτερο λινκ που παρεθεσε ο ufo τα λεει ολα. MS66 μαζι με 65ρι και ενα σωρο 64ρια και με το ζορι πιανουν 4.5 κατοσταρικα. Συγκρινε τα με Οθωνα, Γεωργιο η Καποδιστρια σε αντιστοιχες καταστασεις και τιμες και θα βγαλεις τα συμπερασματα σου για το κατα ποσον ειναι ευκολα η οχι. 

Μεσα στην τελευταια διετια (αν θυμαμαι καλα) ειχε βγει μελος σε καποιο απο τα αλλα νομισματα φορα και πουλαγε πληρη συλλογη Παυλο απο υψηλα MS μονο, στα 2-3 χιλιαρικα. Νομιζω θα το θυμουνται και αλλοι για επιβεβαιωση. Τα στοιχεια των αγοραπωλησιων σε συνδυασμο με το premium που δινει ο κοσμος για την πιστοποιηση δινει το στιγμα της αξιας καποιων κομματιων.


RE: Τιμές - chris_1972 - 26/02/17 20:05:28

Ο Τόλης (Epikouros) πουλούσε συλλογή έτσι ακριβώς όπως το λες. Το θυμάμαι.
Για χάρη της συζήτησης και μονο γιατί δεν ασχολούμαι με Ελληνικά και δεν έχω να δείξω καμία συλλογή, ο Παυλος είναι από τις περιπτώσεις περιόδων που μπορείς να ολοκληρώσεις χωρίς να χρειαστεί να πονέσεις οικονομικά, αν φυσικά δεν έχεις απαιτήσεις.


RE: Τιμές - georok - 26/02/17 20:07:56

Δεν εχεις συλλογή οποτε. Όπως και η πλειοψηφία των συλλεκτών που λένε οτι ο Παύλος ειναι εύκολος.
 Οποτε πως ξέρεις και απο που συμπέρανες ότι κανει 10 ευρώ το κομμάτι σε χαμηλό ms;


 Από την μία δημοπρασία που βρήκε ο φίλος; Γιατί άλλη εγώ δεν βρήκα.

 Εχουμε γίνει όλοι ελίτ και μαζεύουμε ms65 και πάνω και δεν εχουμε πιάσει ούτε au στο χέρι. Εγώ αυτό ξέρω.


RE: Τιμές - georok - 26/02/17 20:12:40

Και μην το πάμε στο θέμα ότι επειδή είναι δικό μου προσπαθώ να το ανεβάσω,
γιατί πρώτον όποιος με ξέρει γνωρίζει ότι ποτέ δεν σπρώχνω με φανφάρες νόμισμά μου και δεύτερον
απάντησε το μέλος ufo και όπως είδατε ειπα ενα ευχαριστώ και τίποτα άλλο.


RE: Τιμές - digo - 26/02/17 20:47:58

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον London K. Δεν υπάρχει κανένα νομιςμα στον Παύλο που να μην ειναι άμεσα διαθέσιμο, αςχετα με τις τιμες. Αλλο το σπάνιο, κι αλλο το δυςκολακι που ομως υπάρχει και υπάρχει εδώ και τώρα.

Ιςως να μην εκφράστηκε σωστά (κοιτα ποιος μιλαει) αλλα κι εςυ Γιώργο, έτοιμος για καυγά ησουνα.


RE: Τιμές - London_K - 26/02/17 21:08:33

(26/02/17 20:07:56)georok Έγραψε:   Οποτε πως ξέρεις και απο που συμπέρανες ότι κανει 10 ευρώ το κομμάτι σε χαμηλό ms;

Από την μία δημοπρασία που βρήκε ο φίλος; Γιατί άλλη εγώ δεν βρήκα.

Φιλε μου την τιμη την εκρινα βαση αυτης της δημοπρασιας που παρεθεσε ο φιλος και αφαιροντας το κοστος πιστοποιησης. Οταν βλεπω κομματια 63ρια να φευγουν στα 40 ευρω, ε αυτο δεν σημαινει περιπου 10ευρω το απιστοποιητο; (αν κατεχει καποιος τις γνωσεις να το αξιολογησει σωστα εννοειται). Δεν εχω το χρονο να κοιταξω περαιτερω καθως δεν συλλεγω τετοιες χρονολογιες, αλλα σιγουρα θα βρουμε και αλλες δημοπρασιες με πιστοποιημενα κομματια να κρινουμε (μεχρι και ημπεη). Δεν νομιζω οι τιμες να παρουσιαζουν τρομερη αποκλιση. 

Παράθεση: Εχουμε γίνει όλοι ελίτ και μαζεύουμε ms65 και πάνω και  δεν εχουμε πιάσει ούτε au στο χέρι. Εγώ αυτό ξέρω.

Το οτι παραθετω καποια γνωμη για αξια δεν σημαινει οτι μαζευουμε μονο τετοιους βαθμους. Συζητηση κανουμε και προσπαθουμε να προσεγγισουμε την πραγματικοτητα στην αγορα με παραδειγματα τιμων/δημοπρασιων/εμπειριων. 

Επιπλεον θελω να ξεκαθαρισω οτι η απαντησεις μου δεν ηταν σε συναρτηση με το αν εχεις εσυ διαθεσιμο καποιο κομματι η οχι - δεν ειχα παρατηρησει καν κατι τετοιο. Το διευκρινιζω για να μην παρεξηγηθω. Μιλαω παντα οσον αφορα την συλλεξιμοτητα κομματιων καθ'αυτων σε γενικες γραμμες.

Αντιλαμβανομαι οτι εχεις διαφορετικη αποψη. Καλο ειναι να υπαρχει πολυφωνια ωστε και οι επομενοι που θα διαβασουν το νημα να δουν ποικιλια αποψεων.

Σου ευχομαι καλη συλλογη και οτι καλυτερο με τις αγορες σου.


RE: Τιμές - georok - 26/02/17 21:30:28

(26/02/17 20:47:58)digo Έγραψε:  Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον London K. Δεν υπάρχει κανένα νομιςμα στον Παύλο που να μην ειναι άμεσα διαθέσιμο, αςχετα με τις τιμες. Αλλο το σπάνιο, κι αλλο το δυςκολακι που ομως υπάρχει και υπάρχει εδώ και τώρα.

Ιςως να μην εκφράστηκε σωστά (κοιτα ποιος μιλαει) αλλα κι εςυ Γιώργο, έτοιμος για καυγά ησουνα.

 Κάνει 10 ευρώ απιστοποιητη ακυκλοφόρητη (62-63)Ms δραχμή του '59;
 όχι άσχετα από τιμές, επί τούτου τοποθετήθηκα.

 Ναι θα ήθελα και απο ebay κλεισμένες δημοπρασίες Κώστα.


RE: Τιμές - nikos11 - 27/02/17 01:40:30

Πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να αγοράσεις 5-6 δραχμές 1959 raw στα 15-20 € την κάθε μία να πληρώσεις και από 15 € για να τις πιστοποιήσεις ως bulk και να σου γράψει μία MS62-63. Οπότε τότε να μου πείτε πόσο κοστίζει η πιστοποιημένη MS63 Wink .

Ως προς τις τιμές, κανένας δεν νομίζω να συγκρίνει Καποδίστριες, Όθωνες και Γεώργιους με Παύλους, Κωνσταντίνους και Δημοκρατία... Όμως και τα high grade κομμάτια Παύλου και Κωνσταντίνου έχουν την τιμή τους. Ποτέ μην ξεχνάτε πόσα έχουν πάει για πιστοποίηση και έχουν πληρωθεί 15άρια...


RE: Τιμές - digo - 27/02/17 02:18:19

Ναι, ακριβώς αυτο το 15αρια ειναι το λαθος που έκανε ο London K, προφανώς γιατί δε γνώριζε οτι ο αντιπρόσωπος της PCGS τα στέλνει bulk/modern για να πετύχει αυτη την τιμη, και μπερδεύτηκε στην αφαίρεση .

Υπάρχουν και Παυλοι που πουλιούνται και 1000 ευρω και παραπάνω, τετοια ειναι η μαλάκια του Registry Set που στον Παύλο ειναι εφικτό νασαι number one και γίνονται αυτές οι στρεβλώσεις.

Εκαστος στο είδος του φίλε London K και ο Γιώργος εχει φοβερό μάτι στα μεταπολεμικά .