Συλλεκτικό Στέκι
Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό (/thread-751.html)

Σελίδες: 1 2


Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - noobcollector - 19/02/17 00:48:43

Κάπου έχει αναρτηθεί η άποψη ότι είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις λίρα από μισόλιρο, από μια φωτογραφία, μόνο και μόνο από ένα χαρακτηριστικό. Επειδή αρκετοί επιλέγουμε τις αγορές μας από φωτογραφίες, πως μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει τι αγοράζει χωρίς να μπορεί να το μετρήσει/ζυγίσει;


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - Nonos - 19/02/17 07:18:48

Στέλνεις μήνυμα και ζητάς να την ζυγίσουν και να σου γράψουν το αποτέλεσμα, αν είναι κοντά στα 3,99 γρ είναι μισή, αν είναι γύρω στα 7,98 είναι ολόκληρη.

Και γενικά, όταν δούμε κάποιον να πουλά μισή για ολόκληρη κοιτάμε να τον ενημερώσουμε γιατί αυτό δείχνει το ήθος μας, το να τον "φάμε" ανήκει στις πρακτικές της ανθρωποφαγίας.


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - chris_1972 - 19/02/17 07:31:34

Προφανώς αναφέρετε στην περίοδο που λίρα/ μισολιρο εχουν κοινό οπισθοτυπο, γιατί τις υπόλοιπες είναι εύκολο να τις ξεχωρίσεις αν έχεις κάποια εμπειρία,. Στην χρονική περίοδο 1893-1901 στο γηραιό κεφάλι της Βικτωριας απο τα μισά λείπει το Β.Ρ κάτω δεξιά στην πίσω πλευρά του νομίσματος. Από εκεί και μετά που δεν υπάρχει κάποια οπτική διάφορα εγώ, το τονίζω το εγώ, κοιτάζω την πίσω όψη οπου εκεί στα μισολιρα τα χαρακτηριστικά της τύπωσης είναι πάντα πιο "αλλοιωμένα" σε σχέση με την λίρα, δλδ το σώμα του καβαλάρη, η καλτσοδετα. Αυτά ισχύουν για την χρονική περίοδο 1902-1926.
Αν υπαρχουν και αλλά σημεία ευκαιρία να τα μάθουμε παρέα,.


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - gkounto - 19/02/17 07:41:05

Όπως λέει και ο Χρήστος ο οπισθοτυπος κανει τη διαφορα. Ειναι λιγο διαφορετικός και οφείλεται στο ελαφρύ πάτημα της πρεσας πιθανόν και στη σχεδίαση.
Σημεία προσοχής η περικνημίδα που σχεδόν δεν υπαρχει, η μολις που φαίνεται, η γραμμή στο ξίφος που επισης δεν υπαρχει και συχνά συγχέεται με φθορά αλλα και το πολυ μικρό ελεύθερο πεδίο γύρω απο το σχέδιο μεταξύ άλλων.


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - miou - 19/02/17 07:45:32

Καλημέρα. Εγώ όταν δω μισόλιρο θυρεό τον διακρίνω αμέσως


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - noobcollector - 19/02/17 16:48:58

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Αυτό που μπόρεσα να βρω είναι ότι το ΒΡ είναι πιο δεξιά στο μισόλιρο του Εδουάρδου:

[Εικόνα: 1911-Gold-FULL-Sovereign-George-V.jpg]
[Εικόνα: half-sovereign-1911-f.jpg]

Το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει όντως γιατί δεν το βλέπω εδώ:
[Εικόνα: half-sovereign-1913-f.jpg]


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - chris_1972 - 19/02/17 18:15:39

Το πρώτο και το τρίτο δεν είναι μισόλιρα


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - gkounto - 19/02/17 18:44:39

!!!!!

Με συγχωρείτε απλά έσβησα το ποστ μου που θεώρησα οτι δεν είχε να προσθέσει κάτι . Η παρατήρηση καθημερινά θα φέρει τη γνώση!


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - acaliptos - 19/02/17 18:44:54

Το οτι στην δεύτερη φωτογραφία η χαίτη ειναι πιο φαρδιά , έχει να κάνει που ειναι μισόλιρο ή τυχαίο ;


RE: Λίρα / μισόλιρο Πως τα ξεχωρίζεις μόνο από φωτό - acaliptos - 19/02/17 19:48:53

[attachment=1707]

Χάζευα το site του chard , να βρω διάφορες σε νεότερες χρονιές.
Στην χαίτη υπάρχει η διαφορά που βλέπετε  , στις χρονιές 2000 , 2001 , 2003 .