Συλλεκτικό Στέκι
Ιονικό λεπτό 1849. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Ιόνιοι νήσοι (https://syllektiko-steki.gr/forum-19.html)
+--- Νήμα: Ιονικό λεπτό 1849. (/thread-758.html)



Ιονικό λεπτό 1849. - ts1k - 20/02/17 15:46:26

Καλησπέρα στην παρέα,

Είχα ξεχασμένο αυτό το Ιονικό, και το ξέθαψα σήμερα.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά για τα συγκεκριμένα, Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Αξίζει να προσπαθήσω να το συντηρήσω και ίσως να το πιστοποιήσω? 

Πως το βλέπετε?

Βασίλης.


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - sroussos - 20/02/17 16:10:35

Δεν είναι καθαρές η φωτογραφίες  και σωστή εκτίμηση ίσως δεν κάνω. . Με  αυτά που βλέπω , νομίζω πως είναι  καλό για την συλλογή  , αλλά  για την πιστοποίηση νομίζω πως δεν θα του προσθέσει κάτι.


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - oldgeotzo - 20/02/17 16:22:16

Kαλημερα Βασιλη και καλως ορισες στο Forum,
Θα συμφωνησω με τον Στεργιο ..είναι μια χαρα αλλα δεν χρηζει πιστοποίησης μιας
και δεν θα του προσδοσει καποια υπεραξια


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - ts1k - 20/02/17 16:27:49

Υποθέτω ότι το συγκεκριμένο είναι σε καλή κατάσταση γενικά, σε τέτοιες καταστάσεις που κυμαίνονται οι τιμές τους? 
Ποιες ημερομηνίες είναι πιο σπάνιες κτλ? Στους ιντερνετικούς καταλόγους δεν υπάρχουν σαφείς αριθμοί για όλες τις κοπές..


**Το είχα χτυπήσει γύρω στα 15 ευρώ, είναι κοινή ημερομηνία γιαυτό είχε μείνει χαμηλά? Ή απλά έτυχε?


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - oldgeotzo - 20/02/17 16:55:54

Αν και δεν είμαι ο ποιο κατάλληλος μιας και δεν εχω συλλογη Ιονικων εδώ και 2 χρονια ..και όταν
ειχα δεν ηταν υψηλων απαιτήσεων κτλ.
-Οι τιμες είναι μια μεγαλη ιστορια χωρις αρχη και τελος ..αλλα εν παση περιπτωση θεωρω ότι
για 15 ευρω 1λ 1849 που να βλέπεις καθαρα τα στοιχεια του νομισματος , αν μαζευα θα τα εδινα χωρις σκεψη
-Στην περιοδο των Ιονικων βγηκαν αρκετα νομισμα προς πωληση σε ολες τις χρονολογιες και μαλιστα
αρκετα ms η εστω 58ρια σε πολύ προσιτες τιμες ...αυτό εχει σαν αντικτυπο το χαμήλωμα των τιμων στις πιο χαμηλες καταστασεις
-Είναι μια  περιοδος που ενώ θεωρητικα είναι και "ξενου" ενδιαφέροντος και θα επρεπε να "πηγαινει" περισοτερο  ..φαινεται ότι ο μεσος ορος των Ελληνων συλλεκτων δεν την εχουν "τιμησει" δεοντος μεχρι τωρα(αναβαθισεις κτλ)..αλλα ξεκινουν από άλλες περιοδους π.χ Γεωργιο  η Παυλο..η .η
Κατά την αποψη μου κακως ..μιας και μαζευεται-κλεινει  σχετικα ευκολα και φθηνα σε "εμφανίσιμες" καταστασεις
εξαιρωντας το τεταρτο 1821..οπως βεβαια παντου,  ετσι και εδώ τα πολύ "δυνατα" νομισματα ...είναι
σε αλλα "υψη"
Παντως σε γενικες γραμμες φαινεται να είναι ευκαιρια να μαζεψει κλεισει καποιος...και μαλιστα σε καλες(όχι κορυφαιες..αλλα καλες) καταστασεις
-Από καταλογους τιμες κτλ..θα μπορουσες να δεις καποιες ενδεικτικες τιμες και να παρεις μια γευση, στο ηλεκτρονικο καταλογο του mycoins.gr ..η στον ηλετρονικο καταλογο του Δ.Ποδαρα...και βεβαια
να παρακολουθείς πανω απ όλα τιμες κλεισίματος των νομισμάτων σε ολες τις καταστασεις
Πιστευω με αυτό τον συνδιασμο θα διαμορφώσεις μια πιο  προσωπικη αποψη.
Περιμενε να ακουσεις και καποια αλλα μελη που είναι πιο ενεργα στην συγκεκριμενη περιοδο..και βεβαια εχουν πιο καλα δομημενη αποψη πο μενα
Καλη συνεχεια


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - ts1k - 20/02/17 17:12:24

12 ευρώ το πήρα τελικά, έψαξα το αρχείο μου. 

Θα ήθελα τα φώτα και τις απόψεις όσων μαζεύουν Ιονικά, γιατί λέω σιγά σιγά, αργά και σταθερά να ασχοληθώ λίγο πιο ενεργά με αυτήν την περίοδο...


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - sroussos - 20/02/17 21:08:57

Πολύ καλά το πήρες  . Τα μονόλεπτα είναι σχετικά  εύκολα το δυσκολότερο είναι το 1 λεπτό του 1948


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - ukobke - 20/02/17 22:25:48

(20/02/17 21:08:57)sroussos Έγραψε:  Πολύ καλά το πήρες  . Τα μονόλεπτα είναι σχετικά  εύκολα το δυσκολότερο είναι το 1 λεπτό του 1948

Αποκλείεται να το βρει...   Cool


RE: Ιονικό λεπτό 1849. - ts1k - 20/02/17 22:35:34

Παράθεση: 1 λεπτό του 1948
 
Ο δαίμονας του πληκτρολογίου!!!!   :cool: