Συλλεκτικό Στέκι
Εισαγωγη στα Ενετικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Εισαγωγη στα Ενετικα (/thread-770.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 22/02/17 21:01:20

Παρακατω βλεπουμε τα 2 1/2 σολδινια Τ10 =Τορνεσια 10 κοπηκαν το 1611 μεχρι 1619 και περιλαμβανουν 3 κοπες,ο φιλος ΝΜΣ εξαρχης πιστευει οπως και προσφατα ο Μαλεφ οτι υπαρχει και 4 κοπη και εγω συγκλινω στην αποψη των φιλων ,ελπιζω να λυσουμε το μυστηριο .Το βαρος του ειναι γυρω στα 6γρ και κοπηκε επισης αποκλειστηκα για την Κρητη  και εδω για ποικιλιες ημερομηνιες κοπων αλλα και υποποικιλιες θα μιλησουμε καποια αλλη στιγμη.
[attachment=1739]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - NMS - 22/02/17 23:42:00

Μαρκο μου, τα γνωστα διαταγματα για την κοπη των νομισματων των 2μιση σολδινιων ειναι:

1) 15 Ιανουαριου 1611


2) 16 Ιουλιου 1615

3) 12 Μαρτιου 1619.

ομως... στο βιβλιο του ο Lazari... αναφερει οτι το 1632, εγινε διαταγμα για κοπη 13.000 δουκατων σε νομισματα σολδινιων απο χαλκο, και κοπηκαν νομισματα του σολδινιου και των 2μιση σολδινιων!

οποτε λογικα εχουμε 4 κοπες.

την κοπη του 1632 την αναφερει και ο Padovan αν δεν κανω λαθος και μαλιστα εχει σε φωτο το νομισμα με τα 4 αστερια!


το 1647 το νομισμα κοπηκε απο την κυκλοφορια, ενω επανεμφανιζεται μετα απο χρονια.. επισφραγισμενο.... δηλαδη πηραν τα παλια αποσυρμενα που πιθανον δεν ειχαν ακομα λιωσει και τα επισφραγισαν..... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια... ;)


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 00:03:31

Σωστος Νικολα ,εχω δει του Λαζαρι απλα ελπιζω καποια στιγμη να βρουμε και το διαταγμα,διορθωνω μονο την πρωτη κοπη εγινε τις 25/1/1611 ,ξερω οτι ειναι τυπογραφικο σου λαθος μια και στο ομορφο αρχειο σου με τα σολδινια που μου εμπιστευθηκες πριν 2 χρονια το γραφεις 25/1/1611


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - NMS - 23/02/17 00:20:05

στα χαρτια μου κι εγω 25 το ειχα... αλλα μεσα στο νετ αν ψαξεις, το εχουν 15.... και δεν ξερω τωρα ακριβως...
και δεν θυμαμαι τωρα που τα ειχα βρει... σε ποιο βιβλιο να το διασταυρωσω... να ειχα κανει τοτε τυπογραφικο;; :huh:


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 11:07:05

και εδω οπως το λες το δινει 15/1,θα το ξεκαθαρισω την επομενη βδομαδα που θα εχω προσβαση σε αρχεια
https://www.deamoneta.com/auctions/view/63/12278


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - malef13 - 23/02/17 13:25:19

Να είστε καλά παιδιά πραγματικά. Διάβαζα μέχρι τις 1:30 χθες πήγα σχολείο πτώμα και γυρνάω και με ένα μόνο θέμα μου φτιάξατε τη μέρα πραγματικά. Συνεχίστε το και με το καλό όποτε βρω και εχώ χρόνο για το σολδίνο ή 4 τορνέσια θα ανεβάσω όλο το αρχείο μου σχετικά με τις ποικιλίες για να δούμε να συγκρίνουμε να προσθέσουμε κλπ. και να " τελειώσουμε " ένα νόμισμα  Tongue .


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 14:33:22

Γιαννη θα την κανουμε την εργασια με τις ποικιλιες και πιστευω θα εχει αρκετο ενδιαφερον .Νικο εψαξα και βρηκα και εγω εχω γραμμενο 25/1 αλλα πρεπει να ψαξω στον παλιο υπολογιστη που το ειχα βρει και καρφιτσωσει,λιγη σημασια βεβαια εχει αλλα για να ειμαστε τυποις σωστοι


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 16:09:22

Συνεχιζω με Δογη  Ιωαννη Κορνηλιο περιοδο 1625-1629 νομισματα που κοπηκαν για αποκλειστικη χρηση στην Κρητη(βρισκονται μετεπειτα και στα Επτανησα αλλα ειπαμε μελλοντικα αυτα) με Ελληνικη επιγραφη(για να κερδισουν την εμπιστοσυνη των Κρητων ,πραγμα που δεν επιτευθηκε,προηγηθηκε του Πριολου1619-1624 αλλα θα παρακαλεσω τον φιλο Μινωα αν θελει να βαλει ενα ομορφο που μας ειχε δειξη.Τριαδουλα λοιπον 15(ι σολδο)-30(2 σολδια)-60(4 σολδια) τορνεσια και εδω υπαρχουν ποικιλιες (το τριανταρι τις φωτο ειναι)μελλοντικα και αυτα ομως Wink
Σε καθε νομισμα υπαρχει το βαρος και κατα Παολουτσι ποικλ
[attachment=1746]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 16:41:54

Εν ταχυ για να κλεισουμε σιγα σιγα την εισαγωγη μια κοπη για τα νησια και τον στολο το ISOLE ET ARMATA ,νομισμα που χαρακτηριζεται εκτακτης αναγκης και σκοπο ειχε την πληρωμη των στρατευματων και της καθημερινες συναλλαγες,αυτο που δειχνω ειναι τα 2 σολδια (ι γαζετα) και υπαρχει και το ενα σολδο και εδω θα ανοιχτει μελλοντικα ξεχωριστο ποστ με τις ποικιλιες -χρονολογιες κτλ
[attachment=1753]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 16:45:17

Αλλο ενα νομισμα οπως το προηγουμενο κομμενο για τον Μορια (Πελλοπονησος) για της αναγκες πληρωμης των στρατευματων και για καθημερινες συναλλαγες και αυτο κοπηκε σε 1 σολδο και 2 σολδια η ARMATA ET MOREA
[attachment=1754]