Συλλεκτικό Στέκι
Εισαγωγη στα Ενετικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Εισαγωγη στα Ενετικα (/thread-770.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 16:53:53

CORFU CEFALONIA ZANTE 
Κυκλοφορησε οπως και γινεται ευκολα αντιληπτο για τα Επτανησα σε 1 σολδο και 2 σολδια
[attachment=1755


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 17:00:31

Αλλο ενα νομισμα που εχει ΚΑΙ Ελληνικο ενδιαφερον ειναι το DALM ET ALBAN κομμενο για τις ακτες της Αδριατικης Δαλματια και Αλβανια οχι ομως οπως γνωριζουμε την σημερινη Αλβανια και που κυκλοφορησε και σε καποιες Ελληνικες τοποθεσιες,εδω εχουμε παλι 1 και δυο σολδια αλλα και μια μεγαλη σειρα απο ασημενια κτλ τα οποια δεν ειναι του παροντως,τα συγκεκριμενα νομισματα καλυψαν σχεδον ενα αιωνα σε κυκλοφορια και κοπες .Κοπηκαν αρχικα το 1684-1691-1710 και τελευταια κοπη 1796,ειναι απο τα ποιο κοινα αλλα με πολλες ποικιλιες και σφαλματα στα οποια ο γραφων εχει μια αδυναμια Wink 
[attachment=1756]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 17:10:32

Ενα αλλο κατεμε ιστορικο και σημαντικο νομισμα (μαλλον και λογω καταγωγης) ειναι αλλη μια εκτακτη κοπη για τις αμεσες αναγκες και τις πληρωμες των στρατευματων,το νομισμα που αναφερομαι ειναι η λεγομενη CANDIA και κυκλοφορησε αποκλειστηκα εντος των τειχων του σημερινου Ηρακλειου(το ξαναβρισκουμε και μετεπειτα επισημασμενο αλλα σε ενα αλλο αρθρο θα τα ξαναπουμε)την λεγομενη ΚΑΝΤΙΑ στην πολιορκια απο τους Οθωμανους.Κοπηκαν και αλλα και επισημανθηκαν οπως σαλβατορι-μονετα γκριμανι κτλ αλλα θα αναρτησω αυτες τις μερες μια υποψια που εχω για τις εκτακτου αναγκης κοπες της Κρητης και θα υποθεσουμε για ποιο σκοπο εγιναν με στοιχεια πολυ σημαντικα.
Εδω βλεπουμε το λιονταρι σε θεση μαχης και αντι Ευαγγελιο στο δεξι χερι κραταει ενα σπαθι ,πραγμα που υποδηλωνει την κατασταση που βρισκεται το Ηρακλειο.
Υ.Γ Με αυτη την αναρτηση τελειωνω την εισαγωγη προσπαθησα να διαφωτισω αποκλειστηκα για νεους συλλεκτες που θα θελουν να εντρυφησουν την συγκεκριμενη περιοδο και να τους καλεσω να συμμετασχουν και να ρωτουν οτιδηποτε θελουν να μαθουν,ευχομαι να συμβαλλει αυτο το ποστ να εισχωρησει εστω και ενας στην Ενετικη περιοδο Heart
Να σημειωσω οτι ολες οι φωτο δεν ειναι δικες μου αλλα απο το αρχειο μου απο δημοπρασιες οικων κτλ
[attachment=1757]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - NMS - 23/02/17 22:44:18

ευγε Μαρκο μου!!!! Πολυ καλη δουλεια!! :) :)

στα Δαλματιας Αλβανιας, σωστα οπως αναφερες υπαρχουν κι ασημενια....
απλα να προσθεσω στα χαλκινα οτι εκτος του 1 σολδιου και της γκαζετας (2 σολδια), υπαρχει και του μισου σολδιου (bezzo) που ειναι σπανιο. πανω του σαν ονομαστικη αξια εχει το 6.... λογικα 6 μπαγκατινο.... αρα μισο σολδιο...


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 23/02/17 23:45:50

Σωστος Νικο και ευχαριστω για ολα,ναι αμελησα να το γραψω καποτε ειχαμε κανει μια κουβεντα σε μια εκτιμηση για ενα μονοσολδακι που ισως ηταν η εκτιμηση μου τοτε οτι ηταν χτυπημενο σε 6 μπαγκατινο δισκακι ,εχω ενα που ισως να ειναι αλλα ειναι δυσκολο


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - NMS - 24/02/17 00:57:26

ειναι οντως δυσκολο κομματι το μισο... και το κακο ειναι οτι επειδη προς το τελος τα σολδια και οι γκαζετες  ολοενα και μειωναν το βαρος τους... καθως και οτι υπαρχουν κερματα που.. δεν ξερω... εχουν κουρευτει ή χτυπηθει σε μικροτερο ή κακο δισκο..... ειναι δυσκολο να πεις αν εχεις μισο εκτος κι αν ειναι ορατο...

εχω μια γκαζετα που ειναι πολυ λεπτη, δεν ειναι ακριβως στρογγυλη... και εχει βαρος... λιγοτερο απο σολδιο!! μολις 3.6 γραμμαρια!


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 24/02/17 12:46:35

Ξεχασα να γραψω στα νεα παιδια που θα ερθουν στην παρεα μας οτι εδω χρειαζεται λιγο περισσοτερο διαβασμα και βιβλια,σημερα παρελαβα 4 του Λαμπρου οχι κατα βαση Ενετικα αλλα και γιαυτη τη περιοδο
[attachment=1769]
[attachment=1770]
και μια πολυ δυνατη εργασια αλλα δυστυχως μεχρι τον 15 αιωνα του The Mint of Venice in the Middle Ages

Alan M. Stahl
[attachment=1771]


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - pmpaki - 27/02/17 00:45:42

Ωραιο θεμα Μαρκο περιμενω την συνεχεια (ποικιλιες, φωτο απο ποικιλιες)


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - orfeas - 27/02/17 08:35:43

Μπράβο Μάρκο.
 
Πολύ ωραίο post για ένα κομμάτι της νομισματικής, που μέχρι σήμερα δεν έχει βρει την θέση που του πρέπει, από τους Ελληνες συλλέκτες.
 
Η σοβαρότητα και η συνέπεια που προσεγγίζετε αυτή την περίοδο, είναι μεγάλη προσφορά για όλους, αλλά κυρίως για τους νέους συλλέκτες.
 
Η ομάδα σκίζει. Smile Smile   Προχωράτε !!!!
 
Πολύ φιλικά
ορφεας
 


RE: Εισαγωγη στα Ενετικα - μαρκος - 27/02/17 11:03:29

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια,φιλε Παντελη εν καιρω και σιγα σιγα θα ανεβασω και τις ποικιλιες ,προεχει για εμενα να μοιραστω αυτες τις μερες μια πολυ σημαντικη πληροφορια που χρειαζεται την συμβολη ολων μας ,δυστυχως επιασα και δουλεια οποτε καταλαβαινεις  Undecided
Η ομαδα ειναι απαικτη κ.Ορφεα οντως σε ολα τα επιπεδα οχι μονο στα Ενετικα Wink ,θα περιμενω τον Γιαννη να τελειωσει τις εξετασεις γιατι δικαιωματικα εκεινος πρεπει να επεξεργαστει (με την αρωγη μου σιγουρα)το σπουδαιο αρχειο με τα Σολδινια Κρητης που του εμπιστευθηκατε και για το οποιο σας ειμαι και εγω ευγνωμον.Τα λογια σας αποτελουν τιμη για εμενα αλλα και για τα αλλα παιδια σιγουρα και αποκτουν ξεχωριστη βαρυτητα οταν ακουγονται απο εσας,καλημερα και Καλη Σαρακοστη σε ολους με υγεια