Συλλεκτικό Στέκι
Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Β' Δημοκρατία (1973-2002) (https://syllektiko-steki.gr/forum-18.html)
+--- Νήμα: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! (/thread-773.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - digo - 23/02/17 19:11:27

Κωςτα μου το ξέρω οτι διαφωνούμε και δεν υπάρχει πιθανότητα να σε πείσω. Εχεις κολλήσει σε ενα κοματι που ήξερες οτι εχω παρει, το πρωτο, πριν ακομα εντοπίσω την πρωτογενή πηγή , χωρις να δεις τα 5-6 επόμενα, αλλα ουτε και ολα όσα πηρε ο Ποδαρας που ήταν ο άλλος βασικός αγοραστης του Καναδού.

Αν έτυχε η δικη σου κάψουλα ναναι στις σωστές διαστάσεις, ήταν θέμα τύχης, αφού οι κάψουλες ήταν κι αυτές είτε αγορασμένες είτε απο αλλα νομιςματα, λίγο πιο μεγαλα απο το 100δραχμο τουλαχιςτον στο 90% των περιπτώσεων.

Στο δε πιστοποιητικό είσαι εντελώς λαθος. Κι αυτο γιατί ειδα ολα τα δικά μου αλλα και αλλα πιστοποιητικά απο αλλα τετοια 100δραχμα πριν σταλούν τα κομμάτια για πιστοποίηση. Σε μικρό αςπρο χαρτόνι ,τυπωμένα στη μια όψη,με το σήμα της ΤΤΕ αλλα αυτο δε σημαίνει τιποτε, αντιγραφή ήταν, κι εγώ μπορώ να τυπώσω τετοια, και την πιςω πλευρά άσπρη, αντι για το μικρό υδατογραφημενο τετραφυλλακι που θαπρεπε να ειναι. 

Αν μου δείξεις εςυ γνήσιο πιστοποιητικό αυτού του 100δραχμου η εςτω και φωτογραφία του γνήσιου πιστοποιητικού (τετράφυλλου σε υδατογραφημενο υποκίτρινο χαρτί οπως ολα της ΤΤΕ) εγώ σου δίνω 5000 ευρω άμεσα, δεσμεύομαι δημόσια για να λήξει αυτη η διαφωνία. Εςυ δεν χάνεις τίποτα αν δεν μπορεςεις να βρεις το πιςτοποιητικο η να μου αποδείξεις τα περί γνησιότητας. Αν ήταν όντως γνήσιο, τοτε γιατί ειχαν φτιάξει και μαϊμούδες; 


Αντίθετα, το κατοστάρικα του 2000 βρίσκεται σε κουτί που έφτιαξε/παράγγειλε η τράπεζα, στις σωστές διαστάσεις και με τη σωςτη κάψουλα οπου ολα εφαρμόζουν τέλεια κι ας μην υπήρχε πιστοποιητικό ,τουλαχιςτον σ'αυτο που πιστοποιήθηκε. Γιατί μπορεί τα αλλα να εχουν, αλλα χωρις ΦΕΚ το βλεπω χλωμό.

ΥΓ: να θυμηθώ να ανεβάσω μια φωτογραφία του τελευταίου πιστοποιητικού που ειχα φωτογραφήσει όταν το έβγαλα και το πούλησα στο eBay. Δεν την εχω στο iPad που μόνο ορθογραφικά λάθη ξέρει να κάνει, αλλα κάπου αλλου, να δουμε αν σου θυμίζει τιποτε.


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - digo - 23/02/17 19:47:17

[Εικόνα: 100a.jpg]

[Εικόνα: 100c.jpg]

Στη δευτερη φωτογραφια, φαινεται ΚΑΙ η καψουλα, ΚΑΙ το ψευτο-πιστοποιητικο ΚΑΙ το κουτι απο ασημενιο ΟΧΙ η ασημενιο δελφινακι η κατι παρομοιο της εποχης. Το χαρτονακι ειναι ασπρο στην πισω πλευρα. Και βεβαια τα γνησια ειναι τετρασελιδα κι οχι τετραφυλλα οπως εσφαλμενα εγραψα πριν.

Το νομισμα στεκεται ορθιο στη δευτερη φωτογραφια, χαρη στο γεγονος οτι βρισκεται στο ημιδιαφανες εσωτερικο του σλαμπ της ICG απο το οποιο και το εσπασα οταν μου γυρισε ως MS68 DCAM !!!! 


Αυτη ηταν η τελευταια πιστοποιηση... Το εσπασα, το ξαναβαλα στο κουτι του και το πουλησα οπως τοχα αγορασει.


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - KVASSOS - 23/02/17 20:01:56

Δημητρη δεν εχω φωτογραφια προχειρη ,ουτε το νομισμα προχειρο,οποτε επιφυλασσομαι στο μελλον να σου απαντησω...


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - digo - 23/02/17 20:07:38

[Εικόνα: macedonia_slab.jpg]






 


Αυτη ηταν η τελευταια και η μονη πιστοποιηση που δεν βγηκε προυφ... Το εσπασα, το ξαναβαλα στο κουτι του και το πουλησα οπως τοχα αγορασει.


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - digo - 23/02/17 20:09:15

(23/02/17 20:01:56)KVASSOS Έγραψε:  Δημητρη δεν εχω φωτογραφια προχειρη ,ουτε το νομισμα προχειρο,οποτε επιφυλασσομαι στο μελλον να σου απαντησω...


Ρωτα τον Ποδαγρα πουχει αρχειο των παντων. Θα γινεις κατά 5000 πλουσιότερος. Cool


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - haros - 23/02/17 21:43:46

Παντως Δημητρη, με προθεμα ms, εχω δει μετα τον βαθμο PL (για prooflike νομισματα) η αντε κανα DMPL (αυτο για καποια μοργκανακια με πεδιο καθρεπτη..)

Ms με CAM  σε ταμπελακι πρωτη φορα βλεπω, φαινεται εκει στην ICG δεν την παλευουν.....Big Grin


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - KVASSOS - 23/02/17 22:01:48

(23/02/17 20:09:15)digo Έγραψε:  
(23/02/17 20:01:56)KVASSOS Έγραψε:  Δημητρη δεν εχω φωτογραφια προχειρη ,ουτε το νομισμα προχειρο,οποτε επιφυλασσομαι στο μελλον να σου απαντησω...


Ρωτα τον Ποδαγρα πουχει αρχειο των παντων. Θα γινεις κατά 5000 πλουσιότερος. Cool

Δημητρη μαλλον μας δουλευεις....
 Αφου ειχες βρει ... πρωτος την πηγη ,γιατι χτυπησες μετα απο κανα εξαμηνο εκεινο της ΠΝΕ που διεφερε πραγματικα πολυ απο τα υπολοιπα και στο χαρτι που ηταν απλη φωτοτυπια και στην καψουλα που εκοβε βολτες το νομισμα?


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - sac - 23/02/17 23:01:01

Να πω κάτι άσχετο:
Το "πιστοποιητικό" της φωτογραφίας έχει πολλές ελλείψεις (και όχι μόνο το χαρτί κλπ).
Τα πρώτα που θα έβλεπε ένας... δημόσιος υπάλληλος ότι δεν έχει τίτλο, ημερομηνία και υπογραφή. Και... πώς να έχει, αφού (όπως γράφτηκε) δεν έχει νομική υπόσταση...
(Καλό είναι να μαθαίουν και οι συλλέκτες από δημόσια έγγραφα.)


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - KVASSOS - 24/02/17 00:00:24

Αυτο που αναφερεις ειναι εντος θεματος.Φυσικα και δεν υπαρχει ουτε ημερομηνια και υπογραφη γιατι χτυπηθηκαν (μαλλον)  και βγηκαν παρανομα απο το νομισματοκοπειο οπως σωστα εγραφε παραπανω ο Δημητρης.
Οπως ακριβως δηλαδη χτυπηθηκαν και βγηκαν τα κακεκτυπα -(mintsports?) της Δημοκρατιας που ανταλλαχτηκαν καποια εποχη  το καθενα με μια χρυση λιρα απο συν/χο υπαλληλο του νομ/πειου ,οπως ακριβως βγηκαν και οι δραχμες δοκιμια με τον 4πλο φλοκο και την διπλη γραμμη της θαλασσας  μεσα απο το καμινι που ειχαν παει για καταστροφη...


RE: Πόσο αξίζουν τελικά τα κέρματα των 100 δραχμών; - Kαι κλάάμα η κυρία! - HEKTOOP - 24/02/17 02:23:00

ελπιζω οχι οπως τα βγαζε αυτος παντως, γιατι ουτε 100ρικο ουτε 4πλο φλοκο ουτε δοκιμιο μας βλεπω να ξαναπλησιαζουμε
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3807754/Worker-Canadian-mint-steals-180-000-worth-gold-just-lying-buckets-smuggles-putting-backside.html

τωρα που το ξανασκεφτομαι, αυτα που εχουν ειπωθει εδω για "νυχτα" και "βγηκαν απ΄την πισω πορτα", μ'εχουν κανει να ανησυχω...