Συλλεκτικό Στέκι
Οθωμανικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Οθωμανικα (/thread-786.html)



Οθωμανικα - μαρκος - 24/02/17 12:56:09

Στο λιγο χρονικο διαστημα που ειμαι (αντες εδα Big Grin)συλλεκτης με ελκυουν και τα Οθωμανικα μια και εδω στην Κρητη βρισκονται εν αφθονια,ετσι εκανα παραλληλα και συλλογη Οθωμανικης περιοδου,δυστυχως για να αναβαθμισω σε καποιες αλλες κατηγοριες εσπασα αυτη την συλλογη κρατωντας μονο καποια χρυσα ,θελω να σας παρουσιασω τρια τα οποια ναι μεν ειναι φθηνα αλλα σαν καταστασεις απαικτα,επειδη υπαρχει ενοτητα με Οθωμανικα αλλα κανεις δεν γραφει βαζω τα 3 πρωην πια δικα μου και νυν καινουργιου συλλεκτικου φιλου απο Κωνσταντινουπολη ο οποιος πριν καν φθασει 5 θεασεις στο ιμπει τα τσιμπησε.
1)Egypt 1/40 para 1293/24 Abdul Hamid II BUThe coin shown is a 1/40 qirsh, composition copper, from the reign of Sultan Abdul Hamid II. It was struck at the Berlin Mint, though no markings on the coin indicate the origin. The obverse bears the toughra, or signature, of the sultan, with the year of issue written below (as in year during the reign of the sultan, in this case year 24). A flower design is to the right of the toughra. The reverse carries the text minted in Misr. Below this is the denomination 1/40 qirsh in written form, rub' 'ushr qirsh MINTAGE 1.601.000   2.0 g, copper, 18 mm diameter. KM 287
2)Egypt 5/10 girsh 1293/27 Abdul Hamid IThe coin shown is a 5/10 qirsh, composition copper-nickel, from the reign of Sultan Abdul Hamid II. The obverse bears the toughra, or signature, of the sultan, with the year of issue written below (as in year during the reign of the sultan, in this case year 27). A flower design is to the right of the toughra. The reverse carries peripheral text including the phrase 'minted in Misr'. The large arabic 5 in the center symbolizes the fraction over 10 (5/10, or 1/2). Below this is the ascension year of Sultan Abdul Hamid II, AH 1293..........mintage: 1,998,000.......KM291 BU
3)TURKEY FIVE KURUSH 1293/33 ABDUL HAMID II struck at Constantinopolis KM 723 ....UNC WITH VRY BEAUTIFUL COLORS


RE: Οθωμανικα - μαρκος - 24/02/17 13:01:07

http://www.ebay.com/itm/162403734591?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1561.l2649
και φωτο για το αρχειο του Στεκιου
[attachment=1772]
[attachment=1773]


RE: Οθωμανικα - μαρκος - 24/02/17 13:06:06

[attachment=1774]
[attachment=1775]
[attachment=1776]
[attachment=1777


RE: Οθωμανικα - μαρκος - 24/02/17 13:06:57

[attachment=1779]
[attachment=1780]


RE: Οθωμανικα - digo - 25/02/17 11:06:09

Μάρκο, μια που ρώταγες κάποια στιγμή τι κατεύθυνση θέλεις να ακολουθήσεις, το μόνο που εχω να πω εδώ ειναι οτι τα Οθωμανικά Αιγυπτιακά ειναι πραγματικά πολυ όμορφα νομιςματα και πολυ προσιτά ακόμη. Ο λογος ειναι οτι τον περισσότερο κόσμο τον απωθεί η έλλειψη πορτραίτου μπροστά, και γι αυτο τα μεταγενέστερα με τον Φουαντ και τον Φαρουκ εχουν πιο πολυ πέραση.


Ειναι δε πιο εύκολο απ'οσο νομίζει κανεις να μάθει να αναγνωρίζει ημερομηνίες και αξίες. Για μια ακόμη φορα γράφω απο συσκευή που δεν εχει πρόσβαση σε φωτό, αλλιώς θα σου έβαζα μερικά παλια αγαπημένα Αιγυπτιακά. Το μικρό χάλκινο το ειχα κι εγώ κάποτε.


RE: Οθωμανικα - μαρκος - 25/02/17 16:23:15

Τα ειπατε ολα κ.Δημητρη σε μερικες γραμμες,ειναι πανεμορφα νομισματα και με ενδιαφερουσα ιστορια.
Τωρα καποια στιγμη ανεβαστε καμμια φωτο ξερω οτι εχεται ασχοληθει με  τετοιες περιοδους και σιγουρα θα εχουν περασει μερακλιδικα νομισματα απο τα χερια σας,το μικρο με ειχε ξετρελλανει οταν το πηρα οπως και τα υπολοιπα,γενια τα Οθωμανικα τα ευχαριστηθηκα,στις κακες μου πηγαινα και τα χαζευα και ξεχνιομουν,αγχολυτικα Wink


RE: Οθωμανικα - digo - 25/02/17 19:18:08

Άμα με ξαναπείς "κύριο" και συνεχίσεις τον  πληθυντικό θα τα χαλάσουμε, μιλάω πολυ σοβαρά. Τι με πέρασες; Σαν κάτι παλιόγερους εδώ μεςα;  Big Grin


RE: Οθωμανικα - μαρκος - 26/02/17 00:12:02

Οκ Μητσαρα (αγαπημενη εκφραση απο την εποχη Σαραβακου) Big Grin Big Grin 
υ.γ Ελπιζω να δωσεις υποψηφιοτητα για το 15μελες του Στεκιου Big Grin


RE: Οθωμανικα - Nonos - 26/02/17 11:41:53

Mπράβο Μάρκο, ωραία και δύσκολη συλλεκτική κατηγορία νομισμάτων διάλεξες να μαζέψεις.
Μεγάλη ιστορική αξία κουβαλάνε πάνω τους. Για αυτό και μου αρέσουν, και μένα, πολύ!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!