Συλλεκτικό Στέκι
1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN (/thread-802.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - Foumantsou - 27/02/17 12:03:47

οντως μιχαλη το μισολιρο εκλεισε πολυ καλα...350 δολλαρια για την ακριβεια και ηταν pf69uc ενω τα αλλα 3 ηταν 70αρια...αν δεν με επαιρνε ο υπνος νωρις πιστευω θα το ειχα τσιμπησει.


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - haros - 27/02/17 12:40:14

Παρολο που ειμαι ,ως γνωστον, υπερ της πιστοποιησης και των καλων που εχει επιφερει στο συλλεγειν, στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε χαρακτηριστικο παραδειγμαι των στρεβλωσεων που προκαλει η  υπερβολικη βαθμοθηρια.
Μιλαμε για ενα  συγχρονο προυφ νομισμα που εκδοθηκε σε καψουλα.
Το 70αρι ειναι μεν δυσκολο να δοθει, αλλα δεν ειναι κατι το εξωφρενικα σπανιο σε αυτες τις περιπτωσεις.
Λετε οτι υπαρχουν 7  70 αρια και στις δυο εταιρειες.
Επι ποσων εκδοθεντων?
Γιατι πολλα συγχρονα προυφ νομισματα οι κατοχοι τους απλα δεν τα πιστοποιουν, οποτε οι αριθμοι και οι βαθμοι των πιστοποιημενων δεν αντιστοιχουν στην πραγματικη σπανιοτητα της καταστασης των υπαρχοντων νομισματων.(συνολικα).
Δυο χιλιαρικα για μια συγχρονη λιρα, ο.κ. ο καθενας οσα θελει δινει ,δικα του ειναι τα χρηματα.
Και απο πιτα που δεν τρως κλπ κλπ.
Παντως, ενιοτε, εκτος απο την συνεχη ανοδο των τιμων στα συλλεκτικα, υπαρχουν και σκασιματα φουσκων.


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - ellinas - 27/02/17 12:50:00

(27/02/17 11:20:02)Nonos Έγραψε:  Eίναι πολύ καλό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αυτό είναι ωραίο, ακόμα πιο ωραίο είναι να πράττουν διαφορετικά οι άνθρωποι και σύμφωνα με τις εμπειρίες που κουβαλούν από το παρελθόν ή τις εκτιμήσεις που κάνουν για το μέλλον (όσο μπορούν χεχε).
Κάποτε λοιπόν, στο όχι και τόσο μακρινό 2004 κάποιος φίλος έδωσε περίπου 20.000 ευρώ και πήρε μία Una PR63, με τα ίδια χρήματα αν δεν κάνω λάθος ή αν κάνω λάθος διορθώστε με, αγόραζε τότε 250 λίρες, κοινές, 2004 τότε, 2017 τώρα. Νομίζω πως αν την πουλήσει τώρα ο φίλος θα πάρει πάνω από 500 λίρες. Το "εκτός λογικής" δεν ισχύει στις σπανιότητες. Το αν είναι ή όχι σπάνια ή όχι η proof του 1989 PF70 ή ίδια η αγορά το απαντά και το δείχνει με το κλείσιμο της δημοπρασίας και τις τιμές που ζητάνε για να την πουλήσουν οι έμποροι...

Μιχαλη μου καλη Σαρακοστη και σταματα να αμαρτανεις.Αμαρτια μεγαλη να βαζουμε στην ιδια ζυγαρια UNA και λιριτσα 1989 Big Grin Big Grin  Big Grin Big Grin


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - ellinas - 27/02/17 12:50:59

Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστιν αμαρτία - Nonos - 27/02/17 13:00:32

Kαλή Σαρακοστή και σε σένα Μιχάλη, αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστιν αμαρτία   Angel

Και το 2004 κάποιος εκτός λογικής θα έλεγε πως ήταν η τιμή της Una, μπορεί ο ίδιος να λέει το ίδιο και σήμερα 2017, μπορεί να είναι και ο ίδιος που λέει ότι είναι εκτός λογικής και το κλείσιμο της PF70 του 1989, μπορεί, αλλά ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι αν ακολουθούσαν όλοι την ίδια λογική ο κόσμος μας, ναι ακόμα και ο συλλεκτικός μας κόσμος, θα ήταν πολύ μονότονος και όχι συναρπαστικός. Big Grin


Haros, ρίξε μια ματιά στα ποπ ρεπορτ των εταιριών στα PR των λιρών και κοίτα τα 70άρια, η σύγκρισή των χρονολογιών είναι πολύ ενδιαφέρουσα Smile


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - gkounto - 27/02/17 13:26:53

Αν αυτός που πήρε την una το 2004 ειναι Έλληνας τοτε πράγματι ειναι πολυ κερδισμένος πχ σήμερα παίρνεις μια διαμερισματαρα σε καλο σημείο μαλιςτα. Αυτη ειναι η δύναμη του χρυσού εν μέσω χρεοκοπίας. Αν ομως ειναι Άγγλος μάλλον η αγοραστική δύναμη των 250 λιρών του 2004 ειναι η ίδια με αυτην των 500 σήμερα. Ίσως και λιγο καλύτερη πάντως εκει κοντά ειναι.
Καλή Σαρακοστή σε όλους!


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - ukobke - 28/02/17 08:51:47

Κάποτε παρακολουθούσα τα Αμερικάνικα ΄(ασημένια) δολάρια...

Το 2001 βγήκαν τα American Buffalo.  Σε MS70 και PRDCAM70  των 2 εταιρειών η τιμή ήταν στα $5.000,00.
Σήμερα με λίγη τύχη το βρίσκεις $250 ($300 άνετρα...).

Μα θα μου πείτε η λίρα είναι του 1989 ! Σωστά. Η μόδα όμως του κουτιού στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα) νέα. Στην Αμερική όμως όχι.

Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή!

(Με την ευκαιρία αυτή... έχω Αμερικάνικα νομίσματα MS70 και MS69 ή PR70DCAM και PR69DCAM. Όποιος καταλάβει τη διαφορά θα είναι θεός. Ίσως μόνο ποιος έμπορος ή μάλλον χονδρέμπορος τα έδωσε για πιστοποίηση, εκεί είναι η διαφορά).


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - chris_1972 - 28/02/17 09:31:59

(28/02/17 08:51:47)ukobke Έγραψε:  (Με την ευκαιρία αυτή... έχω Αμερικάνικα νομίσματα MS70 και MS69 ή PR70DCAM και PR69DCAM. Όποιος καταλάβει τη διαφορά θα είναι θεός. Ίσως μόνο ποιος έμπορος ή μάλλον χονδρέμπορος τα έδωσε για πιστοποίηση, εκεί είναι η διαφορά).
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σας κύριε Νίκο. Φίλος που γράφει στο φόρουμ έστειλε νόμισμα που μόλις είχε βγάλει από το μπλίστερ του νομισματοκοπείου και του γύρισε MS65 ή 66, αν το είχε κάνει αυτό ο χονδρέμπορος θα είχε ένα ξεγυρισμένο 70αρι στο κουτί για να κερδίσει από τον βαθμό του. Τα κουτιά είτε το θέλουμε είτε όχι εδώ και χρόνια δίνουν υπεραξίες.


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - haros - 28/02/17 12:54:16

Εγω προσωπικα εαν μου βαλει κανεις μπροστα μου σπασμενα 10 70αρια και 10 69αρια, πολυ αμφιβαλλω εαν θα μπορεσω να διακρινω ποιο ειναι ποιο.
Για να ειμαστε ομως δικαιοι, πρεπει να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια, ειχα πιστοποιησει πριν απο 2-3 χρονια 5 πλατινες Ρωσικες των Ολυμπιακων,(απο τα κουτια τους) και εβγαλα 2 70αρια, 2 69αρια και 1 68αρι.
Και σιγουρα δεν ειμαι ουτε εμπορος ουτε μεγαλοπελατης της NGC η της PCGS.
Απο εκει και περα, οπως εχω ξαναγραψει, δεν υπαρχει ανθρωπινη δραστηριοτητα χωρις καποιες σκιες και οι εταιρειες πιστοποιησης δεν μπορει να ξεφευγουν απο αυτον τον κανονα.


RE: 1989 NGC PF70UCAM PROOF GOLD SOVEREIGN - ΛΑΚΗΣ - 03/07/17 08:37:09

αυτα τα χρηματα δεν θα τα εδινα ποτε για μια χρυση λιρα κ νεας κοπης μαλιστα..με τα ιδια θα επερνα ενα χρεπακι πεντολιρο η ενα λουστρατο δυλιρο παλαιο..καλημερα παληκαρια