Συλλεκτικό Στέκι
1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; (/thread-823.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - μαρκος - 17/01/18 09:52:14

Αναφερεται για τα Τορνεσια οτι ο αποκλειστικος σκοπος ηταν μονο η κυκλοφορια στην Κρητη και μαλιστα ο σκοπος της Ελληνικης γραφης πανω σε αυτα δεν ειναι οπως φανταζομασταν για να εξευμενισει και κερδισει την ευνοια των Κρητικων μια και εκεινοι ηταν αγραμματοι αλλα για να καταστεσει σαφες οτι ειναι μονο για το Νησι που επασχε ανα τακτα χρονμικα διαστηματα απο ελλειψη ''μαυρου''δηλαδη χαλκινου νομισματος για καθημερινες αναγκες.Οι ερευνες λοιπον αποκαλυπτουν οτι συνανταμε μετεπειτα και για πολλα χρονια τα τορνεσια να ειναι σε χρηση και στα Επτανησα και μαλιστα με ποιο μεγαλη αξια,οπως συνανταμε και τα 2μιση σολδινια τα επισημασμενα γυρω στα 1688 στην πολιορκια των Ενετων για να παρουν την Χαλκιδα οπως και τις Καντιες κτλ.Εκει ψαχνω Θωμα τωρα για να βρω το δικο σου επισημασμενο μια και ο Παπαδοπουλι αναφερει οπως και πολλοι αλλοι οτι κυκλοφορησαν και αλλα επισημασμενα αλλα υποκεινται στους μελλοντικους ερευνητες ,μαλιστα δειγμα του Παπαδοπολι επισημασμενο με γιρλαντες εχει και ενα σε Δαλματια απλα δεν εχω φωτο και πρεπει να την βρουμε.Τωρα για τις ισοτιμιες θα ανοιξω νεο θεμα με διαφορα pdf,επισης μια ωραια εργασια με ισοτιμιες με πινακα εχει και ο Αγαθαγγελος Ξηρουχακης τον οποιο θα αναρτησω μελλοντικα.


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - μαρκος - 17/01/18 09:55:37

...........
δυστυχως δεν αφηνει το μεγεθος εδω ....
[attachment=4678]


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - iapwnas - 19/01/18 18:33:09

Μπραβο παιδια πολυ ενδιαφερον θεμα! Για καποιον που ασχολεται το θεμα αυτο ειναι θησαυρος!


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - Μολοσσος - 22/01/18 23:46:14

με συλλεκτη και γνωστη των ενετικων που μιλησα στην αθηνα το σκ μου ειπε οτι ειναι δοκιμια δεν υπαρχουν δεν κυκλοφορουν πουθενα!


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - μαρκος - 23/01/18 09:31:21

(22/01/18 23:46:14)Μολοσσος Έγραψε:  με συλλεκτη και γνωστη των ενετικων που μιλησα στην αθηνα το σκ μου ειπε οτι ειναι δοκιμια δεν υπαρχουν δεν κυκλοφορουν πουθενα!
Αυτο ειναι σιγουρο εχω φαει τα μουσεια απο Ιταλια-Κρητη μεχρι.....αλλα στον ορο δοκιμια δεν γνωριζω ,δεν εχω πιασει ποτε οποτε δεν μπορω να ειμαι σαφης και απολυτος,το διαταγμα και οι αναφορες του Δουκα της Κρητης κρυβουν την αληθεια,υπηρχει καθε χρονο αναφορα του Δουκα προς το Συμβουλιο των δεκα αλλα και τον Δογη και επισης το αντιστροφο υπηρχε διαταγμα με τις αποφασεις της Γαληνοτατης οι οποιες κοινοποιουνταν στους κατατοπους Προνοητες-Δουκες-Βαιλους κτλ.Ειχε τρομερη οργανωση η Βενετια σε τετοια θεματα ,ναναι καλα ο φιλος σου Θωμα ειναι και αυτο ενα στοιχειο σημαντικο


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - Μολοσσος - 22/10/18 19:03:16

ποιος να φανταζοταν οτι ουτε 1 χρονο μετα τις εικασιες και σκεψεις που εγραφα εδω για αυτα τα σπανιοτατα νομισματα του Molino που ουτε καν φωτογραφιες δεν ειχαμε δει μεχρι να βρει ο μαρκος αυτες του μουσειου που φαινεται μονο η μια οψη, οτι θα κρατουσα στο χερι μου ενα απο αυτα! μετα απο αναμονη 4+ μηνων που απαιτουνταν για να παρουν τα νομισματα εγκριση εξαγωγης απο το ιταλικο υπουργειο πολιτισμου εχω πλεον ενα τετοιο νομισμα στα χερια μου και το παρουσιαζω εδω στους φιλους συλλεκτες! οσοι ασχολουνται με την περιοδο θα ειδαν τη δημοπρασια της numismatica ars clasica με τα πολλα διαμαντια ελληνικου και μη ενδιαφεροντος! αποφασισα να συμμετασχω στη δημοπρασια αυτη και να διεκδικησω οσα περισσοτερα μπορουσα! θεωρω οτι κερδισα το σημαντικοτερο!
οπως προκειπτει και απο τις χρονολογιες που γραφει πιο πανω ο μαρκος και οπως μαρτυρα ο εμπροσθοτυπος με το λεοντα ο οποιος ειναι ολοιδιος με τις γαζετες candia τα νομισματα αυτα πρεπει να κοπηκαν λιγο πριν απο τα candia! φαινεται πως δεν συνεχιστηκε η κοπη τους και πως προτιμηθηκε η κοπη ανωνυμων νομισματων των γνωστων candia αντι αυτων! η κατασταση ομως των κομματιων που εχουμε δει μεχρι τωρα δειχνει κυκλοφορια ειδικα στο νομισμα παρακατω! αυτο σημαινει οτι τα λιγοστα αυτα νομισματα πρεπει να ριχτηκαν στην κυκλοφορια!
δε μπορουμε να ξερουμε ποσα υπαρχουν και που, ειναι πιθανο διασπαρτα τετοια κομματια σε ιταλικες συλλογες να υπαρχουν αλλιως δεν εξηγειται η καταγραφη ακομα και ποικιλιων στα νομισματα αυτα απο το τζαμαλη και τον μοντενεγκρο (βλεπε πιο πανω)! απο μια τετοια παλια συλλογη (zapota) προερχεται και το παρακατω μαζι με αλλα σπανια νομισματα που βγηκαν στη δημοπρασια!

δεν ξερω αν ηρθαν τελικα τα νομισματα αυτα ποτε στην κρητη, (τα στοιχεια δειχνουν οτι ηρθαν λιγοστα κομματια) αλλα εγω απο τη μερια μου καταφερα να φερω τουλαχιστον ενα κομματι! Smile


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - babis - 22/10/18 20:17:06

Να είσαι καλά φίλε  ( Μολοσσέ  δεν ξέρω το όνομα σου) για τα κατατοπιστικότατη ενημέρωση που μας χάρισες και  τις γνώσεις  που μοιράστηκες μαζί μας  σε ευχαριστώ και πάλι


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - μαρκος - 22/10/18 21:19:30

Θωμα ειλικρινα μου εφτιαξες την διαθεση ,συγχαρητηρια,επισης σε ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας.
Επισης να αναφερω οτι συγκλινω στα δικα σου λεγομενα ως προς την φθορα και κυκλοφορια,για την Κρητη δεν εχω καμμια ενδειξη προσωπικα αλλα οπως ειπαμε και ποιο παλια στα Ενετικα τιποτα δεν αποκλειεται Heart


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - Μολοσσος - 22/10/18 21:34:30

(22/10/18 20:17:06)babis Έγραψε:  Να είσαι καλά φίλε  ( Μολοσσέ  δεν ξέρω το όνομα σου) για τα κατατοπιστικότατη ενημέρωση που μας χάρισες και  τις γνώσεις  που μοιράστηκες μαζί μας  σε ευχαριστώ και πάλι

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Θωμας ειναι το ονομα μου!


RE: 1647 για Κρητη που που ποτε δεν εφτασαν;;;; - nikos11 - 22/10/18 21:39:27

Θωμά χίλια μπράβο για το νέο σου απόκτημα και να είσαι καλά που το μοιράστηκες μαζί μας.