Συλλεκτικό Στέκι
1878cc Morgan - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Πλαστά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-92.html)
+--- Νήμα: 1878cc Morgan (/thread-834.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 1878cc Morgan - ukobke - 08/03/17 16:15:13

(07/03/17 23:21:01)haros Έγραψε:  Τα σλαμπ-μαιμου ειναι μεν εξαιρετικα σπανια περιπτωση, αλλα υπαρκτη.
Γιαυτο ολοι χτυπιομαστε "δες το νομισμα και οχι μονο το ταμπελακι"..

Δημήτρη, αυτοί που ξέρουν από νομίσματα, δεν κοιτάνε ταμπελάκι.

Αυτοί που δεν ξέρουν από νομίσματα κοιτάνε ταμπελάκι (για να μην πω μόνο ταμπελάκι).

Ερώτηση κρίσης: το "δες το νομισμα και οχι μονο το ταμπελακι" σε ποιούς από τις δύο κατηγορίες το απευθύνεις;


RE: 1878cc Morgan - ts1k - 08/03/17 16:21:03

(08/03/17 16:15:13)ukobke Έγραψε:  
(07/03/17 23:21:01)haros Έγραψε:  Τα σλαμπ-μαιμου ειναι μεν εξαιρετικα σπανια περιπτωση, αλλα υπαρκτη.
Γιαυτο ολοι χτυπιομαστε "δες το νομισμα και οχι μονο το ταμπελακι"..

Δημήτρη, αυτοί που ξέρουν από νομίσματα, δεν κοιτάνε ταμπελάκι.

Αυτοί που δεν ξέρουν από νομίσματα κοιτάνε ταμπελάκι (για να μην πω μόνο ταμπελάκι).

Ερώτηση κρίσης: το "δες το νομισμα και οχι μονο το ταμπελακι" σε ποιούς από τις δύο κατηγορίες το απευθύνεις;


Απευθύνεται προφανώς σε όλους εμάς τους νέους συλλέκτες.  
Και εν πάση περιπτώσει, τι διαφορά υπάρχει σε ποιους απευθύνεται. 
Είναι μία εύστοχη παρατήρηση, θεωρώ.


RE: 1878cc Morgan - noobcollector - 08/03/17 16:37:53

http://www.ebay.com/itm/High-Quality-PCCB-1PCS-Coin-Display-Slab-for-NGC-PCGS-Grade-Collection-Box-38MM/381733811796?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D2220072%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D41376%26meid%3De628d873912847089c49250cae17accb%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D302194889621

Μπορείτε να κάνετε και την δική σας πιστοποίηση, όμορφα κι ωραία.


RE: 1878cc Morgan - HEKTOOP - 08/03/17 16:59:05

μεσα στο μυαλο μου εισαι
σημερα σκεφτομουνα που μπορω να βρω τετοια κουτακια που να κρατανε το νομισμα ωραια
νομιζω ψιλοβολευουνε οταν θες να πας να τα δειξεις καπου, γιατι
εχει ο αλλος να το κρατησει απο καπου'
και το βλεπει και ολο'
και αμα κλεινει και καλα δε φοβασαι μη σου πεσει πανω και ο καφες'
και δεν κουνιεται και το νομισμα οταν το κουβαλας

το προβλημα μου ειναι: ανοιγοκλεινει ? τα αυτακια μπορει να αποδειχθουν επικινδυνα για ενα νομισμα με το ανοιξε κλεισε ?


RE: 1878cc Morgan - ukobke - 08/03/17 17:00:30

... @ts1k

Αυτό που εγώ αντιλήφθηκα ότι είπε είναι να κοιτάτε το νόμισμα και όχι τα ταμπελάκια.

Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να μαθαίνεις το νόμισμα και να μην επαφίεσαι στα ταμπελάκια.

Αλλά εάν μάθεις το νόμισμα, τι σου χρειάζεται το ταμπελάκι;

Μήπως κατάλαβες ανάποδα αυτό που έγραψε; (ή εγώ το κατάλαβα ανάποδα; ...δηλαδή να δίνουμε σημασία στο ταμπελάκι; ).


RE: 1878cc Morgan - ts1k - 08/03/17 17:12:02

@ukobe

Νομίζω καλά καταλάβαμε και οι δύο. 

Εγώ ωστόσο πχ σαν νέος στο συλλεκτισμό, μπορεί να παρασυρόμουν από ταμπελάκι, αφού οι γνώσεις μου είναι ακόμα περιορισμένες.

Έτσι το λαμβάνω σαν συμβουλή.


RE: 1878cc Morgan - noobcollector - 09/03/17 04:58:44

Εγώ το ανέβασα για να αντιληφθούμε πόσο εύκολα φτιάχνεται ένα πλαστό ταμπελάκι. Τυπώνεις και την δική σου ταμπελίτσα κι είσαι κύριος. Αν αναγνωρίζουμε τα πλαστά νομίσματα δεν μας παραπλανούν τα ταμπελάκια, όπως επίσης αν αναγνωρίζουμε τα πλαστά ταμπελάκια μάλλον θα είναι πλαστό και το νόμισμα. 
Φυσικά τα σλαμπ είναι ότι πρέπει για μεταφορά όπως έγραψε ο φίλος και αν είναι από αυτά που ανοίγουν μπορείς να χαίρεσαι και την επαφή με το νόμισμα εννίοτε.


RE: 1878cc Morgan - haros - 09/03/17 12:05:10

(08/03/17 16:59:05)HEKTOOP Έγραψε:  μεσα στο μυαλο μου εισαι
σημερα σκεφτομουνα που μπορω να βρω τετοια κουτακια που να κρατανε το νομισμα ωραια
νομιζω ψιλοβολευουνε οταν θες να πας να τα δειξεις καπου, γιατι
εχει ο αλλος να το κρατησει απο καπου'
και το βλεπει και ολο'
και αμα κλεινει και καλα δε φοβασαι μη σου πεσει πανω και ο καφες'
και δεν κουνιεται και το νομισμα οταν το κουβαλας

το προβλημα μου ειναι: ανοιγοκλεινει ? τα αυτακια μπορει να αποδειχθουν επικινδυνα για ενα νομισμα με το ανοιξε κλεισε ?

Αυτες οι κινεζιες δεν ειναι λυση.
Πρωτα απ ολα το εσωτερικο πλαστικο με τα δοντακια ειναι αμφιβολου ποιοτητας και μπορει να βλαψει το νομισμα μακροχρονια, ασε που εχω αμφιβολιες κατα ποσο μπορει να στηριζεται σωστα σε αυτα και να μην κουνιεται κατα την μετακινηση.
Οι εταιρειες πιστοποιησης εχουν ξοδεψει πολυ χρημα για να εξελιξουν τα σλαμπ τους, αυτα ειναι κινεζικες απομιμησεις της κακιας ωρας.

Ασε που επειδη ειναι και κακες απομιμησεις εγω προσωπικα τα θεωρω γυφτια, κατι σαν να εχεις ενα Σκοντα 20ετιας και να βαλεις πανω στο καπω το σημα της Μερσεντες, ολοι καταλαβαινουν οτι δεν ειναι Μερσεντες και θα σε δουλευουν πισω απο την πλατη σου..

Για την δουλεια που θελεις, υπαρχουν καψουλες γνωστων εταιρειων με εσωτερικα δαχτυλιδια απο αδρανες "αφρο" υλικο που αγκαλιαζει το νομισμα και το προστατευει τελεια.


RE: 1878cc Morgan - HEKTOOP - 09/03/17 12:21:38

(09/03/17 12:05:10)haros Έγραψε:  Αυτες οι κινεζιες δεν ειναι λυση.

συμφωνοι, θα ψαχνα να βρω αν βγαζει παρομοια καποια πιο σοβαρη εταιρεια ή εστω κινεζικη που φτιαχνει τα slab για καποια απο τις εταιρειες πιστοποιησης, καπου θα τα φτιαχνουν κι αυτες

(09/03/17 12:05:10)haros Έγραψε:  Για την δουλεια που θελεις, υπαρχουν καψουλες γνωστων εταιρειων με εσωτερικα δαχτυλιδια απο αδρανες "αφρο" υλικο που αγκαλιαζει το νομισμα και το προστατευει τελεια.

μπορει να φταιει το μυαλο μου αλλα δεν νοιωθω φουλ ασφαλεια μαυτα οταν το κουβαλαω μαζι μου και το δειχνω σε αλλον
ολο σκεφτομαι "κι αν μου/του φυγει απτα χερια ?", οτι το λιγοτερο θα ξεφυγει απτον αφρο και την πατησαμε
μπορει να 'μαι απλα φοβιτσιαρης...


RE: 1878cc Morgan - haros - 09/03/17 13:21:15

Εδω εισαι, γνωστης εταιρειας, για την δουλεια που το θελεις, χωρις να μοιαζει απομιμηση.
Θελουν αιχμηρο αντικειμενο για να τα ανοιξεις, δηλαδη δεν ανοιγουν ευκολα αν σου πεσουν.

 https://www.lighthouse.us/epages/lighthouse.sf/en_us/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_us/Categories/US/US_2281/US_2538

Ο sac παραγγελνει συχνα-πυκνα στην λεκτρουμ, συννενοηθειτε.
Απο οτι βλεπω πανε γυρω στα 6 ευρω η πενταδα.

Τα σλαμπ των εταιρειων πιστοποιησης ειναι αλλο καπελλο, οπως σου εγραψα, εχουν ριξει πολυ χρημα για την εξελιξη τους, εχουν πλεον αντισκρατς επιστρωσεις στο πλαστικο κλπ, δεν εχουν σχεση ποιοτικα με οτιδηποτε πωλειται στο εμποριο.