Συλλεκτικό Στέκι
5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; (/thread-853.html)

Σελίδες: 1 2


5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - sabby - 12/03/17 09:14:25

Καλημέρα σε όλους.
Πήρα "απο σπόντα" 5 Ενετικά.
Μπορεί κάποιος να μου πεί χρονολογίες ή τυχόν ποικιλία (αν υπάρχει);
Εψαξα,αλλά βλέπω οτι υπάρχουν διαφορές μεταξύ (φαινομενικά) ίδιων νομισμάτων,οπότε κάθε βοήθεια-σχόλιο ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ.


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - rubirosa - 12/03/17 10:36:47

Κατ'αρχάς καλορίζικα!
Το μεσαίο επειδή δεν διακρίνω καλά και είναι μικρότερο μέγεθος, είναι σόλδι ή γαζέττα;


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - sabby - 12/03/17 11:08:35

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Μήπως με αυτές τις φωτογραφίες είναι καλύτερα;


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - μαρκος - 12/03/17 12:21:04

Καλημερα Βασιλη και καλοριζικα,σαν καταστασεις δεν ειναι κατι ιδιαιτερο,οπως και σαν ποικιλιες το ιδιο.Ολα ειναι γαζετες(2 σολδια).Τωρα επειδη ειναι ταλαιπωρημενα θα ρισκαρω να σου πω ποιες χρονολογιες ειναι γιατι σαν ποικιλιες ακομα και μια τελεια που δεν φαινεται ενδεχεται να αλλαζει την χρονολογια,το πανω δεξια ειναι ISOLE ET ARMATA(για τα νησια και τον στολο) 1688 αν θυμαμαι καλα ,ειναι νομισμα εκτακτου αναγκης(emergency issue) κοπηκε για πληρωμες στρατευματων αλλα και καθημερινων αναγκων τους στα νησια.
Το πανω αριστερα τωρα και το διπλανο του το μεσαιο βαση φωτο και οπως προειπα (μια τελεια τα αλλαζει ολα) κοπηκε 20 Φεβρουαριου 1710 και θεωρειτε κατεμε η ποιο ευκολη ποικιλια κατα Γκαρδιακο ποικ 51 ,το κατω αριστερα ειναι παλι της ιδιας ημερομηνιας νομιζω οτι κατα Γκαρδιακο ειναι 73 και θεωρω οτι ειναι του 1710 και αυτο αλλα στο χερι ή με καλυτερη φωτο ισως σου εβρισκα.
Τωρα στο διαταυτα θεωρω οτι δεν αξιζαν τα συγκεκριμενα αυτα τα χρηματα υπηρχαν καποια καλυτερα απο τον συγκεκριμενο πωλητη αλλα και παλι δεν εχασες τα χρηματα σου,χρειαζονται ομως συντηρηση φιλε μου και πιστευω θα δειξουν καλυτερα και παλι καλοριζικα Heart


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - sabby - 12/03/17 12:47:37

Να είσαι καλά βρέ Μάρκο,αυτό ήθελα μόνο,να ξέρω τί να γράψω στο χαρτονάκι.
Δεν μαζεύω Ενετικά,απλά πέσανε μπροστά μου και τα πήρα.Δεν με πειράζει αν τα πλήρωσα και 5€ παραπάνω,έτσι κι αλλιώς δεν ήξερα τί παίρνω.


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - μαρκος - 12/03/17 12:52:57

Ρε παιδια μπαινω εγω στα χωραφια σας Big Grin  Big Grin Big GrinΗ μαζευεται ή μην μαζευεται καθολου χαλατε την πιατσα Big Grin Big Grin  Παντως σαν πωλητης ηταν για να ειναι εδωσε μια Μορεα που εκανε κανα 80αρι στα 25ε και του εδινα για ενα αλλο ενα καλο ποσο γιατι ηταν το μονο απο τα 26 που μου ελειπε και τελικα τα εδωσε πακετο στα ιδια χρηματα ,αβυσσος η ψυχη του πωλητη Big Grin Big Grin.......Να μαζευεις φιλε Ενετικα τωρα που μπηκες σιγα σιγα. Heart
υ.γ Να σου πω βεβαια δεν ξερεις αλλα το ευρω μου φαινεται πλαστο δες το κολαρο  Big Grin
Συμφωνω με το 5ε πανω-κατω αλλα πριν τα βαλεις σε χαρτονακι συντηρησε τα


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - Vasilisfla - 20/03/17 17:32:28

(12/03/17 12:52:57)μαρκος Έγραψε:  Ρε παιδια μπαινω εγω στα χωραφια σας Big Grin  Big Grin Big GrinΗ μαζευεται ή μην μαζευεται καθολου χαλατε την πιατσα Big Grin Big Grin  Παντως σαν πωλητης ηταν για να ειναι εδωσε μια Μορεα που εκανε κανα 80αρι στα 25ε και του εδινα για ενα αλλο ενα καλο ποσο γιατι ηταν το μονο απο τα 26 που μου ελειπε και τελικα τα εδωσε πακετο στα ιδια χρηματα ,αβυσσος η ψυχη του πωλητη Big Grin Big Grin.......Να μαζευεις φιλε Ενετικα τωρα που μπηκες σιγα σιγα. Heart
υ.γ Να σου πω βεβαια δεν ξερεις αλλα το ευρω μου φαινεται πλαστο δες το κολαρο  Big Grin
Συμφωνω με το 5ε πανω-κατω αλλα πριν τα βαλεις σε χαρτονακι συντηρησε τα

   Ο τυπος ηταν απαραδεκτος...εγω του εγραψα σε μια απο τις πωλησεις του οτι τα αγοραζω ,και αυτος τα εδωσε αλλού γιατι πηγε ενας αγοραστης να τον βρει πριν απο μενα..
Τελικα εστειλα μια εξαδερφη μου και πηρε μερικα κομμάτια για μενα που δεν ειχε ανεβασει μάλλον στο φβ...


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - sabby - 20/03/17 17:46:14

Μου το είπε και μένα οτι είχε δώσει κι άλλα,μόνο χέρι-χέρι δεχόταν συναλλαγή.Δεν ήταν συλλέκτης όπως μου είπε,τυχαία βρέθηκε με αυτά τα νομίσματα.


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - μαρκος - 22/03/17 12:23:11

Το απαραδεκτος ειναι χαδι αλλα αν ο ανθρωπος ειναι οτι και να λεμε και να γραφουμε χαλαμε την ζαχαρενια μας και τιποτα αλλο,εμενα μια δαλματια μου ελειπε (οχι απο το λοτ του Βασιλη)μια ακαθαριστη ασπρη αν πηρε κανεις τετοιο λοτακι και θελει να το δωσει ας επικοινωνησει και τα κρητικα του μου αρεσαν αλλα ειπαμε στοκος για παραδειγμα του εδινα 50ε για ενα λοτ και μου εγραφε οκ και την αλλη μερα μου εγραφε τα εδωσα 25ε γιατι μπλα μπλα μπλα ,ευτυχως που μπηκε σε συγκεκριμενη σελιδα του φεις γιατι αν εμπαινε αλλου που γδυνουν νεους  ισως εβαζε και απο την τσεπη του .


RE: 5 Ενετικά.Μπορείτε να βοηθήσετε; - Vasilisfla - 23/03/17 23:14:21

(22/03/17 12:23:11)μαρκος Έγραψε:  Το απαραδεκτος ειναι χαδι αλλα αν ο ανθρωπος ειναι οτι και να λεμε και να γραφουμε χαλαμε την ζαχαρενια μας και τιποτα αλλο,εμενα μια δαλματια μου ελειπε (οχι απο το λοτ του Βασιλη)μια ακαθαριστη ασπρη αν πηρε κανεις τετοιο λοτακι και θελει να το δωσει ας επικοινωνησει και τα κρητικα του μου αρεσαν αλλα ειπαμε στοκος για παραδειγμα του εδινα 50ε για ενα λοτ και μου εγραφε οκ και την αλλη μερα μου εγραφε τα εδωσα 25ε γιατι μπλα μπλα μπλα ,ευτυχως που μπηκε σε συγκεκριμενη σελιδα του φεις γιατι αν εμπαινε αλλου που γδυνουν νεους  ισως εβαζε και απο την τσεπη του .
Αυτη Μαρκο?